Jump to content

[Επίσημο] Nokia Χ6-00


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας... Μια ερώτηση. Η Wind το δίνει κανονικά το Χ6 ( το 16αρι) με ελληνικό product code ή με δικό της και τίποτα περίεργες και εφαρμογές και ρυθμίσεις ιντερνετ μέσα... ? Έχω επιδότηση περίπου 250 ευρώ και λέω να πάρω Χ6 μιας και το 5800 πήγε απο υγρασία...

Επειδή παραλίγο να το πάρω από Wind, έχω να σου πω ότι έχει το original μενού, χωρίς καμία παρέμβαση της Wind.

Άλλωστε, έχει κάποια χρόνια που δεν παρεμβαίνει στις συσκευές των κατασκευαστών, υποθέτω σεβούμενη την επιθυμία των πελατών της να παίρνουν "καθαρά" τηλέφωνα χωρίς γελοία Wind plus και άλλα συναφή.

Επίσης, αν και δεν μπορώ να σου εγγυηθώ το αν είναι παραεισαγωγή ή όχι, πληροφοριακά σου λέω πως όποια Nokia συσκευή έχω αγοράσει από κατάστημα Wind, πάντα έπαιρνα συσκευή της επίσημης αντιπροσωπείας.

 

Κρίμα πάντως που θα το αποκτήσεις από επιδότηση,

από την άποψη ότι στο Public, έχουν το 16άρι στα 299€, όσο πήρα εγώ το 8άρι από τον Κωτσόβολο (η Wind το 16άρι το έχει κοντά στα 350).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω πρόβλημα με τις φωνητικές εντολές. Δεν δουλεύουν.

Ενώ κρατώ το πράσινο κουμπί για να πω την εντολή μου, την λέω, και δεν γίνεται τίποτα.

Έχετε ανάλογη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Πως συνδεω ενα bluetooth με το κινητο?? παω στις ρυθμισεις και μετα εξαρτηματα αλλα παρακατω δεν ξερω τι να κανω..
Link to comment
Share on other sites

Πως συνδεω ενα bluetooth με το κινητο?? παω στις ρυθμισεις και μετα εξαρτηματα αλλα παρακατω δεν ξερω τι να κανω..

Θα ενεργοποιήσεις το BT στο Χ6, μετά το BT ακουστικό. Θα κάνει αναζήτηση για διαθέσιμες συσκευές, θα βρει το ακουστικό, θα το επιλέξεις και μετά θα βάλεις τον κωδικό 0000.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Θα ενεργοποιήσεις το BT στο Χ6, μετά το BT ακουστικό. Θα κάνει αναζήτηση για διαθέσιμες συσκευές, θα βρει το ακουστικό, θα το επιλέξεις και μετά θα βάλεις τον κωδικό 0000.

 

Ευχαριστω τα καταφερα. Δεν μπορουσα να βρω απο που κανει αναζητση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με τις φωνητικές εντολές. Δεν δουλεύουν.

Ενώ κρατώ το πράσινο κουμπί για να πω την εντολή μου, την λέω, και δεν γίνεται τίποτα.

Έχετε ανάλογη εμπειρία?

 

Να φανταστω οι επαφες σου δεν δουλευουν?δοκιμασε αν λειτουργουν αλλες εντολες οπως το bluetooth το προφιλ.Αν τοτε λειτουργουν τοτε μαλλον τις επαφες σου τις εχεις απο μεταφορα απο αλλο τηλεφωνο η back up.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύουν οι επαφές. Ούτε και οι εφαρμογές.

Αν και όταν επιλέγω την αναπαραγωγή φράσης, γίνεται κανονικά. Είτε στις επαφές, είτε στις εφαρμογές.

Οι επαφές μου, είναι όντως περασμένες από την παλιά μου συσκευή, το Ν82.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύουν οι επαφές. Ούτε και οι εφαρμογές.

Αν και όταν επιλέγω την αναπαραγωγή φράσης, γίνεται κανονικά. Είτε στις επαφές, είτε στις εφαρμογές.

Οι επαφές μου, είναι όντως περασμένες από την παλιά μου συσκευή, το Ν82.

 

Δοκιμασε να πας στις ρυθμισεις>Τηλεφωνο>Φωνητ.Εντολες

Πατα 'Επιλογες' ρυθμισεις και πατα Επαναφ. φων. προσαρμ.

Εαν δεν σου δουλεψει και παλι πηγαινε σε ενα καταστημα nokia care να στο κοιταξουν.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δεν τα καταφέρνω να διεκπεραιώσω μια φωνητική κλήση σε επαφές μου. Ούτε για εφαρμογή. Αν αλλάξω τη ρύθμιση για την επαλήθευση της αναγνώρισης, ναι μεν μου βγάζει τις επιλογές για να επιβεβαιώσω ή όχι, αλλά δεν εκτελεί την εντολή
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση εβαλα στο x6 το sms preview και οταν ανοιγει το μυνημα το κοβει λιγο απο δεξια δεν το δειχνει ολοκληρο,υπαρχει καμια αλλη παρομοια εφαρμογη;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. εχω ενα X6 απο αγγλια και θελω να του περασω τα ελληνικα. απ οτι ειδα αυτο γινεται με το nemesis (αν εχουν βγει πιο καινουριοι τροποι ας μου πει καποιος). Αλλα θελω να μαθω καποια πραγματα πρωτα για να μην γινει καμια στραβη...

 

1) υπαρχει επιπτωση στην εγγυηση αν αλλαξεις product code μονος σου και οχι σε nokia care? ( και αν ναι τοτε αν ξαναβαλεις το παλιο product code ειναι ανιχνευσιμη αυτη η αλλαγη? )

 

2) υπαρχει περιπτωση σε λαθος κατα τη διαδικασια να αχρηστευτει το τηλεφωνο?

 

3) μου ειπαν στο τηλ. που πηρα την nokia οτι μετα απο καθε αναβαθμιση firmware θα ξεχναει το product code. αν ισχυει κατι τετοιο πως ειναι εφικτο να σπασεις το OS?

( ρωταω γιατι απ οτι ειδα το κρακαρισμα του χ6 γινεται με τη μεθοδο εγκαταστασης τροποποιημενου αρχειου firmware μιας και το hellox σπαει μονο μεχρι την εκδοση 11 του firmware )

 

 

nokia x6 16GB firmware: 12.0.091 RM-559 language set: 01

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. εχω ενα X6 απο αγγλια και θελω να του περασω τα ελληνικα. απ οτι ειδα αυτο γινεται με το nemesis (αν εχουν βγει πιο καινουριοι τροποι ας μου πει καποιος). Αλλα θελω να μαθω καποια πραγματα πρωτα για να μην γινει καμια στραβη...

 

1) υπαρχει επιπτωση στην εγγυηση αν αλλαξεις product code μονος σου και οχι σε nokia care? ( και αν ναι τοτε αν ξαναβαλεις το παλιο product code ειναι ανιχνευσιμη αυτη η αλλαγη? )

 

2) υπαρχει περιπτωση σε λαθος κατα τη διαδικασια να αχρηστευτει το τηλεφωνο?

 

3) μου ειπαν στο τηλ. που πηρα την nokia οτι μετα απο καθε αναβαθμιση firmware θα ξεχναει το product code. αν ισχυει κατι τετοιο πως ειναι εφικτο να σπασεις το OS?

( ρωταω γιατι απ οτι ειδα το κρακαρισμα του χ6 γινεται με τη μεθοδο εγκαταστασης τροποποιημενου αρχειου firmware μιας και το hellox σπαει μονο μεχρι την εκδοση 11 του firmware )

 

 

nokia x6 16GB firmware: 12.0.091 RM-559 language set: 01

 

1)Τα ΝΟΚΙΑ Care δεν σου αλλάζουνε το product code απλώς σου περνάνε το ελληνικό fw μέσω Phoenix(Google it;)).

2)Αλλαγή product code δεν προκαλεί τίποτα στο κινητό μέσω Nemesis(10 δευτερόλεπτα διαδικασία)

3)Εφ΄όσον περαστεί με Phoenix το ελληνικό fw από κάποιο ********* σε NOKIA Care ναι σε κάθε αναβάθμιση που θα του κάνεις εσύ θα χάνει τα ελληνικά,αν αλλάξεις το product code εσύ με Nemesis δεν χάνονται τα ελληνικα ποτέ,σε κάθε περίπτωση μπορείς με την ίδια διαδικασία να επαναφέρεις εσύ το αρχικό product code.

(το έχω κάνει προσωπικά σε 3 Χ6 που είχα).

Edited by stendor
Αφαίρεση άσεμνης έκφρασης.
Link to comment
Share on other sites

1)Τα ΝΟΚΙΑ Care δεν σου αλλάζουνε το product code απλώς σου περνάνε το ελληνικό fw μέσω Phoenix(Google it;)).

2)Αλλαγή product code δεν προκαλεί τίποτα στο κινητό μέσω Nemesis(10 δευτερόλεπτα διαδικασία)

3)Εφ΄όσον περαστεί με Phoenix το ελληνικό fw σε NOKIA Care ναι σε κάθε αναβάθμιση που θα του κάνεις εσύ θα χάνει τα ελληνικά,αν αλλάξεις το product code εσύ με Nemesis δεν χάνονται τα ελληνικα ποτέ,σε κάθε περίπτωση μπορείς με την ίδια διαδικασία να επαναφέρεις εσύ το αρχικό product code.

(το έχω κάνει προσωπικά σε 3 Χ6 που είχα).

και μου ειπαν και στη γραμμη εξυπηρετησης nokia και σε καταστημα nokia care οτι δεν γινεται να προσθεσω τα ελληνικα μονος μου.

 

Αρα ( αν καταλαβα καλα) η αλλαγη του product code γινεται ωστε τα ελληνικα να ειναι μεσα στo language pack του κινητου και οχι απλα στην version του λογισμικου.

 

και αφου αλλαξω το product code μετα θα πρεπει να κατεβασω το ελληνικο firmware ωστε να εχω ελληνικα? η οποιο firmware και να κατεβασω παλι θα τα εχω?

 

 

επισης αν θελω να κρακαρω το κινητο θα πρεπει να κατεβασω την τροποποιημενη εκδοση του ελληνικου firmware η την τροποποιημενη εκδοση οποιουδηποτε firmware?

Edited by stendor
Αφαίρεση χαρακτησρισμού
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή του product code γίνεται ώστε το NSU να καταλάβει και να κατεβάσει το firmware το οποίο περιέχει την ελληνική γλώσσα στο language pack του.

 

Για το hack, θα πρέπει να κατεβάσεις το αρχείο που περιέχει και τα ελληνικά. Περισσότερα στο αντίστοιχο θέμα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Κάποια off-topic posts, με τις σχετικές παρατηρήσεις μεταφέρθηκαν εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283948

 

Στο παρόν, συνεχίζουμε εντός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

HELP!!!!!!!!!!!! ΕΠΕΙΓΟΝ

 

εκανα αλλαγη του product code me to NSS και τωρα ετρεξα το nokia software updater για να αναβαθμισει το firmware. σε καποια φαση ενω ελεγε 36 seconds remain κολλαει και δεν μειωνονταν τα seconds μεχρι που εβγαλε μυνημα και λεει

 

nokia software updater has lost connection with your device. follow these steps to help reconnect your device:

 

1.Remove USB cable from your device

2.Re-insert the USB cable.

3.Click ok below to continue updating

 

τι κανω??????????????????? το βγαζω και το ξαναβαζω? απ οτι ξερω αυτο ειναι επικινδυνο.

 

οσο αναβαθμιζοταν δεν ακουμπησα ουτε τον υπολογιστη ουτε το τηλεφωνο.

πατησα οκ χωρις να το πειραξω αλλα λεει παλι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

HELP!!!!!!!!!!!! ΕΠΕΙΓΟΝ

 

εκανα αλλαγη του product code me to NSS και τωρα ετρεξα το nokia software updater για να αναβαθμισει το firmware. σε καποια φαση ενω ελεγε 36 seconds remain κολλαει και δεν μειωνονταν τα seconds μεχρι που εβγαλε μυνημα και λεει

 

nokia software updater has lost connection with your device. follow these steps to help reconnect your device:

 

1.Remove USB cable from your device

2.Re-insert the USB cable.

3.Click ok below to continue updating

 

τι κανω??????????????????? το βγαζω και το ξαναβαζω? απ οτι ξερω αυτο ειναι επικινδυνο.

 

οσο αναβαθμιζοταν δεν ακουμπησα ουτε τον υπολογιστη ουτε το τηλεφωνο.

πατησα οκ χωρις να το πειραξω αλλα λεει παλι το ιδιο.

 

Ότι σου λέει το Software Updater κάνε.Και να γίνει κάτι μην ανησυχείς.Στην Nokia αν πάς σου ξανα βάζουν το λογισμικό κανονικά.Εμένα έτυχε να μην ανάβει καθόλου όταν κόλησε σε ενημέρωση λογισμικού.Το πήγα στην Nokia και το έκαναν την ίδια στιγμή.Εξάλλου η εγγύηση της Nokia γράφει και στο επίσημο site οτι καλύπτει την βλάβη σε περίπτωση σφάλματος κατα την ενημέρωση λογισμικού.Κούλαρε και μην αγχώνεσαι ;)

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

ναι τελικα δουλευει μια χαρα...παρ' οτι μου ειπε στο τελος οτι η αναβαθμιση απετυχε. :S :S :S

ειχα διαβασει οτι αν γινει σφαλμα κατα την αναβαθμιση μπορει και να αχρηστευτει το κινητο γι αυτο αγχωθηκα λιγο ! :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σκέφτομαι με μία επιδότηση κοσμοτέ να πάρω το Χ6. Σε κάποιο πρόγραμμα με ίντερνετ για να έχω και μειλ και τέτοια. Θα ήθελα να ρωτήσω από που να το πάρω. Κοσμοτέ πλαίσιο η γερμανό.? Έχουν καμία διαφορά στο τι προσφέρουν στο πακέτο? Από που θα είμαι σίγουρος ότι θα έχει ελληνικό product code? Σας ευχαριστώ πολυυ...
Link to comment
Share on other sites

αν το ψαξεις στο skroutz.gr θα το βρεις 100 ευρω φτηνοτερα απ οτι το εχουν ο γερμανος και το πλαισιο οι οποιοι τα εχουν πανακριβα. Σιγουρα μπορεις να βρεις ξεχωριστα ιντερνετ προγραμματα με λιγοτερο απο 100 ευρω οποτε μαλλον σε συμφερει ετσι.

 

 

Υπαρχει τροπος να παιξουν κανονικα εφαρμογες για s60v3 στο Χ6 που ειναι s60v5 ? με καποιο emulator πχ η αλλο τροπο ???????

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σκέφτομαι με μία επιδότηση κοσμοτέ να πάρω το Χ6. Σε κάποιο πρόγραμμα με ίντερνετ για να έχω και μειλ και τέτοια. Θα ήθελα να ρωτήσω από που να το πάρω. Κοσμοτέ πλαίσιο η γερμανό.? Έχουν καμία διαφορά στο τι προσφέρουν στο πακέτο? Από που θα είμαι σίγουρος ότι θα έχει ελληνικό product code? Σας ευχαριστώ πολυυ...

Αν έχεις επιδότηση τότε μπορείς να πάρει το Χ6 μόνο από καταστήματα Cosmote, Γερμανός και OΤΕ Shop. Βέβαια το πιο πιθανό είναι ότι θα έχουν product code της Cosmote. Βέβαια και αυτά έχουν Ελληνικά μέσα απλά δεν θα έχεις αμέσως τις αναβαθμίσεις από την Nokia, ίσως να καθυστερούν λίγο.

 

Υπαρχει τροπος να παιξουν κανονικα εφαρμογες για s60v3 στο Χ6 που ειναι s60v5 ? με καποιο emulator πχ η αλλο τροπο ???????

Δεν χρειάζεσαι κάτι τέτοιο. Σχεδόν όλες οι εφαρμογές έχουν φτιαχτεί και για το Symbian 5th Edition αλλά υπάρχουν και εφαρμογές οι οποίες παρόλο που είναι για Symbian 3rd Edition λειτουργούν κανονικά και στα 5th Edition. Για πιο πολλά διάβασε το θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.4

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά.Όσοι έχετε το Χ6 8GB.Όταν το συνδέετε με τον υπολογιστή με το USB καλώδιο,φορτίζει;Γιατί διάβασα στο site της Nokia γράφει USB Charging

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...