Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
να το βάλουμε και αυτό στο πρώτο post αγαπητέ mod μιας και τα 2 βασικά θεματάκια που έχουν οι χρηστες με αγγλική συσκευή είναι το πληκτρολόγιο και οι επαφές??:rolleyes:

 

Done.

 

Εάν έχεις κάποιο σχόλιο πάνω σε αυτό ή διαφορετική άποψη, είναι ευπρόσδεκτη. Εξάλλου είναι αρκετά πρόχειρα όλα αυτά. Κάποια στιγμή θα βελτιστοποιηθούν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κ εγώ κάτι?.. (δηλώνω άσχετος καταρχάς)... :lol:

 

Σε αυτή τη συσκευή, γίνεται με κάποιο τρόπο να αλλάξουμε τα Windows Mobile 6.5 απο Ελληνικά σε Αγγλικά και το αντίστροφο ?...

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επίσημα μόνο στις Ελληνικές συσκευές από Ace Hellas θα δίνεται αυτή η δυνατότητα. Στις αγγλικές συσκευές όχι αλλά ανεπίσημα θα μπορείς να περάσεις ελληνική rom. Και το ανεπίσημα σημαίνει ξεκλείδωμα της συσκευής και εκτός εγγύησης μέχρι να την επαναφέρεις και να την ξανακλειδώσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

απο περιεργεια τι σε χρεωνει η ace hellas για να σου βαλει ελληνικα?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η συσκευή είναι πάρα πολύ καλή και είναι θέμα συνήθειας η χρήση της. Περνάει και αυτή τις παιδικές της ασθένειες και δεν είναι μια τερατογέννεση, όπως πίστεψα την Τετάρτη που μου ήρθε. Άρα παίρνει γιατριά σε πολλά. Είμαι απ'αυτούς που πούλησαν το HD τον Σεπτέμβριο, προ παράγγειλα το HD2 και έμεινα μ'ένα IPH... 3G που είχα στο συρτάρι. Σήμερα τέταρτη μέρα κάνω ανταλλαγή τις sim και βάζω αυτή με το δωρεάν 3g στο HD2.

Είναι πρώτη φορά που διαβάζω PDF άνετα σε τηλέφωνο και δεν χρειάζεται να το μετατρέψω σε mobipocket (PPC) ή σε word για το quickoffice (IPHONE).

Βέβαια ο βασικός λόγος παραμονής σε WM είναι το multitasking. Χρησιμοποιώ το WKTask και είναι φοβερά λειτουργικό να έχω απλωμένα στην πάνω μπάρα τα ανοιχτά προγράμματα και να εναλλάσσομαι, χωρίς να χρειάζεται να περνάω από την Home screen. Πράγματα που δεν είχα με Backgrounder και Kirikae.

Αυτά προς το παρόν. Θα επανέλθω με αρκετές ερωτήσεις για τη χρήση του και διάφορα προβλήματα, μήπως και μπορεί να δοθεί κάποια λύση.

Link to comment
Share on other sites

απο περιεργεια τι σε χρεωνει η ace hellas για να σου βαλει ελληνικα?

 

η ασε δεν σου περναει τα ελληνικα της ανεξαρτητως χρεωσης.

Link to comment
Share on other sites

καλα κανει γι αυτο και δεν την προτιμαμε.κουλοι ειμαστε εμεις?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η συσκευή είναι πάρα πολύ καλή και είναι θέμα συνήθειας η χρήση της. Περνάει και αυτή τις παιδικές της ασθένειες και δεν είναι μια τερατογέννεση, όπως πίστεψα την Τετάρτη που μου ήρθε. Άρα παίρνει γιατριά σε πολλά.

 

Κι εγώ πλέον πιστεύω ότι αν κάποιος χρησιμοποιήσει το hd2 για κάποιες ημέρες αποκτά πολύ καλύτερη άποψη για τη συσκευή σε σχέση με την πρώτη εντύπωση.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα στην αρχή είναι η συνήθεια με την capacitive οθόνη, που για κάποιον παλιό χρήστη των windows mobile είναι σίγουρα μια δύσκολη μετάβαση.

Το τηλέφωνο έχει κάποια default alignment settings και γι'αυτό δε σου ζητάει να κάνεις alignment μετά το hard reset.

Όποιος μετά από κάποιες ημέρες συνεχίζει να έχει πρόβλημα με το screen, τότε καλό είναι να κάνει manually ένα alignment το οποίο θα το προσαρμόσει περισσότερο στον τρόπο με τον οποίο εκείνος ακουμπάει την οθόνη.

 

Προσωπικά τα μεγαλύτερα προβλήματα που είχα ήταν κυρίως με ασυμβατότητα εφαρμογών. Τα περισσότερα από αυτά, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, έχουν ρυθμιστεί, και για το λόγο αυτό έχω πλέον πολύ καλύτερη διάθεση απέναντι στη συσκευή.

Το μόνο πρόβλημα που φαίνεται να παραμένει είναι η μπαταρίσ. Ακόμα δεν μπορώ να μιλήσω με ασφάλεια για διάρκεια, γιατί η χρήση που κάνω αυτή τη στιγμή απέχει πολύ από την καθημερινή χρήση, αλλά όπως και να έχει θα βγουν σίγουρα μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρίες στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Εκληση προς τους κατόχους, ας του βάλει κάποιος ένα από τα spb diary ή pocketbreeze να μου πει αν μπορεί να τα τρέξει με το χέρι. Μου είναι πολύ σημαντικό. Να μην δώσω τόσα χρήματα τζάμπα .

Ευχαριστώ ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που φαίνεται να παραμένει είναι η μπαταρίσ..

Σε λίγο θα υπάρχουν μπαταρίες στο ebay με 5 €, ενώ η official έχει 32. Εγώ πάντα έχω μαζί μου μία αναπληρωματική 100% φορτισμένη σε κάθε τηλέφωνο που είχα στο παρελθόν.

Είναι άλλο ένα πρόβλημα που είχα με το μήλο στο δίμηνο της συνύπαρξης μας σε αεροπορικά ταξίδια στο εξωτερικό. Δεν έβλεπα video στην πτήση από το άγχος μου να έχω τηλέφωνο στο προορισμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Εκληση προς τους κατόχους, ας του βάλει κάποιος ένα από τα spb diary ή pocketbreeze να μου πει αν μπορεί να τα τρέξει με το χέρι. Μου είναι πολύ σημαντικό. Να μην δώσω τόσα χρήματα τζάμπα .

Ευχαριστώ ξανα.

Μιχάλη,

επειδή και για μένα είναι πολύ σημαντικό αυτό, μέχρι να σου απαντήσε κάποιος τι γίνεται για τα συγκεκριμένα προγράμματα: κάποια στιγμή σταμάτησα το pocket breeze γιατί βρήκα το Thumbcal που με έχει κάνει να καταργήσω το πενάκι γι αυτές τις δουλιές. Πού λες? σ ένα απλό μικρούλη diamond (...όχι 2). Οπότε φαντάζομαι ότι στην οθονάρα του Hd2 δε θα έχει κανένα πρόβλημα χωρίς πενάκι. Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν υποστηρίζει WVGA (γιατί εγώ το χρησιμοποιώ σε VGA)

Έχει βέβαια λίγο πιο περιορισμένες δυνατότητες παραμετροποίησης, είναι όμως εξαιρετικά finger friendly,εμένα με καλύπτει ικανοποιητικά :)

Πολύ Φιλικά

Δέσποινα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καποιος να μου πει πως πρεπει να φορτισουμε το HD2 μολις το παρουμε;

 

τι πληγές ξύνεις και εσύ τώρα ;)

Το θέμα εχει αναλυθεί εκτενώς στο thread του hd ;)

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καποιος να μου πει πως πρεπει να φορτισουμε το HD2 μολις το παρουμε;

 

Δεν απαιτείται κάποια ιδιαίτερη μεταχείριση σε αυτές τις συσκευές. Τη φορτίσεις μέχρι να γεμίσει και μετά παίζεις κανονικά. Σε γενικές γραμμές, δεν αφήνουμε την μπαταρία να πέσει κάτω του 10%.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εκληση προς τους κατόχους, ας του βάλει κάποιος ένα από τα spb diary ή pocketbreeze να μου πει αν μπορεί να τα τρέξει με το χέρι. Μου είναι πολύ σημαντικό. Να μην δώσω τόσα χρήματα τζάμπα .

Ευχαριστώ ξανα.

Και τα δύο δουλεύουν αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να έχεις ενημέρωση στη today screen όσο έχεις to HTC sense.

Προσωπικά δημιουργώ όλες τις tasks σαν ραντεβού στο google calendar και τα έχω στην home screen στο calendar του HTC sense.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εννοειται 10% για παντα να μην πεφτει η μονο στην πρωτη φορτιση?

 

Για πάντα (όσο αυτό είναι εφικτό φυσικά), εξού και το «σε γενικές γραμμές» που είπα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πλέον πιστεύω ότι αν κάποιος χρησιμοποιήσει το hd2 για κάποιες ημέρες αποκτά πολύ καλύτερη άποψη για τη συσκευή σε σχέση με την πρώτη εντύπωση.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα στην αρχή είναι η συνήθεια με την capacitive οθόνη, που για κάποιον παλιό χρήστη των windows mobile είναι σίγουρα μια δύσκολη μετάβαση.

Το τηλέφωνο έχει κάποια default alignment settings και γι'αυτό δε σου ζητάει να κάνεις alignment μετά το hard reset.

Όποιος μετά από κάποιες ημέρες συνεχίζει να έχει πρόβλημα με το screen, τότε καλό είναι να κάνει manually ένα alignment το οποίο θα το προσαρμόσει περισσότερο στον τρόπο με τον οποίο εκείνος ακουμπάει την οθόνη.

 

Προσωπικά τα μεγαλύτερα προβλήματα που είχα ήταν κυρίως με ασυμβατότητα εφαρμογών. Τα περισσότερα από αυτά, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, έχουν ρυθμιστεί, και για το λόγο αυτό έχω πλέον πολύ καλύτερη διάθεση απέναντι στη συσκευή.

Το μόνο πρόβλημα που φαίνεται να παραμένει είναι η μπαταρίσ. Ακόμα δεν μπορώ να μιλήσω με ασφάλεια για διάρκεια, γιατί η χρήση που κάνω αυτή τη στιγμή απέχει πολύ από την καθημερινή χρήση, αλλά όπως και να έχει θα βγουν σίγουρα μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρίες στο μέλλον.

Νομιζω οτι θα πρεπει να δουλεψετε με εφαρμογες που εχουν σχεδιαστει η επανασχεδιαστει προσφατα.

Συνηθως οι παλιοι χρηστες εχετε μια αδυναμια σε προγραμματα του 2004 που δεν ανταποκρινονται στην σημερινη εποχη.

Επισης δωστε μια ευκαιρεια στον Manila. Ειναι πολυ λιτουργικο και γρηγορο.

Οσο ειχα Diamond και HD προσπαθησα πολλες φορες με διαφορα plugin να το αντικαταστησω χρησιμοποιοντας ρομ χωρις Manila.

Τιποτα δεν ηταν καλυτερο.

Συν της αλλης μπορουσα να σχεδιαζω δικα μου εικονιδια και να φτιαχνω νεα θεματα, κανοντας την συσκευη μου καθε τοσο να εχει καινουργιο looking.

 

Και μιλαμε οτι εκανα επαγγελματικη χρηση δεν το ειχα για παιχνιδια.

 

Αντιθετα απαιχθανομαι τις OEM Windows εφαρμογες πχ mail που αναγκαστικα χρησιμοποιεις αν δεν εχεις manila.

 

Μην βιαζεστε να κρινετε μια συσκευη που σε λιγο ολοι θα παραδεχονται πως ειναι το Νο1.

Το ιδιο εγινε και περυσι οταν εφτασε το HD. Ημουν απο τους πρωτους που το ειχαν παραλαβει και οσοι βιαστικαν να το κατακρινουν,......εκαναν Χριστουγεννα μ' αυτο:lol:

 

To XDA εχει φουλαρει τις μηχανες και πολυ συντομα δεν θα λυπει τιποτα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι θα πρεπει να δουλεψετε με εφαρμογες που εχουν σχεδιαστει η επανασχεδιαστει προσφατα.

Συνηθως οι παλιοι χρηστες εχετε μια αδυναμια σε προγραμματα του 2004 που δεν ανταποκρινονται στην σημερινη εποχη.

 

Δεν είναι θέμα επιλογής.

Αν το χρησιμοποιείς για τη δουλειά σου τότε παίρνεις windows mobile για να χρησιμοποιήσεις συγκεκριμένες εφαρμογές. Παλιές ή καινούριες, είναι αυτές και δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

@athanaso77

Μήπως θα έπρεπε να δημιουργήσουμε μια λίστα με τα προγράμματα που τρέχουν χωρίς πρόβλημα στο hd2 για να υπάρχει καλύτερη ενημέρωση για όλους?

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος φίλος μπορεί να δώσει τα φώτα του στο παρακάτω σοβαρό πρόβλημά μου;

Πολλές φορές ενώ δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο το wifi με το router μου (Belkin) έχει πάρει μια άσχετη IP address του τύπου 169.254.80.χχ αντί για 192.168.2.χχ με αποτέλεσμα καμία δικτυακή δραστηριότητα. Όταν προσπαθώ για Renew IP μένει στο 0.0.0.0 και δείχνει να προσπαθεί αλλά μάταια. Παίρνει σωστή διεύθυνση τυχαία, χωρίς η επανεκκίνηση να σώζει την κατάσταση. Με άλλο κινητό δεν έχω πρόβλημα. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει σε άλλο δίκτυο με άλλο router να δω τη συμπεριφορά του.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@sb68s:

Με όλα τα προγράμματα που παίζουν και στις υπόλοιπες συσκευές, παίζουν και εδώ. Εάν μιλάς για την ιδιαιτερότητα της capacitive οθόνης, εκτιμώ ότι δεν θα έχουμε ιδιαίτερες ασυμβατοτητες. Εάν εμφανιστεί κάτι το συζητάμε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος φίλος μπορεί να δώσει τα φώτα του στο παρακάτω σοβαρό πρόβλημά μου;

Πολλές φορές ενώ δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο το wifi με το router μου (Belkin) έχει πάρει μια άσχετη IP address του τύπου 169.254.80.χχ αντί για 192.168.2.χχ με αποτέλεσμα καμία δικτυακή δραστηριότητα. Όταν προσπαθώ για Renew IP μένει στο 0.0.0.0 και δείχνει να προσπαθεί αλλά μάταια. Παίρνει σωστή διεύθυνση τυχαία, χωρίς η επανεκκίνηση να σώζει την κατάσταση. Με άλλο κινητό δεν έχω πρόβλημα. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει σε άλλο δίκτυο με άλλο router να δω τη συμπεριφορά του.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δοκίμασε να βάλεις manually ip address χωρίς DHCP

 

@sb68s

Εφαρμογές που δουλεύουν σε wm6.5 και wvga θα δουλεύουν κι εδώ.

2 δυσκολίες μπορείς να βρεις:

1) Αντί για scroll να κάνει text selection. Μια λύση γι'αυτό έχω προτείνει σε προηγούμενο post

2) Να έχεις δυσκολία σε εφαρμογές που έχουν checboxes, radio buttons και drop down menus.

Μια λύση γι'αυτό είναι να κάνεις assign το volume up/down σε up/down σε simple ή long press

Link to comment
Share on other sites

μια συμβουλη για οσους θελουν να δουλευει σταθερα το τηλ ...

 

ΜΗΝ εγκαταστησετε το netcf3.5 στην συσκευη!

οι ντενεκεδες της htc εχουν στηριξει ολο το ui πανω στο netcf2.0 ....

σε αρκετα σημεια της συσκευης μετα την εγκατασταση του 3.5 χανεται το finger friendly menu οπως και πολλα gestures στα μενου της συσκευης....

 

οσες εφαρμογες δουλευουν μονο με το 3.5 απλα ξεχαστε τες και κοιταξτε για εναλλακτικες λυσεις αυτων...

 

τουλαχιστον μεχρι να βγουν hspl/new cooked roms η καποιο update/fix απο την htc

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...