Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει ενας κανονας οσον αφορα το full backup rom! ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν περναμε backup αλλης ρομ (ακομα και επισημης) σε αλλη εκδοση ρομ. Δεν υπαρχει περιπτωση ΠΟΤΕ να σου δουλεψει το backup απο την 1,48 στην 1,66.

 

Έτσι πίστευα και εγώ και αυτό έκανα πάντα, αλλά δοκίμασα και πέρασα με το Sprite Backup (χωρίς πρόβλημα) το backup από την Topix 1.1.2. στην Lavrentius V2, Topix 1.1.7 και στην τελευταία wwe. Το μόνο που χρειάστηκε να εγκαταστήσω ξανά ήταν το cab για τις 20 συντομεύσεις στο sense.

Το τηλέφωνο δούλεψε και δουλεύει κανονικά και χωρίς προβλήματα.

Όποιος έχει χρόνο και υπομονή για δοκιμές μπορεί να πειραματιστεί, ο χρόνος που θα κερδίσει (εάν πετύχει η επαναφορά του backup) δε συγκρίνεται με το χρόνο για στήσιμο από την αρχή.

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πίστευα και εγώ και αυτό έκανα πάντα, αλλά δοκίμασα και πέρασα με το Sprite Backup (χωρίς πρόβλημα) το backup από την Topix 1.1.2. στην Lavrentius V2, Topix 1.1.7 και στην τελευταία wwe. Το μόνο που χρειάστηκε να εγκαταστήσω ξανά ήταν το cab για τις 20 συντομεύσεις στο sense.

Το τηλέφωνο δούλεψε και δουλεύει κανονικά και χωρίς προβλήματα.

Όποιος έχει χρόνο και υπομονή για δοκιμές μπορεί να πειραματιστεί, ο χρόνος που θα κερδίσει (εάν πετύχει η επαναφορά του backup) δε συγκρίνεται με το χρόνο για στήσιμο από την αρχή.

 

Ο χρονος που θα κερδισεις στηνοντας το τηλεφωνο σου σωστα και οχι με μεσοβεζικες λυσεις δε συγκρινεται με το χρονο που θες για να διορθωσεις τυχον προβληματα που θα παρατηρησεις στη πορεια....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενας κανονας οσον αφορα το full backup rom! ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν περναμε backup αλλης ρομ (ακομα και επισημης) σε αλλη εκδοση ρομ. Δεν υπαρχει περιπτωση ΠΟΤΕ να σου δουλεψει το backup απο την 1,48 στην 1,66.

 

Καλα το ποτε ειναι μεγαλη κουβεντα αλλα οσο πιο πολυ εχεις φορτωσει την συσκευη και την εχεις παραμετροποιησει τοσο πιο επιφοβο ειναι να υπαρχουν conflicts.. Λογικο ειναι.. Οσο καλο backup και να γινεται 2 ρομ ειδικα αν ειναι βασισμενες σε αλλη official version δεν μπορει να ειναι απολυτα συμβατες..

Αλλιως δεν υπαρχει λογος υπαρξης και της νεωτερης..

Φυσικα και ειμαι και εγω παντως της αποψης αυτης δλδ clean installations..

Edited by orbitech
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενας κανονας οσον αφορα το full backup rom! ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν περναμε backup αλλης ρομ (ακομα και επισημης) σε αλλη εκδοση ρομ. Δεν υπαρχει περιπτωση ΠΟΤΕ να σου δουλεψει το backup απο την 1,48 στην 1,66.

 

Μα δε μιλαμε για full restore αλλα custom restore με upgrade rom settings. Είναι διαφορετικά αυτά τα δύο. Αλλωστε αν εξαιρέσουμε το θέμα που τα έχει κάνει σκατά με τα fix tools η HTC το restore δούλεψε τέλεια. Επίσης μη ξεχναμε ότι μιλάμε για officials roms. Ελπίζω ότι τώρα που πέρασα το Hot fix και μετά πείρα backup θα δουλέψει και σε αυτό το σημείο. Το βράδυ θα σας ενημερώσω αν πέτυχε η λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ο χρονος που θα κερδισεις στηνοντας το τηλεφωνο σου σωστα και οχι με μεσοβεζικες λυσεις δε συγκρινεται με το χρονο που θες για να διορθωσεις τυχον προβληματα που θα παρατηρησεις στη πορεια....

 

Η επαναφορά πάντως του backup δουλεύει και σε άλλες εκδόσεις rom, εάν πρόκειται για "μεσοβέζικη λύση" ή όχι θα κριθεί από τον εκάστοτε χρήστη, τα προγράμματα που χρησιμοποιεί κ.τ.λ., η δική μου εμπειρία δείχνει ότι δουλεύει κανονικά.

Τα αρχεία βοήθειας του Sprite Backup αναφέρουν τρία διαφορετικά επίπεδα επαναφοράς.

Edited by sb68s

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μα δε μιλαμε για full restore αλλα custom restore με upgrade rom settings. Είναι διαφορετικά αυτά τα δύο. Αλλωστε αν εξαιρέσουμε το θέμα που τα έχει κάνει σκατά με τα fix tools η HTC το restore δούλεψε τέλεια. Επίσης μη ξεχναμε ότι μιλάμε για officials roms. Ελπίζω ότι τώρα που πέρασα το Hot fix και μετά πείρα backup θα δουλέψει και σε αυτό το σημείο. Το βράδυ θα σας ενημερώσω αν πέτυχε η λύση.

 

Η επαναφορά πάντως του backup δουλεύει και σε άλλες εκδόσεις rom, εάν πρόκειται για "μεσοβέζικη λύση" ή όχι θα κριθεί από τον εκάστοτε χρήστη, τα προγράμματα που χρησιμοποιεί κ.τ.λ., η δική μου εμπειρία δείχνει ότι δουλεύει κανονικά.

Τα αρχεία βοήθειας του Sprite Backup αναφέρουν τρία διαφορετικά επίπεδα επαναφοράς.

 

Εαν δε μιλαμε για full backup και restore τοτε ναι.

Και παλι ομως εγω προτιμω τις καθαρες εγκαταστασεις, το περασμα των επαφων μου απο το outloοκ με συγχρονισμο και τα υπολοιπα απο την αρχη και με υπομονη....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι δυνατον την ωρα που μιλαμε να εχουμε προσβαση σε στοιχεια παλαιων κλισεων , επαφες κλπ του κινητου ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το netcf3.5 από μόνο του δεν είναι ικανό να δημιουργήσει τέτοια προβλήματα στο Sense. Κάτι άλλο... ίσως.

 

Για το άλλο θέμα... τα προγράμματα εγκαθιστώνται ή στην κάρτα μνήμης ή στην κύρια μνήμη, όχι ταυτόχρονα και στα δύο.

 

Σ' ευχαριστώ Γιάννη..

Θα περιμένω την καινούργια official για να το ξαναστήσω...

 

Αυτό που θέλω να πω στο άλλο θέμα είναι ότι κάποια προγράμματα δε μου δίνουν τη δυνατότητα εγκατάστασης στην κάρτα μνήμης.. Μπορώ με κάποιο τρόπο όμως να τα εγκαταστήσω εγώ εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με το 2,06,51,07 ειμαι υπερευχαριστημενος. Πολυ καλη αυτονομια και εξαιρετικο σημα.

 

βαγγελη καλησπερα!!

 

οταν ρωτησα τον δημητρη για την 2.06 ( [url=http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3067067#post3067067][/url] http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3067067#post3067067 ) μου εγραψε οτι ειναι πολυ ενεργοβορα.....

 

μηπως εσυ εισαι σε voda???

 

την 2.07 την εχεις δοκιμασει??

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Γιάννη..

Θα περιμένω την καινούργια official για να το ξαναστήσω...

 

Αυτό που θέλω να πω στο άλλο θέμα είναι ότι κάποια προγράμματα δε μου δίνουν τη δυνατότητα εγκατάστασης στην κάρτα μνήμης.. Μπορώ με κάποιο τρόπο όμως να τα εγκαταστήσω εγώ εκεί?

 

Αυτό που κάνω και μέχρι τώρα δεν έχει υπάρξει πρόβλημα, είναι μετακίνηση του φακέλου του προγράμματος από το program files της μνήμης τηλεφώνου στο program files της κάρτας μνήμης και δημιουργία νέου shortcut στο φάκελο windows/start menu/programs

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.'Εχω την topix 1_1_7 και παω να εγκαταστησω το τελευταίο hotfix της htc για τα μυνήματα.Αρχίζει η εγκατάσταση και ξαφνικά εκεί που στην οθόνη γράφει "installation in progress" κανει restart.Έτσι πρέπει να κάνει;Έχει γίνει η εγκατάσταση γιατι στην προσθαφαίρεση προγραμματων δεν βλέπω το hotfix.
ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με το 2,06,51,07 ειμαι υπερευχαριστημενος. Πολυ καλη αυτονομια και εξαιρετικο σημα.
βαγγελη καλησπερα!!οταν ρωτησα τον δημητρη για την 2.06 μου εγραψε οτι ειναι πολυ ενεργοβορα.....μηπως εσυ εισαι σε voda???την 2.07 την εχεις δοκιμασει??

Kι εγω χρησιμοποιω το συγκεκριμενο radio και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος!! Και απο αποψη σηματος, αλλα και αυτονομιας...:happy:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

βαγγελη καλησπερα!!

 

οταν ρωτησα τον δημητρη για την 2.06 ( [url=http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3067067#post3067067][/url] http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3067067#post3067067 ) μου εγραψε οτι ειναι πολυ ενεργοβορα.....

 

μηπως εσυ εισαι σε voda???

 

την 2.07 την εχεις δοκιμασει??

 

 

Ισως σε συνδυασμο με την επισημη 1,66 που φοραει τωρα το κινητο να ειναι οτι καλυτερο.

Την αποψη του Δημητρη τη σεβομαι απιστευτα πολυ, αλλα μη ξεχναμε οτι πριν δοκιμασουμε κατι στις δικες μας συνθηκες, δεν υπαρχει τυφλοσουρτης.

Εγω εχω Wind. Τελικα ισως ειναι ο συνδυασμος ρομ, ραδιο και παροχου που παιζει ρολο για την καταναλωση.

 

Εξαλου και ο Δημητρης αναφερει πως ο συνδυασμος Topix & Radio εχουν το αποτελεσμα που θελει.

Edited by vanzelvoul
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ισως σε συνδυασμο με την επισημη 1,66 που φοραει τωρα το κινητο να ειναι οτι καλυτερο.

Την αποψη του Δημητρη τη σεβομαι απιστευτα πολυ, αλλα μη ξεχναμε οτι πριν δοκιμασουμε κατι στις δικες μας συνθηκες, δεν υπαρχει τυφλοσουρτης.

Εγω εχω Wind. Τελικα ισως ειναι ο συνδυασμος ρομ, ραδιο και παροχου που παιζει ρολο για την καταναλωση.

 

Εξαλου και ο Δημητρης αναφερει πως ο συνδυασμος Topix & Radio εχουν το αποτελεσμα που θελει.

 

Βαγγέλη, πες μου σε παρακαλώ αν έχεις παρατηρήσει σε κατάσταση flight mode πόσο % πέφτει η μπαταρία?

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη, πες μου σε παρακαλώ αν έχεις παρατηρήσει σε κατάσταση flight mode πόσο % πέφτει η μπαταρία?

 

Οχι δεν το εχω παρατηρησει, παντως σε κατασταση αναμονης με ανοιχτο το τηλ. σε 6 ωρες πεφτει περιπου 5 - 7 %.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το εχω παρατηρησει, παντως σε κατασταση αναμονης με ανοιχτο το τηλ. σε 6 ωρες πεφτει περιπου 5 - 7 %.

 

Ευχαριστώ, πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας, έχεις την τελευταία wwe και το radio που έρχεται μαζί της.

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας, έχεις την τελευταία wwe και το radio που έρχεται μαζί της.

 

Ναι!! Την WWE!

Ελπιζω και η Ελληνικη να εχει την ιδαι διαχειρηση.....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να διαγραψω ενα εικονειδιο απο τις ρυθμισεις??δηλαδη για παραδειγμα απο start/settings/system...
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η τελευταία official πιο radio φοράει?

 

Το 2.06.51.07...;)

 

Edit: Στην 1.66, εχουν βγαλει τον taskmanager απο το μενου "Αλλο" και ειναι κανονικα στο start menu... Οποτε με ενα quick link μπορουμε να τον χρησιμοποιουμε ευκολα..Καλο αυτο!!

Επισης, οποιος την εγκαταστησει και περασει καποιο custom taskbar, θα δει οτι το εικονιδιο του ηχου, εξαφανιζεται... Αυτο διορθωνεται, διαγραφοντας τα παρακατω, δυο reg-keys:

[HKLM/Software/HTC/VolumeOverlay]

LoadIconFromResDLL & SoundIconLink

 

Τωρα, απλα ελπιζω η 1.66.482.1 να ειναι η τελικη ελληνικη...

Edited by halo

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Ένα φιλαράκι μου πήρε πριν μερικές μέρες το εν λόγω κινητό, αλλά έχει μέσα μόνο Ελληνικά κι αυτός ήρθε από το εξωτερικό(Γερμανός), οπότε χρειάζεται να περαστεί είτε Γερμανική γλώσσα, ή έστω Αγγλικά. Βρήκα κανα-δυο tutorial στο internet για το πως Flashareis την ROM, αλλά προσωπικά δεν παίρνω το ρίσκο να το δοκιμάσω(όσο απλό κι αν είναι). Υπάρχει κάποιος από Θεσ/νίκη, ο οποίος μπορεί να αναλάβει κάτι τέτοιο(με το αζημίωτο φυσικά!);

Για το ότι χάνονται οι εγγυήσεις κτλ το ξέρω.

Edited by Budah
Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να διαγραψω ενα εικονειδιο απο τις ρυθμισεις??δηλαδη για παραδειγμα απο start/settings/system...

 

Θα πας στη registry:

HKLM\Security\Shell\Startinfo\start\settings\system

θα βρεις στους φακέλους ποιος ακριβώς είναι αυτός που θέλεις και θα τον διαγράψεις.

Μετά soft reset.

Πριν κάνεις οτιδήποτε κράτα backup τη registry ή full backup!

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στη registry:

HKLM\Security\Shell\Startinfo\start\settings\system

θα βρεις στους φακέλους ποιος ακριβώς είναι αυτός που θέλεις και θα τον διαγράψεις.

Μετά soft reset.

Πριν κάνεις οτιδήποτε κράτα backup τη registry ή full backup!

το εχω κανει και δεν αφαιρουνται.......καπως αλλιως??

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα παίδες. Ένα φιλαράκι μου πήρε πριν μερικές μέρες το εν λόγω κινητό, αλλά έχει μέσα μόνο Ελληνικά κι αυτός ήρθε από το εξωτερικό(Γερμανός), οπότε χρειάζεται να περαστεί είτε Γερμανική γλώσσα, ή έστω Αγγλικά. Βρήκα κανα-δυο tutorial στο internet για το πως Flashareis την ROM, αλλά προσωπικά δεν παίρνω το ρίσκο να το δοκιμάσω(όσο απλό κι αν είναι). Υπάρχει κάποιος από Θεσ/νίκη, ο οποίος μπορεί να αναλάβει κάτι τέτοιο(με το αζημίωτο φυσικά!);

Για το ότι χάνονται οι εγγυήσεις κτλ το ξέρω.

 

Εάν διαβάσεις το πρώτο post δεν θα δυσκολευτείς να κάνεις την διαδικασία και μόνος σου. Είναι απλό και ασφαλές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω φίλε μου, αλλά δεν θέλω να μπω στην διαδικασία γιατί 1 στις 1000 να γίνει η στραβή, τζάμπα θα χαλαστούμε με το φιλαράκι μου. Ενώ κάποιος ο οποίος το έχει ξανακάνει και τσακ μπαμ θα το κάνει και θα ανταμειφθεί για τον κόπο του και όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...