Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κλειδωμα της οθονης μπορει να αλλαξει αλλα γινετε περισσοτερο περιπλοκο δηλαδη ξεκλειδωνεις κανοντας το γραμμα Ζ η Σ η Γ η Ν (οποιοςδηποτε συνδιασμος τεσσαρων σειμειων) στην οθονη , οπως ειναι με βολευει καλυτερα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το κλειδωμα της οθονης μπορει να αλλαξει αλλα γινετε περισσοτερο περιπλοκο δηλαδη ξεκλειδωνεις κανοντας το γραμμα Ζ η Σ η Γ η Ν (οποιοςδηποτε συνδιασμος τεσσαρων σειμειων) στην οθονη , οπως ειναι με βολευει καλυτερα.

 

Αυτό είναι το μοτίβο ξεκλειδώματος και είναι για ασφάλεια.

Δεν αντικαθιστά το ξεκλείδωμα. Και πάλι ξεκλειδώνεις με το γνωστό τρόπο και μετά εμφανίζεται το μοτίβο, και ξανά ξεκλειδώνεις.

Προσοχή με το μοτίβο γιατί αν γίνει λάθος πάνω από κάποιες φορές -δε θυμάμαι πόσες- το τηλέφωνο κλειδώνει εντελώς και ζητάει mail και κωδικό και έχουν αναφερθεί πολλά προβλήματα. :!:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Ενώ μπαίνω στο internet κανονικά (αν και δεν έχω πολύ καλό σήμα), όταν πάω να μπω στο market ξεκινάει να φορτώνει και μετά από λίγο βγάζει πρόβλημα σύνδεσης και δεν μπαίνει πουθενά. Αν μου το έκανε και στο internet θα έλεγα ότι δεν έχω καλό σήμα, αλλά τώρα?

Καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Με την εφαρμογή Lockbot μπορείς να έχεις διάφορα κλειδώματα άλλων συσκεύων (iphone, HTC Desire, κλπ). Νομίζω ότι και του Nexus συμπεριλαμβάνεται!

 

http://4.bp.blogspot.com/_bRRxf0Nhr0U/S0g7Ga9054I/AAAAAAAACeo/lL5tnMwJS-4/s320/Lockbot+for+Android.jpg

 

http://2.bp.blogspot.com/_bRRxf0Nhr0U/Szcg6u0qZrI/AAAAAAAACXE/nZAEGOqzsi0/s320/Lockbot+1.81.jpg

 

http://lh5.ggpht.com/_kAs2aJEaP78/S0m9HE9fbMI/AAAAAAAAB1A/pXGm9naksjw/s800/20090110_06.jpg

δε μου δουλευει το προγραμμα αυτο σωστα.δουλευει μια στις εικοσι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δε μου δουλευει το προγραμμα αυτο σωστα.δουλευει μια στις εικοσι.

 

Κρίμα, γιατί είναι όμορφο προγραμματάκι.

Εγώ δεν το έχω δοκιμάσει στο Xperia, αλλά στο Tattoo δούλευε μια χαρά, με ένα μικρό lag όταν ενεργοποιούσα την οθόνη.

Αν ψάξεις "στα γνωστά μέρη" θα βρεις την Pro έκδοση, που ίσως δουλεύει καλύτερα. ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Guys αν πάτε Ρυθμίσεις > Εφαρμογές > Διαχείριση εφαρμογών, υπάρχει μια εφαρμογή που λέγεται Ηχογράφηση (με εικονίδιο ένα μικρόφωνο πάνω σε μια βάση με δύο κουμπιά stop και play). Αυτή η εφαρμογή λοιπόν ΠΟΥ βρίσκεται? Καμιά φορά ακούω κάνα τραγούδι στο ράδιο που δε ξέρω πως λέγεται και θα ήθελα να το ηχογραφήσω για να το "ερευνήσω" αργότερα... Αλλά δεν έχω καταφέρει να τη βρω μέσα στο κινητό...

Anyone? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Guys αν πάτε Ρυθμίσεις > Εφαρμογές > Διαχείριση εφαρμογών, υπάρχει μια εφαρμογή που λέγεται Ηχογράφηση (με εικονίδιο ένα μικρόφωνο πάνω σε μια βάση με δύο κουμπιά stop και play). Αυτή η εφαρμογή λοιπόν ΠΟΥ βρίσκεται? Καμιά φορά ακούω κάνα τραγούδι στο ράδιο που δε ξέρω πως λέγεται και θα ήθελα να το ηχογραφήσω για να το "ερευνήσω" αργότερα... Αλλά δεν έχω καταφέρει να τη βρω μέσα στο κινητό...

 

Αυτή η εφαρμογή έχω την εντύπωση ότι είναι του συστήματος Android, αλλά με την παραμετροποίηση από τη SE, προφανώς την παρέλειψαν.

Δεν ξέρω πώς να σου πω να την επαναφέρεις, αλλά για να ηχογραφείς αποσπάσματα τραγουδιών από το ραδιόφωνο για να τα αναγνωρίσεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Track ID που υπάρχει προεγκατεστημένο και κάνει ακριβώς αυτό.

Ηχογραφείς, συνδέεται στο Internet, σου λέει ποιο κομμάτι ακούς. ;)

Επίσης με την εφαρμογή Midomi SoundHound, μπορείς ακόμα και να τραγουδήσεις/σφυρίξεις μια μελωδία και να την αναγνωρίσει! :lol:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...

καμιά καλή βάση αυτοκινήτου έχουμε βρει?

 

Για δες αυτή, σου κάνει ?

 

http://cgi.ebay.co.uk/CAR-AIR-VENT-MOUNT-HOLDER-CRADLE-FR-SonyEricsson-X10-/110536289538?cmd=ViewItem&pt=PDA_Accessories&hash=item19bc79ed02#ht_2643wt_939

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πως δουλεύει.?

 

Δεν κάνει κάποια ιδιαίτερη δουλειά, εκτός από το να στερεώνεται πάνω στα "στόρια" απ' όπου βγαίνει ο αέρας και να κρατάει το κινητό!

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το navigon είναι άψογο και λειτουργεί πολύ καλά στο Χ10

 

Το έβαλα κι εγώ χθες βράδυ, τη δοκιμαστική έκδοση από το Market. Καλά, άκουσες τη φωνή καθοδήγησης πόσο χαμηλή είναι;; Στη μέγιστη ένταση ήταν ένας ψίθυρος!! Το δοκίμασα λίγο το πρωί στη δουλειά και πραγματικά απογοητεύτηκα. Ήταν άχρηστο, παρόλο που το πρόγραμμα γενικά είναι πολύ καλό. Δεν το έχω ψάξει βέβαια, μπορεί να έχει επιλογές για πιο "στεντόρια" φωνή..

 

Γενικά η ένταση του ηχείου είναι μάλλον η μεγαλύτερη μου απογοήτευση από το X10 αυτές τις 3 μέρες που το έχω. Και στο δρόμο δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσεις το ντρίν, αλλά και σε προγράμματα πλοήγησης υποθέτω θες η φωνή να ακούγεται δυνατά. Αν και στο συγκεκριμένο σίγουρα φταίνε και οι φωνές του Navigon. Θα το ψάξω.

 

Στα άλλα προγράμματα πλοήγησης που έχετε περάσει πώς είναι η ένταση των φωνών;

Edited by arismastrokostas
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα κι εγώ χθες βράδυ, τη δοκιμαστική έκδοση από το Market. Καλά, άκουσες τη φωνή καθοδήγησης πόσο χαμηλή είναι;; Στη μέγιστη ένταση ήταν ένας ψίθυρος!! Το δοκίμασα λίγο το πρωί στη δουλειά και πραγματικά απογοητεύτηκα. Ήταν άχρηστο, παρόλο που το πρόγραμμα γενικά είναι πολύ καλό. Δεν το έχω ψάξει βέβαια, μπορεί να έχει επιλογές για πιο "στεντόρια" φωνή..

 

Γενικά η ένταση του ηχείου είναι μάλλον η μεγαλύτερη μου απογοήτευση από το X10 αυτές τις 3 μέρες που το έχω. Και στο δρόμο δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσεις το ντρίν, αλλά και σε προγράμματα πλοήγησης υποθέτω θες η φωνή να ακούγεται δυνατά. Αν και στο συγκεκριμένο σίγουρα φταίνε και οι φωνές του Navigon. Θα το ψάξω.

 

Στα άλλα προγράμματα πλοήγησης που έχετε περάσει πώς είναι η ένταση των φωνών;

 

Το ιδιο.Χαμηλη.Δεν φταιει το προγραμμα αλλα το ηχειο.

Δοκιμασε το Sygic...Θα τρελαθεις.

Αυτα τα 2 εχω εγω, Sygic και Navigon.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο.Χαμηλη.Δεν φταιει το προγραμμα αλλα το ηχειο.

Δοκιμασε το Sygic...Θα τρελαθεις.

Αυτα τα 2 εχω εγω, Sygic και Navigon.

 

Thanks, θα το δοκιμάσω και αυτό. Πάντως αν είναι έτσι τα πράγματα μάλλον θα πρέπει να αγοράσουμε καμία βάση αυτοκινήτου που έχει και ενσωματωμένο ηχείο! Αλλά δεν πρέπει να έχει βγάλει η Sony Ericsson κάτι τέτοιο ακόμα για το Χ10.

 

Edit: το απόγευμα που το χρησιμοποίησα ξανά δε μου φάνηκε τόοοσο ψυθιριστό. Πάντως σε καμία μπορείς δε μπορείς να το πεις πολύ δυνατό και ποιοτικό.

Edited by arismastrokostas
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μόλις μου συνέβη κάτι λίγο ανησυχητικό...

 

Είχα βγάλει την μπαταρία για να αφαιρέσω την κάρτα μνήμης, ε και έτσι όπως την έβγαλα και την έβαλα στον αντάπτορα, ξέχασα το κινητό ξεμονταρισμένο, χωρίς τη μπαταρία μέσα δηλαδή. Το παρατηρώ μετά από καμμιά ώρα, τη βάζω το ανοίγω και μετά πάλι το ξεχνάω έτσι κανά μισάωρο χωρίς να βάλω το PIN. Όταν το θυμάμαι και πάω να το βάλω, βρίσκω το κινητό κλειστό. Οκ λέω. Το ανοίγω και προς μεγάλη μου έκπληξη τί παρατηρώ; Δεν είχε μπαταρία! Είχε αποφορτιστεί ΤΕΛΕΙΩΣ!! Μου έβγαλε και μήνυμα ότι η στάθμη της μπαταρίας ήταν κάτω από 2%. Άντε λέω κανά κόλλημα θα 'ναι... Το κλείνω, βγάζω τη μπαταρία, το ξαναανοίγω, πάλι τα ίδια.

 

Να σημειώσω ότι το κινητό το 'χα βγάλει από το φορτιστή το πρωί, και το είχα χρησιμοποιήσει λίγο. Η μπαταρία ήταν πάνω από 80%.

 

Έχει κανείς ιδέα τί μπορεί να συνέβη και τί μπορεί να σημαίνει αυτό...;

 

Ανησυχώ λίγο είν' η αλήθεια...

 

Παίδες το ξανάπαθα... Τί κουλό είν'αυτό; Καμμία πρόταση;; Δεν είναι κι ό,τι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Thanks, θα το δοκιμάσω και αυτό. Πάντως αν είναι έτσι τα πράγματα μάλλον θα πρέπει να αγοράσουμε καμία βάση αυτοκινήτου που έχει και ενσωματωμένο ηχείο! Αλλά δεν πρέπει να έχει βγάλει η Sony Ericsson κάτι τέτοιο ακόμα για το Χ10.

 

Edit: το απόγευμα που το χρησιμοποίησα ξανά δε μου φάνηκε τόοοσο ψυθιριστό. Πάντως σε καμία μπορείς δε μπορείς να το πεις πολύ δυνατό και ποιοτικό.

 

Οχι δεν εχω κανενα προβλημα με τη φωνητικη καθοδηγηση μεσα στι αυτοκινητο. Μαλιστα θα ελεγα οτι ειναι πολυ δυνατη και καθαρη η φωνη!

 

 

 

Sent from my X10i

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μία ερώτηση που μπορούμε να βρούμε το πίσω καπάκι του κινητού για λευκό χρώμα?

 

Ενδιαφέρομαι κι εγώ γι αυτό!

Έχω τη μαύρη έκδοση και θέλω να κάνω διχρωμία! :lol:

Δεν έχω βρει κάτι ούτε Ελλάδα, ούτε στο Ebay όμως ακόμα...

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό τι είναι? Voila! :)

 

Thanks!! :happy:

Απλά ήλπιζα να βρω μόνο το καπάκι για να γλιτώσω μερικά $$$.

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω κανενα προβλημα με τη φωνητικη καθοδηγηση μεσα στι αυτοκινητο. Μαλιστα θα ελεγα οτι ειναι πολυ δυνατη και καθαρη η φωνη!

 

+1

 

Έβαλα το Navigon και το CoPilot8. Κανένα πρόβλημα με τον ήχο.

Στο Navigon αν πατήσεις το αριστερό κουμπί και ανοίξουν οι ρυθμίσεις έχει επιλογή γα την φωνή. Ανεξάρτητα από αυτό με τα πλαϊνά κουμπιά ρυθμίστε το "ήχο ειδοποιήσεων" στο επίπεδο που θέλετε.

Αν δεν έχετε δυνατό και καθαρό ήχο κάτι παίζεται με κάποιες συσκευές.

Εγώ πρόβλημα με τον ήχο δεν έχω. Όταν είχα πρωτοπάρει το Acer S200 δεν άκουγες τον άλλον να μιλάει. Ψιθύριζε. Μετά η Acer το διόρθωσε και έχει ένταση όπως του X10 που έχω τώρα. Ίσως ελάχιστα πιο δυνατή.

Δεν μπορώ να πω ότι θεωρώ πως έχει πρόβλημα το Χ10 με τον ήχο.

 

Όσο για την μπαταρία, ανακάλυψα πως δοκιμάζοντας κάποιο πρόγραμμα navigation, όταν το κλείσω, το GPS παραμένει ενεργό. Δεν το είχα καταλάβει γιατί είχα βγάλει το widget. Έβγαλα και ένα πρόγραμμα που παρακολουθούσε τα data του GPRS και έβαλα το 3g watchdog και η μπαταρία ήρθε στα κανονικά της.

 

Οπότε όλα καλά με το X10. Απλά περιμένω το root να ξεκινήσω τα φλασαρίσματα. :lol:

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Για όσους γνωρίζουν την εφαρμογή ChompSMS, συνεργάστηκα με τους developers (έκανα τη μετάφραση) και προστέθηκε ελληνικό interface! Θέλει κάποιες διορθώσεις αλλά έχει πλέον σχεδόν παντού ελληνικά! :happy:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...