Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια μικρή επισήμανση για το XPERIA γενικά. Οτιδήποτε και μιλάω για πραγματικά ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ δεν εννοεί να σας "κάτσει" με την πρώτη δοκιμάστε ένα restart του κινητού , πολλές φορές το βοηθάει να το "χωνέψει". Και εξηγούμαι:

 

Περιστατικό 1:

Application Beautifull Widgets: Το κάνω εγκατάσταση και πάω στην home-screen (χωρίς launcher ακόμα) να βάλω το Large-widget που δείχνει ώρα , ημερομηνία , θερμοκρασία (high - low) κλπ.

Ε δεν εννοούσε να το περάσει ... Crash-αρε η εφαρμογή συνεχώς! Επανεκκίνηση του XPERIA και όλα πήγαν ρολόι.

 

Περιστατικό 2:

Application Timescape: Ανοίγω και πατάω την κλασσική "Ανανέωση" για να δω τα τελευταία status-updates των επαφών μου. Σπαστικό μήνυμα στην status-bar "Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση με τον διακομιστή Facebook.".

Δοκίμασα τα πάντα. Διέγραψα και ξαναπέρασα τα στοιχεία του λογαριασμού μου καμιά 10-ρια φορές και στο Timescape αλλά και στο αντίστοιχο Android-Facebook application από το οποίο υποψιάζομαι ότι το Timescape πρέπει να παίρνει κάποιες ενημερώσεις. Τίποτα ... Η status-bar μου έβγαζε το ίδιο σπαστικό μήνυμα. Μετά την επανεκκίνηση όμως ... όλα καλά!

 

Περιστατικό 3:

Πολλές φορές βρίσκει το Wi-Fi router μου συνδέεται και αποσυνδέεται αμέσως χωρίς προφανή λόγο. Η επανεκκίνηση βοηθάει και εκεί.

 

Και πριν βρεθεί κάποιος κακεντρεχής να θάψει το κινητό , να πω ότι στα Windows Vista εγκαθιστάς ένα πρόγραμμα της κακιάς ώρας και σου ζητάει να κάνεις reboot για να τρέξει σωστά! :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά, σύμφωνα με επίσημο press release η αναβάθμιση σε 2.1 είναι πιο κοντά, πάει για το τέλος του τρίτου τριμήνου του έτους (αντί για το τέταρτο, όπως είχε ειπωθεί παλιότερα)! Και στο τέταρτο τρίμηνο θα υπάρξει κι άλλη αναβάθμιση που θα βελτιώνει το UXP, Timespace, Mediascape, κτλ.

 

Περισσότερες πληροφορίες παρακάτω:

 

http://www.sonyericsson.com/cws/corporate/press/pressreleases/pressreleasedetails/xperiax8pressreleasefinal-20100616

 

From Q3 2010 onwards, the Xperia™ X10, X10 mini and X10 mini pro smartphones will be upgraded to run on the Android 2.1 operating system in selected markets. The Xperia™ X10’s position as the best multimedia Android smartphone will be strengthened through the addition of HD video recording as part of the same Q3 upgrade. A further upgrade to the Xperia™ X10 in Q4 will make it possible to connect wirelessly to and display content on your television and enhance the Timescape™ and Mediascape applications.

 

Κι εδώ:

http://blogs.sonyericsson.com/products/

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ lillifee! Αυτό το ρημαδοdialer one δε μπορώ να το βρώ γμτ...Υπάρχει κάποιο λινκ;
Η εμπειρία μου στο συγκεκριμένο χώρο μου λέει το εξής: Χρησιμοποιώντας εφαρμογές του τύπου Greenify, Clean Master ως επίσης και αντί-ιικές στη φορητή συσκευή σου, είναι σα να προσλαμβάνεις έναν παιδόφιλο babysitter να προσέχει τα παιδιά σου...
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ lillifee! Αυτό το ρημαδοdialer one δε μπορώ να το βρώ γμτ...Υπάρχει κάποιο λινκ;

 

Δοκίμασε αυτό το link.

;)

Edited by Lillifee

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα τα νέα για την νωρίτερη (του αναμενόμενου) αναβάθμιση μας αλλά εμένα γιατί μου ακούγεται λίγο παγίδα το παρακάτω?

 

... to run on the Android 2.1 operating system in selected markets. The Xperia™ X10’s ...

 

Τι θα πει "in selected markets" ??? Μπορεί ας πούμε να γίνει αναβάθμιση μόνο για ορισμένες χώρες? Μου θυμίζει το "εως 25 Mbps" των παρόχων ίντερνετ... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα τα νέα για την νωρίτερη (του αναμενόμενου) αναβάθμιση μας αλλά εμένα γιατί μου ακούγεται λίγο παγίδα το παρακάτω?

 

 

 

Τι θα πει "in selected markets" ??? Μπορεί ας πούμε να γίνει αναβάθμιση μόνο για ορισμένες χώρες? Μου θυμίζει το "εως 25 Mbps" των παρόχων ίντερνετ... :shifty:

 

Νομίζω ότι αυτό έχει να κάνει με τις branded συσκεύες, γνωστό θέμα με τα δίκτυα του εξωτερικού. Για να γίνουν διαθέσιμες οι αναβαθμίσεις πρέπει να τις εγκρίνει ο πάροχος και μετά να προσθέσει τα δικά του applications και μεταααααά να τις διανείμει.

Δε μας αφορά εδώ στο Ελλάδα!

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή επισήμανση για το XPERIA γενικά. Οτιδήποτε και μιλάω για πραγματικά ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ δεν εννοεί να σας "κάτσει" με την πρώτη δοκιμάστε ένα restart του κινητού , πολλές φορές το βοηθάει να το "χωνέψει". Και εξηγούμαι:

 

Περιστατικό 1: 2: 3: ..............

 

Μπααα μην ανησυχείς δεν είναι τπτ μεσα στο πρόγραμμα οι επανεκκινήσεις όπως επίσης και λίγα "χαστουκάκια" δε θα έβλαπταν :lol::lol::lol:

 

Τελικά, σύμφωνα με επίσημο press release η αναβάθμιση σε 2.1 είναι πιο κοντά, ...........

 

Να και μερικά ευχάριστα νέα , εν αναμονή λοιπόν ,ελπίζω να μην τα χάσουμε όλα οταν κανουμε αναβάθμιση :rolleyes:

 

Είδα και το νεο Xperia X8 με καμερα 3,2 mp και χωρις φλας/led εεεε, χμμμμ περαστικά :lol: πάντος είναι πολλυ χαριτωμένο.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Να και μερικά ευχάριστα νέα , εν αναμονή λοιπόν ,ελπίζω να μην τα χάσουμε όλα οταν κανουμε αναβάθμιση :rolleyes:

 

Είδα και το νεο Xperia X8 με καμερα 3,2 mp και χωρις φλας/led εεεε, χμμμμ περαστικά πάντος είναι πολλυ χαριτωμένο.

 

Αυτός είναι ο μόνος λόγος που θέλω να γίνει root η συσκεύη, για να κάνω ένα πλήρες backup πριν την όποια αναβάθμιση! Είδομεν... :worry:

To X8 πάντως έχει μεγαλύτερη ανάλυση από το x10 mini (320x480 ένταντι 240x320).

 

Σήμερα ανακάλυψα κάτι που μπορεί να είναι χρήσιμο.

Επειδή πέρασα μέσα 4000 εικόνες (εντάξει, δε μπορώ να έχω μια μικρή αδυναμία στα trampararam; :whistle: :lol:) και μου εμφανίζονταν όταν ήθελα να επιλέξω wallpaper κτλ και ήταν σπαστικό, βρήκα το εξής κόλπο:

Αν θέλουμε τα περιεχόμενα ενός φακέλου με εικόνες να μην εμφανίζονται πουθενά, τότε με τον αγαπημένο μας file manager, μετονομάζουμε το φάκελο βάζοντας μια τελεία . μπροστά από το όνομά του. Πχ: pictures θα γίνει .pictures ;)

Σημ: ΜΗΝ το κάνετε στο φάκελο DCIM που αποθηκεύονται οι φωτό της κάμερας, γιατί την επόμενη φορά που θα ανοίξετε την κάμερα θα επαναδημιουργηθεί ο φάκελος DCIM, οπότε δώρον άδωρον.

Edited by Lillifee

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα από ebay φορτιστή αυτοκινήτου με 3,5 ευρώ!!!!!!!

 

Έλα... Κι εγώ τον πήρα 18 ευρώ από το Πλαίσιο! :mad:

Είναι αυθεντικός; Γιατί εγώ φοβάμαι να φορτίζω με άλλους φορτιστές, την έχει φοβηθεί το μάτι μου την ιδιότροπη μπαταρία του X10! :lol:

Edited by Lillifee

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έλα... Κι εγώ τον πήρα 14 ευρώ από το Πλαίσιο! :mad:

Είναι αυθεντικός; Γιατί εγώ φοβάμαι να φορτίζω με άλλους φορτιστές, την έχει φοβηθεί το μάτι μου την ιδιότροπη μπαταρία του X10! :lol:

Βασικά έψαχνα για το samsung innov8 που έχω και βλέπω που έλεγε ότι είναι συμβατός και με άλλες συσκευές (είχε ένα σωρό)....΄και λέω.....λές; φόρτισα το κινητό μου με τον φορτιστή του samsung και φόρτιζε μια χαρα!!!!!!οπότε και ο φορτιστής του αυτοκινήτου θα κάνει .......Λιλη; μια μπαταρία όταν φορτίζει φορτίζει.....΄μη το φοβάσαι......άσε που πήρα από ebay ένα bluetooth το όποιο φορτίζει με usb καλώδιο στο pc και λέω, δεν να το φορτίσω με τον adaptora του σονυ;....και έιδα ότι φορτίζει τέλεια (πλέον το φορτίζω μόνο έτσι και όχι usb), οπότε έιναι ήδη δοκιμασμένο

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και στο Smart Keyboard!

Πήγαινε Ρυθμίσεις>Τοπικές Ρυθμίσεις>Smart Keyboard Pro>General Settings>κάνε τικ το Enable arrow keypad.

Μετά, όταν εμφανίζεται το πληκτρολόγιο, πάτα 2 φορές το πλήκτρο 123 και θα εμφανιστούν τα βελάκια. ;) Ελληνικό T9 δεν υπάρχει και δεν έχω βρει κάποιο third-party πληκτρολόγιο που να έχει αυτή τη δυνατότητα.

Αν ξέρει κάποιος κάτι, ας μας πει!

 

Υπαρχει το HTC IME πληκτρολογιο με ελληνικο λεξικο. Πολυ καλο εφαμιλλο του smart keyboard

 

Sent from my X10i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα από ebay φορτιστή αυτοκινήτου με 3,5 ευρώ!!!!!!!

 

Ψάχνω κι εγώ! Μπορείς να μου πεις ποιον; Και πόσο πήγαν τα μεταφορικά;

 

Έλα... Κι εγώ τον πήρα 14 ευρώ από το Πλαίσιο! :mad:

Είναι αυθεντικός; Γιατί εγώ φοβάμαι να φορτίζω με άλλους φορτιστές, την έχει φοβηθεί το μάτι μου την ιδιότροπη μπαταρία του X10! :lol:

 

Είναι αυθεντικός αυτός που πήρες; Γιατί απ'ο,τι ξέρω δεν έχει βγάλει η Sony Ericsson επίσημο accessory φορτιστή για το Χ10. Εκτός αν είναι πολύ φρέσκο. Ούτε είχα δει κάτι στο Πλαίσιο Γλυφάδας.

 

 

Σήμερα το πρωί είδα ένα μικρό βαθούλωμα στην οθόνη του κινητού, και στεναχωρήθηκα πολύ! :( :( "The first cut is the deepest" που λέει και το 90's hit :)

Είναι σαν ξύσιμο/σπάσιμο της επιφάνειας της οθόνης, και είναι στο μέγεθος 1-2 καμένων pixel. Μου έρχεται να το πουλήσω !!!

 

Και δε μπορώ να βρω μια θήκη που να μου αρέσει.. Κάτι τέτοιο θέλω, να βγαίνει από πάνω, αλλά δε μπορώ να βρω (το συγκεκριμένο είναι για το Χ2)

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=199044

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυθεντικός αυτός που πήρες; Γιατί απ'ο,τι ξέρω δεν έχει βγάλει η Sony Ericsson επίσημο accessory φορτιστή για το Χ10. Εκτός αν είναι πολύ φρέσκο. Ούτε είχα δει κάτι στο Πλαίσιο Γλυφάδας.

 

Αυτόν πήρα!

 

Σήμερα το πρωί είδα ένα μικρό βαθούλωμα στην οθόνη του κινητού, και στεναχωρήθηκα πολύ! :( :( "The first cut is the deepest" που λέει και το 90's hit :)

Είναι σαν ξύσιμο/σπάσιμο της επιφάνειας της οθόνης, και είναι στο μέγεθος 1-2 καμένων pixel. Μου έρχεται να το πουλήσω !!!

 

Και δε μπορώ να βρω μια θήκη που να μου αρέσει.. Κάτι τέτοιο θέλω, να βγαίνει από πάνω, αλλά δε μπορώ να βρω (το συγκεκριμένο είναι για το Χ2)

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=199044

 

Βαθούλωμα; Μη μου λες τέτοια και με αγχώνεις....... :worry:

Εμένα είχε στη συσκευασία μια μαύρη δερμάτινη θήκη, σαν αυτή που περιγράφεις, δηλαδή να βγαίνει το κινητό από πάνω.

Υπάρχει εδώ πάντως, δες αν σου αρέσει.

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν πήρα!

 

Καινούριο προϊόν πρέπει να είναι αυτό !!! Στείλε pm με το Πλαίσιο αν θες, αλλά θα πάρω κι εγώ τηλ.

 

Βαθούλωμα; Μη μου λες τέτοια και με αγχώνεις....... :worry:

Εμένα είχε στη συσκευασία μια μαύρη δερμάτινη θήκη, σαν αυτή που περιγράφεις, δηλαδή να βγαίνει το κινητό από πάνω.

Υπάρχει εδώ πάντως, δες αν σου αρέσει.

 

Καλά, είσαι και neat freak εσύ :) ...

Αυτό ακριβώς θέλω!! Απλά δεν έχει διαθεσιμότητα, γι' αυτό δεν το έβρισκα πριν :(

Καλά, τώρα είναι αργά έτσι κι αλλιώς..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει το HTC IME πληκτρολογιο με ελληνικο λεξικο. Πολυ καλο εφαμιλλο του smart keyboard

 

Sent from my X10i using Tapatalk

 

Καλησπέρα και απο μένα. Το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο λύνει και το πρόβλημα των 160 χαρακτήρων αν δεν κάνω κάποιο λάθος και δεν έχει αναφερθεί και προγενέστερα. keep the good work.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κι εγώ! Μπορείς να μου πεις ποιον; Και πόσο πήγαν τα μεταφορικά;

 

 

 

http://cgi.ebay.com/Car-Charger-Samsung-i8510-INNOV8-S8300-Tocco-Ultra-/380227468956?cmd=ViewItem&pt=AU_MobilePhoneAccessories&hash=item588752be9c ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ......

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220592587753&ssPageName=STRK:MEWNX:IT ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ BLUETOOTH

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=260586668958&ssPageName=STRK:MERFB:IID ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΘΗΚΗ ( ΤΗΝ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΣΕ ΠΑΙΡΝΕΙ.....ΑΠΛΑ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ.......

 

ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ 2.90-4,5 ΕΥΡΩ (4,5 ΕΚΑΝΕ ΤΟ BLUETOOTH)

 

Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Καλά, είσαι και neat freak εσύ :) ...

Αυτό ακριβώς θέλω!! Απλά δεν έχει διαθεσιμότητα, γι' αυτό δεν το έβρισκα πριν :(

Καλά, τώρα είναι αργά έτσι κι αλλιώς..

 

Αχ, μήπως σου κάνει αυτή ή αυτή;

Και αυτή έχει ενδιαφέρον!

Σου προτείνω μόνο από Ελλάδα γιατί αν κατάλαβα καλά θέλεις κάτι άμεσα.

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα καποια navigators απο torrents. Navigon & NDrive.To Navigon δουλευει μια χαρα εκτος απο μια λεπτομερεια.Στην αναζητηση βαζω κανονικα πολη και οδο αλλα στον αριθμο οταν το πληκτρολογω και παταω οκ το αποτελεσμα δεν τον περιλαμβανει!Με βγαζει στην οδο και οχι στον ακριβη αριθμο που θελω!Το NDrive μαλλον ειναι για χαμηλοτερης αναλυσης οθονες και με χαλαει πολυ το θολο αποτελεσμα.Μηπως εχετε βρει κανα σωστο navigator free???
Link to comment
Share on other sites

To X8 πάντως έχει μεγαλύτερη ανάλυση από το x10 mini (320x480 ένταντι 240x320).

 

Λογικό, τοποθετείται ενδιάμεσα των X10 και X10 mini/mini pro, ασχέτως της ονομασίας του.

 

Έλα... Κι εγώ τον πήρα 18 ευρώ από το Πλαίσιο! :mad:

Είναι αυθεντικός; Γιατί εγώ φοβάμαι να φορτίζω με άλλους φορτιστές, την έχει φοβηθεί το μάτι μου την ιδιότροπη μπαταρία του X10! :lol:

 

Είναι αυθεντικός αυτός που πήρες; Γιατί απ'ο,τι ξέρω δεν έχει βγάλει η Sony Ericsson επίσημο accessory φορτιστή για το Χ10. Εκτός αν είναι πολύ φρέσκο. Ούτε είχα δει κάτι στο Πλαίσιο Γλυφάδας.

 

Μην τρελλαίνεστε παιδιά! Οποιοσδήποτε microUSB είναι μια χαρά, έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά, είναι κοινό το πρότυπο. Εγώ το φορτίζω με αυτόν του Omnia HD π.χ. Απλά, μην παίρνετε φορτιστές αμφιβόλου προέλευσης. Κατά τα άλλα, αν βρείτε π.χ. έναν Samsung φθηνότερο από SE, δεν υπάρχει λόγος να μην τον προτιμήσετε.;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια με το ηχειο τι γινετε τελικα ειναι τοσο χαλια οσο λενε? εννοω για το ακουστικο οσον αφορα της κλησεις....με την 2.1 αναβαθμιση ια εχει και multi-touch?
Link to comment
Share on other sites

παιδια με το ηχειο τι γινετε τελικα ειναι τοσο χαλια οσο λενε? εννοω για το ακουστικο οσον αφορα της κλησεις....με την 2.1 αναβαθμιση ια εχει και multi-touch?

 

Είναι τραγικό. Αν μιλάς απ'το σαλόνι σου μια χαρά είναι, αλλά σε θορυβώδη περιβάλλοντα δε βγάζεις άκρη.

 

βρηκα στο market καποια αντι-virus..χρειαζεται να βαλουμε κατι τετοιο???

 

Βάλτου κάποιο free, αν δε θες να πληρώσεις. Όχι ότι διατρέχει προς το παρόν κίνδυνο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...