Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας και καλή χρονιά!

 

Θα μπω κατευθείαν στο ψητό, λοιπόν, ένας συγγενής μου είχε το motorola moto g (1st gen), του είχε πέσει πολλές φορές με αποτέλεσμα να ραγίσει το κάλυμα της οθόνης, πέραν αυτού όμως, πρόσφατα έπεσε και σε νερό. Μου είπε ότι το στέγνωσε κατευθείαν με πιστολάκι -για τα μαλλιά- και το καθάρισε με οινόπνευμα -εξωτερικά-, το άφησε αρκετές ώρες στην άκρη κα μετά προσπαθώντας να το βάλει μπρος, δεν έπερνε.

 

Το παίρνω, λοιπόν και το ανοίγω, σε μερικά σημεία είχε σκουριά αλλά σε σχέση με φωτογραφίες που είδα στο internet φαινόταν σε καλύτερη κατάσταση, του έριξα σπρέι για ηλεκτρικές επαφές και το έτριψα με οδοντόβουρτσα, σε 2 επαφές καθάρισε αλλά η σκουριά πάνω σε μεταλλικά σημεία έχει μείνει -την έχω τρίψει, δεν ήταν όπως στην αρχή-. Το θέμα -για να καταλήξω- είναι ότι δεν παίρνει μπροστά από το κουμπί εκκίνησης και επίσης όταν το βάζω στον φορτιστή, ανοίγει η οθόνη δείχνει το σήμα της "motorola" και "powered by android" και ύστερα σβήνει.

 

Η διαδικασία που κάνει με τον φορτιστή είναι, δονείτε και ανάβει το LED δύο φορές ύστερα δείχνει το logo -κρατάει 2-3 δευτερόλεπτα- και μετά σβήνει. Αυτό το κάνει επ' αόριστον.

 

Γνωρίζετε τι θα μπορούσε να φταίει; και αν θα μπορούσα με κάποιο τρόπο να το ελέγξω;

 

Υ.Γ. Η οθόνη δεν δουλεύει πλέον μίας και προσπαθώντας να ξεκολλήσω την ταινία από την μητρική, την έκοψα. Αλλά θυμάμε τι έκανε όταν το πρωτο δοκίμαζα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά επειδή έχω απηυδήσει με την ταχύτητα του κινητού και θέλω να το κρατήσω λίγο ακόμα, υπάρχει κανας καλός οδηγός για custom? δεν έχω ξανακάνει σε κινητό μόνο σε psp, ps3 κτλ παλιότερα...
Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή έχω απηυδήσει με την ταχύτητα του κινητού και θέλω να το κρατήσω λίγο ακόμα, υπάρχει κανας καλός οδηγός για custom? δεν έχω ξανακάνει σε κινητό μόνο σε psp, ps3 κτλ παλιότερα...

 

Πριν πας σε custom rom έχεις δοκιμάσει να κανεις wipe data & clear cache από το recovery menu; Γιατί αν δεν έχεις κάνει πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Πριν πας σε custom rom έχεις δοκιμάσει να κανεις wipe data & clear cache από το recovery menu; Γιατί αν δεν έχεις κάνει πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ...

 

τα ειχα κανει στο update... θα το δοκιμασω αλλη μια...

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Πριν πας σε custom rom έχεις δοκιμάσει να κανεις wipe data & clear cache από το recovery menu; Γιατί αν δεν έχεις κάνει πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ...

 

Ημουν τελειος ασχετος και με αυτο το βιντεο εβαλα την cyanogenmod που ειναι καταπληκτική

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Ξεκλείδωσα και εγώ τον bootloader και φλασαρα την cm12.1. Το θέμα είναι ότι δεν έχω δικαιώματα su.Τί πρέπει να κάνω?

 

Αν θυμάμαι καλα στις ρυθμίσεις είναι η επιλογή ή στις επιλογές για προγραμματιστές. Ενσωματωμένη. Καλημερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.Κομπλε.Αλλα το titanium μου λέει ότι δεν μπορεί να πάρει δικαιώματα su.Τί φάση??

Τσέκαρε στο YouTube κάποια βίντεο. Το έχω πάθει αρκετές φορές στο Galaxy Nexus μου αλλά δεν θυμάμαι να σου πω τα βήματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.Κομπλε.Αλλα το titanium μου λέει ότι δεν μπορεί να πάρει δικαιώματα su.Τί φάση??

 

Συνήθως θέλει να έχεις ενεργοποιημένο το usb debugging από developer's options.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

βαλατε την αναβαθμιση ασφαλειας που βγηκε???

 

ειμαι πολυ ευχαριστημενος γιατι ενω εχει σταματησει η υποστηριξη στην 5.1 οσον αφορα στην ασφαλεια ακολουθουν τις οδηγιες της Google και πατσαρουν :)

Link to comment
Share on other sites

γεια

δυστυχώς έπεσε και έσπασε ..η οθόνη - τζάμι ,το τηλέφωνο λειτουργεί.

Αξίζει να αλλαχθεί και πόσο θα στοιχίσει;

 

Ας με διορθώσει κάποιος συνforumιστης άμα καναω λάθος, αλλά νομίζω ότι σε περίπτωση οθόνης, για service ξεκινάς από 50€ και μπορεί να φτάσεις μέχρι 70€. Γνώμη μου, καλύτερα να πας σε καινούριο moto όπου τα 2ης γενιάς παίζουν κοντά στα 100€...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι.

Εκτός αν πιάνει το χέρι του και μπορεί να την αλλάξει μόνος του. Η οθόνη δεν πρέπει να είναι πολύ ακριβή.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι.

Εκτός αν πιάνει το χέρι του και μπορεί να την αλλάξει μόνος του. Η οθόνη δεν πρέπει να είναι πολύ ακριβή.

 

Sent from my XT1562

ευχαριστώ για τις απαντήσεις...πιάνει το ...χέρι μου ..θα δούμε μετά το Πάσχα.

Χρόνια πολλά και καλό Πάσχα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
βαλατε την αναβαθμιση ασφαλειας που βγηκε???

 

ειμαι πολυ ευχαριστημενος γιατι ενω εχει σταματησει η υποστηριξη στην 5.1 οσον αφορα στην ασφαλεια ακολουθουν τις οδηγιες της Google και πατσαρουν :)

 

Στο Moto G 1ης γενιάς αναφερόσουν; Εμένα σήμερα μου βγήκε μια μικρή ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το δικό μου σταμάτησε να επικοινωνεί

Δεν αναγνωρίζει sim , δεν ενεργοποιείται το wifi, δεν δείχνει καν το imei της συσκευής στις πληροφορίες. Ή εξυπηρέτηση πελατών της motorola πρότεινε να το στείλω στο service , μετά από επαναφορά εργοστασιακών φυσικά και αφού δεν άλλαξε κάτι. Έχει συναντήσει καποιος κάτι παρόμοιο; Βρήκα κάτι αντίστοιχο σε ξένο forum χωρίς δυστυχώς να αναφέρεται κάποια λύση.

Edited by DrVasilis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.Με 3G δεν μου δουλεύει το GPS σε αντίθεση με το WiFi Που όλα πάνε καλά.Έχω CM 12.1.Καμιά βοήθεια??Άντε και θέλω να πιάσω τον Πίκατσου
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήρα πάλι το XT1032 στα χέρια μου μετά από 2 χρόνια που το είχε το έτερον ήμισυ! Είχα ξεχάσει πόσο απολαυστικό είναι στο κράτημα, σε σχέση με τις 5,5άρες γκουμούτσες που κυκλοφορούν!

 

Υπάρχει οδηγός στο forum για ξεκλείδωμα και κατόπιν custom recovery και root?

Edited by limna99
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...