Jump to content

Sony Ericsson Xperia X2


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 653
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το αρχικό κινούμενο πάνελ, μπορεί να αλλάξει και να αντικατασταθεί από άλλα....14!

Ωραίο!

 

"It will come with 14 panels straight out of the box, but additional 16 will be available for download. Today, Sony Ericsson also announced its Panel SDK, which should allow the developers to easily create new panels. "

 

http://www.phonearena.com/htmls/Sony-Ericsson-XPERIA-X2-is-the-manufacturers-second-WM-smartphone-article-a_6726.html

 

Εδώ αναφέρει πως ΔΕΝ έχει FM radio

http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_xperia_x2-2926.php

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Μπα... μου φαίνεται ότι θα μείνω με το Χ1...

Δεν αξίζει τον κόπο να δώσω €€€ για Χ2...

Αν θέλω κάμερα.... έχω μαζί μου ένα δεύτερο κινητό ή την mini ψηφιακή μου φωτογραφική μηχανή που σαφώς θα βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες....

 

Το Χ1 μου με τα 8GB και τα πραγράμματα που του έχω βάλει είναι μια χαρά...

Εξάλλου για το σερφάρισμα μέσω WiFi που το ήθελα κυρίως .... είναι superb!!!!!!

 

:)

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μπα... μου φαίνεται ότι θα μείνω με το Χ1...

Δεν αξίζει τον κόπο να δώσω €€€ για Χ2...

 

Και τα software features μάλλον θα περαστούν και στο Χ1.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει και FM Radio ;)

 

Μακάρι!

 

Μήπως έχεις κάποιο λινκ που το επιβαιώνει αυτό γιατί δεν μπορώ να το βρω πουθενά; Ευχαριστώ.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Και τα software features μάλλον θα περαστούν και στο Χ1.

τι εννοεις? ποια? ωραιο νεο!

 

παντως εγω που το εχω λιγες μερες (για πρωτη φορα) ειμαι ικανοποιημενος

και συμφωνω απολυτα με το φιλο nsout

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν αλλάζει το hardware κομμάτι τότε λογικά θα μπορεί να παίξει το νέο panel interface και στο X1.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ραδιόφωνο θα έχει..

 

Το πληκτρολόγιο είναι όντως καλύτερο μαύρο, στην μαύρη συσκευή.

 

Και επίσης, δεν πρέπει να περιμένουμε και πολλά από την κάμερα.

 

Εφόσον δεν αλλάζει το hardware κομμάτι τότε λογικά θα μπορεί να παίξει το νέο panel interface και στο X1.

Σωστός ο Μιχάλης σε αυτό που λέει.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση, σε σχεση με τα hardware πληκτρα του Χ1, στο Χ2 δεν εχει τα δυο hardware αριστερα και δεξια απο το D-Pad, και επισης δεν βλεπω πληκτρο «πανελ»...

 

Περίεργο όμως να αφήσουν ως έχει επεξεργαστή και ραμ. Και η Samy λέει οτι θα βαλει τον 1GHz, οπως επισης και στο Toshiba TG01. Φανταζομαι και τα επομενα HTC θα τον εχουν...

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λόγο να αλλάξουν επεξεργαστή και RAM,όταν λειτουργούν το ίδιο καλά και καλύτερα σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο;:confused:

 

Μόνο και μόνο για να νομίζει ο αγοραστής πως αγόρασε το super-duper κινητό,το οποίο εν τέλει,θα έχει την ίδια απόδοση είτε με 1 GHz επεξεργαστή είτε με 528 MHz.Πρακτικά τι θα άλλαζε;Πόσο πια πιο γρήγορα θα εκτελούταν οι βασικές εργασίες ενός business phone και θα άξιζε τον κόπο να θυσιαστεί ταυτόχρονα και η αυτονομία;

 

Και ο κύριος ανταγωνιστής της(HTC)δε βλέπω στα τηλέφωνα που θα ανταγωνιστούν το X2 να έχει κάτι το εξωτικό από πλευράς υλικού(Diamond2,Touch Pro2 κλπ.)

 

Και βέβαια,δε νομίζω πως το Χ2 απευθυνεται κυρίως στους κατόχους του Χ1..

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια ταινία που παίζει μόνο σε Omnia II και μετά βάλε την στο Xperia. Αν παίζει το ίδιο καλά οκ, αν όχι τότε δεν υπάρχει λόγος να μιλάμε. Επίσης δοκίμασε ένα βίντεο τραβηγμένο από Nokia (με κανένα WM δεν κατάφερα να τα παίξω)

 

Edit: Τρίτο βίντεο, στο 2.35 θα δείτε και το Radio ;)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το έχουμε πιάσει στα χέρια μας δεν μπορούμε να πούμε κατά πόσο εύκολα θα αναπαράγει βίντεο υψηλής ανάλυσης.Συμφωνώ πάντως απόλυτα με τη λογική σου.

 

Όμως:κατά πόσο κάποιος θα προτιμήσει το Χ2,το οποίο ανήκει στην κατηγορία των business συσκευών,όταν στην αγορά υπάρχουν και τηλέφωνα και λειτουργικά που είναι πιο προηγμένα και κατάλληλα-ειδικευμένα σε multimedia εφαρμογές,όπως τα βίντεο;Προσωπικά,θα επέλεγα συσκευή Symbian με καλό hardware(Satio-Omnia HD κλπ.)για εφαρμογές πολυμέσων,παρά WM phone.

 

Το Χ2 θα το επέλεγα για πιο..business καταστάσεις.Πες μου λοιπόν πρακτικά,γιατί να μπει επεξεργαστής τύπου Snapdragon για εφαρμογές όπως e-mail,έγγραφα Word-Powerpoint-Excel-Access,συγχρονισμό με Active ExhangeSync,κατέβασμα συνημμένων, κλπ.Τι παραπάνω σε απόδοση θα μπορούσε να δώσει ένας ισχυρός επεξεργαστής,εκτός από μειωμένη αυτονομία;Και απ'τη στιγμή που η απόδοση είναι σε πολύ καλά επίπεδα με τον MSM7200 γιατί να μπει νέος,όταν ο κύριος ανταγωνιστής σου,στις προτάσεις που θα αντιπαρατεθούν με τη δική σου έχει ίδιο hardware?

Όπως κατάλαβες,μιλάω από πρακτικής πλευράς. :)

Link to comment
Share on other sites

Όμως:κατά πόσο κάποιος θα προτιμήσει το Χ2,το οποίο ανήκει στην κατηγορία των business συσκευών,όταν στην αγορά υπάρχουν και τηλέφωνα και λειτουργικά που είναι πιο προηγμένα και κατάλληλα-ειδικευμένα σε multimedia εφαρμογές,όπως τα βίντεο;Προσωπικά,θα επέλεγα συσκευή Symbian με καλό hardware(Satio-Omnia HD κλπ.)για εφαρμογές πολυμέσων,παρά WM phone.

 

Το Χ2 θα το επέλεγα για πιο..business καταστάσεις.Πες μου λοιπόν πρακτικά,γιατί να μπει επεξεργαστής τύπου Snapdragon για εφαρμογές όπως e-mail,έγγραφα Word-Powerpoint-Excel-Access,συγχρονισμό με Active ExhangeSync,κατέβασμα συνημμένων, κλπ.Τι παραπάνω σε απόδοση θα μπορούσε να δώσει ένας ισχυρός επεξεργαστής,εκτός από μειωμένη αυτονομία;Και απ'τη στιγμή που η απόδοση είναι σε πολύ καλά επίπεδα με τον MSM7200 γιατί να μπει νέος,όταν ο κύριος ανταγωνιστής σου,στις προτάσεις που θα αντιπαρατεθούν με τη δική σου έχει ίδιο hardware?

Όπως κατάλαβες,μιλάω από πρακτικής πλευράς.

Δεν είπα το αντίθετο, ότι δηλαδή δεν είναι ένα business τηλέφωνο αλλά με τα σημερινά δεδομένα τα business τηλέφωνα προσπαθούν να γίνουν και multimedia, αλλιώς πως θα προσεγγίσει τον αγοραστή. Το X2 έρχεται, πηγαίνουν στο κατάστημα το αγοράζουν και μετά έχουν προβλήματα νομίζοντας ότι είναι πιο multimedia συσκευή επειδή έχει 8.1 Megapixel. Αυτό όμως δεν το προκαλούμε οι ίδιοι αλλά οι εταιρίες για να πάρουν ρευστό. Όπως έγινε και με το iPhone, άσχετα αν απευθύνεται αλλού πλέον το έχουν εκατομμύρια άνθρωποι.

 

Όπως καταλαβαίνεις οι ίδιες οι εταιρίες τα λανσάρουν ως multimedia αλλά οι αγοραστές δεν ξέρουν ότι δεν είναι. Ακούνε Windows Mobile, α θα ναι καλό έχει και 8 Megapixel μου κάνει. Η εταιρία η ίδια προσπαθεί να μας πείσει το αντίθετο και όπως και να το κάνουμε ο κάθε επαγγελματίας χρειάζεται ώρα ξεκούρασης για να παίξει ένα καλό παιχνίδι και να δει μια high quality ταινία χωρίς να μπλέκει σε μετατροπές ;)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

και ραδιο να μην εχει θα μπαινει σαν cab.κ το pro 2 ετσι ειναι μου φαινεται...δε με τρελαινει εμφανισιακα.αλλα αυτο που με χαλαει ειναι οτι περιμενα μεγαλυτερη οθονη..

ειμαι αναμεσα σ αυτο κ στο pro2....θα δειξει.καθιστε να παρω πρωτα το x1 παλι στα χερια μου γιατι οπως παει πιο γρηγορα θα πιασω το χ2....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο ποιοτητα κατασκευής τι λέει??εχει μεταλικά μερι όπως το χ1 ?? η ειναι πλαστικούρα ? :o

 

Σε πρωτοτυπο που εχω πιασει πλαστικουρα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το έχουμε πιάσει στα χέρια μας δεν μπορούμε να πούμε κατά πόσο εύκολα θα αναπαράγει βίντεο υψηλής ανάλυσης.Συμφωνώ πάντως απόλυτα με τη λογική σου.

 

Όμως:κατά πόσο κάποιος θα προτιμήσει το Χ2,το οποίο ανήκει στην κατηγορία των business συσκευών,όταν στην αγορά υπάρχουν και τηλέφωνα και λειτουργικά που είναι πιο προηγμένα και κατάλληλα-ειδικευμένα σε multimedia εφαρμογές,όπως τα βίντεο;Προσωπικά,θα επέλεγα συσκευή Symbian με καλό hardware(Satio-Omnia HD κλπ.)για εφαρμογές πολυμέσων,παρά WM phone.

 

Το Χ2 θα το επέλεγα για πιο..business καταστάσεις.Πες μου λοιπόν πρακτικά,γιατί να μπει επεξεργαστής τύπου Snapdragon για εφαρμογές όπως e-mail,έγγραφα Word-Powerpoint-Excel-Access,συγχρονισμό με Active ExhangeSync,κατέβασμα συνημμένων, κλπ.Τι παραπάνω σε απόδοση θα μπορούσε να δώσει ένας ισχυρός επεξεργαστής,εκτός από μειωμένη αυτονομία;Και απ'τη στιγμή που η απόδοση είναι σε πολύ καλά επίπεδα με τον MSM7200 γιατί να μπει νέος,όταν ο κύριος ανταγωνιστής σου,στις προτάσεις που θα αντιπαρατεθούν με τη δική σου έχει ίδιο hardware?

Όπως κατάλαβες,μιλάω από πρακτικής πλευράς. :)

 

To X2 στοχεύει το business κομμάτι της αγοράς που εκτός business θέλουν μια 100% multimedia συσκευή, και αυτό φαίνεται από τα εναλλασόμενα panel ανάλογα την ώρα.

Ποιος ο λόγος που βάλανε 8άρα κάμερα και στερεοφωνικά ηχεία; Για να ακούγονται καλύτερα τα ringtones; Δεν νομίζω. Εϊναι μια πληρέστατη συσκευή πέρα από τα business χαρακτηριστικά του.

Πάντως από τα βιντεάκια που έχω δει, η συσκευή τρέχει πολύ καλύτερα από το Χ1.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Σε πρωτοτυπο που εχω πιασει πλαστικουρα...

 

και γώ ετσι το κόβο για πλαστικούρα απο τις φοτο κλπ..κακό δεν ξέρω αν ειναι αυτό πάντως σιγουρα ελάχιστα θα ειναι πιο ελαφρυ απο το χ1 αποτι ειδα!!τωρα μακάρι αν οντως ειναι πλαστικα τα πιο πολυ μέρι του να ειναι καλα εφαρμοστά να μην αρχισουνε τα γνωστά τριξίματα... :( σε μια φότο πάντως δεν θυμάμαι που η σε βίντεο σε review ειιδα που ανοιγε το καπακι τις μπαταρίας και απο μεσα απο το καπάκι δλδ απο πισω φαινότανε πολύ γιαλιστερό ασημί..σαν μεταλο :rolleyes:

Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://dailymobile.se/2009/09/03/sony-ericsson-xperia-x2-first-impressions/

Στο δεύτερο βίντεο φαίνεται ξεκάθαρα οτι τουλάχιστον το καπάκι της μπαταρίας είναι μεταλλικό.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

http://dailymobile.se/2009/09/03/sony-ericsson-xperia-x2-first-impressions/

Στο δεύτερο βίντεο φαίνεται ξεκάθαρα οτι τουλάχιστον το καπάκι της μπαταρίας είναι μεταλλικό.

 

σωστός!!!αυτό ειχα δει στο βίντεο, άρα κάλα το ειχε το πάρι το μάτι μου ! οποτε μιλάμε για μέταλο :D

 

για τν τιμή τι λέτε πώς τν κόβετε???θα ξυρίσει η σόνυ???εγω το κόβο καμια 600αρια ευρώ γενικά στν τιμή του χ1 αρχικά.... :confused:

Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://dailymobile.se/2009/09/03/sony-ericsson-xperia-x2-first-impressions/

Στο δεύτερο βίντεο φαίνεται ξεκάθαρα οτι τουλάχιστον το καπάκι της μπαταρίας είναι μεταλλικό.

 

Χμμμ, θα το ψαξω λιγο γιατι εχω ανοιξει το καπακι της μπαταριας (για να δω τι μπαταρια χρησιμοποιειται) και θυμαμαι οτι επροκειτο για πλαστικο καπακι (που ομως εφαρμοζε πολυ καλα. Τωρα που εγινε η επισημη παρουσιαση θα επανελθω με αρκετες λεπτομερειες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμένα μου αρέσει

και εμενα αλλα επειδη θα ερθει απο Γεναρη και ακριβο , λεω να περασω απο ενα OMNIA II PRO

για το επομενο τριμηνο!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Στα videos στο Daily Mobile παντως φαινεται αρκετα εντυπωσιακο. Και ωραια εφε...

 

Αλλα ας δουμε το final built, μιας και στο πρωτο βιντεο ο φιλος(πιθανως εκπροσωπος της SE, αναφερει οτι γινονται βελτιωσεις «as we speak»)...

 

Αρκετα ενδιαφερουσα προταση οπως και να το κανουμε!

Link to comment
Share on other sites

πάντως ειναι πολύ ομορφο...και ο σχεδιασμος και τα πάντα μεχρι την τελευταια λεπτομερια...το πιο όμορφο personal pocket computer αν και στην αρχη οταν το προτοείδαμε απο φότος δεν φαινότανε καλο.. τελικά φαινεται πολυ πιο καλο σε design σε σχέση με το χ1 τώρα που το ειδαμε επισημα και απο κοντα καθαρα απο βίντεο κλπ. απο τιμή τι γνώμη έχετε?
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X2
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...