Jump to content

[Επίσημο] Nokia Χ6-00


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα απο την ιδια θυρα με το ιδιο καλωδιο το 5800 δουλεψε τζαμι.ΤΟ Χ6 ΓΙΑΤΙ?????:mad::mad::mad::mad:

 

Απλά είναι τα πράγματα φίλε.Ή κάνε αν μπορείς Hard Format και στην μνήμη Ε και στην C του τηλεφώνου,ή πήγαινέ σε ένα κατάστημα Nokia Care και απαίτησε να στο φτιάξουν.Κράτα backup δεδομένων πρίν κάνεις οτιδήποτε

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Paidia ωρες ωρες το κινητο ζεστενεται λες κ τρεχει καποια εφαρμογη.

Παταω το μενου button παρατεταμενα κ δεν φαινεται να τρεχει τιποτα στο παρασκηνιο .

Μετα απο λιγο σβηνει απο μπαταρια.

Τι μπορει να συμβαίνει ;

Υπάρχει καποιο λογισμικο που να λεει αν απασχολειται ηCPU οπως στους Η/Υ ;;

Ευχαριστώ!

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Paidia ωρες ωρες το κινητο ζεστενεται λες κ τρεχει καποια εφαρμογη.

Παταω το μενου button παρατεταμενα κ δεν φαινεται να τρεχει τιποτα στο παρασκηνιο .

Μετα απο λιγο σβηνει απο μπαταρια.

Τι μπορει να συμβαίνει ;

Υπάρχει καποιο λογισμικο που να λεει αν απασχολειται ηCPU οπως στους Η/Υ ;;

Ευχαριστώ!

 

Κι εμένα το χει πάθει 4-5 φορές. Όταν το παθαίνει όλα δουλεύουν κανονικά αλλά δεν πιάνει το κουμπί για το κλείσιμο!! Σα να μην το πατας. Το κλείνω βγάζοντας τη μπαταρία και μετα ολα καλα. Έχεις παρατηρήσει αν εσένα δουλεύει αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Ιδια συμπεριφορα και σε μενα τελευταια (κολλημα και βγαλσιμο μπαταριας) αλλα παρατηρησα οτι ισως φταιει το nUnlock, μια εφαρμογη που ειχα για το κλειδωμα των πληκτρων. Το ξηλωσα και προς το παρον δε ξανακολλησε.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Επειδή ο ενσωματωμένος task manager του Symbian δείχνει μόνο τις εφαρμογές που είναι ανοιχτές αλλά όχι και τι διεργασίες, κάντε εγκατάσταση το BestTaskman για να δείτε τι διεργασίες τρέχουν ακόμα και όταν έχετε κλειστές όλες τις εφαρμογές.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μα απο την ιδια θυρα με το ιδιο καλωδιο το 5800 δουλεψε τζαμι.ΤΟ Χ6 ΓΙΑΤΙ?????:mad::mad::mad::mad:

 

Χρησιμοποιείς Ovi player για να μεταφέρεις μουσική; Υπάρχει γνωστό bug που εμφανίζει τη μνήμη του X6 γεμάτη όταν συνδέεται σε pc suite ή media player mode.

Μόνο workaround μέχρι στιγμής: να συνδέεσαι σε mass storage, να μεταφέρεις τα αρχεία copy-paste manually, και μετά να κάνεις ανανέωση βιβλιοθήκης.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς Ovi player για να μεταφέρεις μουσική; Υπάρχει γνωστό bug που εμφανίζει τη μνήμη του X6 γεμάτη όταν συνδέεται σε pc suite ή media player mode.

Μόνο workaround μέχρι στιγμής: να συνδέεσαι σε mass storage, να μεταφέρεις τα αρχεία copy-paste manually, και μετά να κάνεις ανανέωση βιβλιοθήκης.

Τσου δεν χρησιμοποιω.Το συνδεω ανοιγω το εικονιδιο υπολογιστης-Χ6-μαζικη μνημη copy paste το τραγουδι στο φακελλο και ανανεωση βιβλιοθηκης και ολα οκ.Αλλωστε δε εχω Ovi μονο pc suite.Anyway το πηγα στο nokia care κατεχακη και θα μου το εχουν ετοιμο μεχρι τις τρεις.Eντελως ξεκουδουνο ομως στα καλα καθουμενα.Το παιδι μου ειπε οτι καλυτερα την αναβαθμιση να την κανω μεσω pc και οχι με fota οπως ειχα κανει εγω με την τελευταια αναβαθμιση.Thanks
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Επειδή ο ενσωματωμένος task manager του Symbian δείχνει μόνο τις εφαρμογές που είναι ανοιχτές αλλά όχι και τι διεργασίες, κάντε εγκατάσταση το BestTaskman για να δείτε τι διεργασίες τρέχουν ακόμα και όταν έχετε κλειστές όλες τις εφαρμογές.

Που μπορουμε να το βρουμε;;;

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε http://my-symbian.com/s60v3/software/applications.php?fldAuto=50&faq=1. Για όποια άλλη ερώτηση σχετικά με εφαρμογές χρησιμοποίησε το θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.4.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω σκαλώσει άσχημα.

Επειδή τυχαίνει να έχω ταυτόχρονα με το Χ6 μου και το 5800, προσπαθώ να βγάλω άκρη.

Για την ιστορία να αναφέρω πως έχω καιρό να φορμάρω το 5800 μου και γι' αυτό κόλλησα στο παρακάτω.

Σήμερα έκανα hard format στο Χ6 μου και ξεκίνησα να το ψιλορυθμίζω από την αρχή, δυστυχώς όμως κόλλησα στους Χάρτες.

Στην πλοήγηση, το κινητό δε "μιλάει" και αναφέρομαι στην φωνητική πλοήγηση.

Έχω ελέγξει κάθε δυνατή ρύθμιση, με κανένα όμως αποτέλεσμα.

Επειδή όταν το αγόρασα, το μόνο που είχα κάνει ήταν να περάσω χάρτες και φωνή, δυστυχώς όμως δεν το είχα δοκιμάσει στο δρόμο, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν τελικά δούλευε.

Για να μην σας πολυκουράζω, έχω μερικές απορίες για όποιον μπορεί να με βοηθήσει.

 

1. Το Χ6 των 8gb υποστηρίζει τελικά φωνητική πλοήγηση; Στο site γίνεται αναφορά μόνο στων 16.

 

2. Το site με παροτρύνει να κατεβάσω αυτό το αρχείο (.sis) για να το εγκαταστήσω στη συσκευή μου, ώστε να αποκτήσω την εφαρμογή. Το κινητό όμως φορτώνει τους χάρτες και χωρίς αυτό.

Τι να κάνω;

 

3. Ακόμα και που δοκίμασα να το κατεβάσω και να το περάσω, έχω παρατηρήσει μια μικρή διαφορά κι αυτή μόνο στο θέμα του εικονιδίου του gps, στη δε ενσωματωμένη δείχνει τις γνωστές κίτρινες και πράσινες μπάρες, ενώ στο αρχείο που περνάω δείχνει απλά αν έπιασε ή όχι σήμα.

 

Παρακαλώ τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

1) Όλα τα σύγχρονα Series 60 κινητά υποστηρίζουν/δικαιούνται δωρεάν φωνητική πλοήγηση.

2) Σου προτρέπει να κατεβάσεις τη τελευταία διαθέσιμη έκδοση του προγράμματος. Κάνε το!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

1) Όλα τα σύγχρονα Series 60 κινητά υποστηρίζουν/δικαιούνται δωρεάν φωνητική πλοήγηση.

2) Σου προτρέπει να κατεβάσεις τη τελευταία διαθέσιμη έκδοση του προγράμματος. Κάνε το!

Το πρώτο οφείλω να ομολογήσω πως δεν το γνώριζα, ή μάλλον να το πω καλύτερα δεν γνώριζα πως ισχύει για όλα τα τελευταίας γενιάς.

Για το 2ο που μου είπες, μ΄έβαλες σε σκέψεις και αυτό γιατί επικρατεί μία ψιλοσύγχιση μέσα στο κεφάλι μου, σχετικά με το αν θα πρέπει να το κατεβάσω απευθείας από το Ovi store, ή από το site.

Ξέρω θα σου φανεί γελοίο που ρωτάω κάτι τέτοιο, απλά παρατήρησα στο 5800 μου, πως η εφαρμογή που έχω κατεβάσει από το store εμφανίζει μόλις 3 εγγραφές στο μητρώο, ενώ αυτή του site 5 αν θυμάμαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

παιδες γινεται ν βαλω custom firmware με ελληνικη γλωσσα στν τελευταια εκδοση?αν ναι ποια εκδοση πρεπει ν κατεβασω απ το ναβιφιρμ?ευχαριστω πολυ!
My devices through the years: Ericsson T29s, Nokia 3510i, Sony Ericsson T610, Nokia 3220, Motorola RAZR V3, Sony Ericsson K750, Sony Ericsson P990, Nokia N82, Nokia X6, iPhone 4, Nokia lumia 630, Jiayu S3 Advanced(RIP),Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

υπάρχει τρόπος για εβδομαδιαίες ειδοποιήσεις?

 

πχ φροντιστήρια

 

 

Ευχαριστώ

 

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, ο μόνος τρόπος να βάλεις περιοδικά (πχ. εβδομαδιαία, μηνιαία) entries είναι να το κάνεις στο outlook και μετά να το συγχρονίσεις.

Ετήσια μπορείς να δημιουργήσεις και από το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

παιδες γινεται ν βαλω custom firmware με ελληνικη γλωσσα στν τελευταια εκδοση?αν ναι ποια εκδοση πρεπει ν κατεβασω απ το ναβιφιρμ?ευχαριστω πολυ!

 

Nokia X6 RM-559>21.0.4>RM-559 CTR 16GB BALKANS WHITE_WHITE(0596992)

Τα επιλεγεις όλα και τα κανεις download with program και τα αποθηκευεις σε ενα φακελο με ονομα RM-559.Αυτο που θα προσεξεις ειναι να δεις αν το κινητο σου να ειναι RM-559.(Για νατο δεις πατας *#0000#.)Επισεις για να ξερεις μην βαλεις μικροτερη εκδοση λογισμικου απ αυτη που εχει ηδη το τηλεφωνο σου γιατι θα το καταστρεψεις.Και φυσικα μην ξεχασεις να αλλαξεις και το product code μετα γιατι στο μελλον σε μια αλλη αναβαθμιση μεσω NSU θα χασεις παλι τα ελληνικα.Για product code βαλε το WHITE_WHITE(0596992).

 

Να και ενας οδηγος που θα σε βοηθησει στην διαδικασια

 

 

xxxxx

Edited by gianpithio
Διαγραφή link
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, ο μόνος τρόπος να βάλεις περιοδικά (πχ. εβδομαδιαία, μηνιαία) entries είναι να το κάνεις στο outlook και μετά να το συγχρονίσεις.

Ετήσια μπορείς να δημιουργήσεις και από το κινητό.

 

 

 

Πώς το κάνω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Από τότε όλη την ώρα συνδέεται μόνο του στο ιντερνετ και πραγματικά δε μπορώ να το σταματήσω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Ό,τι ρύθμιση έχω βρει την έχω κάνει για να μη μπαίνει μόνο του αλλά είναι σα να μην την έκανα. ........................... Υπάρχουν άλλες λύσεις εκτος απ το φορματ ή απ το να το πετάξω απ το παράθυρο???? :mad::mad::mad:

 

Και το δικό μου το έκανε αυτό. Τελικά έφταιγε ο οδηγός ρύθμισης γραμματοκιβωτίου (e-mail). Τον ξήλωσα και καθάρισα. Ελπίζω να μην το πέταξες ήδη :lol:

 

 

Κατι άλλο τώρα. Να με συμπαθάτε αν ρωτάω κάτι που έχει ήδη απαντηθεί (αν ναι, ένα λινκ θα βοηθούσε την κατάσταση):

 

Χ6-00, με firmware 20.0.005, product code RM-559, λαμβάνω SMS από Nokia ότι υπάρχει αναβάθμιση για το λογισμικό της συσκευής. Μέσα από το μενού της συσκευής, το ίδιο: υπάρχει διαθέσιμη η 21.0.004, μαρκαρισμένη ως σημαντική.

 

Το θέμα είναι ότι βρίσκομαι στο εξωτερικό, και δεν γουστάρω να χρεωθώ roaming internet για κατέβασμα. Στο europe.nokia.com όμως, δεν βγάζει καμία αναβάθμιση για τη συσκευή μου, το ίδιο και στο Ovi Suite, αλλά και στο Nokia Software Updater που (ξανά)εγκατέστησα μπας και...

 

Ιδιαίτερους λόγους να θέλω αναβάθμιση δεν έχω, πλην του ότι σε κατάσταση roaming (που δουλεύεται τους τελευταίους 2 μήνες) αναζητά συνεχώς δίκτυο ψάχνοντας (προφανώς) για τον roaming-πάροχο με το καλύτερο σήμα. Συχνά το "τσακώνω" να δείχνει σήμα μηδέν. Ίσον, σακατεύει τη μπαταρία (2 μέρες με το στανιό, με την ίδια χρήση που του έκανα και στην Ελλάδα).

 

Υπάρχει τρόπος να περάσω την 21.0.004? Ξέρω ότι συχνά οι αναβαθμίσεις βελτιώνουν τον τρόπο που το κινητό ψάχνει για σήμα, αλλιώς δεν θα την έψαχνα. Θενξ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια.

Edited by lemanis
http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ όλα το RM-559 δεν είναι το product code της συσκευής, αλλά ο κωδικός του μοντέλου. Για να μάθεις ποιο είναι διάβασε αυτό.

 

Η αναβάθμιση που αναφέρεις πρέπει να είναι διαθέσιμη μόνο μέσω FOTA γι αυτό και δεν σου τη δίνει το OVI Suite.

Εφόσον δεν θέλεις να χρεωθείς roaming, απλά βρες ένα διαθέσιμο ασύρματο δίκτυο WiFi (WLan) και κάνε από εκεί αναβάθμιση FOTA.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα όλες τις σελίδες και δεν κατάφερα να βρω πως θα ρυθμίσω το gmail για να το ελέγχω από το κινητό. Μπορεί βέβαια και να το πέρασα και να μην το είδα. :p Έχω και το εξής πρόβλημα. Ενώ μπαίνω από τον browser που έχει προεγκατεστημένο το κινητό μέσω cosmote-gprs μέσω opera δεν μπορώ. Επίσης μέσω ebuddy δεν μπορώ να μπω msn. Πρέπει να έκανα μια ρύθμιση λογικά και δεν μπαίνει στο cosmote gprs μέσω εφαρμογών java. Ποια μπορεί να είναι αυτή? Μέσω wifi μπαίνω παντού.
Link to comment
Share on other sites

Nokia X6 RM-559>21.0.4>RM-559 CTR 16GB BALKANS WHITE_WHITE(0596992)

Τα επιλεγεις όλα και τα κανεις download with program και τα αποθηκευεις σε ενα φακελο με ονομα RM-559.Αυτο που θα προσεξεις ειναι να δεις αν το κινητο σου να ειναι RM-559.(Για νατο δεις πατας *#0000#.)Επισεις για να ξερεις μην βαλεις μικροτερη εκδοση λογισμικου απ αυτη που εχει ηδη το τηλεφωνο σου γιατι θα το καταστρεψεις.Και φυσικα μην ξεχασεις να αλλαξεις και το product code μετα γιατι στο μελλον σε μια αλλη αναβαθμιση μεσω NSU θα χασεις παλι τα ελληνικα.Για product code βαλε το WHITE_WHITE(0596992).

 

Να και ενας οδηγος που θα σε βοηθησει στην διαδικασια

 

 

xxxxx

ευχαριστω πολυ φιλε αλλα εχω τν εκδοση με τα 8gb.υπαρχει αντιστιχη εκδοση?και το product code πως τ αλλαζω?

My devices through the years: Ericsson T29s, Nokia 3510i, Sony Ericsson T610, Nokia 3220, Motorola RAZR V3, Sony Ericsson K750, Sony Ericsson P990, Nokia N82, Nokia X6, iPhone 4, Nokia lumia 630, Jiayu S3 Advanced(RIP),Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε αλλα εχω τν εκδοση με τα 8gb.υπαρχει αντιστιχη εκδοση?και το product code πως τ αλλαζω?

 

Αρχικα να σε ρωτησω ποια εκδοση λογισμικου εχεις??Για αλλαγη product code διαβασε τον παρακατω οδηγο:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651203#post2651203

 

Μετα για να δεις ποιο product code θα βαλεις ειναι αναλογα ποιο χρωμα κινητο εχεις.

Για το χρωμα "azure" θα βαλεις (059Β7Ν7),

Για το χρωμα "black" θα βαλεις (059B7Q3).

Αρχικα αλλαξε το product code σου με αυτα που σου εδωσα παραπανω αναλογα με το χρωμα του κινητου σου και μετα κανε μξε το nokia software update αναβαθμιση.Προσοχη οτι εχεις στο κινητο θα χαθει εκτος απο αυτα στην μαζικη αποθηκευση.Γι αυτο κανε ενα back up πριν κανεις τιποτα.Οτι χρειαστεις στειλε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε αλλα εχω τν εκδοση με τα 8gb.υπαρχει αντιστιχη εκδοση?και το product code πως τ αλλαζω?

 

:google: Nemesis NSS;) και τα πως θα τα βρείς επίσης έτσι,τώρα Product code βάλε όποιο θες από αυτά που υπάρχουν στην 1η σελίδα του παρόντος.

Κατόπιν το αναβαθμίζεις με Νokia Software Updater(μέσω καλωδίου)-reinstall αν έχεις ήδη περασμένη την τελευταία έκδοση λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να σε ρωτησω ποια εκδοση λογισμικου εχεις??Για αλλαγη product code διαβασε τον παρακατω οδηγο:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651203#post2651203

 

Μετα για να δεις ποιο product code θα βαλεις ειναι αναλογα ποιο χρωμα κινητο εχεις.

Για το χρωμα "azure" θα βαλεις (059Β7Ν7),

Για το χρωμα "black" θα βαλεις (059B7Q3).

Αρχικα αλλαξε το product code σου με αυτα που σου εδωσα παραπανω αναλογα με το χρωμα του κινητου σου και μετα κανε μξε το nokia software update αναβαθμιση.Προσοχη οτι εχεις στο κινητο θα χαθει εκτος απο αυτα στην μαζικη αποθηκευση.Γι αυτο κανε ενα back up πριν κανεις τιποτα.Οτι χρειαστεις στειλε μου πμ.

 

παιδια εκει που εχει το λινκ για τον οδηγο δεν υπαρχει πια.το εχουν διαγραψει απο το rapidshare.τι να κανω?φοβαμαι μην κανω κανα λαθος

 

παιδια εχω αλλη μια ερωτηση .γινεται στο χ6 οπως στο 5800 να γραψουμε μηνυμα οπως στο paint?.δεν εχω αλλο παραδειγμα.σορρυ

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανονικά το αρχείο δεν έχει διαγραφεί.

Ίσως επειδή είναι υπερφορτωμένοι οι servers του RS δεν σου έδωσε τη δυνατότητα να το κατεβάσεις.

Δοκίμασε ξανά.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...