Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες, υπάρχει κανένας τολμηρός που να έχει δοκιμάσει να πάει σε 5.1 ακολουθώντας τον οδηγό που περιγράφεται εδώ: http://forum.xda-developers.com/moto-g/general/guide-flash-android-5-1-lollipop-gpe-t3071960

 

Πρέπει να είναι κάτι που δουλεύει, κρίνοντας από τα σχόλια που υπάρχουν.

 

Επειδή δεν το πολυκατέχω το θέμα. Τι μπορεί να χάσουμε μετά από αυτή την αναβάθμιση? (δεν εννοώ αρχεία και φώτο). Μόνο τις εφαρμογές της Motorola?

 

Θα το έκανα μήπως και φτιαχτεί το θέμα που έχω με τη χαμηλή ομιλία, αλλά από όσο ξέρω δε δουλεύει το Xposed στο 5.1, οπότε θα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μηπως εχει συμβει σε καποιον,εκει που "καθεται " ωραια και καλα το τηλεφωνο,να χανει το σημα της κινητης για λιγο?(περιπου 3-4").Μετα ξαναβρισκει σημα,βγαζει και το "welcome to vodafone" και η ζωη συνεχιζεται... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει συμβει σε καποιον,εκει που "καθεται " ωραια και καλα το τηλεφωνο,να χανει το σημα της κινητης για λιγο?(περιπου 3-4").Μετα ξαναβρισκει σημα,βγαζει και το "welcome to vodafone" και η ζωη συνεχιζεται... :worry:

 

για σιμ προβλημα μυριζει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως, γιατί αν κάνει φορματ και ρεσετ θα κλείσε με moto g και θα επιστρέψει με νεξους..

 

Αυτό με τα φορματ και τα ρεσετ τα έχουνε ξαναπεί, είναι ένα "placebo effect". Η μόνη διαφορά είναι πως το κινητό γίνεται πιο γρήγορο και η μπαταρία αντέχει περισσότερα λόγο του ότι έχεις διαγράψει όλες τις εφαρμογές.

 

Όταν τις ξαναβάλεις, πάλι το ίδιο κινητό θα είναι!

 

Μην τρελένεστε!

Link to comment
Share on other sites

για σιμ προβλημα μυριζει.

 

Και τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση?

Μιλαμε για πιθανον προβληματικο υποδοχεα δλδ?(η καρτα δεν ειναι κομμενη)

Edited by nickn
Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανό κάποια εφαρμογή να σου δημιουργεί πρόβλημα, δεν είναι ανάγκη να μπεις σε διαδικασία που θα ξανά-στήσεις το τηλέφωνο!
Link to comment
Share on other sites

Έχετε θέμα με το hot-spot της συσκευής; Ήρθαν δύο Moto G στα χέρια μου με το ίδιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς εάν και πότε θα πάρει το τηλέφωνο lollipo 5.1;

 

Θα είναι μεγάλη αδικία να μην βγάλει την αναβάθμιση για τη συσκευή και να τρέχουμε να κάνουμε manual installs...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει συμβει σε καποιον,εκει που "καθεται " ωραια και καλα το τηλεφωνο,να χανει το σημα της κινητης για λιγο?(περιπου 3-4").Μετα ξαναβρισκει σημα,βγαζει και το "welcome to vodafone" και η ζωη συνεχιζεται... :worry:

 

 

ΝΑΙ!!! το κανει και σε μενα απο την πρωτη στιγμη που εβαλα λολιποπ και συνεχιζει και μετα το factory reset.

 

το παρατηρησα επειδη χρησιμοποιω αρκετα το gps... ε εκει που ειναι ανοιχτη η πλοηγηση ξαφνικα χανει το σημα του gps και της sim και μετα απο 1 εως 5 λεπτα το ξαναφερνει...

ακρως εκνευριστικο και σιγουρος οτι δεν φταιει το κινητο αφου πριν το λολιποπ δεν ειχε τετοιο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το κανει απο την αρχη αυτο...και με kitkat...σε εντελως ασχετες στιγμες φυσικα αλλα και,σε απροσδιοριστα χρονικα διαστηματα(δεν ειναι δλδ οτι γινεται καθε 3 μερες η 2 ωρες)...μπορει να το κανει ξαφνικα εκει που ειναι ακουμπισμενο στο τραπεζακι.το μονο σιγουρο ειναι οτι τις πρωτες 10 μερες απο τοτε που το πηρα,οπως και τις πρωτες 10 μερες μετα την αναβαθμιση ,δεν ειδα κατι περιεργο...μετα αρχισαν τα τσαλιμια.
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως, γιατί αν κάνει φορματ και ρεσετ θα κλείσε με moto g και θα επιστρέψει με νεξους..

 

Αυτό με τα φορματ και τα ρεσετ τα έχουνε ξαναπεί, είναι ένα "placebo effect". Η μόνη διαφορά είναι πως το κινητό γίνεται πιο γρήγορο και η μπαταρία αντέχει περισσότερα λόγο του ότι έχεις διαγράψει όλες τις εφαρμογές.

 

Όταν τις ξαναβάλεις, πάλι το ίδιο κινητό θα είναι!

 

Μην τρελένεστε!

 

Θα διαφωνισω φιλέ μου μαζί σου, καθώς και γω το ίδιο πίστευα. Τα αποτελεσματα όμως είναι διαφορετικά. Το κινητο το έχω με τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές όπως το είχα με kitkat και η μπαταρία κρατάει παραπανω. Με την ίδια(ίσως και πιο βαριά) χρηση βέβαια... Και το λογικό είναι αυτό. Αλλιως γιατί να βάλουν στο changelog μιας αναβαθμισης " καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας" αμα είναι μετα απο λίγους μηνες το κινητό να επανέλθει στην πρότερη κατασταση...; Τα wipes είναι απαραίτητα μετα απο κάθε μεγάλη αναβάθμιση...!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, παρακολουθώ τις τελευταίες σελίδες του θέματος, και κάθε πρόβλημα που έχει αναφερθεί με το Lollipop, το έχω και εγώ.

Κάπου εδώ για εμένα το πείραμα Lollipop σταματάει και περνάω σε CyanogenMod.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα τόσο lollipop, αλλά ότι πάρα πολλές εφαρμογές δεν να έχουν ακόμα αναβαθμιστεί!

 

Δυστυχώς, αναγκάστηκα να διαγράψω αρκετές εφαρμογές που είχα διότι υπήρχαν σοβαρά προβλήματα συμβατοτητας μετά την αναβάθμιση.

 

Λογικά με τους επόμενους μήνες και σιγά σιγά αυτά θα διορθωθούν.

 

Φανταστείτε μόνο, πως εδώ και 10 μέρες μου έχει έρθει δύο φορές αναβάθμιση για το Android system webview. Και πραγματικά η πλοήγηση από τον Chrome έχει βελτιωθεί!

Link to comment
Share on other sites

Έχετε θέμα με το hot-spot της συσκευής; Ήρθαν δύο Moto G στα χέρια μου με το ίδιο πρόβλημα.

Τις μέρες του Πάσχα που το χρειάστηκα δυστυχώς το παρατήρησα ότι έχει πρόβλημα, συνδέονται κανονικά lap top και tablet αλλά χωρίς πρόσβαση στο internet μέσω chrome , ενώ άλλες εφαρμογές όπως skype λειτουργούν κανονικά . lolipop αλλά δεν έκανα wipe data και.μετα wipe cache partition.

Link to comment
Share on other sites

Τις μέρες του Πάσχα που το χρειάστηκα δυστυχώς το παρατήρησα ότι έχει πρόβλημα, συνδέονται κανονικά lap top και tablet αλλά χωρίς πρόσβαση στο internet μέσω chrome , ενώ άλλες εφαρμογές όπως skype λειτουργούν κανονικά . lolipop αλλά δεν έκανα wipe data και.μετα wipe cache partition.

 

Λέω και γω, δε θα απαντήσει κανείς.

Ακριβώς αυτό. Συνδέεται αλλά δεν έχει ίντερνετ.

Άρα είναι πρόβλημα της τελευταίας έκδοσης. Κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε διαβάσει κάπου για το εάν θα πάρουμε την 5.1?

 

Θα είναι μεγάλο ξενέρωμα να μείνουμε στην 5.0.2!

 

Δηλαδή ένα είναι να μην πάρουμε την 5.1, πιστεύω πως κάποιος που θα τρέχει ακόμα την kitkat, το σωστό θα είναι και να την κρατήσει!

Edited by madbomber
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ καθημερινά το Hot spot για να συνδέω το laptop.

 

Κανένα πρόβλημα και χαρούμενος με την lolipop, απλά ρε παιδιά κάντε ένα factory reset και μετά τα παράπονα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, έχετε ελέγξει εάν ο υπολογιστής/tablet/οποία άλλη συσκευή σας έχει κάποιο firewall ή Antivirus που ίσως του απαγορεύει την σύνδεση μέσω του τηλεφώνου ή συγκεκριμένου τύπου δίκτυα;

 

Μετά, έχετε τσεκάρει εάν έχετε δυνατό σήμα στο τηλέφωνο, και μιλάω για 3G+, ώστε να μπορεί να υπάρξει και ποιοτική σύνδεση;

 

*Εκτός από Αθήνα, με wind, και σε Κυκλάδες και σε Μακεδονία, είχα πολύ κακό σήμα και δεν μπορούσα καλά καλά να συνδεθώ messenger.

 

Τέλος, διαγράψτε την οποία σύνδεση έχετε στη μνήμη του τηλέφωνο (επειδή εμένα έχει μέχρι και το password που είχα στο kitkat) και ξεκινήστε από το 0! (για τις ρυθμίσεις του hotshot ο λόγος)

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α, στο access point names, (settings - more - cellular networks) έχετε επιλεγμένο το σωστό προφίλ;

 

Θα πρέπει να είναι επιλεγμένο το προφίλ για ίντερνετ!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια ενα θεμα εχω με την 5 και αυτο σχετιζεται με τους φορτιστες ανω του 1.5Α. συγκεκριμενα ειχα αγορασει τελος γεναρη εναν φορτιστη samsung 2A για να φορτιζει πολυ γρηγορα (1.5 ωρα περιπου) γνωριζοντας οτι απλα το κοβει στο 1.5Α (επισημα) το κινητο και κανενα προβλημα. οσο ειχα την 4.4.4 κανενα προβλημα στην φορτιση με ανοιχτο κινητο (1 μηνα +, την 5 την εβαλα αρχες μαρτιου). αφου εβαλα την 5 ξεκινησα να παρατηρω κατα την πρωτη εβδομαδα οτι μου κλεινει τελειως το κινητο κατα τη διαρκεια της φορτισης. και σε safe mode και αφου εχω κανει μονο wipe και οταν μιλαω στο κινητο ή παιζω youtube ή ακομα και να αφησω το κινητο idle. δοκιμασα εναν αλλο φορτιστη που εχω 0.8Α χωρις προβλημα. τωρα θελω να δοκιμασω και διαφορετικο καλωδιο φορτισης usb να δω μηπως φταιει τιποτα το καλωδιο που ηρθε με τον samsung φορτιστη. δεν φαινεται να ειναι προβλημα του φορτιστη γιατι οταν κλεινω το κινητο φορτιζει κανονικα. απλα για καποιο ανεξηγητο λογο μετα το android 5 κλεινει κατα την φορτιση.

 

επισης απο εδω ξερω οτι ο κοφτης στο 1.5 που λενε δεν ισχυει. ακομα ειμαι στο ψαξιμο να βρω τι φταιει.

 

Thankfully Moto G seems to be good about its charge signaling, as it can pull up to 2 amps on appropriate chargers. The Moto G seems to be compliant with BC 1.2, and seems well behaved with drawing whatever is appropriate from other chargers as well.

 

http://www.anandtech.com/show/7586/motorola-moto-g-review/3

 

απο το ebay

 

http://www.ebay.com/itm/WHITE-GENUINE-SAMSUNG-GALAXY-EU-2-PIN-USB-CHARGER-TRAVEL-PLUG-MICRO-DATA-CABLE-/121525199012?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item1c4b7760a4

 

απο την επισημη σελιδα της samsung

 

http://www.samsung.com/us/mobile/cell-phones-accessories/ETA-U90JWEBXAR

 

αυθεντικος ειναι σιγουρα

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ καθημερινά το Hot spot για να συνδέω το laptop.

 

Κανένα πρόβλημα και χαρούμενος με την lolipop, απλά ρε παιδιά κάντε ένα factory reset και μετά τα παράπονα.

 

Δε κάνω παράπονα. Αυτό που βλέπω μεταφέρω.

Τέλος, με καθαρή εγκατάσταση ήταν περασμένη η lollipop.

 

Καταρχήν, έχετε ελέγξει εάν ο υπολογιστής/tablet/οποία άλλη συσκευή σας έχει κάποιο firewall ή Antivirus που ίσως του απαγορεύει την σύνδεση μέσω του τηλεφώνου ή συγκεκριμένου τύπου δίκτυα;

 

Μετά, έχετε τσεκάρει εάν έχετε δυνατό σήμα στο τηλέφωνο, και μιλάω για 3G+, ώστε να μπορεί να υπάρξει και ποιοτική σύνδεση;

 

*Εκτός από Αθήνα, με wind, και σε Κυκλάδες και σε Μακεδονία, είχα πολύ κακό σήμα και δεν μπορούσα καλά καλά να συνδεθώ messenger.

 

Τέλος, διαγράψτε την οποία σύνδεση έχετε στη μνήμη του τηλέφωνο (επειδή εμένα έχει μέχρι και το password που είχα στο kitkat) και ξεκινήστε από το 0! (για τις ρυθμίσεις του hotshot ο λόγος)

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α, στο access point names, (settings - more - cellular networks) έχετε επιλεγμένο το σωστό προφίλ;

 

Θα πρέπει να είναι επιλεγμένο το προφίλ για ίντερνετ!

 

Αδερφέ τα τσέκαρα όλα.

Ίσως ξαναχρειαστεί factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ καθημερινά το Hot spot για να συνδέω το laptop.

 

Κανένα πρόβλημα και χαρούμενος με την lolipop, απλά ρε παιδιά κάντε ένα factory reset και μετά τα παράπονα.

 

Δυστυχώς και σε μένα το hotspot δε δουλεύει (πάροχος vodafone). Έκανα και factory reset /wipe cache αλλά δεν έφτιαξε. Στην kit kat δούλευε άψογα.

Πάντως το κινητό δουλεύει πολύ καλά μετά το reset εκτός από το hotspot.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε τύχει να το χρησιμοποιήσω το tethering με Lollipop και τώρα αφού διάβασα τα παραπάνω δοκίμασα και ούτε σε εμένα δουλεύει και σε laptop και σε tablet. Τα windows λένε ότι υπάρχει σύνδεση στο internet αλλά δεν ανοίγουν σελίδες. Vodafone cu έχω αλλά παλιότερα δούλευε το tethering οπότε δεν νομίζω να το μπλοκάρει η vodafone. Εσάς που δουλεύει τι πάροχο έχετε;
Link to comment
Share on other sites

Το ένα Vodafone και το άλλο ΟΤΕ.

Αφού μαζευτήκαμε πολλοί δε θα πω τους κατόχους για επαναφορά. Καταντά κουραστικό.

Link to comment
Share on other sites

Το ένα Vodafone και το άλλο ΟΤΕ.

Αφού μαζευτήκαμε πολλοί δε θα πω τους κατόχους για επαναφορά. Καταντά κουραστικό.

 

Έχω κάνει επαναφορά και δε δούλεψε, το ξαναλέω!:):):)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...