Jump to content

[Επίσημο] Motorola MILESTONE™


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψιλοάσχετε, τα λες πολύ μπερδεμένα, σκέψου και γράψε καθαρά τι θες να κάνεις για να σε βοηθήσουμε. Είναι ίσως το πιο μπερδεμένο post που έχω διαβάσει ποτέ.

α) Δεν μπορώ να στείλω τραγούδια με blutooth από το κινητό

β)τον φάκελο "η μουσική μου" στον οποίο έχω τα τραγούδια δεν τον βλέπει ο φάκελος "πολυμέσα", για να στειλω με bluetooth τα τραγουδια πατώντας (κοινη χρηση-bluetooth-αποστολή) εκει που θελω να τα στείλω.Τις φωτογραφιες κ τα βιντεο μπορω να τα στειλω κανονικα διοτι εμφανιζονται στο φακελο "πολυμεσα" ... τα τραγουδια ομως δεν μπορω διοτι δεν εμφανιζονται στο φακελο πολυμεσα.

 

ελπίζω να τα ειπα άπλα και κατανοητά φιλε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

α) Δεν μπορώ να στείλω τραγούδια με blutooth από το κινητό

β)τον φάκελο "η μουσική μου" στον οποίο έχω τα τραγούδια δεν τον βλέπει ο φάκελος "πολυμέσα", για να στειλω με bluetooth τα τραγουδια πατώντας (κοινη χρηση-bluetooth-αποστολή) εκει που θελω να τα στείλω.Τις φωτογραφιες κ τα βιντεο μπορω να τα στειλω κανονικα διοτι εμφανιζονται στο φακελο "πολυμεσα" ... τα τραγουδια ομως δεν μπορω διοτι δεν εμφανιζονται στο φακελο πολυμεσα.

 

ελπίζω να τα ειπα άπλα και κατανοητά φιλε

Και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι ο φάκελος πολυμέσα που αναφέρεις και με ποια εφαρμογή προσπαθείς να στείλεις και πού. Εγώ σε όλες τις συσκευές μου έχω στην SD card ένα φάκελο Music όπου βάζω τα τραγούδια, ένα φάκελο Pictures όπου βάζω τις εικόνες, ένα φάκελο Movies όπου βάζω τα video. Τα τραγούδια τα ακούω με την default εφαρμογή Music, τις εικόνες τις βλέπω με την εφαρμογή Quickpic και τα βίντεο με τον MX Player. Για file manager χρησιμοποιώ τον Root Explorer ή το ROM Toolbox PRO όπως εσύ χρησιμοποιείς τον ASTRO απ' ό,τι κατάλαβα. Για να στείλω ένα αρχείο (αρχείο, όχι φάκελο, ένα τραγούδι .mp3 ας πούμε) από το κινητό σε άλλο κινητό ή PC με Bluetooth χρησιμοποιώ έναν απ' τους file managers. Ολόκληρο φάκελο νομίζω γίνεται να στείλεις μόνο με το Bluetooth File Transfer, όπως είπε κι ο Eastwood παραπάνω. Δοκίμασέ το. Τις αντιγραφές επικολλήσεις από το κινητό προς PC και αντίστροφα τις κάνω μέσω του καλωδίου usb ή μέσω WiFi με το AirDroid.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι ο φάκελος πολυμέσα που αναφέρεις και με ποια εφαρμογή προσπαθείς να στείλεις και πού. Εγώ σε όλες τις συσκευές μου έχω στην SD card ένα φάκελο Music όπου βάζω τα τραγούδια, ένα φάκελο Pictures όπου βάζω τις εικόνες, ένα φάκελο Movies όπου βάζω τα video. Τα τραγούδια τα ακούω με την default εφαρμογή Music, τις εικόνες τις βλέπω με την εφαρμογή Quickpic και τα βίντεο με τον MX Player. Για file manager χρησιμοποιώ τον Root Explorer ή το ROM Toolbox PRO όπως εσύ χρησιμοποιείς τον ASTRO απ' ό,τι κατάλαβα. Για να στείλω ένα αρχείο (αρχείο, όχι φάκελο, ένα τραγούδι .mp3 ας πούμε) από το κινητό σε άλλο κινητό ή PC με Bluetooth χρησιμοποιώ έναν απ' τους file managers. Ολόκληρο φάκελο νομίζω γίνεται να στείλεις μόνο με το Bluetooth File Transfer, όπως είπε κι ο Eastwood παραπάνω. Δοκίμασέ το. Τις αντιγραφές επικολλήσεις από το κινητό προς PC και αντίστροφα τις κάνω μέσω του καλωδίου usb ή μέσω WiFi με το AirDroid.

εχω την sd cart οπου μεσα εχω ενα φακελο music τον default οπως λες και εσυ, ακομη μεσα στην sd εχω ενα φακελο video και ενα φακελο "eikones"... θελω να στειλω απο τον φακελο music ενα αρχειο mp.3 με bleutooth, ε δεν μπορω να το κανω αυτο διοτι οταν παταω στις επιλογες πανω στο αρχειο δεν μου βγάζει την επιλογη αποστολη με bluetooth.. ενώ αν πατησω σε καποια εικονα ή σε καποιο βιντεο "επιλογες" ΄΄(ή πες το δεξι κλικ αν το παρεις για υπολογιστη), μου βγαζει την επιλογή "κοινή χρήση" και πατώντας σε αυτη μου εμφανιζει τις επιλογες αποστολης και μεσα σε αυτες και την επιλογη αποστολη με bleutooth.

Edited by psilo_asxetos
Link to comment
Share on other sites

εχω την sd cart οπου μεσα εχω ενα φακελο music τον default οπως λες και εσυ, ακομη μεσα στην sd εχω ενα φακελο video και ενα φακελο "eikones"... θελω να στειλω απο τον φακελο music ενα αρχειο mp.3 με bleutooth, ε δεν μπορω να το κανω αυτο διοτι οταν παταω στις επιλογες πανω στο αρχειο δεν μου βγάζει την επιλογη αποστολη με bluetooth.. ενώ αν πατησω σε καποια εικονα ή σε καποιο βιντεο "επιλογες" ΄΄(ή πες το δεξι κλικ αν το παρεις για υπολογιστη), μου βγαζει την επιλογή "κοινή χρήση" και πατώντας σε αυτη μου εμφανιζει τις επιλογες αποστολης και μεσα σε αυτες και την επιλογη αποστολη με bleutooth.

 

Πολύ παράξενο το ότι μπορείς να στέλνεις εικόνες και βίντεο και όχι τραγούδια γιατί όλα αρχεία είναι. Εσύ κάνεις κάποιο λάθος. Δοκίμασες να πατήσεις παρατεταμένα πάνω στο αρχείο (χωρίς να το ανοίξεις) μήπως σου βγάλει επιλογές μεταξύ των οποίων πιθανώς είναι και το Send; Αν δεν μπορείς με ASTRO File Manager, δοκίμασε με ES File Explorer ή Bluetooth File Transfer.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ψιλο άσχετε, με την εφαρμογή άστρο manager

πάτα το κουμπί home

πάνε στον φάκελο της μουσικής σου

πάνε στο κομματι που θες και κράτα τοπατημένο μέχρι που βγαινει το υπομενού

πάτα send και θα σου ζητήσει να ανοίξει bluetooth και να διαλέξεις συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ παράξενο το ότι μπορείς να στέλνεις εικόνες και βίντεο και όχι τραγούδια γιατί όλα αρχεία είναι. Εσύ κάνεις κάποιο λάθος. Δοκίμασες να πατήσεις παρατεταμένα πάνω στο αρχείο (χωρίς να το ανοίξεις) μήπως σου βγάλει επιλογές μεταξύ των οποίων πιθανώς είναι και το Send; Αν δεν μπορείς με ASTRO File Manager, δοκίμασε με ES File Explorer ή Bluetooth File Transfer.

πατησα παρατεταμενα κ μου βγάζει τις επιλογες (αναπαραγωγη-προσθ στη λιστα αναπαραγωγης-χρηση ως ηχος κλησης-διαγραφη-αναζητηση), send δεν μου βγάζει.Οντως παράξενο :confused:

 

Φίλε μου ψιλο άσχετε, με την εφαρμογή άστρο manager

πάτα το κουμπί home

πάνε στον φάκελο της μουσικής σου

πάνε στο κομματι που θες και κράτα τοπατημένο μέχρι που βγαινει το υπομενού

πάτα send και θα σου ζητήσει να ανοίξει bluetooth και να διαλέξεις συσκευή.

:) :) , κατάλαβες τι θελω να πω, δουλευει μια χαρα.. να σαι καλα φιλε βόρειε... ειμαι απο Βοιωτία αλλα ειμαι ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΗΣ

αυτο κατι λέει για την Θεσ/κη (αν ασχολεισε κιολα με αθλητικα).

 

Τωρα ενα αλλο προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να βάλω τραγουδια στο ξυπνητηρη... μονο τους defauld χαζοήχους που εχει το milestone.Ξέρεις τιποτα γι αυτο?

Σαν ηχο κλήσεις βάζω οτι θελω... αλλα στο ξυπνητήρι δε βλέπω φως.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

 

αγορασα ενα motorola milestone μεταχειρισμενο και παρατηρησα οτι πεφτει πολυ γρηγορα η μπαταρια...

διαβαζω σ διαφορα forum ειτε για battery calibracion ειτε για custom rom..

 

ποια ειναι η πιο λογικη λυση?

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ενα αλλο προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να βάλω τραγουδια στο ξυπνητηρη... μονο τους defauld χαζοήχους που εχει το milestone.Ξέρεις τιποτα γι αυτο?

Σαν ηχο κλήσεις βάζω οτι θελω... αλλα στο ξυπνητήρι δε βλέπω φως.

Φτιάξε ένα φάκελο στην sdcard με όνομα alarms και βάζε μέσα τα mp3. Όταν πας να διαλέξεις ήχο για ξυπνητήρι θα στους βγάλει.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο Forum

 

θα ήθελα να βαλω μια νεα rom sτo milestone

με λιγες εφαρμογες στη μνημη της..

για να εξοικονομησει περισσοτερο χωρο στη καρτα του τηλεφωνου..

τι προτεινεται ? ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Tι έγινε ρε παιδιά, βγάλανε το android απο το milestone και δεν το ξέρω;

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

 

αγορασα ενα motorola milestone μεταχειρισμενο και παρατηρησα οτι πεφτει πολυ γρηγορα η μπαταρια...

διαβαζω σ διαφορα forum ειτε για battery calibracion ειτε για custom rom..

 

ποια ειναι η πιο λογικη λυση?

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων...

 

σ οτι αφορα τη μπαταρια.. εμενα επεφτε απο τη πρωτη μερα που το πηρα

γενικα σαν τηλεφωνο καλο αλλα εχει μικρή μπαταρια και μικρή μνήμη τηλεφώνου

Link to comment
Share on other sites

Πολλά Android Motorola θα πάρουν ICS. Το milestone 1 δυστυχως, όχι. Μάλιστα, αναφέρει πως θα δεχθούν την ICS μόνο όσες συσκευές έχουν 1gb Ram. Για του λόγου το αληθές: https://forums.motorola.com/pages/00add97d6c

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εδώ δεν πήρε Gingerbread από την Motorola, IceCream θα έπαιρνε? :rolleyes:

Η Μοτορόλα στο θέμα αναβαθμίσεων και support είναι απαράδεκτη, το λιγότερο. Εδώ για το RAZR ακόμα το έχουν σε "Evaluation & Planning", αντί να το έχουν στα πρώτα πρώτα για αναβάθμιση...

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Καλά, εδώ δεν πήρε Gingerbread από την Motorola, IceCream θα έπαιρνε? :rolleyes:

Η Μοτορόλα στο θέμα αναβαθμίσεων και support είναι απαράδεκτη, το λιγότερο. Εδώ για το RAZR ακόμα το έχουν σε "Evaluation & Planning", αντί να το έχουν στα πρώτα πρώτα για αναβάθμιση...

 

To Milestone βγήκε πριν από 27 μήνες ρε παιδιά, πόσο να το υποστηρίξουν πια;

Link to comment
Share on other sites

To Milestone βγήκε πριν από 27 μήνες ρε παιδιά, πόσο να το υποστηρίξουν πια;

 

Προφανώς, δεν τίθεται θέμα επ'αυτού. ;)

Εγώ να τηρούσαν την υπόσχεσή τους και να ξεκλείδωναν τον Bootloader ήθελα, τίποτε άλλο.

Αν και Gingerbread η συσκευή σηκώνει άνετα και θα έπρεπε να το δώσουν. Ας σταματούσαν την υποστήριξη της συσκευής με το Update σε 2.3.7. Αλλά εδώ ένα 2.2.1 έδωσαν κι αυτό με την παραδοχή επισήμως ότι θα έχει θέματα με την μπαταρία κλπ...

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αναρωτιέμαι πόσο καλύτερο θα είχε γίνει το Milestone με ξεκλείδωτο bootloader. Από τις αναφορές στο xda ακούγεται πάντως πως η τελευταία CM7 πάει καλύτερα από τις ginger roms που κυκλοφορούν για το ξεκλείδωτο droid...
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αναρωτιέμαι πόσο καλύτερο θα είχε γίνει το Milestone με ξεκλείδωτο bootloader. Από τις αναφορές στο xda ακούγεται πάντως πως η τελευταία CM7 πάει καλύτερα από τις ginger roms που κυκλοφορούν για το ξεκλείδωτο droid...

 

H 7.2.0 είναι καταπληκτική.

Κάτι ακούγεται ότι ο skrillax ετοιμάζει swap module πάντως.. :X

Αν και πότε θα καταφέρει άγνωστο, αλλά αν το κάνει και έχουμε κι ένα swap έστω 256ΜΒ, το Milestonάκι θα ζήσει 3η νιότη..!!! (2η είδε όταν τρέξαμε Gingerbread) :)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε βρει εναλλακτικο τροπο να εχουμε ελληνικα στο hradware πληκτρολόγιο, πέραν του Greek IME ?

 

P.S. Εξαιρετική η δουλειά του nadlabak με την 7.2.0.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

H 7.2.0 είναι καταπληκτική.

Κάτι ακούγεται ότι ο skrillax ετοιμάζει swap module πάντως.. :X

Αν και πότε θα καταφέρει άγνωστο, αλλά αν το κάνει και έχουμε κι ένα swap έστω 256ΜΒ, το Milestonάκι θα ζήσει 3η νιότη..!!! (2η είδε όταν τρέξαμε Gingerbread) :)

 

Αν αποκτήσει και swap τότε το βλέπω και με το ice cream sandwich και να μην το αλλάζουμε...

 

Εχουμε βρει εναλλακτικο τροπο να εχουμε ελληνικα στο hradware πληκτρολόγιο, πέραν του Greek IME ?

 

P.S. Εξαιρετική η δουλειά του nadlabak με την 7.2.0.

 

Πρακτικά η μόνη λύση είναι να ασχοληθεί κάποιος και να ανεβάσει αυτά που ζητά ο nadlabak . Όμως έχω την εντύπωση πως και αυτό να γίνει θα έχουμε θέμα γιατί ουσιαστικά χρειαζόμαστε δύο layouts ένα για κανονικά πεζά/κεφαλαία/τονούμενα και ένα με κεφαλαία για να στέλνουμε sms με 160 χαρακτήρες. Τρώει 6 ΜΒ το Greek IME, αλλά τουλάχιστον κάνει σωστά τη δουλειά του για το hardware πληκτρολόγιο.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια,απο χθες σταματησα να λαμβανω μηνυματα..

πηρα τηλ στη wind κ μου παν ν αλλαξω τον αριθμο κεντρου μηνυματων....που ειναι αυτο για να το αλλαξω?ξερει κανεις??

 

ΟΚ..το βρήκα και ενημερώνω εδώ μπας και το χρειαστεί κανείς...

Πρέπει να πατήσεις *#*#4636#*#* και μετά πληροφορίες τηλεφώνου και να αλλάξεις το SMSC..

 

Παρόλα αυτά το πρόβλημα μου δεν έφτιαξε,οπότε έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κ όλα οκ τωρα

Edited by s2117
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παιδιά το milestone της αδερφής μου δεν κάνει εστίαση και αυτο εχει ως αποτελεσμα να βγαζει θαμπες φωτογραφιες :ninja: ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω για να το φτιάξω:worry:
Link to comment
Share on other sites

Πατάει το κουμπί μέχρι τη μέση και περιμένει μέχρι το τετραγωνάκι στη μέση περίπου να γίνει πράσινο πριν πατήσει μέχρι κάτω το κουμπί και τραβήξει φωτογραφία?
Link to comment
Share on other sites

Πατάει το κουμπί μέχρι τη μέση και περιμένει μέχρι το τετραγωνάκι στη μέση περίπου να γίνει πράσινο πριν πατήσει μέχρι κάτω το κουμπί και τραβήξει φωτογραφία?

 

Ναι το κάνει αυτό το πρόβλημα πρέπει μα είναι της κάμερας και μάλλον θα την πάρω από το Ebay και θα την αλλάξω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τις τελευταίες μέρες έχω ένα πρόβλημα,δε βρίσκει σήμα το κινητό με τίποτα...Δε φταίει η sim, γιατι δοκίμασα και άλλη και τα ίδια...Firmware έχω το 2.2.1 αν αυτό παίζει ρόλο...Είχε κανείς αντίστοιχο πρόβλημα :( :( :( ??
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τις τελευταίες μέρες έχω ένα πρόβλημα,δε βρίσκει σήμα το κινητό με τίποτα...Δε φταίει η sim, γιατι δοκίμασα και άλλη και τα ίδια...Firmware έχω το 2.2.1 αν αυτό παίζει ρόλο...Είχε κανείς αντίστοιχο πρόβλημα :( :( :( ??

 

Υποθέτω πως είσαι με official rom; Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έχεις κάνει;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...