Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,σορυ για τον αλεξιπτωτισμο,ηθελα να ρωτησω ενα δυο πραγματακια,κοιταξα εως και 5-6 σελιδες πισω αλλα δεν καταλαβα παρα πολλα...

Ενας θειος μου θελει να παρει το x10,παρα παρα πολυ υπερτιμημενο για μενα αλλα εγω περρισευω.

Καταρχας εχετε παρει ολοι eclair η οχι?(ελεος,στην εποχη του gingerbread,τελοςπαντων)

Αν οχι ειναι πολυ δυσκολο να γινει χειροκινητα?

(Δεν ειμαι ασχετος,το milestone το εχω κανει φυλλο-φτερο και πεταει)

Η πωλητρια του ειπε οτι ειναι νουμερο ενα συσκευη σε βλαβες...

Ξερει καποιος αντικειμενικα μια αποψη επ'αυτου?

Ειναι κανεις δυσαρεστημενος γενικα?

 

 

Sent from my Milestone

 

Καλησπέρα αγόρι και καλώς ήρθες στα κατατόπια μας!

Αρχικά να συμφωνήσω μαζί σου , πρόκειται για μια υπερτιμημένη συσκευή! Και για να το δικαιολογήσω απαντώντας στην ερώτηση σου , υπερτιμημένη όχι γιατί όπως είπε η (άσχετη) πωλήτρια είναι Νο.1 σε βλάβες αλλά γιατί είναι "Νο.1" σε ελλείψεις.

 

Όπως είπα και πιο πάνω σε έναν φίλο το XPERIA x10 "νευριάζει" τους περισσότερους κατόχους του σε 3 τομείς:

 

Hardware: Έλλειψη multitouch , έλλειψη ραδιοφωνικού δέκτη FM , 65.000 χρώματα οθόνης (αν και αυτό αναμένεται να αλλάξει με την επόμενη αναβάθμιση) , χαμηλή ένταση ακουστικού

Software: Android 2.1-update1 (στην εποχή του Ginjerbread - όπως είπες κι εσύ)

Advanced: Άσπαστος bootloader , έλλειψη custom rom.

 

Τώρα μιας και δεν θα το χρησιμοποιήσεις εσύ (που σε θεωρώ ψαγμένο) αλλά ο θείος σου που (μεταξύ μας) πόσο να ενδιαφέρεται για τέτοιου είδους πράματα(?) , απλά αγνοώ τον τελευταίο και τον προτελευταίο τομέα. Αλλά αν προέρχεται από διαφορετική μάρκα τηλεφώνου ή διαφορετικό λειτουργικό (iPhone , WM 6.5+) ίσως να μην του αρέσει που δεν θα έχει multitouch ή έστω ούτε καν dual-touch. (αν και υπάρχει μια φήμη ότι η SE συζητάει να το ενσωματώσει μόνο στον browser , με την επόμενη αναβάθμιση)

Και φυσικά ίσως να χαλαστεί που θα πρέπει να ξοδεύει Megabyte δεδομένων για να ακούει ράδιο αφού δεν υπάρχει ραδιοφωνικός δέκτης.

 

Εν ολίγοις , αναλόγως τις απαιτήσεις του το κινητό αυτό προτείνεται και δεν προτείνεται ταυτόχρονα. Αν θέλει κάτι που να είναι up-to-date και να μπορεί να του κάνει κυριολεκτικά τα πάντα τότε θα πρότεινα κάτι σε HTC Desire.

 

Στην περίπτωση που τελικά το αγοράσει , θα το αγοράσει με την 1.6. Αν το πάρει unbranded από plaisio , multirama , e-shop κλπ. με το που θα το συνδέσει με το SEUS (Sony Ericsson Update Serice) θα του πετάξει μήνυμα για την αναβάθμιση και θα γίνει 2.1 αυτόματα!

Αν το πάρει branded (ειδικά σε Vodafone) υπάρχει ενδεχόμενο να μην μπορεί ακόμα μιας και απ' ότι ακούω ορισμένα Voda-brands δεν έχουν αναβαθμιστεί ΑΚΟΜΑ!!! :wacko:

Αν όμως όπως λες δεν είσαι άσχετος η διαδικασία για unbranding και manual αναβάθμιση θα σου πάρει γύρω στο 20-λεπτο και πολύ λέω!

 

(*Να ενημερώσω σ' αυτό το σημείο ότι οι διαδικασίες:

Root, Nandroid Backup και μερική εκτέλεση custom 2.2 ROM , έχουν επιτευχθεί για αυτή τη συσκευή , ωστόσο ο bootloader είναι ακόμα κλειδωμένος κάτι που το περιορίζει πολύ - για περισσότερα info στο site των xda-developers*)

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο , έστω και συνοπτικά! :)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα!Μια απλη ερωτηση αλλα με προβληματισε το οτι μετα την αναβαθμιση,στο δικτυο δεν μου βγαζει πλεον 3G αλλα H!Εκανα εγγατασταση τις ρυθμισεις της vod. αλλα συνεχιζει.

Εχει καποιος αποψη για το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Μια απλη ερωτηση αλλα με προβληματισε το οτι μετα την αναβαθμιση,στο δικτυο δεν μου βγαζει πλεον 3G αλλα H!Εκανα εγγατασταση τις ρυθμισεις της vod. αλλα συνεχιζει.

Εχει καποιος αποψη για το θεμα?

 

Χμ , δεν μπορώ να βρω ένα παλαιότερο post του zxr[/member] που τα εξηγούσε αναλυτικά και επιστημονικά , αλλά εν πάση περιπτώσει αυτό που θυμάμαι είναι ότι το H είναι κατηγορία καλού 3G οπότε όπου έχεις H είσαι Ok! :)

 

Και για να σου διαλύσω κάθε ανησυχία , σε όλους μας έτσι είναι μετά την αναβάθμιση! ;)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγόρι και καλώς ήρθες στα κατατόπια μας!

Αρχικά να συμφωνήσω μαζί σου , πρόκειται για μια υπερτιμημένη συσκευή! Και για να το δικαιολογήσω απαντώντας στην ερώτηση σου , υπερτιμημένη όχι γιατί όπως είπε η (άσχετη) πωλήτρια είναι Νο.1 σε βλάβες αλλά γιατί είναι "Νο.1" σε ελλείψεις.

 

Όπως είπα και πιο πάνω σε έναν φίλο το XPERIA x10 "νευριάζει" τους περισσότερους κατόχους του σε 3 τομείς:

 

Hardware: Έλλειψη multitouch , έλλειψη ραδιοφωνικού δέκτη FM , 65.000 χρώματα οθόνης (αν και αυτό αναμένεται να αλλάξει με την επόμενη αναβάθμιση) , χαμηλή ένταση ακουστικού

Software: Android 2.1-update1 (στην εποχή του Ginjerbread - όπως είπες κι εσύ)

Advanced: Άσπαστος bootloader , έλλειψη custom rom.

 

Τώρα μιας και δεν θα το χρησιμοποιήσεις εσύ (που σε θεωρώ ψαγμένο) αλλά ο θείος σου που (μεταξύ μας) πόσο να ενδιαφέρεται για τέτοιου είδους πράματα(?) , απλά αγνοώ τον τελευταίο και τον προτελευταίο τομέα. Αλλά αν προέρχεται από διαφορετική μάρκα τηλεφώνου ή διαφορετικό λειτουργικό (iPhone , WM 6.5+) ίσως να μην του αρέσει που δεν θα έχει multitouch ή έστω ούτε καν dual-touch. (αν και υπάρχει μια φήμη ότι η SE συζητάει να το ενσωματώσει μόνο στον browser , με την επόμενη αναβάθμιση)

Και φυσικά ίσως να χαλαστεί που θα πρέπει να ξοδεύει Megabyte δεδομένων για να ακούει ράδιο αφού δεν υπάρχει ραδιοφωνικός δέκτης.

 

Εν ολίγοις , αναλόγως τις απαιτήσεις του το κινητό αυτό προτείνεται και δεν προτείνεται ταυτόχρονα. Αν θέλει κάτι που να είναι up-to-date και να μπορεί να του κάνει κυριολεκτικά τα πάντα τότε θα πρότεινα κάτι σε HTC Desire.

 

Στην περίπτωση που τελικά το αγοράσει , θα το αγοράσει με την 1.6. Αν το πάρει unbranded από plaisio , multirama , e-shop κλπ. με το που θα το συνδέσει με το SEUS (Sony Ericsson Update Serice) θα του πετάξει μήνυμα για την αναβάθμιση και θα γίνει 2.1 αυτόματα!

Αν το πάρει branded (ειδικά σε Vodafone) υπάρχει ενδεχόμενο να μην μπορεί ακόμα μιας και απ' ότι ακούω ορισμένα Voda-brands δεν έχουν αναβαθμιστεί ΑΚΟΜΑ!!! :wacko:

Αν όμως όπως λες δεν είσαι άσχετος η διαδικασία για unbranding και manual αναβάθμιση θα σου πάρει γύρω στο 20-λεπτο και πολύ λέω!

 

(*Να ενημερώσω σ' αυτό το σημείο ότι οι διαδικασίες:

Root, Nandroid Backup και μερική εκτέλεση custom 2.2 ROM , έχουν επιτευχθεί για αυτή τη συσκευή , ωστόσο ο bootloader είναι ακόμα κλειδωμένος κάτι που το περιορίζει πολύ - για περισσότερα info στο site των xda-developers*)

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο , έστω και συνοπτικά! :)

Σε ευχαριστω πολυ φιλαρακι,ησουν απολυτα κατατοπιστικος,αν ειχε αξιωθει να μου το πει λιγο νωριτερα θα του ελεγα να μην ψαχνει σε voda stores,οπως και κανει,δεν ξερω αν το πηρε ηδη κιολας.

Οι ελλειψεις του λιγο πολυ ειναι αυτες που περιμενα,τρεφω μεγαλη συμπαθεια για το x10 μου αρεσει πολυ εμφανισιακα,αυτο θα ειχα παρει αντι για το milestone,μεχρι που εμαθα κατι λεπτομερειες που δε μου αρεσαν καθολου...

Anyway,μου ειπες ακριβως αυτα που ηθελα να μαθω,μολις το πιασω στα χερια μου θα αρχισω τη μελετη στα θεματα σας για περισσοτερα...

Και παλι ευχαριστω,θα τα λεμε :)

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση, η 2.1 εχει flash line 4?

Ειναι συμβατη με αρκετες σελιδες που θελει flash?

Δηλαση το live24.gr ανοιγει και παιζει μια χαρα?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση, η 2.1 εχει flash line 4?

Ειναι συμβατη με αρκετες σελιδες που θελει flash?

Δηλαση το live24.gr ανοιγει και παιζει μια χαρα?

 

Δεν υποστηρίζεται το flash γενικότερα από Android έκδοσης 2.1 και κάτω... :O

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Χμ , δεν μπορώ να βρω ένα παλαιότερο post του zxr που τα εξηγούσε αναλυτικά και επιστημονικά , αλλά εν πάση περιπτώσει αυτό που θυμάμαι είναι ότι το H είναι κατηγορία καλού 3G οπότε όπου έχεις H είσαι Ok!

 

Αυτό λες;

 

@konkaratzas

Να ευχαριστείς το θεό που σου βγάζει το Η!!!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοω αυτο το εκονιδιο!

Λεω γι αυτο του συγχρονισμου που τα ανεβαζε στο site της sonyericcson...:)

Επισης το sms backup το εκανα στην 1.6 απο την "μαμα" εφαρμογη μηνυματων αλλα στην 2.1 δεν το βρηκα!! (Μαλιστα πατησα αντιγραφο ασφαλειας στην καρτα sd με το αριστερο πληκτρο)

Δεν με νοιαζει ομως για τα μηνυματα αλλα σκαλωσα με την χαζομαρα τους...

 

Πήγαινε

Ρυθμίσεις > Λογαριασμοί & συγχρονισμός > Προσθήκη λογαριασμού > Sony Ericsson Sync (Με ενεργό wifi κτλ)

Δώσε τα στοιχεία που είχες για το site της SE και κάνε επαναφορά.;)

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λες;

 

@konkaratzas

Να ευχαριστείς το θεό που σου βγάζει το Η!!!!

 

Αυτό ακριβώς! :-)

 

 

Sent from my X10i using Tapatalk

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα. ξερει κανεις που θα βρω το z4root γιατι στο μαρκετ το βρισκω μονο στα κινεζικα;
Link to comment
Share on other sites

Αν το γράψεις ολόσωστα , βγάζει ένα κινέζικο και ένα αγγλικό , κατέβασε το Αγγλικό! :)
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Αν το γράψεις ολόσωστα , βγάζει ένα κινέζικο και ένα αγγλικό , κατέβασε το Αγγλικό! :)

 

δηλ. πως πρεπει να το γραψω; z4root γραφω και βγαινει το κινεζικο

Link to comment
Share on other sites

δηλ. πως πρεπει να το γραψω; z4root γραφω και βγαινει το κινεζικο

 

Διάβασε το ΡΜ που σου έστειλα. Πέρασε το αρχείο που θα κατεβάσεις στο κινητό και

ξεκίνησέ το. Κάνεις κλικ στο root και τέλος... :happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Να κάνω μια ερώτηση-η ερώτηση έχει χιλιοειπωθεί αλλά έχω περδευτεί-

το X10 δεν έχει ράδιο.

1)αν κατάλαβα καλά υπάρχει εφαρμογή όπου μέσω wifi μπορείς να ακούς ράδιο.σωστά?

2)δεν περιέχεται στη συσκευασία το MW600?extra το αγοράζει κάποιος έτσι?

απλά handfree έχει?

ευχαριτώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Να κάνω μια ερώτηση-η ερώτηση έχει χιλιοειπωθεί αλλά έχω περδευτεί-

το X10 δεν έχει ράδιο.

1)αν κατάλαβα καλά υπάρχει εφαρμογή όπου μέσω wifi μπορείς να ακούς ράδιο.σωστά?

 

Σωστά.

 

2)δεν περιέχεται στη συσκευασία το MW600?extra το αγοράζει κάποιος έτσι?

 

Το αγοράζεις έξτρα. Κάνει γύρω στα 45-50 ευρώ.

 

απλά handfree έχει?

 

Έχει.

 

ευχαριτώ πολύ

 

Παρακαλώ :D

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Found solution for Blurry Pics!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=863166

 

 

Μόλις τώρα το είδα αλλα δυστυχώς δεν έχω χρονο να το τεστάρω θα το δοκιμάσω το πρωί, μήπως το έχει κάνει κανεις ? δουλεύει ?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.σημερα εγινα κατοχως του xperia.παω και εγω ρυθμησεις – σχετικα με το τηλεφωνο-ενημερωση λογισμικου τωρα.και μου λεει..νεο λογισμικο διαθεσημο.εκτυμομενος χρονος ληψης 2-15 λεπτα μεγεθος 41623905 bites.τι κανω τωρα για να αναβαθμησω?και ολα αυτα τα λεει στο κινητο.να το κατεβασω την ενημερωση στο κινητο?ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!βοηθηστε με να παρω και γω λιγη χαρα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτησω κατι, υπαρχει εφαρμογη για το κινητο μας, που να καταγραφει το χρονο κλήσεων; μετρητη κλήσεων δλδ.

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Found solution for Blurry Pics!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=863166

 

 

Μόλις τώρα το είδα αλλα δυστυχώς δεν έχω χρονο να το τεστάρω θα το δοκιμάσω το πρωί, μήπως το έχει κάνει κανεις ? δουλεύει ?

 

Δε το γουστάρω το SE Sync. Είναι το 1ο που σούταρα με το Titanium...

Προτιμώ την λύση με το FSCID. Αλλά δοκιμάστε να ξέρουμε για καλό και για κακό! :shifty:

 

Διάβασε το ποστ με τα Frequently Asked Questions , θα σου λυθούν πολλές απορίες. Ακόμα και αν σου εξηγήσουμε πως κάνεις backup μετά θα προκύψουν άλλα ερωτήματα σχετικά με εφαρμογές , rooting κλπ. Οπότε θα γίνεται άσκοπη επανάληψη. Ξεκίνα με βάση λοιπόν αυτό το thread κι όπου σκοντάψεις μας λες και σε βοηθάμε να συνεχίσεις , αλλά όχι εδώ , στο επίσημο thread.

 

Καλή αρχή και φιλικά πάντα! :)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Εχω τραβηξει ενα βιντεακι το οποιο διεγραψα μετα απο το es file.manager! Εσβησα κ το πλακιδιο απο το timescape γιατι εμφανιζοταν κ εκει παροτι ελεγε το αρχειο δεν υπαρχει! Στο mediascape ομως συνεχιζει να φαινεται σαν προσφατη προβολη κ προσθηκη! Γινεται να το σβησω κ απο εκει; υπαρχει αραγε κ πουθενα αλλου;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...