Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με είχε προβληματίσει ΤΟΣΟ πολύ το συγκεκριμένο θέμα... Τελικά μετά από άπειρα πειράματα κατέληξα πως για να πάρεις όλη τη φωτό ως φόντο θα πρέπει να έχει ανάλυση 960x854, κι αυτό γιατί το wallpaper εκτείνεται και στις 2 βοηθητικές οθόνες δεξιά και αριστερά, κατά το ήμισυ σε κάθε μία. Άρα 1/2+1+1/2 -> το πλάτος της οθόνης επί δύο... ;)

 

Αν θέλεις (και οποιοσδήποτε άλλος φυσικά) μπορείς να κατεβάσεις αυτά τα 15 wallpapers που είχα φτιάξει για το δικό μου

 

Εισαι αστεριιιιιιιιιιιιιι :D :D :D Να εισαι καλα!!!!!!!!!!!!!

Edited by zxr
DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ποιο ειναι αυτο φιλε μου? δε το γνωριζω και δεν ξερω την διαδικασια

Ψαξε universal androot στο google και τα υπολοιπα ειναι ευκολα..

κατεβασα το χ10root apk. κανω install και βγαινει ενα εικονιδιο "δικαιωματα superuser" το παταω και βγαινει μια μαυρη εικονα και μετα τι????????πως μπορω να διαγραψω μερικα πραγματα οπως π.χ. το moxier??

Ψαξε για superuser.apk περασε το τρεξ'το και εισαι οκ, μετα κατεβασε titanium backup και διαγραφεις οποια εφαρμογη περισσευει, ΠΡΟΣΟΧΗ μην σβησεις αρχεια βασικα για τη λειτουργια του τηλεφωνου.

Βρήκα ραδιόφωνο από το market!, αλλά θέλει να είναι συνδεδεμένο στο ίντερνετ με wifi, αλλιώς δεν δουλεύει,........είναι το TuneIn Radio και έχει επιλογή που σου βρίσκει τους σταθμούς της τοποθεσίας που βρίσκεσαι. Δεν θέλει ακουστικά (κατ'ανάγκη) και παιζει και απο το μεγάφωνο του τηλεφώνου........Κατάλληλο για άτομα που δουλεύουν σε περιβάλλον wifi και οι υπολογιστές τους δεν έχουν ηχεία!!!!!αχαχαχαχ

Το XiiaLive ειναι το πιο "μουρατο" και καλο κατ'εμε γι'αυτη τη δουλεια! :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το XiiaLive ειναι το πιο "μουρατο" και καλο κατ'εμε γι'αυτη τη δουλεια! :happy:

 

Πάντως έχει πλάκα το web radio,ακούς το τραγούδι ο παραγωγός δε λέει ποιό είναι τσαντίζεσαι,ανοίγεις το soundhound και voila :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω την εξης απορια... πριν λιγες ημερες αγορασα το χ10 και παρατηρησα εχθες τη νυχτα στο σκοταδι πως η οθονη του εχει καψει 1 πιξελ(λογικα) βεβεα τοσα παρατηρησα εγω μπορει να υπαρχουν και αλλα....αυτο το προβλημα το εχω υποψην αρκετα χρονια απο πολλες συσκευες που εχω αγορασει και τηλεφωνα αλλα και media players...(archos klp)...και αναρωτιεμε το εξης... αυτο το προβλημα υπαρχει αποκλειστικα μονο στις TFT οθονες οπως του xperia η και στις πιο νεας τεχνολογιες amoled?? στις amoled δεν υπαρχει αυτο το προβλημα?? (βρισκομουν αναμεσα και στο galaxy της samsung γιαυτο :wacko:) αυτο το πραγμα με παει σερι σε ολες σχεδον τισ TFT... και οσο ναναι σου χαλαει λιγο το ολο θεμα... σας ευχαριστω...:)
Link to comment
Share on other sites

Με είχε προβληματίσει ΤΟΣΟ πολύ το συγκεκριμένο θέμα... Τελικά μετά από άπειρα πειράματα κατέληξα πως για να πάρεις όλη τη φωτό ως φόντο θα πρέπει να έχει ανάλυση 960x854, κι αυτό γιατί το wallpaper εκτείνεται και στις 2 βοηθητικές οθόνες δεξιά και αριστερά, κατά το ήμισυ σε κάθε μία. Άρα 1/2+1+1/2 -> το πλάτος της οθόνης επί δύο... ;)

 

Αν θέλεις (και οποιοσδήποτε άλλος φυσικά) μπορείς να κατεβάσεις αυτά τα 15 wallpapers που είχα φτιάξει για το δικό μου!

 

Θα το δοκιμασω! Εγω θέλω να βάλω προσωπικη φωτογραφία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θελω να βαλω στο background ενα "πλαισιο εικονας" οπως το λεει. Αλλα γυρω γυρω απο την φωτο βγαζει ενα χαζο πλαισιο ασπρο με πολλα κενα γυρω απο τη φωτογραφια. Δε γινεται να βαλω την εικονα οπως ειναι χωρις πλαισιο? Το ADW χρησιμοποιω.

Επισης πως γινεται να βλεπω αναλυτικα οχι μονο τις κλησεις αλλα ολο το ιστορικο (κλησεις, συνδεσεις wi-fi, sms) σαν λιστα ας πουμε. Γιατι εχω χρεωθει καποια mb και δεν ξερω απο που χρεωθηκα. Εχω βαλει το watchdog το οποιο ομως δειχνει μονο το ποσο χρεωθηκες και οχι αναλυτικα τις χρεωσεις.

 

Τελος περιπλανωμενη σε ενα forum βρηκα οτι μπορεις να κατεβαζεις κι αλλες εφαρμογες εκτος market κατεβαζοντας μια εφαρμογη απο αυτο το site.

http://www.slideme.org/

Κατεβαζεις το SAM (δεν χρειαζεται το market) το εγκαθιστας και κατεβαζεις παρα πολλες εφαρμογες. Δεν το εχω δοκιμασει. Το εχει δοκιμασει κανεις?

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω την εξης απορια... πριν λιγες ημερες αγορασα το χ10 και παρατηρησα εχθες τη νυχτα στο σκοταδι πως η οθονη του εχει καψει 1 πιξελ(λογικα) βεβεα τοσα παρατηρησα εγω μπορει να υπαρχουν και αλλα....αυτο το προβλημα το εχω υποψην αρκετα χρονια απο πολλες συσκευες που εχω αγορασει και τηλεφωνα αλλα και media players...(archos klp)...και αναρωτιεμε το εξης... αυτο το προβλημα υπαρχει αποκλειστικα μονο στις TFT οθονες οπως του xperia η και στις πιο νεας τεχνολογιες amoled?? στις amoled δεν υπαρχει αυτο το προβλημα?? (βρισκομουν αναμεσα και στο galaxy της samsung γιαυτο :wacko:) αυτο το πραγμα με παει σερι σε ολες σχεδον τισ TFT... και οσο ναναι σου χαλαει λιγο το ολο θεμα... σας ευχαριστω...:)

Στις AMOLED δεν έχεις καμένα pixels όπως στις TFT αλλά άλλου είδους προβλήματα καθώς φθίνει το οργανικό υλικό από το οποίο είναι κατασκευασμένες. Προσωπικά μεταξύ TFT ή AMOLED θα προτιμούσα Super AMOLED πάντως.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακόμη η τελική έκδοση αλλά μπορούμε να πάρουμε μία ιδέα του τι έρχεται με την

στο κινητό μας!!! ;)

Αν ξέρετε και Γερμανικά είναι υπέρ σας, αλλά και το βίντεο από μόνο του είναι αρκετό!

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανενας πως μπορω να φτιαξω το τηλ ετσι?

 

Λοιπόν όπως το βλέπω πρόχειρα θα χρειαστείς:

 

1) ADW.Launcher

σε συνδιασμό με τo

 

2) Το default widget της ώρας που παρέχεται από την συσκευή ονόματι "Ψηφιακό Ρολόι"

 

3) Το SnowStorm Weather Widget

 

4) Το Pure Calendar widget (agenda)

 

5) Το άλλο widget από κάτω το οποίο γράφει:

"Philadelphia Phillies (32-29) @ New York Yankees (40-23) , 7:05pm

MiamiHerald.com"

δεν ξέρω αν είναι ξεχωριστό ή αν είναι λειτουργία του No.4. Θα πρέπει να το ψάξεις λίγο.

 

Τέλος να τονίσω ότι ο ADW.Launcher για να μοιάζει επακριβώς όπως στην εικόνα πρέπει να έχει ενεργοποιημένο το dockbar από τις ρυθμίσεις του. :)

 

 

 

Δεν είναι ακόμη η τελική έκδοση αλλά μπορούμε να πάρουμε μία ιδέα του τι έρχεται με την
στο κινητό μας!!! ;)

Αν ξέρετε και Γερμανικά είναι υπέρ σας, αλλά και το βίντεο από μόνο του είναι αρκετό!

 

Θα ήθελα περισσότερη λεπτομέρεια η αλήθεια είναι. Μόνο τα Live Wallpapers έδειξε από τα αξιοσημείωτα. Θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει και μια καλύτερη κάμερα για την εγγραφή προκειμένου να κάνει κάνα κοντινό και να αντιληφθούμε καλύτερα το "ξεκλείδωμα" των 16 εκ. χρωμάτων. Ούτε το Rachael UI μας έδειξε αν και πως μεταβλήθηκε , ούτε ανέφερε κάτι για το HD Video Recording (απ' τα λίγα Γερμανικά που ξέρω).

Edited by SniFiSniF
Link to comment
Share on other sites

http://1.bp.blogspot.com/_D0iSBpfPYvo/TIo_3IF4URI/AAAAAAAAAVg/whhxOaSVUC8/s1600/Launcher.png

 

Χμμμ εγώ dxTop χρησιμοποιω και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος (περισσοτερο απο ADW)

 

ο Launcher Pro λιγο που το εψαξα παιζει για 2.1 και πάνω , τον έχεις δοκιμασει κανεις σε εμάς?

Link to comment
Share on other sites

http://1.bp.blogspot.com/_D0iSBpfPYvo/TIo_3IF4URI/AAAAAAAAAVg/whhxOaSVUC8/s1600/Launcher.png

 

Χμμμ εγώ dxTop χρησιμοποιω και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος (περισσοτερο απο ADW)

 

ο Launcher Pro λιγο που το εψαξα παιζει για 2.1 και πάνω , τον έχεις δοκιμασει κανεις σε εμάς?

 

Εγώ χρησιμοποιώ τον ADW. Όταν πρωτοπήρα το κινητό είχα δοκιμάσει διάφορους και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είχα δοκιμάσει και τον LauncherPro και δεν μου είχε αρέσει.

Τα ενδεχόμενα 2 επομένως:

Ή θυμάμαι λάθος και δεν τον δοκίμασα ποτέ (εφόσον είναι για 2.1)

ή παλιά (δλδ γύρω στον Μάιο που πήρα την συσκευή) υποστήριζε 1.6 και μετά το γύρισε σε 2.1 και άνω.

Link to comment
Share on other sites

 

Χμμμ εγώ χρησιμοποιω και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος (περισσοτερο απο ADW)

 

ο Launcher Pro λιγο που το εψαξα παιζει για 2.1 και πάνω , τον έχεις δοκιμασει κανεις σε εμάς?

 

Στην αρχή είχα τον dxTop και με ειχε βολέψει πολλυ αλλα έτρωγε κατι κωλύματα ωρες ωρες και ειχε καταντήσει εκνευριστικό οπότε τον έβγαλα , τον LauncherPro τον ειχα δοκιμασει παλιότερα και δε μπορω να πω οτι με εντυπωσίασε ,τωρα εχω τον ADW και μπορω να πώ οτι με καλύπτει περισσότερο απο κάθε άλλο που έχω δοκιμάσει .

Link to comment
Share on other sites

Εχω την.εντυπωση πωs ηταν παντα απο 2.1 και πανω. Κατεβασα μια εφαρμογη για να μου εμφανιζει και τιs paid εφαρμογες στο μαρκετ αλλα δε μου δουλευει. Εχει δουλεψει σε κανεναν?η συσκευη ειναι rooted
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Τελος περιπλανωμενη σε ενα forum βρηκα οτι μπορεις να κατεβαζεις κι αλλες εφαρμογες εκτος market κατεβαζοντας μια εφαρμογη απο αυτο το site.

http://www.slideme.org/

Κατεβαζεις το SAM (δεν χρειαζεται το market) το εγκαθιστας και κατεβαζεις παρα πολλες εφαρμογες. Δεν το εχω δοκιμασει. Το εχει δοκιμασει κανεις?

 

Χμμ ενδιαφέρον προγραμματακι για καποιον που δεν είναι root ,αφου οι εφαρμογες υπάρχουν και στο market , κατέβασα μια free , αργεί δραματικα να φορτώσει την λίστα αλλα κανει δουλειά.

 

Εχω την.εντυπωση πωs ηταν παντα απο 2.1 και πανω. Κατεβασα μια εφαρμογη για να μου εμφανιζει και τιs paid εφαρμογες στο μαρκετ αλλα δε μου δουλευει. Εχει δουλεψει σε κανεναν?η συσκευη ειναι rooted

 

Δοκίμασε το MarketAccess ;)

Edited by Sotarts
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια λιγη βοηθεια...

Δεν ειμαι rooted και δε μπορω να βρω το ADW Theme Black Gloss 2.

Please... :( ;)

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια! Σκάλιζα το κινητό και πάτησα "ενημέρωση τώρα" και μου λέει υπαρχει αναβάθμιση αλλά πρέπει να την κάνω μέσω υπολογιστή (είχα συνδεθεί με wifi)! Το συνδέω ακολουθώ τη διαδικασία που έλεγε και το μόνο που είδα ήταν η μπαταρία από το 75% να πέφτει κάτω από 5% μετά την αναβάθμιση! Γιατί όλο αυτό;

 

 

Αξίζει να κάνω root για τις λίγες ημέρες που έμειναν μέχρι να βγει η 2.1 ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια! Σκάλιζα το κινητό και πάτησα "ενημέρωση τώρα" και μου λέει υπαρχει αναβάθμιση αλλά πρέπει να την κάνω μέσω υπολογιστή (είχα συνδεθεί με wifi)! Το συνδέω ακολουθώ τη διαδικασία που έλεγε και το μόνο που είδα ήταν η μπαταρία από το 75% να πέφτει κάτω από 5% μετά την αναβάθμιση! Γιατί όλο αυτό;

 

 

Αξίζει να κάνω root για τις λίγες ημέρες που έμειναν μέχρι να βγει η 2.1 ;

 

Φιλε μου καλησπερα,και εγω την εκανα και ψαχνω να δω τη εκανε αυτη η αναβαθμιση τελικα............................................

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια λιγη βοηθεια...

Δεν ειμαι rooted και δε μπορω να βρω το ADW Theme Black Gloss 2.

Please... :( ;)

 

Ε και τι μπορούμε να κάνουμε εμείς γι' αυτό? :confused: Ο μόνος τρόπος για να βάλεις επί πληρωμή εφαρμογές είναι μέσω root και εγκατάσταση του market enabler.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις φιλε tiraklaki, λιγες μερες απο το 2.1? εβγαλε η sonny ανακοινωση για το ποτε θα βγαλει το 2.1 για το x10?

εχει διβασει κανεις κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

Δύο πολύ χαζά bugs:

 

1. Στο google search στο desktop, widget που έρχεται μαζί με το κινητό, μπορείς να ψάξεις και για τραγούδια που υπάρχουν στην κάρτα μνήμης. Πράγματι, βρίσκει τραγούδια αλλά αν πατήσεις πάνω τους για το ακούσεις, ως εκ θαύματος το ανοίγει ΟΧΙ με το Mediascape αλλά με το stock Android player, που κάνει για πρώτη φορά την εμφάνισή του, και που τόσο καιρό ήταν κρυμμένος κάτω από το χαλάκι του UXP !!!!! Πολύ περίεργο. Για να κάνεις αυτό το widget να σου φέρνει και τραγούδια όταν βάζεις ένα όρο αναζήτησης πρέπει να πας στις ρυθμίσεις του κινητού, εκεί που λέει ρυθμίσεις αναζήτησης και να επιλέξεις και τραγούδια.

 

2. Όταν αντιστοιχίζω μια φωτογραφία σε ένα contact αυτή με το συγχρονισμό των επαφών περνάει και στο gmail contacts. Όλα μια χαρά εδώ, και η φωτογραφιά είναι πολύ καλής ανάλυσης όταν π.χ. με καλεί κάποιος και φαίνεται σε όλη την οθόνη. Όταν έκανα format στο κινητό λόγω update χάθηκαν οι φωτογραφίες αυτές. Φυσικά δεν ανησύχησα γιατί λέω θα φέρει όλες τις επαφές και τις φωτογραφίες τους από το gmail, όπως και έγινε. Όμως πλέον οι φωτογραφίες που ήρθαν από το gmail είναι πολύ χαμηλής ανάλυσης και πολύ pixelated όταν φαίνονται μεγάλες σε μια κλήση ...... Και αυτό πολύ περίεργο. Δυστυχώς θα αναγκαστώ να ξαναβρώ τις original φωτογραφίες και να τις περάσω στις επαφές από το κινητό :(

 

By the way, την Τετάρτη, ενώ είχα το 026 version μου ξαναέβγαλε prompt για νέα έκδοση, μου έσβησε τα πάντα και μου ξαναπέρασε τη 026 ...

Link to comment
Share on other sites

Στο weather and toggle widgets απο που να επιλεξω να ανανεωνεται μονο αν βρισκει wifi?

Γιατι στις ρυθμισεις βγαζει μονο στις ποσες ωρες θελεις να ανανεωνεται. Δε βγαζει καμια επιλογη για wifi.

 

Επισης απο τη στιγμη που το εγκατεστησα το weather καθως και ενα αλλο widget με quotes στην οθονη, στο spare parts το "εκτελειται" εκτοξευτηκε στο 78% περιπου ενω ηταν αρκετα χαμηλο πριν. Αυτα τα δυο widgets ειναι υπευθυνα γι'αυτο?

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Δύο πολύ χαζά bugs:

 

1. Στο google search στο desktop, widget που έρχεται μαζί με το κινητό, μπορείς να ψάξεις και για τραγούδια που υπάρχουν στην κάρτα μνήμης. Πράγματι, βρίσκει τραγούδια αλλά αν πατήσεις πάνω τους για το ακούσεις, ως εκ θαύματος το ανοίγει ΟΧΙ με το Mediascape αλλά με το stock Android player, που κάνει για πρώτη φορά την εμφάνισή του, και που τόσο καιρό ήταν κρυμμένος κάτω από το χαλάκι του UXP !!!!! Πολύ περίεργο. Για να κάνεις αυτό το widget να σου φέρνει και τραγούδια όταν βάζεις ένα όρο αναζήτησης πρέπει να πας στις ρυθμίσεις του κινητού, εκεί που λέει ρυθμίσεις αναζήτησης και να επιλέξεις και τραγούδια.

 

2. Όταν αντιστοιχίζω μια φωτογραφία σε ένα contact αυτή με το συγχρονισμό των επαφών περνάει και στο gmail contacts. Όλα μια χαρά εδώ, και η φωτογραφιά είναι πολύ καλής ανάλυσης όταν π.χ. με καλεί κάποιος και φαίνεται σε όλη την οθόνη. Όταν έκανα format στο κινητό λόγω update χάθηκαν οι φωτογραφίες αυτές. Φυσικά δεν ανησύχησα γιατί λέω θα φέρει όλες τις επαφές και τις φωτογραφίες τους από το gmail, όπως και έγινε. Όμως πλέον οι φωτογραφίες που ήρθαν από το gmail είναι πολύ χαμηλής ανάλυσης και πολύ pixelated όταν φαίνονται μεγάλες σε μια κλήση ...... Και αυτό πολύ περίεργο. Δυστυχώς θα αναγκαστώ να ξαναβρώ τις original φωτογραφίες και να τις περάσω στις επαφές από το κινητό :(

 

By the way, την Τετάρτη, ενώ είχα το 026 version μου ξαναέβγαλε prompt για νέα έκδοση, μου έσβησε τα πάντα και μου ξαναπέρασε τη 026 ...

 

1. Το ίδιο μου κάνει και μένα όταν πάω να εκτελέσω μέσω του Astro File Manager κάποιο μουσικό αρχείο το οποίο το έχω κάνει hide με έναν από τους 2 τρόπους (είτε με την τελεία (.) μπροστά από το όνομα του φακέλου που περιέχει τα μουσικά αρχεία , είτε με το να βάλω ένα κενό αρχείο με το όνομα ".nomedia" μέσα στον φάκελο)

 

2. Επίσης κι αυτό μου έχει τύχει επί περίοδο διαδοχικών flash-αρισμάτων τότε που έβγαινε η μια ROM μετά την άλλη και ήμουν διαρκώς στο restore έπρεπε διαρκώς να ορίζω εκ νέου τις φωτογραφίες για κάθε επαφή γιατί αυτές που επανέφερε ήταν απλά τα thumbnails πολύ χαμηλής ανάλυσης. Το Titanium Backup ωστόσο 1-2 φορές επανέφερε σωστά τις φωτογραφίες χωρίς να είναι pixelated , δεν ξέρω γιατί. :blink:

 

Στο weather and toggle widgets απο που να επιλεξω να ανανεωνεται μονο αν βρισκει wifi?

Γιατι στις ρυθμισεις βγαζει μονο στις ποσες ωρες θελεις να ανανεωνεται. Δε βγαζει καμια επιλογη για wifi.

 

Επισης απο τη στιγμη που το εγκατεστησα το weather καθως και ενα αλλο widget με quotes στην οθονη, στο spare parts το "εκτελειται" εκτοξευτηκε στο 78% περιπου ενω ηταν αρκετα χαμηλο πριν. Αυτα τα δυο widgets ειναι υπευθυνα γι'αυτο?

 

Μάλλον φταίει το widget με τα quotes γιατί το Weather & Toggle το χρησιμοποιώ 5 μήνες τώρα απροβλημάτιστα και έχω περάσει όλες του τις εκδόσεις. Ξεκίνησα από την 6.0 και είμαστε στην 7.2 χωρίς να έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα! :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...