Jump to content

[Επίσημο] Nokia Χ6-00


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πω πω καμμία κίνηση στο thread :( Μήπως τελικά οι αλλαγές στην εκπροσώπηση της Nokia καθυστερούν την κυκλοφορία του κινητού;

 

*άσχετος πωλητής στη Nokia Βέροιας, όταν τον ρώτησα πότε περιμένουν το Χ6, μου απάντησε πως το έχουν παραγγείλει και θα είναι στο κατάστημα εντός 2-3 ημερών! :blink: :wacko:

 

Εγω ρωτησα χθες 11-3 στο Γερμανό.. Μες το επομενο δεκαημερο λενε θα το εχουν. Ας κανει καποιος κανενα τηλ. στην Nokia Eλλαδας να ρωτηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το έχω δυό μέρες τώρα από το e-click.. μια χαρά μου φαίνεται.. ίσως έχει μια υπερβολική ευαισθησία στις άκρες τις οθόνης κάτω που είναι τα δύο soft-keys αλλά αυτό θα λυθεί με μια θήκη φαντάζομαι..

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

Το 16αρι απο το 32αρι εκτος την χωριτηκτητα εχει καμια αλλη διαφορα....?
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Το 16αρι απο το 32αρι εκτος την χωριτηκτητα εχει καμια αλλη διαφορα....?
Ναι, στην τιμή :p
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στην Wind εδώ στην Πάτρα και μόλις ρώτησα πότε έρχεται το Χ6,με κοιτούσαν σαν εξωγήινη....Δεν το είχαν ξανακούσει ποτέ αυτό το μοντέλο....Αν είναι δυνατόν..Εχει κανείς ενημερωθεί για το πότε έρχεται??
Link to comment
Share on other sites

Ψιλοακριβό μου φαίνεται αν σκεφτείς πως σε σχέση με το 5800 το μόνο επιπλέον που σου δίνει είναι κάποιες μικροαλλαγές στο UI και τα 5ΜΡ στην κάμερα (τη "νέα" οθόνη δεν τη συγκαταλέγω στα σύν...).
Link to comment
Share on other sites

Μολις το ειδα στον νεο καταλογο της wind, εχει την 16 Gb εκδοση στα 367 ευρω!

 

Καλη τιμη... Μην ξεχναμε οτι το 5800 οταν αρχισε να πωλητε, ειχε 350 euro....

 

Και εγω την οθονη, στα αρνιτικα το κατατασω... Αλλα τι να κανεις.... Τωρα ετσι κατασκευαζοντε σε ολα τα νεα μοντελα.... Καλυτερη ευκρινια, αλλα γραφιδα και νυχι παπαλα... Θα το αγορασω, αν και φοβαμε οτι α το μετανοιωσω, λογο οθονης...... Το 5800 το δουλευω με νυχι, και οταν πιανω το ομνια HD ενος φιλου, μου ρχετε να το στηλω στον τοιχο....

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

Καλη τιμη... Μην ξεχναμε οτι το 5800 οταν αρχισε να πωλητε, ειχε 350 euro....

 

Και εγω την οθονη, στα αρνιτικα το κατατασω... Αλλα τι να κανεις.... Τωρα ετσι κατασκευαζοντε σε ολα τα νεα μοντελα.... Καλυτερη ευκρινια, αλλα γραφιδα και νυχι παπαλα... Θα το αγορασω, αν και φοβαμε οτι α το μετανοιωσω, λογο οθονης...... Το 5800 το δουλευω με νυχι, και οταν πιανω το ομνια HD ενος φιλου, μου ρχετε να το στηλω στον τοιχο....

 

Μα αυτό ακριβώς εννοώ. Μας δίνουν specs κάπου 1,5 έτους παλιά, με μόνη αναβάθμιση την (ήδη 2ης κατηγορίας) κάμερα κι όλα αυτά τα πληρώνουμε περισσότερο από πριν! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

παιδια ρωτησα σε νοκια και μοθ ειπαν οτι το 32γιγα ειναι καλητερα εσωτερικα δεν ξερω αν ειναι αληθεια.ακομα μου ειπαν οτι ειναι ιδιο με το νοκια ν97 μινι αληθεια η ουτε?
Link to comment
Share on other sites

Πω πω καμμία κίνηση στο thread :( Μήπως τελικά οι αλλαγές στην εκπροσώπηση της Nokia καθυστερούν την κυκλοφορία του κινητού;

 

*άσχετος πωλητής στη Nokia Βέροιας, όταν τον ρώτησα πότε περιμένουν το Χ6, μου απάντησε πως το έχουν παραγγείλει και θα είναι στο κατάστημα εντός 2-3 ημερών! :blink: :wacko:

 

παιζει κι αλλο ενδεχομενο,να μην εχει τραβηξει την προσοχη...αδιαφορο παντως πλεον απο μενα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ηρθε στο πλαισιο το 16αρι...

395 ευρώ!!!! :shock: :blink: :lol: Είναι καθαρή κλοπή θα έλεγα...:rolleyes:

 

παιζει κι αλλο ενδεχομενο,να μην εχει τραβηξει την προσοχη...αδιαφορο παντως πλεον απο μενα.

Συμφωνώ απόλυτα. Βασικά δεν βρίσκω κάποιον λόγο για να μου τραβήξει την προσοχή. Μπορεί μεν οι οθόνες αφής να είναι μονόδρομος αλλά η υλοποίηση του Symbian S60v5 σε capacitive οθόνη έχει αρκετά προβλήματα και δεν είμαι διατεθημένος να πληρώσω σχεδόν 400 ευρώ για να τα έχω...

 

Αν δεν είχα πρόβλημα με τα 3.2ΜΡ, θα έπαιρνα το 5800 χωρίς δεύτερη σκέψη ;)

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο απο την αρχη ειπα οτι η νοκια μας δουλευει πασαροντας μας τα προιοντα της απλως ελαχιστα αναβαθμισμενα.

με 50 ευρω παραπανω παιρνει κανεις το ομνια2[οπως το πηρα και εγω]που ειναι απειρως καλυτερο απο αυτην την απομιμηση του 5800.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές που ρώτησα μια φίλη που δουλεύει στο πλάισιο είχαν 87 κομμάτια στην αποθήκη για το 16αρι στην τιμή των 395 ευρώ. Παρήγγειλα ένα και το πήρα σήμερα. Το πήρα από το κατάστημα στουρνάρη, με το που το έπαιρνα είχαν έρθει άλλοι 2 για να το παραγγείλουν. Με το ζόρι το πήρα από την πωλήτρια που τους το έδειχνε. Δεν ήθελα να το πιάσουν όλοι και κατόπιν να μου το δώσει στα 395 ως άπιαστο. Τελοσπάντων, οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι για τα λεφτά του είναι βέβαια υπερτιμημένο, αλλά κάποιος το παίρνει εν γνώσει του τώρα. Τα πλαστικά του είναι αρκετά καλά, είχα και το ν97 mini και το πίσω κάλλυμα της μπαταρίας σχεδόν έβγαινε από το βάρος της μπαταρίας ή δεν κούμπωνε καλά τελοσπάντων, σε αυτό δεν συμβαίνει. Το μαύρο χρώμα μου αρέσει, η οθόνη του είναι πολή καλή ποιοτικά, απλά κάποιος θέλει λίγο να συνηθίσει την capacitive τεχνολογία, πάντως έχει άμεση απόκριση. Το μόνο το κουμπί στο πλάι που κλειδώνει/ξεκλειδώνει το κινητό είναι πολύ χαλαρό, σου δίνει την εντύπωση ότι θα βγεί. Θα δείξει. :cry:Το κινητό είχε λευκή ταινία ασφαλείας, οπότε μάλλον είναι προιόν παραεισαγωγής. Γενικά δεν έχει κάτι το εξαιρετικό χωρίς να είναι κάπου άσχημο. ο ήχος είναι δυνατός και καθαρός. Στην τιμή του είναι υπερτιμημένο όπως είπα αλλά όποιος το πάρει τώρα, το παίρνει εν γνώσει του. Φυσικά απλά αυτές είναι οι πρώτες εντυπώσεις. :cool:
Link to comment
Share on other sites

Kαλυτερη ποιοτιτα κατασκευης, ακριβοτερου κοστους οθονη, ενσωματομενη μνημη ''C'' 300 mb απο τα 86 του 5800, ''E'' 16 gb, 5mp καμερα, μεγαλυτερο επεξεργαστη στα 433,9 MHz απο τα 369MHz του 5800, και σιγουρα καποια αλλα που δεν φαινοντε. Θυμαστε τo ελατωματικο ακουστικο του 5800, τις θριλικες σκισμες, τις μαπα sd, και τις οθονες που εχαναν το χρωμα τους.

Λογικο να ζητανε κατι παραπανω απο τα 350 που εκανε το 5800.

400 ευρω, δεν ειναι κλοπη, ειναι ληστεια μετα φόνου.

 

 

Εχθές που ρώτησα μια φίλη που δουλεύει στο πλάισιο είχαν 87 κομμάτια στην αποθήκη για το 16αρι στην τιμή των 395 ευρώ. Παρήγγειλα ένα και το πήρα σήμερα. Το πήρα από το κατάστημα στουρνάρη, με το που το έπαιρνα είχαν έρθει άλλοι 2 για να το παραγγείλουν. Με το ζόρι το πήρα από την πωλήτρια που τους το έδειχνε. Δεν ήθελα να το πιάσουν όλοι και κατόπιν να μου το δώσει στα 395 ως άπιαστο. Τελοσπάντων, οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι για τα λεφτά του είναι βέβαια υπερτιμημένο, αλλά κάποιος το παίρνει εν γνώσει του τώρα. Τα πλαστικά του είναι αρκετά καλά, είχα και το ν97 mini και το πίσω κάλλυμα της μπαταρίας σχεδόν έβγαινε από το βάρος της μπαταρίας ή δεν κούμπωνε καλά τελοσπάντων, σε αυτό δεν συμβαίνει. Το μαύρο χρώμα μου αρέσει, η οθόνη του είναι πολή καλή ποιοτικά, απλά κάποιος θέλει λίγο να συνηθίσει την capacitive τεχνολογία, πάντως έχει άμεση απόκριση. Το μόνο το κουμπί στο πλάι που κλειδώνει/ξεκλειδώνει το κινητό είναι πολύ χαλαρό, σου δίνει την εντύπωση ότι θα βγεί. Θα δείξει. :cry:Το κινητό είχε λευκή ταινία ασφαλείας, οπότε μάλλον είναι προιόν παραεισαγωγής. Γενικά δεν έχει κάτι το εξαιρετικό χωρίς να είναι κάπου άσχημο. ο ήχος είναι δυνατός και καθαρός. Στην τιμή του είναι υπερτιμημένο όπως είπα αλλά όποιος το πάρει τώρα, το παίρνει εν γνώσει του. Φυσικά απλά αυτές είναι οι πρώτες εντυπώσεις. :cool:

 

Φιλε μου εσυ με το Ν97 θα χρησιμοποιείς και γραφιδα, (στο ιντερνετ ας πουμε) και νυχι σιγουρα..

Πως την βλεπεις την capacitive οθονη. Παλευετε; Σε ευκρινια ειναι καλυτερη απο του N97; Στο φως της ημερας;

 

Εχει ολα τα θεματα μεσα, γιατι καπου ειδα ενα σε μαυρο, με το ροζ θεμα.

Edited by nervous
συνεχομενα μηνυματα,
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω καλοδοκιμάσει στο φώς του ήλιου ακόμα. Μου φαίνεται πάντως ότι έχει καλύτερη ευκρίνεια (έχει μεγαλύτερη-ψηλότερη ανάλυση ίσως;). Εγώ στο ν97 δεν χρησιμοποιούσα γραφίδα, πάντως σε αυτό μου δίνει την εντύπωση ότι τσουλάει καλύτερα το δάκτυλο, δεν έχω μπεί στο ίντερνετ. Το μενού του πάντως είναι γρήγορο, το συνηθίζω ακόμα, λίγες ώρες το έχω. :O:O
Link to comment
Share on other sites

Kαλυτερη ποιοτιτα κατασκευης, ακριβοτερου κοστους οθονη, ενσωματομενη μνημη ''C'' 300 mb απο τα 86 του 5800, ''E'' 16 gb, 5mp καμερα, μεγαλυτερο επεξεργαστη στα 433,9 MHz απο τα 369MHz του 5800, και σιγουρα καποια αλλα που δεν φαινοντε. Θυμαστε τo ελατωματικο ακουστικο του 5800, τις θριλικες σκισμες, τις μαπα sd, και τις οθονες που εχαναν το χρωμα τους.

Λογικο να ζητανε κατι παραπανω απο τα 350 που εκανε το 5800.

400 ευρω, δεν ειναι κλοπη, ειναι ληστεια μετα φόνου.

Το θέμα της μνήμης το λύνεις εύκολα. Στον επεξεργαστή δεν θα δεις διαφορά σε πραγματικές καταστάσεις (αν και ακόμα και τα 434MHz είναι χάλια πλέον...). Κατά τα άλλα, το 5800 είχε κάποιες "παιδικές ασθένειες" και μετά από μερικούς μήνες βελτιώθηκε πολύ, τόσο σε hardware, όσο και σε software. Το Χ6 απλά δεν έχει να δώσει κάτι νέο...

Link to comment
Share on other sites

To scrolling φαίνεται γρήγορο αλλά δεν έχω βρεί ρυθμίσεις για cosmote internet για να δοκιμάσω το internet. Πάντως γενικά τα μενού τα ανοίγει γρήγορα, φωτογραφίες βγάζει αξιοπρεπείς ακόμα και σε σκοτάδι, χωρίς βέβαια να έχει xenon φλάς. Η απόκριση της οθόνης είναι γενικά καλή, βέβαια να είμαι ειλικρινής δεν είχα ξανά κινητό με capasitive οθόνη αφής, ίσως έλει λίγο να το συνηθίσω. Εγώ θα έλεγα γενικά όσοι δεν είναι αυτό που λέμε πωρωμένοι να περιμένουν λίγες μέρες να κυκλοφορήσει το κινητό ευρύτερα, να υπάρχει στα μαγαζιά κάποιο δείγμα να το δοκιμάσουν. Το πόσο βολεύει τον καθένα η capasitive οθόνη είναι υποκειμένικο.
Link to comment
Share on other sites

To scrolling φαίνεται γρήγορο αλλά δεν έχω βρεί ρυθμίσεις για cosmote internet για να δοκιμάσω το internet. Πάντως γενικά τα μενού τα ανοίγει γρήγορα, φωτογραφίες βγάζει αξιοπρεπείς ακόμα και σε σκοτάδι, χωρίς βέβαια να έχει xenon φλάς. Η απόκριση της οθόνης είναι γενικά καλή, βέβαια να είμαι ειλικρινής δεν είχα ξανά κινητό με capasitive οθόνη αφής, ίσως έλει λίγο να το συνηθίσω. Εγώ θα έλεγα γενικά όσοι δεν είναι αυτό που λέμε πωρωμένοι να περιμένουν λίγες μέρες να κυκλοφορήσει το κινητό ευρύτερα, να υπάρχει στα μαγαζιά κάποιο δείγμα να το δοκιμάσουν. Το πόσο βολεύει τον καθένα η capasitive οθόνη είναι υποκειμένικο.
πιστεψε με το κινητο αυτο δεν εχει <<πορωμενους>>,μετριο.το μενου του καθυστερει οπως επισης και στο ανοιγμα εφαρμογων κι εκθεσης,αν δουλεψεις καποιο αλλο κινητο με capasitive οθονη θα δεις την διαφορα σε σχεση με το μετριο x6 που πλεον το διακρινω μονο στον τομεα του ηχειου που παιζει αρκετα καλα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

To 5800 έχει και αυτό 434MHz συχνότητα επεξεργαστή από την έκδοση 20.0.012 και μετά.

Την ίδια ακριβώς με το Χ6.

Γενικά όλα τα touch της ΝΟΚΙΑ είναι λίγο πολύ ένα 5800 μέσα σε άλλο κουτί.

Edited by Watermelon
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Βασικά το 5800 ήταν η αρχική πλατφόρμα και κατά καιρούς πρόσθεταν κάποια νέα στοιχεία αλλά όχι κάτι τόσο σημαντικό. Η τιμή του Χ6-16, με βάση τα όσα προσφέρει, έπρεπε να κυμαίνεται τουλάχιστον 70 ευρώ χαμηλότερα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...