Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά αποό μια ώρα όλα φαίνονται οκ.Ίσως φταίει το γεγονός ότι το αφήσα να φτάσει στο 1% πριν φορτήσει και παίζει να μην είχε φορτήσει 100% όταν το έβγαλα.Αλλά σε καμία περίπτωση δεν φτάνω τους παραπάνω χρόνους.Και έχω και τα πάντα κλειστά.Με πολύ χαμηλή φωτεινότητα έχω υπολογίσει ότι γύρω στο 0.2 το λεπτό από οθόνη.

 

Έχουνε γραφεί κατά καιρούς πολύ ωραία άρθρα για το πως μπορούμε να έχουμε μια υγιή αυτονομία ασχέτως λειτουργικού.

Οι μπαταρίες λιθιου συμπεριφερονται καλύτερα όταν τις φορτίζουμε από το 30% έως το 90% διότι τις "ξεγελάμε" (να το πω πολύ κοινά) για τον απλό λόγο ότι δεν συμπληρώνει κύκλο φόρτισης.

Άρα όσο λιγότερους κύκλους φορτίσεων τόσο καλύτερα για τη μπαταρία.

Δεν υπάρχει λόγος να αφήνεις τη μπαταρία μέχρι το 10%.

 

Γενικά η συσκευή έχει καλή διαχείριση μπαταρίας αλλά εκεί που δίνει ρέστα είναι όταν το βάλεις σε ART (ρυθμίσεις-επιλογή για προγραμματιστες-επιλογή χρόνου εκτέλεσης).

Κανε μια δοκιμή, τσάμπα είναι ;):p

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παραλάβω πόσες ώρες να το αφήσω να φορτίζει;

 

Και πριν το αφήσω να φορτίσει για πρώτη φορά, να το αδειάσω εντελώς;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παραλάβω πόσες ώρες να το αφήσω να φορτίζει;

 

Και πριν το αφήσω να φορτίσει για πρώτη φορά, να το αδειάσω εντελώς;

 

Πες ότι είναι στο 47%, σκάλισε το λίγο να πάει μέχρι στο 30% περίπου και μετά φόρτισε το έτσι όπως ανέφερα πιο πάνω.

Με το να αδειάζει εντελώς η να το έχουμε στο 5-10-15% έτσι αποδυναμώνει η μπαταρία πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Πες ότι είναι στο 47%, σκάλισε το λίγο να πάει μέχρι στο 30% περίπου και μετά φόρτισε το έτσι όπως ανέφερα πιο πάνω.

Με το να αδειάζει εντελώς η να το έχουμε στο 5-10-15% έτσι αποδυναμώνει η μπαταρία πιο γρήγορα.

 

Thanks.... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα, έχω και εγώ από τη Δευτέρα στα χέρια μου το κινητάκι! Ό,τι καλύτερο παιδιά κυκλοφορεί εκεί έξω από θέμα επιδόσεων! Τέλεια αίσθηση που πραγματικά δε ζηλεύει τίποτα από άλλα ακριβότερα! Μόνη ένσταση η κάμερα μιας και προερχόμενος από Nokia Lumia, η διαφορά στην ποιότητα της κάμερας είναι εμφανής, αλλά κάνει αξιοπρεπέστατα τη δουλειά της μόλις τη δουλέψεις λίγο και συνηθίσεις τα τερτίπια της (σταθερό χέρι κτλπ). Η μπαταρία πάλι πάρα πολύ καλή αν και απ 'ό,τι καταλαβαίνω διαβάζοντας κι άλλα σχόλια, εξαρτάται από τις παρτίδες και πως θα κάτσει η KitKat στη συσκευή. :D

 

Όλα τέλεια μέχρι σήμερα που ξαφνικά το απόγευμα, άρχισε αυτό το πρόβλημα https://forums.motorola.com/posts/48fb0b8150?page=15 με το σήμα (χανόταν σα να έχανε επαφή η κάρτα sim, επανερχόταν και μετά από 10-15'' πάλι τα ίδια. Κάποιες φορές επανερχόταν μόνο με reboot ή on/off της λειτουργίας πτήσης) :cry: . Τελικά αναγκάστηκα να το γυρίσω σε 2g για να στρώσει και μέχρι τώρα όλα καλά. Η ίδια η Motorola έχει υποσχεθεί update πολύ σύντομα για αυτό το bug το οποίο αφορά κάποιες συσκευές με KitKat. Το περίεργο είναι ότι θυμήθηκε να το παρουσιάσει μετά από 3 μέρες χρήσης.. Τελοσπάντων, είδομεν.. Αν συνεχιστεί θα ζητήσω αντικατάσταση από Amazon Αγγλίας που το πήρα. :cool:

 

Κατά τ' άλλα, η συσκευή είναι διαμαντάκι και μονόδρομος για όποιον ψάχνει συσκευή μέχρι τα 200€ (και δεν έχει απαιτήσεις από την κάμερα) :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω με μπαταρια κιτ κτ δεν εχω κανεν προβλημα το χω βαλει και σε αρτ και δεν εχω κανα θεμα ουτε βλεπω ιδιαιτερη διαφορα! Ουτε με σημα κανα θεμα και την σιμ την εχω κοψει!
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται να συμμετάσχει, σχετικά με τα bugs που ενδεχομένως έχουν κάποιοι στο kitkat με το σήμα, στο επίσημο φόρουμ του moto g οι άνθρωποι της motorola προτρέπουν τους χρήστες να κάνουν sign up στο Motorola Feedback Network για να τεστάρουν το fix που δουλεύουν:

 

https://forums.motorola.com/posts/48fb0b8150

 

posted February 5, 2014 by Matt (Forums Manager)ÜBERXprt (12,000+ points) Permalink

Now I have something to add. cool

 

If you are not already signed up for the Motorola Feedback Network, I'm going to encourage you to do so. The time may come when we're ready to test this with consumers, and I'm pushing for an MFN test. If you sign up and we run a test, you would get the software that much sooner. Plus, you are the exact right group to confirm the fix works, so please consider it.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε; Να δηλώσουμε το πρόβλημα που έχουμε στο επίσημο φόρουμ;

 

Δες εδώ: Ουσιαστικά κάνεις register τη συσκευή σου, μάλλον θα σου ζητήσει το ΙΜΕΙ κτλ

 

https://forums.motorola.com/posts/77d4221775

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φαντάζομαι ότι μπορεί με κάποιον τρόπο να αντλούν τεχνικά στοιχεία από τη συσκευή για να καταλάβουν τα προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω τους φίλους ότι χθες παρέλαβα αντικαταστάτρια συσκευή από το amazon λόγω του προβλήματος που σας είχα αναφέρει με τα παρακάτω (τρίξιμο ακουστικού/βραχνός ήχος σε κάποιες κλήσεις) αλλά και τις απαντήσεις που είχα λάβει.

To amazon δεν έφερε καμιά αντίρρηση στο πρόβλημα, δίνοντάς μου την εντύπωση ότι τους είναι γνωστό. Η δε νέα συσκευή δεν παρουσιάζει καθόλου το πρόβλημα και ο ήχος πεντακάθαρος σε όλες τις δοκιμές που έκανα. Είμαι βέβαιος ότι είχα πέσει σε ελαττωματική συσκευή όπως και πολλοί άλλοι χρήστες που το έχουν επισημάνει ως πρόβλημα.

 

Με το ακουστικό άκουγα τρίξιμο κατα την συνομιλία ,πρώτη δοκιμη με το καινούργιο κανένα πρόβλημα.

 

Τους στελνεις ένα email ότι έχει προβλημα η συσκευη σου και σου στέλνουν email με μια φόρμα μέσα ετοιμη με τα στοιχεία αποστολής,

το παραλαμβάνουν και σου στέλνουν αμέσως άλλο χωρίς να το ελέγξουν το δικό σου ,σου επιστρέφουν και

τα έξοδα αποστολής που πληρωσες για να το στείλεις.

 

Όταν λές τρίξιμο, εννοείς μια αίσθηση βραχνάδας και παραμόρφωσης στη φωνή του άλλου; Το παρατηρώ κι εγώ μερικές φορές.

Έχει αρχίσει και με ενοχλεί πάντως. Θα μπορούσες να μου επιβεβαιώσεις αν είσαι ακόμη ικανοποιημένος με τη νέα συσκευή;

Αν ναι, θα προχωρήσω κι εγώ σε αντικατάσταση.

 

Πρεπει 2/3 moto g εχουν αυτο το θεμα με το τριξιμο του ακουστικου και τα πολυ μαλακα κουμπια

 

Δε γνωρίζω αν στο αντικαταστήσουν, ενημερωτικά (μπορεί να το έχεις διαβάσει) σου παραθέτω τα λόγια ενός έμπειρου και αντικειμενικού ανθρώπου στο φόρουμ που λέει την άποψη του κάποιες σελίδες πίσω:

 

v@gelis

 

"Μιλαμε για ένα crackling noise, που ακούγεται σε όλα τα επίπεδα εντασης από τη μεση και πανω, όχι όμως σε ολες τις συνομιλιες (προφανως εχει να κανει με την ευαισθησια του μικροφωνου του συνομιλητή μας, ακομα ακομα και την ενταση και τη χροια της φωνης του - αν είναι μπασο, αν εχει πολλα πριμα κλπ) και που ο περισσοτερος κοσμος δεν το αντιλαμβάνεται καν (άλλος ενας λογος που θα δεις τους περισσοτερους εδώ να γραφουν "δεν εχει κανενα πρόβλημα το δικο μου", "όλα αψογα στο δικο μου" κλπ κλπ).

Δεν είναι θεμα software, δεν είναι θεμα ελαττωματικης παρτιδας.

Όλα τα moto g είναι ετσι, τους περισσοτερους δεν τους ενοχλεί (οι περισσοτεροι βασικα δε θα καταλαβουν καν τι συζητάμε)

Το πρόβλημα οφείλεται αποκλειστικα και μονο στα φτηνα ηχεια που εβαλαν στη θεση του ακουστικου οι μηχανικοι της Motorola. Μην ψάχνετε αλλου παιδια. Ετσι θα είναι το τηλεφωνο μεχρι τη στιγμη που θα παψει να παραγεται. Τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο.

Γενικα δεν ενοχλεί, το 95% των κατοχων δεν θα το αντιληφθεί καν, ουτε είναι λογος αποτροπης από την αγορα της συσκευης."

 

Δε ξέρω προσωπικά τι παίζει ακριβώς αλλά μ έπεισε και το πήρα χωρίς να προβληματιζομαι για το ακουστικό.

Είμαι στη κατηγορία των ανθρώπων που αν δε διάβαζα το νήμα, ΔΕ θα το καταλάβαινα.

Edited by nikgl
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πρώτη φόρτιση τι λέτε , το αφήνουμε να αδειάσει η μπαταρία που έχει μέσα, ή με το που το πάρω το κάνω πλήρη φόρτιση;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πρώτη φόρτιση τι λέτε , το αφήνουμε να αδειάσει η μπαταρία που έχει μέσα, ή με το που το πάρω το κάνω πλήρη φόρτιση;

 

Το δουλεύεις μέχρι να φτάσει η μπαταρία στο 20% και μετά το φορτίζεις...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Πες ότι είναι στο 47%, σκάλισε το λίγο να πάει μέχρι στο 30% περίπου και μετά φόρτισε το έτσι όπως ανέφερα πιο πάνω.

Με το να αδειάζει εντελώς η να το έχουμε στο 5-10-15% έτσι αποδυναμώνει η μπαταρία πιο γρήγορα.

 

Ενώ αυτό που έγραψες παραπάνω για τις μπαταρίες ισχύει, κάνεις ένα λάθος. Το 30% το αναφέρουν σαν προτεινόμενο ποσοστό ώστε να μην πηγαίνεις παρακάτω αν είναι εφικτό. Δεν σημαίνει όμως ότι αν είσαι στο 47% προτείνεται να το ρίξεις πρώτα 30% για να το συνδέσεις στον φορτιστή(μπορείς να το κάνεις αν θες) αλλά όσο περισσότερο φορτίζεις τις μπαταρίες αυτές τόσο το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ αυτό που έγραψες παραπάνω για τις μπαταρίες ισχύει, κάνεις ένα λάθος. Το 30% το αναφέρουν σαν προτεινόμενο ποσοστό ώστε να μην πηγαίνεις παρακάτω αν είναι εφικτό. Δεν σημαίνει όμως ότι αν είσαι στο 47% προτείνεται να το ρίξεις πρώτα 30% για να το συνδέσεις στον φορτιστή(μπορείς να το κάνεις αν θες) αλλά όσο περισσότερο φορτίζεις τις μπαταρίες αυτές τόσο το καλύτερο.

 

Εννοείται ότι μπορεί να το βάλει να φορτίσει κι από το 47.

Μια πρόταση έκανα.

 

Το ζητούμενο είναι ότι πρέπει να ξεφύγουμε από τους παλιούς μύθους που έλεγαν ότι αφήνουμε το κινητό να ξεφορτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομίζω ότι το δικό μου έχει πρόβλημα τελικά.Ακόμα δεν δοκίμασα κάποια πράγματα που μου πρότεινε ένας φίλος χθες από εδώ(τον οποίο και ευχαριστώ δημόσια) αλλα η μπαταρία είναι στο 88% με 7 λεπτά ομιλίας και και κανένα 8λεπτο οθόνη.Επίσης καμια φορά όταν μιλάω χάνω τον συνομιλητή σαν να μην υπάρχει σήμα!!Είχα δοκιμάσει και το μεγάφωνο πριν 2-3 ημέρες και άκουγα έναν τσιριχτό(??) ήχο.Όταν ανέβασα την ένταση το πρόβλημα έφτιαξε κάπως.. :-(
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω τους φίλους ότι χθες παρέλαβα αντικαταστάτρια συσκευή από το amazon λόγω του προβλήματος που σας είχα αναφέρει με τα παρακάτω (τρίξιμο ακουστικού/βραχνός ήχος σε κάποιες κλήσεις) αλλά και τις απαντήσεις που είχα λάβει.

To amazon δεν έφερε καμιά αντίρρηση στο πρόβλημα, δίνοντάς μου την εντύπωση ότι τους είναι γνωστό. Η δε νέα συσκευή δεν παρουσιάζει καθόλου το πρόβλημα και ο ήχος πεντακάθαρος σε όλες τις δοκιμές που έκανα. Είμαι βέβαιος ότι είχα πέσει σε ελαττωματική συσκευή όπως και πολλοί άλλοι χρήστες που το έχουν επισημάνει ως πρόβλημα.

 

Ελεος πραγματικα! μεγια η νεα συσκευη! Με 4.3 ειναι?

Οτι σχεδον ολοι εχουμε παρει ελλατωματικη συσκευημε τρελενει

Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομίζω ότι το δικό μου έχει πρόβλημα τελικά.Ακόμα δεν δοκίμασα κάποια πράγματα που μου πρότεινε ένας φίλος χθες από εδώ(τον οποίο και ευχαριστώ δημόσια) αλλα η μπαταρία είναι στο 88% με 7 λεπτά ομιλίας και και κανένα 8λεπτο οθόνη.Επίσης καμια φορά όταν μιλάω χάνω τον συνομιλητή σαν να μην υπάρχει σήμα!!Είχα δοκιμάσει και το μεγάφωνο πριν 2-3 ημέρες και άκουγα έναν τσιριχτό(??) ήχο.Όταν ανέβασα την ένταση το πρόβλημα έφτιαξε κάπως.. :-(

 

Και μένα το κάνει αυτό με την μπαταρία... Αρχίζω να το σκέφτομαι για επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα το κάνει αυτό με την μπαταρία... Αρχίζω να το σκέφτομαι για επιστροφή.

 

Και εγώ το σκέφτομαι!Το θέμα είναι ότι το έχω ένα μήνα αλλά σχεδόν αχρησιμοποίητο μιας και δεν έχω χρόνο.Σήμερα πέρασα σε ART μπας και γίνει κάτι.Αλλά τους χρόνους που βγάζουν κάποιοι φίλοι εγώ ούτε με σφαίρες :-(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πολύ το ψειρίζετε.. Μια χαρά χρόνους έχετε σε μπαταρία.. Αν βγάζετε μέρα είστε οκ, android έχετε.. Βάλτε και κανά greenify και οκ..
Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πολύ το ψειρίζετε.. Μια χαρά χρόνους έχετε σε μπαταρία.. Αν βγάζετε μέρα είστε οκ, android έχετε.. Βάλτε και κανά greenify και οκ..

 

Το greenify το εβαλα. Πως δουλεύει; Θέλει καποια ρύθμιση ή δουλεύει όπως είναι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πολύ το ψειρίζετε.. Μια χαρά χρόνους έχετε σε μπαταρία.. Αν βγάζετε μέρα είστε οκ, android έχετε.. Βάλτε και κανά greenify και οκ..

Shuffle ή τρελό funboy είσαι ή τρελό funboy... :p Πέρα από την πλάκα πως ακριβώς ορίζεις το 'μια χαρά' όταν άλλοι με πολύ πιο βαριά χρήση έχουν καλύτερη αυτονομία ή όταν εγώ με την ίδια χρήση την προηγούμενη εβδομάδα είχα πολύ καλύτερη αυτονομία??Μην πετάμε αοριστολογίες του στυλ "μια χαρά είναι".Υπάρχει πολύς κόσμος που ψάχνεται για το κινητό και με το να περνάμε στο φλου ουσιαστικά προβλήματα όπως αυτό της μπαταρίας(έστω και αν το έχουμε λίγοι) τότε δεν κάνουμε δουλειά Φιλικά:)

Link to comment
Share on other sites

Να επιςημανω οτι οι πρωτες παρτιδες σε ολα τα κινητα εχουνε και τα στραβα τους.

Βαζω μεσα και τον εαυτο μου διοτι ποιος μου λεει οτι στο μελλον δε θα συναντησω καποιο προβλημα.

 

Παρακατω...

 

 

όταν εγώ με την ίδια χρήση την προηγούμενη εβδομάδα είχα πολύ καλύτερη αυτονομία?

 

 

Μεσα σ αυτη τη βδομαδα μηπως εχεις βαλει καμια εφαρμογη που δουλευει στο πρασκηνιο;

Γενικα σκεψου τι εχεις κανει τις τελευταιες μερες διοτι απο το πουθενα μια ωραια πρωία να εβαλε το χερακι της η μοτορολα και να σου ρουφαει τη μπαταρια, λιγο δυσκολο το κοβω.

Φιλικα κι γω στα λεω, μη παρεξηγηθω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...