Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 φορές αναγκάστηκα να κάνω "φορμάτ" για παρόμοιο λόγο, κολλούσε και δεν έκανε απολύτως τίποτα μετά το ΡΙΝ στο τέλος, ούτε καν η οθόνη αποκρινόταν, μάλλον κάτι έχει να κάνει με το root :ninja:

 

Εμένα δε μου κολλάει καθόλου. Κατεβάζει από το μάρκετ και το τηλ δουλεύει κανονικά. Μόνο που κάνει συνεχόμενα εγκατάσταση των εφαρμογών. Επίσης δεν έχω κάνει ροοτ ...

 

 

 

Sent from my X10i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα δε μου κολλάει καθόλου. Κατεβάζει από το μάρκετ και το τηλ δουλεύει κανονικά. Μόνο που κάνει συνεχόμενα εγκατάσταση των εφαρμογών. Επίσης δεν έχω κάνει ροοτ ...

Sent from my X10i using Tapatalk

 

Αν δεν εχεις κανει root τοτε φταιει ειτε το market ή η nordic και αργα η γρηγορα θα συμβει και σε αλλους.

Εγω προς το παρον δεν το πειραζω. Ουτε θα το κανω φορματ ακομη. Το τηλ δουλευει αψογα περα απο αυτο και απο το θεμα που εχω με τη μπαταρια το οποιο ομως υπηρχε και μια μερα πριν συμβει αυτο.

Βλεπουμε και αν εχεις καμια εξελιξη με το θεμα να με ενημερωσεις.

 

Επισης μια ερωτηση... Επειδη εχω κατεβασει την donate εκδοση του titanium και εχω ηδη κανει ενα back up με το απλο, αν το απεγκαταστησω για να περασω το donate θα χαθει το προηγουμενο?

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΤΡΑΒΟΝΤΑΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΟΡΑΤΕΣ ΕΝΟΟΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ

 

Αυτό το γνωρίζω, αλλά δυστυχώς δε μπορώ να βγάλω φωτό κάποιον που δεν είναι εδώ, πολλή χαζό αυτό

Link to comment
Share on other sites

Μετα το update σε Global World 2.1 παρουσιαζει το εξης : οταν παω να το ξεκλειδωσω πανω απο το slide του ξεκλειδωματος γραφει Δεν υπαρχει καρτα sim στο τηλεφωνο ασχετα αν εχει κανονικα σημα (μετα το ξεκλειδωμα φευγει το μηνυμα) . Το παρουσιασε σε καποιον αλλον ?

Αλλα και γενικα κατι παιζει με το σημα ,παρεπιπτοντως εχω καρτα της WIND .

Edited by keltonas
Link to comment
Share on other sites

Εσεις που εχετε την 2.1 με τον τηλεφωνικο καταλογο τι γινεται? Προφανως αν εχεις "Κωστας" που στο facebook ειναι "Kostas" δεν τα συνδεει μονο του? Μπορεις να το κανεις οπως στην 1.6 χειροκινητα? Αν το κανεις σου βγαζει τη φωτο που εχει ο αλλος στο fb? Σε καλη ποιοτητα?

Και στα μηνυματα παιρνει 160 χαρακτηρες η αλλαζει στους 70 οπως τωρα?

 

1)SMS: Nordic/Generic Firmware 2.1 , και 70 chars/μήνυμα ακόμη! Χρησιμοποιώ HandcentSMS που μου έχει λύσει εδώ και καιρό τα χέρια.

 

2)Facebook & Contact Sync: Άκου να δεις πως έχει ... Οι επαφές στον κατάλογο δεν συνδέονται αυτόματα. Αν πας:

 

Επεξεργασία -> Πλήκτρο "Μενού" -> Σύνδεση (και με την προϋπόθεση ότι έχεις κάνει συγχρονισμό με υπάρχοντα Facebook λογαριασμό) θα σου βάλει να επιλέξεις αντιστοίχηση. Βέβαια σε μένα δεν ξέρω γιατί αλλά bug-αρει στα εξής 2 σημεία:

 

*Μου βγάζει διπλές πληροφορίες μέσα στις επαφές.

π.χ. τον φίλο μου τον Κώστα τον συγχρόνισε και με τον Kostas B που είναι στο Facebook Account που συγχρόνισα με το Timescape και με τον Kostas B του ... (θα σε γελάσω) ... Facebook Application (πιθανώς)? Πάντως με 2 Κωστήδες (ίδιο άτομο) με αποτέλεσμα να έχω 2 φορές το mail του Κώστα , 2 φορές τον αριθμό του (από Ευρετήριο και Timescape) και 1 φωτογραφία επαφής ΠΙΤΑ στα pixels προερχόμενη από τις Profile Pics του στο Facebook.

 

*Ακόμα τώρα και όταν έκανα "Διαχωρισμό" (η άλλη επιλογή από την διαδρομή που ανέφερα πιο πάνω "Επεξεργασία -> Πλήκτρο "Μενού") αν και επαναφέρθηκε στα κανονικά της η καρτέλα της επαφής , παρόλαυτα , στις τελευταίες κλήσεις ο φίλος μου εγγεγραμμένος ως "Κωστάκης" στο Ευρετήριο , ακόμα βγαίνει ως Kostas B.

 

Δεν ξέρω τι να κάνω ... απλά το άφησα να του περάσει...! :cry:

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για 160 χαρακτηρες υπαρχει πληκτρολογιο στο μαρκετ. Λεγεται greek input method και ειναι πολυ καλο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

*Μου βγάζει διπλές πληροφορίες μέσα στις επαφές.

π.χ. τον φίλο μου τον Κώστα τον συγχρόνισε και με τον Kostas B που είναι στο Facebook Account που συγχρόνισα με το Timescape και με τον Kostas B του ... (θα σε γελάσω) ... Facebook Application (πιθανώς)? Πάντως με 2 Κωστήδες (ίδιο άτομο) με αποτέλεσμα να έχω 2 φορές το mail του Κώστα , 2 φορές τον αριθμό του (από Ευρετήριο και Timescape) και 1 φωτογραφία επαφής ΠΙΤΑ στα pixels προερχόμενη από τις Profile Pics του στο Facebook.

 

*Ακόμα τώρα και όταν έκανα "Διαχωρισμό" (η άλλη επιλογή από την διαδρομή που ανέφερα πιο πάνω "Επεξεργασία -> Πλήκτρο "Μενού") αν και επαναφέρθηκε στα κανονικά της η καρτέλα της επαφής , παρόλαυτα , στις τελευταίες κλήσεις ο φίλος μου εγγεγραμμένος ως "Κωστάκης" στο Ευρετήριο , ακόμα βγαίνει ως Kostas B.

 

Δεν ξέρω τι να κάνω ... απλά το άφησα να του περάσει...! :cry:

 

 

Μια απο τα ίδια και σε μένα , εντάξει με τις διπλές επαφές αλλα αυτο το πράμα με τα pixels ,δε ξερω αλλα μου την έχει δώσει άσχημα :mad:

 

Υ.Γ. το πρόβλημα των διπλών επαφών λύνεται με διαγραφή όλων και συγχρονισμό

Edited by Sotarts
Link to comment
Share on other sites

Για όσους χρησιμοποιούν launcher pro (νομίζω ότι γίνεται και με το ADW), υπάρχει ένας τρόπος να χρησιμοποιήσουμε την "κρυφή" εφαρμογή 3d pictures. Από την κεντρική οθόνη επιλέγουμε συντομέυσεις--> activities-->(εδώ αργεί λίγο) συλλογή--> και ξανά την 1η συλλογή που θα μας ανοίξει στο υπομενού.... έτσι δημιουργείται μία συντόμευση στη homescreen (την οποία ονομάζουμε όπως θέλουμε) που μας οδηγεί κατευθείαν στην εφαρμογή. Τώρα μέσα από την εφαρμογή μας βγάζει να κάνουμε ,εκτός από προβολή, και διαχείριση των εικόνων μας...
Link to comment
Share on other sites

Για όσους χρησιμοποιούν launcher pro (νομίζω ότι γίνεται και με το ADW), υπάρχει ένας τρόπος να χρησιμοποιήσουμε την "κρυφή" εφαρμογή 3d pictures. Από την κεντρική οθόνη επιλέγουμε συντομέυσεις--> activities-->(εδώ αργεί λίγο) συλλογή--> και ξανά την 1η συλλογή που θα μας ανοίξει στο υπομενού.... έτσι δημιουργείται μία συντόμευση στη homescreen (την οποία ονομάζουμε όπως θέλουμε) που μας οδηγεί κατευθείαν στην εφαρμογή. Τώρα μέσα από την εφαρμογή μας βγάζει να κάνουμε ,εκτός από προβολή, και διαχείριση των εικόνων μας...

 

Κορυφαίο :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!εχω τρελαθει και εγω με την κολοαναβαθμιση.διαβασα καπου οτι ενας την εκανε κανονικα χωρις νορντικ και λεει οτι πρεπει να ειναι unbranded η συσκευη.εγω πηγα στο κρυφο μενυ και γραφει brand customized.στο κινιτο μεσα δεν υπαρχει καμια εφαρμογη καποιας εταιρειας (vodafone,wind....).θελω να ρωτισω τι ειναι το κινιτο μου τελικα branded i unbraned?

οριστε το link με αυτον που εκανε την αναβαθμιση http://techblog.gr/mobile/sony-ericsson-xperia-x10-android-2-1-update-4995/

εφχαριστω προκαταβολικα......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Επειδη εχω φοβερο προβλημα με τη μπαταρια η οποια μου κραταει 1,5 μερα μετα την 2,1 και το root, χωρις να εχω πανω στο τηλεφωνο τιποτα και με συντηρητικη χρηση πιστευετε οτι το set cpu θα με βοηθησει? Κανει για το δικο μας τηλεφωνο?

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Επειδη εχω φοβερο προβλημα με τη μπαταρια η οποια μου κραταει 1,5 μερα μετα την 2,1 και το root, χωρις να εχω πανω στο τηλεφωνο τιποτα και με συντηρητικη χρηση πιστευετε οτι το set cpu θα με βοηθησει? Κανει για το δικο μας τηλεφωνο?

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Πριν με την 1.6 κράταγε 2 μέρες άνετα αλλα τώρα με το ζόρι 1.5. Έβαλα την 2.1 global!

Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Πριν με την 1.6 κράταγε 2 μέρες άνετα αλλα τώρα με το ζόρι 1.5. Έβαλα την 2.1 global!

 

Μπορεις να με βοηθησεις με πληροφοριες? Τι ακριβως πρεπει να κανω για να περασω την Global και που τη βρισκω? Εχεις κανει και root? Δηλαδη θα μπορεσω να κανω root μετα γιατι εχω αγορασει διαφορες εφαρμογες και δε θελω να τις χασω. Ειδες διαφορα στη μπαταρια σου?

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να με βοηθησεις με πληροφοριες? Τι ακριβως πρεπει να κανω για να περασω την Global και που τη βρισκω? Εχεις κανει και root? Δηλαδη θα μπορεσω να κανω root μετα γιατι εχω αγορασει διαφορες εφαρμογες και δε θελω να τις χασω. Ειδες διαφορα στη μπαταρια σου?

 

Mια χαρά παίζει το root και οι εφαρμογές που έχεις αγοράσει. Το ίδιο ακριβώς σενάριο έπαιξε και σε μένα, να ειναι καλά το titanium backup ;)

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να με βοηθησεις με πληροφοριες? Τι ακριβως πρεπει να κανω για να περασω την Global και που τη βρισκω? Εχεις κανει και root? Δηλαδη θα μπορεσω να κανω root μετα γιατι εχω αγορασει διαφορες εφαρμογες και δε θελω να τις χασω. Ειδες διαφορα στη μπαταρια σου?

 

 

Από εδώ και κάνεις ότι γράφει. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=825675

 

Με το root δεν έχω ασχοληθεί. Επίσης σημαντικό να έχεις πάρει backup με το πρόγραμμα της SE που έχει το κινητό. Μετά κάνεις restore. Με τις επαφές κλπ θα έχεις πρόβλημα στο restore αλλά το κάνεις από gmail που υποθέτω είσαι συγχρονισμένος. Όλα πάνε καλά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Διάβασε εκεί μέσα και θα λύσεις πολλές απορίες.

Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Από εδώ και κάνεις ότι γράφει. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=825675

 

Με το root δεν έχω ασχοληθεί. Επίσης σημαντικό να έχεις πάρει backup με το πρόγραμμα της SE που έχει το κινητό. Μετά κάνεις restore. Με τις επαφές κλπ θα έχεις πρόβλημα στο restore αλλά το κάνεις από gmail που υποθέτω είσαι συγχρονισμένος. Όλα πάνε καλά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Διάβασε εκεί μέσα και θα λύσεις πολλές απορίες.

 

Το βρηκα και το κατεβασα ηδη. Αλλα δεν ξερω αν θα το επιχειρησω τωρα. Βλεπω οτι πολλοι εχουν προβλημα να το περασουν. Εμενα με ενδιαφερει πολυ η μπαταρια τωρα. Διορθωθηκε το προβλημα που ειχες με τη μπαταρια? Αλλιως δεν υπαρχει λογος να το κανω.

Επισης αρκετα σχολια αναφερουν για τη μικρη ζωη της μπαταριας και στη Global.

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Για όσους χρησιμοποιούν launcher pro (νομίζω ότι γίνεται και με το ADW), υπάρχει ένας τρόπος να χρησιμοποιήσουμε την "κρυφή" εφαρμογή 3d pictures. Από την κεντρική οθόνη επιλέγουμε συντομέυσεις--> activities-->(εδώ αργεί λίγο) συλλογή--> και ξανά την 1η συλλογή που θα μας ανοίξει στο υπομενού.... έτσι δημιουργείται μία συντόμευση στη homescreen (την οποία ονομάζουμε όπως θέλουμε) που μας οδηγεί κατευθείαν στην εφαρμογή. Τώρα μέσα από την εφαρμογή μας βγάζει να κάνουμε ,εκτός από προβολή, και διαχείριση των εικόνων μας...

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ,Tελειο δεν το ηξερα :rolleyes:

 

Το βρηκα και το κατεβασα ηδη. Αλλα δεν ξερω αν θα το επιχειρησω τωρα. Βλεπω οτι πολλοι εχουν προβλημα να το περασουν. Εμενα με ενδιαφερει πολυ η μπαταρια τωρα. Διορθωθηκε το προβλημα που ειχες με τη μπαταρια? Αλλιως δεν υπαρχει λογος να το κανω.

Επισης αρκετα σχολια αναφερουν για τη μικρη ζωη της μπαταριας και στη Global.

 

Βρε παιδια γιατι υπαρχει προβλημα με την μπαταρια σε εσας???Εμανα μου κραταει 2 μερες με live wallpaper και με σχετικα αρκετη χρηση:)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια γιατι υπαρχει προβλημα με την μπαταρια σε εσας???Εμανα μου κραταει 2 μερες με live wallpaper και με σχετικα αρκετη χρηση:)

 

Το ίδιο έχω παρατηρήσει και γω, νομιζω οτι είναι καλύτερα τωρα με την 2.1 ,είναι νωρίς ακόμη για να πω αλλα απ ότι φαίνεται πάει καλά και φορτίζει γρηγορότερα.

Link to comment
Share on other sites

Βγαινει και η 2.3 στις 11 του μηνα κι εμεις περιμενουμε ακομα την 2.1.. :-(

 

http://www.gsmarena.com/googles_android_platform_turns_3_gingerbread_due_on_11_november-news-2057.php

Edited by yianniCrete
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα οτι μετά την αναβάθμιση σε 2.1 δε μου βγάζει το κρυφό menu για κοιτάξτε το ρε παιδιά σε σας παίζει ? :confused:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πειτε μου σας παρακαλω γιατι μου εχουνε σπασει τα νευρα. ποτε επιτελους θα ερθει η 2.1 στην ελλαδα???
Τελη Νοεμβρη Ελλαντα...
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα οτι μετά την αναβάθμιση σε 2.1 δε μου βγάζει το κρυφό menu για κοιτάξτε το ρε παιδιά σε σας παίζει ? :confused:

 

το κρυφό μενού πλέον είναι Κεντρικό κουμπί και Back με την ακόλουθη σειρά:

ΚΒΒΚ ΒΚΚΒ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...