Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το τι είναι το ροοτ κοίταξε εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146#post3645021

 

Εγώ μπορώ να σε καθοδηγήσω στη διαδικασία όπως και πολλά παιδιά από εδώ μέσα...

Το θέμα είναι... θέλεις εσύ να μπείς σ'αυτήν?

Χωρίς root δε γίνεται αυτή τη στιγμή να αναβαθμιστείς.

Ξέρω θα φανούν λίγο ακαταλαβίστικα αυτά αλλά δεν είναι τίποτα σπουδαίο..

Πάντως είναι πολύ εύκολο να γίνει και το root και η αναβάθμιση...

 

Τώρα θα γίνεις root στην 2.1 αλλά από τη στιγμή που θα αναβαθμίσεις σε 2.3.3 δε θα είσαι πλέον root. Οπότε δε χρειάζεται να ανυσηχείς για την εγγύηση της συσκευής σου μετά την αναβάθμιση. Θα είσαι απολύτως "νόμιμος". Το root θα το κάνεις μόνο για να αναβαθμιστείς, μετά την αναβάθμιση θα έχεις την επίσημη έκδοση της Sony Ericsson..

 

Αλλιώς περιμένεις απλά μέχρι να βγει η αναβάθμιση για τη συσκευή σου και δεν μπαίνεις σε καμία διαδικασία...

 

Εσύ αποφασίζεις...

Ευχαριστώ και πάλι για την αμεση ανταπόκριση και για τον χρόνο σας, αφου διάβασα αρκετούς στις προηγούμενες σελίδες, προς το παρόν αποφάσισα να μην προχωρήσω και να περιμένω την επίσημη αναβάθμιση αφού σχεδόν ολοι λενε οτι ειναι κοντα. Αλήθεια παιζει ρόλο που ειμαι στο δίκτυο της (κρατικης) ??? δηλαδη αν ειχα συνδεση σε μια απο τις αλλες δυο εταιριες μπορει και να ειχα ηδη ειδοποιηση για αναβαθμιση? αν ειναι να χρησιμοποιησω μια καρτα αλλου δικτυου τοτε...Ευχαριστω και πάλι και συγχαρητήρια στα παιδια για την καταπληκτικη δουλεια που κάνετε με μας τους ασχετους.:X:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα, μια ερωτηση πως μπορω να κανω αντικατασταση του build.prop?!?!?! oeo?

 

Με αυτόν τον τρόπο...

Η νέα αναβάθμιση του Χ10 σε 2.3 είναι πλέον γεγονός , έχει αρχίσει στην Ευρώπη ,εδω ακόμη τίποτε αλλά όποιος βιάζεται όπως εγώ μπορεί να κανει ένα κολπάκι για να την πάρει , θα χρειαστεί όμως να υπάρχει root στη συσκευή και ο root explorer.

Αντικαταστήστε το αρχείο build.prop που θα βρείτε στο φακελο system του τηλεφώνου κάντε μια επανεκκίνηση , μπείτε στo Pcc και θα λάβετε την αναβάθμιση .

Το αρχείο μπορείτε να το πάρετε απο εδώ .

Για περισσότερη ασφάλεια κάντε ένα αντίγραφο του παλιού σας αρχείου .

 

Και για του λόγου το αληθές

ΠΡΟΣΟΧΗ : κάνοντας την αναβάθμιση ΧΑΝΕΤΕ τα πάντα στο τηλεφωνώ σας , ακόμη δεν υπάρχει root οπότε κρατήστε αντίγραφα .

Καλή επιτυχία !!!

 

Αν είσαι root και έχεις τον root explorer ανοίγεις τον root explorer, μπαίνεις στο φάκελο system κάτω κάτω και μέσα σ'αυτόν τον φάκελο έχει ένα αρχείο που έχει το όνομα build.prop. Αφού θα κατεβάσεις το παραπάνω αρχείο από την παράθεση του Sotarts θα περάσεις εκείνο μέσα στο φάκελο και θα αντικαταστήσεις το παλιό.

(Αν σου λέει ότι δε γινεται να επέμβεις θα πατήσεις το κουμπάκι Mount R/W που βρίσκεται ψηλά στον root explorer).

Κάνεις επανεκκίνηση και αναβαθμίζεσαι...

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Με αυτόν τον τρόπο...

 

 

Αν είσαι root και έχεις τον root explorer ανοίγεις τον root explorer, μπαίνεις στο φάκελο system κάτω κάτω και μέσα σ'αυτόν τον φάκελο έχει ένα αρχείο που έχει το όνομα build.prop. Αφού θα κατεβάσεις το παραπάνω αρχείο από την παράθεση του Sotarts θα περάσεις εκείνο μέσα στο φάκελο και θα αντικαταστήσεις το παλιό.

(Αν σου λέει ότι δε γινεται να επέμβεις θα πατήσεις το κουμπάκι Mount R/W που βρίσκεται ψηλά στον root explorer).

Κάνεις επανεκκίνηση και αναβαθμίζεσαι...

 

Καλησπέρα παιδιά.

Προσπαθώ και εγώ να κάνω την αναβάθμιση αλλά μετά το restart του τηλεφώνου και αφού το έχω συνδέσει με το PCC μου βγάζει το εξής μήνυμα:

¨Οι πληροφορίες ενημέρωσης του λογισμικού τηλεφώνου δεν είναι διαθέσιμες αυτή την στιγμή¨

Δεν ξέρω αν είναι κανένα σκάλωμα του PCC γιατί αυτό μου το βγάζει από το απόγευμα.

 

θα ενημερώσω στην συνέχεια για το τι έχει γίνει

If there is a will There is a way
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση πόσοι είναι ευχαριστημένοι απο την ταχύητητα του?

Λένε οτι πλέον δεν χρειάζονται task killers αλλά αν δεν έχω το κινητό σέρνεται και αφού έχω εγκαταστήσει αρκετές εφαρμογές μένω με πολύ λίγη μνήμη 25-30 mb MAX.

 

Βέβαια με τον task killer έχω βρεί μία λύση αλλά και πάλι έχω βαρεθεί να σκοτώνω services και εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση πόσοι είναι ευχαριστημένοι απο την ταχύητητα του?

Λένε οτι πλέον δεν χρειάζονται task killers αλλά αν δεν έχω το κινητό σέρνεται και αφού έχω εγκαταστήσει αρκετές εφαρμογές μένω με πολύ λίγη μνήμη 25-30 mb MAX.

 

Βέβαια με τον task killer έχω βρεί μία λύση αλλά και πάλι έχω βαρεθεί να σκοτώνω services και εφαρμογές.

 

Το χ10 πάει σφαίρα με τα την 2.3 , όσο αφορά την εσωτερική μνήμη δεν έχεις παρα να μετακινήσεις της εφαρμογές σου στην SD ώστε να έχεις περισσότερο χώρο .

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά ΣΟΣ πως περναω τις επαφες μου στο gmail?....μια γρήγορη απαντηση αν μπορεί κάποιος παρακαλω!!!! ΕΠΕΙΓΟΝ

 

http://www.google.com/support/forum/p/gmail/thread?tid=30a6a99f562bbb28&hl=en

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ειναι ενα χαος αυτό που μου έστειλες!!!!:wacko:

 

Την πρώτη απάντηση (Popular answer) διάβασε και ακολούθησε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ΣΟΣ πως περναω τις επαφες μου στο gmail?....μια γρήγορη απαντηση αν μπορεί κάποιος παρακαλω!!!! ΕΠΕΙΓΟΝ

 

Είναι ο ευκολότερος τρόπος

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3617161#post3617161

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχικη οθονη εχει το εικονιδιο που γραφει επαφες. Το πατας και σου εχει επιλογη για συγχρονισμο με gmail.
Link to comment
Share on other sites

Με το νέο update έχει προστεθεί η λειτουργία bravia engine, όπως έχει το xperia Arc?
Xiaomi mi6, Xiaomi redmi note3 pro, Xperia z3 compact, xperia z, Lg p990 2x, Samsung galaxy 551, Sony ericsson elm, sony ericsson K800i, NOKIA 5310, Sharp 770sh, Sharp gx17, Nokia 5210, Ericsson t28
Link to comment
Share on other sites

Με το νέο update έχει προστεθεί η λειτουργία bravia engine, όπως έχει το xperia Arc?

 

Οχι. Σε εμένα τουλάχιστον ...οχι. Μαλλον πρέπει να το περάσεις μόνος σου αν το θέλεις. Στους xda έχει βγει zip που το φλασάρεις αλλά απ'ότι λένε δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Σε εμένα τουλάχιστον ...οχι. Μαλλον πρέπει να το περάσεις μόνος σου αν το θέλεις. Στους xda έχει βγει zip που το φλασάρεις αλλά απ'ότι λένε δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Ούτε στο δικό μου το έχει και δεν θέλω να κάνω πειράματα αφού όπως λες και εσύ δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

Xiaomi mi6, Xiaomi redmi note3 pro, Xperia z3 compact, xperia z, Lg p990 2x, Samsung galaxy 551, Sony ericsson elm, sony ericsson K800i, NOKIA 5310, Sharp 770sh, Sharp gx17, Nokia 5210, Ericsson t28
Link to comment
Share on other sites

Με το νέο update έχει προστεθεί η λειτουργία bravia engine, όπως έχει το xperia Arc?

 

Το έχω ενεργοποιήσει εδω και 2 μέρες , έχει καλύτερο κοντράστ περισσότερο σκληρούς τόνους η διαφορά είναι ελάχιστη,χρειάζεται η συσκευή να είναι ροοτ.

Link to comment
Share on other sites

Το χ10 πάει σφαίρα με τα την 2.3 , όσο αφορά την εσωτερική μνήμη δεν έχεις παρα να μετακινήσεις της εφαρμογές σου στην SD ώστε να έχεις περισσότερο χώρο .

 

Δεν εννοώ τον εσωτερικό χώρο αποθήκευεσης αλλά τη Ram.

Οσο βάζεις εφαρμογές κατεβαίνει απελπιστικά απο τα services που χρησιμοποιεί η καθεμία και την αρέσκεια να φορτώνεται στη μνήμη πρίν την καλέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση το back up & restore ?

και επίσης πια είναι η καλύτερη rom αυτή την στιγμή για το κινητό μας?

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ τον εσωτερικό χώρο αποθήκευεσης αλλά τη Ram.

Οσο βάζεις εφαρμογές κατεβαίνει απελπιστικά απο τα services που χρησιμοποιεί η καθεμία και την αρέσκεια να φορτώνεται στη μνήμη πρίν την καλέσεις.

 

Υποτίθεται οτι στην 2,3 υπάρχει καλύτερη διαχείριση μνήμης αλλα και ενέργειας ,νομίζω οτι είναι περισσότερο θέμα κάποιον κακοραμμένων εφαρμογών , δωσε λιγο χρόνο στο τηλέφωνο να προσαρμοστεί στο νέο λειτουργικό και μη δίνης τόση σημασία στους αριθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω δυο προβληματα ακόμη, οχι πολύ σημαντικά, αλλα αν καποιος μπορεί ας κανει τον κόπο.

1) Δεν μπορώ να συγχρονίσω τις επαφές μου με το pc companion γιατί εληξε η trial version του microsoft outlook που χρησιμοποιουσα γι αυτο, και δεν μου ξαναδίνει πρόσβαση σε trial η Microsoft, και φραγκα δεν υπαρχουν να την αγοράσω. Μπορώ να κάνω κάτι αλλο γι αυτό?

2) Για αγνωστο λόγο, ενω ανοιγει το Market, ενω μπορώ να δω τα app, ενω ξεκινάω την διαδικασία λήψης μιας νεας (δωρεαν) εφαρμογης, δεν μπορει να την κατεβάσει ουτε απο wifi, ουτε απο το δικτυο.Επίσης ουτε ενημέρωση μιας υπαρχουσας εφαρμογής ολοκληρώνει, ενω ξεκινάει κανονικά την διαδικασια ληψης της ενημερωσης. Μερικές που ''εστειλα'' με bluetooth απο αλλο smartphone στο χ10, δουλεύουν κανονικότατα. Τι εχω κάνει λάθος με το market και πως το διορθώνω? σημειωτέον οτι εκανα προσπάθεια, εσβησα το market απο το χ10 και το ξαναεστειλα απο το αλλο κινητο με bluetooth αλλα δεν αλλαξε τιποτε. Ευχαριστω!

Edited by MPOZIDIS
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω δυο προβληματα ακόμη, οχι πολύ σημαντικά, αλλα αν καποιος μπορεί ας κανει τον κόπο.

1) Δεν μπορώ να συγχρονίσω τις επαφές μου με το pc companion γιατί εληξε η trial version του microsoft outlook που χρησιμοποιουσα γι αυτο, και δεν μου ξαναδίνει πρόσβαση σε trial η Microsoft, και φραγκα δεν υπαρχουν να την αγοράσω. Μπορώ να κάνω κάτι αλλο γι αυτό?

2) Για αγνωστο λόγο, ενω ανοιγει το Market, ενω μπορώ να δω τα app, ενω ξεκινάω την διαδικασία λήψης μιας νεας (δωρεαν) εφαρμογης, δεν μπορει να την κατεβάσει ουτε απο wifi, ουτε απο το δικτυο.Επίσης ουτε ενημέρωση μιας υπαρχουσας εφαρμογής ολοκληρώνει, ενω ξεκινάει κανονικά την διαδικασια ληψης της ενημερωσης. Μερικές που ''εστειλα'' με bluetooth απο αλλο smartphone στο χ10, δουλεύουν κανονικότατα. Τι εχω κάνει λάθος με το market και πως το διορθώνω? σημειωτέον οτι εκανα προσπάθεια, εσβησα το market απο το χ10 και το ξαναεστειλα απο το αλλο κινητο με bluetooth αλλα δεν αλλαξε τιποτε. Ευχαριστω!

 

1.Με το Gmail δεν τις έχεις συγχρονίσει? Θα βρίσκονται στη διάθεση σου μέσω του Gmail και κάθε φορά που θα θες να τις περάσεις στο τηλέφωνο απλά κάνεις έναν συγχρονισμό και εμφανίζονται. Μπορείς και να τις επεξεργαστείς μέσω gmail, να σβησεις, να γράψεις κλπ και είναι πάντα εκεί...

Εγώ δεν τις έχω πουθενά αλλού ας πούμε. Κάνεις και ένα backup με μια εφαρμογή όπως το mybackup και είσαι εντάξει.

2. Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει. Έκανες εκκαθάριση δεδομένων? Εφαρμογές > Διαχείριση Εφαρμογών > Market > Εκκαθάριση Δεδομένων..

Κάνε και καμιά επανεκκίνηση...

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...