Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω μία απορία, δεν ξέρω εάν έχει απαντηθεί και παλαιότερα, είναι σχετικα με την λειτουργεία των γραπτών μηνημάτων - SMS.

Οταν γραψω ένα SMS και δεν θέλω να το στείλω άμεσα, δεν μπορώ να βρώ πως μπορώ να το κανω ''save as draft'' και να το στείλω αργότερα.

Επίσης αυτή η λειτουργία θα βοηθουσε πολύ γιατί έχει τύχει να έχω γράψει ένα μεγάλο sms και κατα λάθος να πατήσω cancel και δυστηχώς το χάνω όλο, οπότε βαριέμαι να το ξαναγράψω από την αρχή. Σε τέτοια περίπτωση δεν θα πρέπει να μας ειδοποιεί το τηλέφωνο εάν θέλουμε να το αποθηκευσουμε στα πρόχειρα ???

 

Δεν μπορώ να βρώ ενα γίνεται κάτι τέτοιο και επίσης δεν ελπίζω να μην έχει τέτοια λειτουργία το Iphone - εαν παιζει ρόλο έχω το 4, 32gb.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα την εκτιμούσα

Έυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@panosth

Τέτοια επιλογή δεν υπάρχει στην ενσωματωμένη εφαρμογή των μηνυμάτων του iPhone. Υπάρχει αν δεν κάνω λάθος στο biteSMS (αλλά είναι διαθέσιμο μόνο μέσω cydia, δηλ. θέλει jailbreak) τέτοια επιλογή. Λύση για να μην χάνεις αυτά που γράφεις είναι copy/paste στο σημειωματάριο ή αν δεν θες να το στείλεις να πατάς το home button έτσι ώστε να βγαίνει από την εφαρμογή αλλά δεν χάνεις αυτό που έγραψες. Το ξέρω ότι είναι μπακαλίστικες αυτές οι λύσεις αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση, ούτε έχω ακούσει κάποια εφαρμογή από το apple store που να κάνει αυτό που ζητάς.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

@panosth

Τέτοια επιλογή δεν υπάρχει στην ενσωματωμένη εφαρμογή των μηνυμάτων του iPhone. Υπάρχει αν δεν κάνω λάθος στο biteSMS (αλλά είναι διαθέσιμο μόνο μέσω cydia, δηλ. θέλει jailbreak) τέτοια επιλογή. Λύση για να μην χάνεις αυτά που γράφεις είναι copy/paste στο σημειωματάριο ή αν δεν θες να το στείλεις να πατάς το home button έτσι ώστε να βγαίνει από την εφαρμογή αλλά δεν χάνεις αυτό που έγραψες. Το ξέρω ότι είναι μπακαλίστικες αυτές οι λύσεις αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση, ούτε έχω ακούσει κάποια εφαρμογή από το apple store που να κάνει αυτό που ζητάς.

Σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση....αλλά μου κανει μεγάλη εντύπωση αυτή η έλλειψη...μάλλον θα το βάλω σαν 2η συσκευή το 4 και θα επαναφέρω σαν κύρια το νοκια Ε71, αφού είναι και άλλες λεπτομέρεις που δεν με καλύπτουν στην καθημερινή λειτουργία της δουλειάς μου, όπως την ηχογράφηση συνομηλιών την ώρα που μιλάω....

Link to comment
Share on other sites

επισης κατι αλλο...

την ωρα μιας συνδιαλεξης που μου λενε εναν αριθμο και χρειαζεται να τον σημειωσω ως κληση,μετα το περας της συνδιαλεξεως χανεται ο,τι σημειωσα...

με τα Νοκια που ειχα τα κρατουσε...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου και εγώ, είναι μία έλλειψη και το μόνο που κάνω σε τέτοια περίπτωση είναι αν ανοίγω το ''Notes'' και να σημειώνω τα νούμερα την ώρα που μιλάω, την έχω πατήσει και εγώ έτσι πολλές φορές.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια λύση είναι να κάνετε αποθήκευση του αριθμού. Κάνεις 2 κινήσεις μέχρι να μπεις στο κατάλογο αλλά είναι και αυτό μία λύση. Το έχω πάθει όπως εσείς γι' αυτό :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια λύση είναι να κάνετε αποθήκευση του αριθμού. Κάνεις 2 κινήσεις μέχρι να μπεις στο κατάλογο αλλά είναι και αυτό μία λύση. Το έχω πάθει όπως εσείς γι' αυτό :)

 

και αν δεν ειναι καποιο νουμερο τοσο σημαντικο ωστε να χρειαζεται αποθηκευση, θα γεμιζουμε τον τηλεφωνικο μασ καταλογο με προχειρες καταχωρησεις που αργοτερα θα τις βλεπουμε και θα αναρωτιομαστε ποιος ειν ετουτος ορεεε???:lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας τρόπος ώστε η αφύπνιση να μπορεί να λειτουργεί όταν έχω το τηλέφωνο κλειστό ( αναγκάζομαι να το έχω όλο το βράδυ ανοιχτό για να χτυπήσει η αφύπνιση το πρωϊ , αλλοιώς δεν λειτουργεί η αφύπνιση )
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω ένα 3gs κ πήρα το 4. Μπορώ να μεταφέρω τις αγορασμένες εφαρμογές μου στο καινούργιο , καταργώντας έστω από το παλιό, για να μη τις ξανααγοράσω; ρυθμίσεις και τέτοια τα πέρασα μέσω itunes από το pc.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας τρόπος ώστε η αφύπνιση να μπορεί να λειτουργεί όταν έχω το τηλέφωνο κλειστό ( αναγκάζομαι να το έχω όλο το βράδυ ανοιχτό για να χτυπήσει η αφύπνιση το πρωϊ , αλλοιώς δεν λειτουργεί η αφύπνιση )

Δεν υπάρχει τρόπος δυστυχώς. Αλλά που είναι το πρόβλημα να το έχεις ανοιχτό? Μπορείς να το βάζεις σε κατάσταση εκτός σύνδεσης αν δεν θες να σε ενοχλούν. Έτσι και αλλιώς με το προφίλ εκτός σύνδεσης το κινητό είναι σαν να είναι κλειστό, δεν καταναλώνει μπαταρία.

 

και αν δεν ειναι καποιο νουμερο τοσο σημαντικο ωστε να χρειαζεται αποθηκευση, θα γεμιζουμε τον τηλεφωνικο μασ καταλογο με προχειρες καταχωρησεις που αργοτερα θα τις βλεπουμε και θα αναρωτιομαστε ποιος ειν ετουτος ορεεε???:lol:

Όταν κάνεις την δουλειά σου με το νούμερο τότε το σβήνεις. Αφού δεν είναι σημαντικό δεν το κρατάς. :)

Εγώ το είπα σαν ακόμα μια λύση. Αν θα το κάνει κάποιος ή όχι είναι επιλογή του.

 

 

Υ.Γ. Καλημέρα

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω ένα 3gs κ πήρα το 4. Μπορώ να μεταφέρω τις αγορασμένες εφαρμογές μου στο καινούργιο , καταργώντας έστω από το παλιό, για να μη τις ξανααγοράσω; ρυθμίσεις και τέτοια τα πέρασα μέσω itunes από το pc.

Φυσικά και μπορείς μέσω του iTunes

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος δυστυχώς. Αλλά που είναι το πρόβλημα να το έχεις ανοιχτό? Μπορείς να το βάζεις σε κατάσταση εκτός σύνδεσης αν δεν θες να σε ενοχλούν. Έτσι και αλλιώς με το προφίλ εκτός σύνδεσης το κινητό είναι σαν να είναι κλειστό, δεν καταναλώνει μπαταρία.

 

Πως γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται αυτο?

Θα πας settings > airplane mode (είναι η πρώτη επιλογή μόλις μπεις στις ρυθμίσεις) και το ενεργοποιείς.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το 3gs με jailbroken και cydia αλλα δεν ξερω πως να εγκατατησω προγραμματα.Για ηχουν κτλ το βρηκα ,προγραμματα ομως δεν βρηκα πως τα κανουμε εγκατασταση.Υπαρχει κανας μινι οδηγος να κανω την δουλια μου[θελω να βαλω ενα gps μεσα στο κινητο ,το nvigon ]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω,εαν μου φερουν απο αμερικη(νεα υορκη συγκεκριμενα)ενα iphone,ειτε το 3gs ειτε το 4,υπαρχει πιθανοτητα να μπορεσω να το χρησιμοποιησω εδω σε δικτυο cosmote??αν ναι ποσο ευκολο ειναι για εναν ερασιτεχνη να το "ξεκλειδωσει" και να δουλεψει??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω,εαν μου φερουν απο αμερικη(νεα υορκη συγκεκριμενα)ενα iphone,ειτε το 3gs ειτε το 4,υπαρχει πιθανοτητα να μπορεσω να το χρησιμοποιησω εδω σε δικτυο cosmote??αν ναι ποσο ευκολο ειναι για εναν ερασιτεχνη να το "ξεκλειδωσει" και να δουλεψει??

Μπορείς να το κάνεις αρκεί το τηλέφωνο να έχει πάνω την έκδοση 4.0 ή 4.0.1 κι όχι την 4.0.2 ώστε να μπορέσεις να κάνεις jailbreak και στη συνέχεια unlock.

 

ΥΓ. Να σου υπενθυμίσω ότι είναι θέμα ημερών να βγει η έκδοση 4.1 και κατ' επέκταση το ανάλογο jailbreak της.;) Αν και δεν έχει πολύ σημασία πλέον αλλά το είπα προς ενημέρωσή σου. :)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

μετα απο sync με το itune εχασα ολες τισ εφαρμογες μου.

Ασ βοιθησει καποιος πως γινετε να τισ επαναφερω???

thanks..

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

μετα απο sync με το itune εχασα ολες τισ εφαρμογες μου.

Ασ βοιθησει καποιος πως γινετε να τισ επαναφερω???

thanks..

 

Λογικά θα υπάρχουν στο itunes, οπότε συνέδεσε το τηλέφωνο, πήγαινε στη καρτέλα apps και μάλλον εκεί θα σου δείξει τις εφαρμογές κι εσύ θα τις τικάρεις και θα ξανακάνεις sync.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος δυστυχώς. Αλλά που είναι το πρόβλημα να το έχεις ανοιχτό? Μπορείς να το βάζεις σε κατάσταση εκτός σύνδεσης αν δεν θες να σε ενοχλούν. Έτσι και αλλιώς με το προφίλ εκτός σύνδεσης το κινητό είναι σαν να είναι κλειστό, δεν καταναλώνει μπαταρία.

Αραγε από ακτινοβολια τι γίνεται, αν ειναι σε κατασταση εκτος σύνδεσης;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω στον Καιρό να βάλω μια πόλη της Σουηδίας, πως αλλάζει το πληκτρολόγιο σε λατινικούς χαρακτήρες? :wacko:

... είναι τα βλέφαρά μου διάφανες αυλαίες.

Όταν τα ανοίγω, βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει

όταν τα κλείνω, βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ - (Ανδρέας Εμπειρίκος)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω στον Καιρό να βάλω μια πόλη της Σουηδίας, πως αλλάζει το πληκτρολόγιο σε λατινικούς χαρακτήρες? :wacko:

Κάνε 'τικ' πάνω στην υδρόγειο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάνε 'τικ' πάνω στην υδρόγειο

Δεν εμφανίζει την υδρόγειο, είμαι με το ελληνικό μενού:blink:

 

Δεν εμφανίζει την υδρόγειο, είμαι με το ελληνικό μενού:blink:

sorry, το βρήκα, έπρεπε να προσθέσω το English πληκτρολόγιο, τώρα εμφανίζει την υδρόγειο. :O

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα,χρησιμοποίησε την Τροποποίηση !

... είναι τα βλέφαρά μου διάφανες αυλαίες.

Όταν τα ανοίγω, βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει

όταν τα κλείνω, βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ - (Ανδρέας Εμπειρίκος)

Link to comment
Share on other sites

gprs & 3g

 

καλημερα,

 

μιας και απεκτησα και εγω ενα iphone 4, λυστε μου μια απορια.

η ενδειξη με το 'κυκλο΄ ή με το '3g' διπλα απο τον παροχο, σημαινει απλα κάλυψη gprs / 3g,

ή οτι ειμαι συνδεδεμενος με gprs / 3g ?

Link to comment
Share on other sites

gprs & 3g

 

καλημερα,

 

μιας και απεκτησα και εγω ενα iphone 4, λυστε μου μια απορια.

η ενδειξη με το 'κυκλο΄ ή με το '3g' διπλα απο τον παροχο, σημαινει απλα κάλυψη gprs / 3g,

ή οτι ειμαι συνδεδεμενος με gprs / 3g ?

 

Όταν βλέπεις το κύκλο δεν υπάρχει κάλυψη 3G, και πηγαίνει αυτόματα σε GPRS..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...