Jump to content

[Επίσημο] Nokia Χ6-00


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξερω αν αναφερθηκε πιο πριν αλλα υπαρχει firmware update για οσους ενδιαφερονται στην εκδοση 31.0.0.4. Την εγκατεστησα πριν λιγο χωρις καποια ορατη διαφορα σε μενα, ισως μια μικρη βελτιωση στην αποκριση του τηλεφωνου. Αν εχει καποιo changelog κανεις, ας το ποσταρει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα βρεις στο αντίστοιχο θέμα Garmin Maps Mobile™ XT στα πρώτα posts. Για ότι άλλο θες το ρωτάς στο παραπάνω θέμα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν αναφερθηκε πιο πριν αλλα υπαρχει firmware update για οσους ενδιαφερονται στην εκδοση 31.0.0.4. Την εγκατεστησα πριν λιγο χωρις καποια ορατη διαφορα σε μενα, ισως μια μικρη βελτιωση στην αποκριση του τηλεφωνου. Αν εχει καποιo changelog κανεις, ας το ποσταρει.

 

Noμίζω πως μια βασικη διαφορα στο ιντερνετ υπάρχει: Το διπλό βελάκι κατω δεξια που επαναφερει τα μενου το τοποθετησαν λιγο πιο μεσα γιατι τοσο ακρη που ηταν δυσκολα πατιωταν κ καταντουσε κουραστικό!

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εντόπισα μια ακόμα!!!Όταν γράφεις σε landscape έχει αλλάξει η γραμματοσειρά στο πληκτρολόγιο και το κείμενο που έχει γραφτεί έχουν μικρότερο μέγεθος οι χαρακτήρες του!

Όπως επίσης μια αίσθηση ότι η συσκευή έχει γίνει ένα κλικ γρηγορότερη...

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ .ΕΧΩ ΝΟΚΙΑ Χ6 ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΦΛΑΣ ΠΛΕΙΕΡ ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΦΛΑΣ ΠΛΕΙΕΡ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ.
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ .ΕΧΩ ΝΟΚΙΑ Χ6 ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΦΛΑΣ ΠΛΕΙΕΡ ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΦΛΑΣ ΠΛΕΙΕΡ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ.

Καλημέρα και καλώς ήρθες στο myphone.

 

Για αρχή να ξέρεις ότι απαγορεύεται η γραφή με κεφαλαία όπως αναφέρεται και στους Ο.Π.Χ. και επιπλέον είναι σαν να φωνάζεις.

 

Το κινητό σου έχει ενσωματωμένη μια lite έκδοση του flash η οποία υποστηρίζει μερικώς το flash, δηλαδή αναπαραγωγή βίντεο κ.τ.λ.. Πλήρη υποστήριξη για flash δεν θα βρεις για το Symbian. Κάποτε υπήρχε ο Skyfire που υποστήριζε πλήρως flash, αλλά πλέον δεν είναι διαθέσιμος για την χώρα μας. Γενικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, ούτε υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να υποστηρίζει πλήρως το flash.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε υπήρχε ο Skyfire που υποστήριζε πλήρως flash, αλλά πλέον δεν είναι διαθέσιμος για την χώρα μας.

 

Δυστυχώς πλέον δεν είναι διαθέσιμος γενικά για symbian και wm...

Περισσότερα εδώ: http://www.skyfire.com/press/blog/72-retirement

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε με τη σειρά:

1) Αν δεν έχεις πειράξει τις ρυθμίσεις σχετικά με το που θα αποθηκεύονται τα μηνύματα, δεν σε επηρεάζει το φορμάρισμα, αφού θα παραμείνουν στη μνήμη του τηλεφώνου. Για να είσαι όμως απόλυτα σίγουρος, κάνε μια αντιγραφή στη sim, μέσα από το μενού των μηνυμάτων.

2) Για τις επαφές, χρησιμοποίησε την επιλογή "Αντίγρ. ασφαλ. (Αντίγραφα ασφαλείας)"

μέσα από τη διαχείρηση αρχείων.

Το αντίγραφο θα αποθηκευτεί στη διαδρομή Ε: Μν. μαζ. αποθ. -> Άλλα ->Επαφές.

3) Πάρε αυτό το φάκελο και αντέγραψέ τον στον υπολογιστή σου.

4) Στη συνέχεια κάνε μορφοποίηση.

5) Μόλις τελειώσει, επέστρεψε το φάκελο στη θέση που βρισκόταν πριν το φορμάρισμα.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Τα παραπάνω βήματα χρειάζονται μόνο σε περίπτωση που έχεις επιλέξει τη μαζική αποθήκευση για τα μηνύματα και τις επαφές σου!

Σε κάθε άλλη περίπτωση, δεν χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα.

Εικόνες και ήχοι κλήσεων είναι αποθηκευμένα στη μνήμη του τηλεφώνου, άρα δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα.

 

Καθησα και εψαξα τι περιεχουν οι μνημες....Ολα οκ....απλα το μονο προβλημα ειναι οτι τα παιχνιδια που ειχε περασμενα το κινητο ειναι εγκατεστημενα στη μαζικη μνημη...δηλαδη θα χαθουν με την μορφοποιηση!!! Μπορω να κανω κατι να τα σωσω??? Επισης και οι εικονες που ειχε το κινητο ειναι στην μαζικη αλλα με αντιγραφη στον υπολογιστη τις σωζω! Τους ηχους κλησεις και μηνυματων δεν τους βρηκα πουθενα αλλα θα ειναι σιγουρα στην μνημη του τηλεφωνου!

Link to comment
Share on other sites

αν το βρηκα σωστα το code ειναι το 0598785! και δεν το εχει στην πρωτη σελιδα... αρα θα σημαινει οτι δεν ειναι ελληνικο! και φυσικα και το δοκιμασα απο το pc suite! αλλα δεν μου βγαζει update.. τι πρεπει να κανω τωρα;

 

αα εσυ μου ειπες για ενα ovi-suite! ειναι διαφορετικο απο το Pc suite που ειναι εγκατεστημενο στον υπολογιστη μου;

Μην σκας δεν είσαι ο μόνος, και εγώ ένα τέτοιο έχω αγορασμένο από Cosmote τον περασμένο Μάϊο και έχει ακόμη την 20 γιατί δεν μου εμφανίζει καμία διαθέσιμη ενημέρωση :lol:

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες πως μπορω σε καθε εγκατασταση να με βαζει να επιλεγω την μνημη που θελω να γινει η εγκατασταση???
Link to comment
Share on other sites

Παιδες πως μπορω σε καθε εγκατασταση να με βαζει να επιλεγω την μνημη που θελω να γινει η εγκατασταση???

Αν κατεβάζεις από το Ovi Store, υπάρχει η επιλογή στις ρυθμίσεις της εφαρμογής

(Επιλογές -> Λογαριασμός -> Ρυθμίσεις -> Προτιμήσεις εγκατάστασης).

Από το Ovi Suite, δυστυχώς μόνο στη μαζική αποθήκευση μπορείς να αποθηκεύεις

(εύχομαι σε κάποια αναβάθμιση να αλλάξει αυτό).

Περνώντας το sis αρχείο στο κινητό, πριν από την εγκατάσταση, σου δίνει την επιλογή να επιλέξεις εσύ που θέλεις να εγκατασταθεί το οτιδήποτε.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατεβάζεις από το Ovi Store, υπάρχει η επιλογή στις ρυθμίσεις της εφαρμογής

(Επιλογές -> Λογαριασμός -> Ρυθμίσεις -> Προτιμήσεις εγκατάστασης).

Από το Ovi Suite, δυστυχώς μόνο στη μαζική αποθήκευση μπορείς να αποθηκεύεις

(εύχομαι σε κάποια αναβάθμιση να αλλάξει αυτό).

Περνώντας το sis αρχείο στο κινητό, πριν από την εγκατάσταση, σου δίνει την επιλογή να επιλέξεις εσύ που θέλεις να εγκατασταθεί το οτιδήποτε.

Διαλέγεις και παίρνεις.

 

Σε ευχαριστω φιλε μου! Τελικα με τα προεγκατεστημενα παιχνιδια του κινητου τι μπορω να κανω??? Στην διαχειριση εφαρμογων μου δειχνει οτι ειναι εγκατεστημενα στη μαζικη μνημη....αρα θα χαθουν με την μορφοποιηση!!! Κινδυνευει τιποτε αλλο προεγκατεστημενο???

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου! Τελικα με τα προεγκατεστημενα παιχνιδια του κινητου τι μπορω να κανω??? Στην διαχειριση εφαρμογων μου δειχνει οτι ειναι εγκατεστημενα στη μαζικη μνημη....αρα θα χαθουν με την μορφοποιηση!!! Κινδυνευει τιποτε αλλο προεγκατεστημενο???

 

Επειδή το έχω λιώσει το κινητό στα πειράγματα, θέλεις να μου πεις σε ποιες εφαρμογές αναφέρεσαι, μήπως και υπάρχουν (πολύ πιθανό) στο Ovi store;

Αν υπάρχουν, απλά κάνεις μορφοποίηση και τα ξανακατεβάζεις απο το κατάστημα.

Από προεγκατεστημένο δεν υπάρχει κάτι για το οποίο θα πρέπει να φοβάσαι, εκτός ίσως από τους χάρτες (όχι την εφαρμογή, μόνο οι φάκελοι), κάτι που επίσης ξανακατεβάζεις, οπότε μικρό το κακό.

Δες μήπως έχεις περάσει τίποτα mp3, φωτό, βίντεο ή επαφές, μην τα ψάχνεις.

Κατά τ' άλλα, φορμάρισε άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω λιώσει το κινητό στα πειράγματα, θέλεις να μου πεις σε ποιες εφαρμογές αναφέρεσαι, μήπως και υπάρχουν (πολύ πιθανό) στο Ovi store;

Αν υπάρχουν, απλά κάνεις μορφοποίηση και τα ξανακατεβάζεις απο το κατάστημα.

Από προεγκατεστημένο δεν υπάρχει κάτι για το οποίο θα πρέπει να φοβάσαι, εκτός ίσως από τους χάρτες (όχι την εφαρμογή, μόνο οι φάκελοι), κάτι που επίσης ξανακατεβάζεις, οπότε μικρό το κακό.

Δες μήπως έχεις περάσει τίποτα mp3, φωτό, βίντεο ή επαφές, μην τα ψάχνεις.

Κατά τ' άλλα, φορμάρισε άφοβα.

 

Για τους χαρτες οκ τους ξανακατεβαζω....

Αναφερομαι στα παιχνιδια που ειχε προεγκατεστημενα το κινητο....το Dj mix tour, το Spore και το Asphalt 4.... Στην διαχειρηση εφαρμογων μου δειχνει οτι ειναι εγκατεστημενα στην μαζικη μνημη :wacko:

Επισης να σε ρωτησω....υπαρχει πουθενα επιλογη για εξοικονομηση ενεργειας?

Link to comment
Share on other sites

Για τους χαρτες οκ τους ξανακατεβαζω....

Αναφερομαι στα παιχνιδια που ειχε προεγκατεστημενα το κινητο....το Dj mix tour, το Spore και το Asphalt 4.... Στην διαχειρηση εφαρμογων μου δειχνει οτι ειναι εγκατεστημενα στην μαζικη μνημη :wacko:

Επισης να σε ρωτησω....υπαρχει πουθενα επιλογη για εξοικονομηση ενεργειας?

Δυστυχώς, απ΄ότι είδα, δεν είναι δωρεάν για να τα ξανακατεβάσεις, άρα θα τα χάσεις.

Επίσης, δεν υπάρχει η επιλογή να τα μεταφέρεις στη μνήμη του τηλεφώνου.

Η επιλογή δική σου.

Τώρα για την εξοικονόμηση ενέργειας, υπάρχουν κάποιες εφαρμογές στο κατάστημα,

αλλά δεν είμαι σε θέση να σου προτείνω κάποια συγκεκριμένη, αφού προτιμώ να ρυθμίζω τη συσκευή χειροκίνητα κι επειδή το κάνω πολύ σπάνια, δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω κάποια ποτέ μου.

Μπορείς πάντως, μέσα από τις επιλογές των προφίλ να απενεργοποιήσεις τις δονησεις σε περιπτώσεις που δεν σου χρειάζονται, όπως και την ενταση του φωτισμού, μέσα από την επιλογή "Τηλέφωνο -> Προβολή".

Έχω το 5800 μου που το χρησιμοποιώ για δοκιμές, αν βρω κάποια εφαρμογή, θα τη δοκιμάσω και θα σου πω.

 

 

Παιδια τι επεξεργαστη εχει το x6?

αν και δεν ασχολήθηκα ποτέ μου με τέτοια θέματα, στο GSM arena έχει μια αναφορά για 434 MHz ARM 11 processor. Αν ασχολείσαι με τέτοια θέματα, λογικά θα κατάλαβες.

Βρήκα κι άλλο πιο επίσημο, εδώ.

Edited by othon
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, απ΄ότι είδα, δεν είναι δωρεάν για να τα ξανακατεβάσεις, άρα θα τα χάσεις.

Επίσης, δεν υπάρχει η επιλογή να τα μεταφέρεις στη μνήμη του τηλεφώνου.

Η επιλογή δική σου.

Τώρα για την εξοικονόμηση ενέργειας, υπάρχουν κάποιες εφαρμογές στο κατάστημα,

αλλά δεν είμαι σε θέση να σου προτείνω κάποια συγκεκριμένη, αφού προτιμώ να ρυθμίζω τη συσκευή χειροκίνητα κι επειδή το κάνω πολύ σπάνια, δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω κάποια ποτέ μου.

Μπορείς πάντως, μέσα από τις επιλογές των προφίλ να απενεργοποιήσεις τις δονησεις σε περιπτώσεις που δεν σου χρειάζονται, όπως και την ενταση του φωτισμού, μέσα από την επιλογή "Τηλέφωνο -> Προβολή".

Έχω το 5800 μου που το χρησιμοποιώ για δοκιμές, αν βρω κάποια εφαρμογή, θα τη δοκιμάσω και θα σου πω.

 

Τελοσπαντων....τιποτα αλλο δεν κινδυνευει απο τις προεγκατεστημενες εφαρμογες ε?

Edited by Bluejason
Link to comment
Share on other sites

Τελοσπαντων....τιποτα αλλο δεν κινδυνευει απο τις προεγκατεστημενες εφαρμογες ε?

Aπολύτως τίποτα, προχώρα ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου! Τελικα με τα προεγκατεστημενα παιχνιδια του κινητου τι μπορω να κανω??? Στην διαχειριση εφαρμογων μου δειχνει οτι ειναι εγκατεστημενα στη μαζικη μνημη....αρα θα χαθουν με την μορφοποιηση!!! Κινδυνευει τιποτε αλλο προεγκατεστημενο???

 

Εγώ φίλε μου που έκανα αναβάθμηση λογισμικού και έπειτα μετά από αυτό hard format σε μνήμη τηλεφώνου και μνήμη μαζικής αποθήκευσης,δεν μου έσβησε τα παιχνίδια που έιχε προεγκατεστημένα.Έχω κανονικά τα 3 παιχνίδια της μαμάς του.Μόνο τους χάρτες προεγκατέστησα που είναι δουλειά 10 λεπτών maximum

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι βγήκε έκδοση v31.0.004

εχουμε κανένα changelog?

 

Παντως ειναι η καλυτερη αναβαθμιση by far !!!

το μονο προβλημα ειναι τα 50ΜB μνημη αλλα τι να κανεις;;

προσπαθησε κανεις να μπει στο newsit απο το Χ6

Αστο καλύτερα!!!

Ευτυχως τα βελακια στο ιντερνετ τα βαλανε λιγο πιο πανω κ τωρα πατιουνται πολυ καλυτερα!

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι βγήκε έκδοση v31.0.004

εχουμε κανένα changelog?

 

Παντως ειναι η καλυτερη αναβαθμιση by far !!!

το μονο προβλημα ειναι τα 50ΜB μνημη αλλα τι να κανεις;;

προσπαθησε κανεις να μπει στο newsit απο το Χ6

Αστο καλύτερα!!!

Ευτυχως τα βελακια στο ιντερνετ τα βαλανε λιγο πιο πανω κ τωρα πατιουνται πολυ καλυτερα!

Αποφάσισα να εγκαταλείψω για λίγο την customιά μου, για να δοκιμάσω την τελευταία αναβάθμιση.

Με μια γρήγορη ματιά, ανακάλυψα τα εξής:

 

1) Βελτίωση του touch (όχι πολλά πράγματα, αλλά καλύτερα από πριν).

2) Εμφάνιση αναλυτικής κίνησης data (wlan, gprs κλπ) στο μητρώο.

Κρατάω μια επιφύλαξη για το συγκεκριμένο για το αν υπήρχε και πριν, δεν έτυχε να το χρησιμοποιήσω ποτέ και απλά το πρόσεξα πρώτη φορά.

3) Βελτίωση στο βελάκι επαναφοράς του default browser (έχει ξαναειπωθεί, απλά το επιβεβαιώνω).

Κρατάω κι εδώ μια επιφύλαξη, αλλά νιώθω ότι ο browser φορτώνει γρηγορότερα τις σελίδες.

4) Ενσωμάτωση της εφαρμογής "Εδώ και τώρα" και ίσως και το "Playlist Dj".

Βρίσκομαι ακόμα σε φάση αναζήτησης νέων δυνατοτήτων, αν ανακαλύψω κάτι νέο, τα λέμε πάλι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσπαθήσει κανείς να συνδέσει το κινητό με την τηλεόραση;;;

Εγώ ναι, αλλά απέτυχα τελειως... :down: ή :fool:

 

Το συνδέω με το jack των 3,5mm στο κινητό, στις RCA εισόδους της τηλεόρασης και από το τηλέφωνο επιλέγω τη ρύθμιση TV-out (ή κάπως έτσι)

Στο video έχω μόνο ήχο. Εικόνα καθόλου είτε είναι video είτε είναι φωτό.

 

Υπάρχει καμία ρύθμιση επιπλέον???

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσπαθήσει κανείς να συνδέσει το κινητό με την τηλεόραση;;;

Εγώ ναι, αλλά απέτυχα τελειως... :down: ή :fool:

 

Το συνδέω με το jack των 3,5mm στο κινητό, στις RCA εισόδους της τηλεόρασης και από το τηλέφωνο επιλέγω τη ρύθμιση TV-out (ή κάπως έτσι)

Στο video έχω μόνο ήχο. Εικόνα καθόλου είτε είναι video είτε είναι φωτό.

 

Υπάρχει καμία ρύθμιση επιπλέον???

 

Φαντάζομαι χρησιμοποιείς το καλώδιο με τα 3 RCA (κίτρινο, κόκκινο, άσπρο).

Στο τηλέφωνο δεν χρειάζεται να επιλέξεις τίποτα.

Μάλλον δεν κούμπωσε σωστά το βύσμα (στο τηλέφωνο) και γιαυτό δεν έχεις εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

...Μάλλον δεν κούμπωσε σωστά το βύσμα (στο τηλέφωνο) και γιαυτό δεν έχεις εικόνα.

 

Μωρέ μια χαρά έχει κουμπώσει... Αλλιώς δεν θα είχα και ήχο (αν δεν υπάρχει πλήρη επαφή το "σήμα" του ήχου θα καταλήξει σε άλλο κανάλι)

Κάτι άλλο είναι :mad:

Τώρα που μου ήρθε θα ελέγξω και το καλώδιο με ένα πολύμετρο, μπας και...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...