Jump to content

SΙΜ Cloning


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανέρχομαι σε αυτά που λέγαμε 1-2 σελίδες πίσω για κλειδώματα...

 

Πλέον το ps3 καρασπάστηκε από βλακεία της sony... Λέτε σιγά σιγά να σπάσουν και οι 3g καρτούλες μας μιας και είναι γενικότερα στον χώρο της τεχνολογίας από τα τελευταία "άσπαστα" πράματα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σπάσιμο που βασίζεται σε ένα bug μιας έκδοσης firmware δεν είναι σπάσιμο. Έτσι έχει σπάσει και το psp 3000 με ενα κενό ασφαλείας στην έκδοση 5.03. Σπάσιμο είναι όταν κάτι ξεκλειδώνει από αδυναμία του hardware και δε μπορεί μια εταιρία να το κλειδώσει έπειτα με software. Και οι sim δεν έχουν κενά ασφαλείας στο hardware, το δε software τους δεν αναβαθμίζεται ποτέ για να ελπίζουμε σε softwarική μ@λακία που ίσως γίνει κάποια στιγμή στο μέλλον.
Link to comment
Share on other sites

-Οι καινουριες καρτες wind f2g εχουν προβλημα στην αντιγραφη? Επειδη πηρα ενα κινητο απο ebay, και δεν κανει καλη επαφη η καρτα πισω (μια κοσμοτε που ειναι πιο παχια δουλευει νορμαλ) και σκεφτομαι να ζητησω να μου επανεκδωσουν καινουρια. Οποτε η παλια δεν θα ισχυει και θα πρεπει να ξαναδιαβασω τον αριθμο απο την νεα καρτα για να τον γραψω, σωστα? Θα εχω κανα προβλημα?

 

-Επισης επειδη εχω και 2 greencard απο 9volto, αυτες με τις reader/writer τις δουλευω?

 

Ασχετο, αλλα εγω εχω ανοιξει αυτο το τοπικ? Σημερα το πηρα χαμπαρι! Και παραπονιομουν στο εαυτο μου οτι τοσα χρονια δεν εχω δημιουργησει τοπικ που να εχει παρει σημαντικη εκταση!

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Πριν πολυ καιρο ειχα παρει μια SIM MAX με τον reader της, και αποφασισα επιτελους να κανω την διαδικασια, με μια καρτα f2g και ενα whats up. Αν θελω μετα να βαλω και αλλον αριθμο cosmote πχ, μπορω να το κανω στην ιδια sim, ή θα χρειαστει να το κανω απο την αρχη σε μια αδεια? Σε παλια posts ειδα να προτεινονται καποια αρχεια για κατεβασμα, για να γινει η αντιγραφη της sim. Εχουν βγει νεοτερες εκδοσεις? Γιατι δεν ξερω που να ψαξω, που να ειναι και αξιοπιστα.

 

 

Επισης για τους ανταπτορες που δεχονται 2 sim, εχει δοκιμασει καποιος καποιο που να λειτουργει? Αν και δεν εχει σχεση με sim cloning, αλλα θελω να βαλω και εναν αριθμο vodafone, και να τα χρησιμοποιησω σε ενα nokia N95.

Οπως αυτο εδω πχ:

http://cgi.ebay.com/Double-Dual-13td-SIM-Card-GSM-Adapter-For-Mobile-Phone_W0QQitemZ330516205673QQcategoryZ29778QQcmdZViewItemQQ_trksidZp4340.m263QQ_trkparmsZalgo%3DSIC%26its%3DI%252BC%26itu%3DUCI%252BIA%252BUA%252BFICS%252BUFI%26otn%3D10%26pmod%3D370442273070%26ps%3D63%26clkid%3D6245451955232999641

Πρεπει να κοψεις τα μεταλλικα μερη των 2 sim και τα προσαρμοζεις σε εναν ανταπτορα? Η γινεται με αλλο τροπο να τοποθετηθουν οπως ειναι και οι δυο sim (μια κλωνοποιημενη και μια vodafone) ??

 

 

 

To έχω δουλέψει φίλε. Δεν λειτουργεί σε όλα τα κινητά. Το θέμα είναι αν χωράει να βάλεις κ κάπου την 2η sim. Δεν είναι δύσκολο να το χρησιμοποιήσεις. Θα παραθέσω και φωτό :D

 

Αν θες πες πως το καταφερες, σε ποιο κινητο, και μια φωτο θα βοηθουσε πιστευω :p

Link to comment
Share on other sites

 

Επισης για τους ανταπτορες που δεχονται 2 sim, εχει δοκιμασει καποιος καποιο που να λειτουργει? Αν και δεν εχει σχεση με sim cloning, αλλα θελω να βαλω και εναν αριθμο vodafone, και να τα χρησιμοποιησω σε ενα nokia N95.

Οπως αυτο εδω πχ:

http://cgi.ebay.com/Double-Dual-13td-SIM-Card-GSM-Adapter-For-Mobile-Phone_W0QQitemZ330516205673QQcategoryZ29778QQcmdZViewItemQQ_trksidZp4340.m263QQ_trkparmsZalgo%3DSIC%26its%3DI%252BC%26itu%3DUCI%252BIA%252BUA%252BFICS%252BUFI%26otn%3D10%26pmod%3D370442273070%26ps%3D63%26clkid%3D6245451955232999641

Πρεπει να κοψεις τα μεταλλικα μερη των 2 sim και τα προσαρμοζεις σε εναν ανταπτορα? Η γινεται με αλλο τροπο να τοποθετηθουν οπως ειναι και οι δυο sim (μια κλωνοποιημενη και μια vodafone) ??

 

 

 

 

φίλε επειδή έχω δουλέψει dual sim adaptor μπορώ να σου πω λεπτομέρειες!

κατ αρχάς το συγκεκριμένο δεν κάνει γιατί είναι μόνο για gsm κάρτες και όχι 3G

απ ότι ξέρω δεν μπορείς να έχεις και αυτό τον αντάπτορα και μέσα σε αυτό 12-1 ή 16-1 γιατί "κυριαρχεί" ένα απ όλα sim menu!

το δούλεψα για καιρό (έπαιζε τέλεια) σε Nokia 1600

περίμενε λίγο μήπως βρω κανένα link γιατί οι κινέζοι βαράνε στο κεφάλι πλέον!

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησουλες να κανω κι εγω! Οι sim της vodafone ακουσα οτι δεν κλωνοποιουνται. Αν ομως εχω μια καρτα wind και κανω φορητοτητα στη vodafone? Και δευτερον επειδη ειδα οτι υπαρχουν v1 v2 v3 sim 32 bit 64 bit κτλ πως καταλαβαινω μια καρτα αν πληρει τις προυποθεσεις κλωνοποιησης?
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησουλες να κανω κι εγω! Οι sim της vodafone ακουσα οτι δεν κλωνοποιουνται. Αν ομως εχω μια καρτα wind και κανω φορητοτητα στη vodafone? Και δευτερον επειδη ειδα οτι υπαρχουν v1 v2 v3 sim 32 bit 64 bit κτλ πως καταλαβαινω μια καρτα αν πληρει τις προυποθεσεις κλωνοποιησης?

Για την πρώτη ερώτηση, όταν μεταφέρεσαι σε άλλο δίκτυο με φορητότητα, σου δίνουν καινούργια κάρτα sim και δεν κρατάς την παλιά ;)

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με αυτό που ανάφερα εχθές, δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπορώ να βρω dual sim adaptor πλέον σε καλή τιμή!

Billys_RR ψάξε και επέλεξε κάποια μάρκας magic sim πάντως

 

2 ερωτησουλες να κανω κι εγω! Οι sim της vodafone ακουσα οτι δεν κλωνοποιουνται. Αν ομως εχω μια καρτα wind και κανω φορητοτητα στη vodafone? Και δευτερον επειδη ειδα οτι υπαρχουν v1 v2 v3 sim 32 bit 64 bit κτλ πως καταλαβαινω μια καρτα αν πληρει τις προυποθεσεις κλωνοποιησης?

 

δεν γνωρίζω για τις προϋποθέσεις κλωνοποιησης, αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι στην φορητότητα κρατάς ΜΟΝΟ τον αριθμό και αλλάζεις κάρτα sim με άλλη της εταιρείας που πας

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με αυτό που ανάφερα εχθές, δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπορώ να βρω dual sim adaptor πλέον σε καλή τιμή!

Billys_RR ψάξε και επέλεξε κάποια μάρκας magic sim πάντως

 

Ευχαριστω για τη βοηθεια! Αρα για τη χρηση που το θελω, simmax 12-1 + vodafone θα πρεπει να βρω αλλη λυση..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίρνεις dual sim συσκευή; Μία αξιόλογη όπως το B5722 ξεκινάει από 120€.

 

Ηθελα να αποφυγω αυτη τη λυση, εχω σαν δευτερο το N95, καθεται που καθεται ειπα μηπως μπορουσε να το κανει...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη βοηθεια! Αρα για τη χρηση που το θελω, simmax 12-1 + vodafone θα πρεπει να βρω αλλη λυση..

 

πάρε την συσκευή με τα 10€ από την vodafone που κρατάει και 15 μέρες η μπαταρία :lol:

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Θέλω να κλονοποιήσω 2 κάρτες FROG (αγοράστηκαν Ιουνιο 2009) σε μία ?

 

Μπορώ να το κάνω ? Κλονοποιούνται ? Τι χρειάζομαι ? Υπάρχει περίπτωση να τις καταστρέψω τις original και να τρεχω μετά για άλλες ?

 

Διάβασα τις τελευταίες 15 σελίδες αλλά δεν κατάφερα να βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα παιδια. Χρειαζομαι την βοηθεια σας.

 

Εχω δυο σιμ μια wind f2g4 (64k) και μια wind f2g2 (32κ).

Το κυριο τηλεφωνο μου ειναι το πρωτο στο οποιο εχω και internet.

Υπαρχει η δυνατοτητα να βαλω και τις δυο σιμ σε μια?

Αν ναι τι θα πρεπει να κανω?

Κι επισης, θα μπορω να εχω 3G για να μπαινω internet?

 

Ισως να εχουν απαντηθει οι ερωτησεις μου σε προηγουμενες σελιδες αλλα θα ηθελα αν γινεται να με κατευθυνεται γιατι εχω μπερδευτει και επιπλεον φοβαμαι μην κανω καμια χαζομαρα και χασω το F2G2...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Χρειαζομαι την βοηθεια σας.

 

Εχω δυο σιμ μια wind f2g4 (64k) και μια wind f2g2 (32κ).

Το κυριο τηλεφωνο μου ειναι το πρωτο στο οποιο εχω και internet.

Υπαρχει η δυνατοτητα να βαλω και τις δυο σιμ σε μια?

Αν ναι τι θα πρεπει να κανω?

Κι επισης, θα μπορω να εχω 3G για να μπαινω internet?

 

Ισως να εχουν απαντηθει οι ερωτησεις μου σε προηγουμενες σελιδες αλλα θα ηθελα αν γινεται να με κατευθυνεται γιατι εχω μπερδευτει και επιπλεον φοβαμαι μην κανω καμια χαζομαρα και χασω το F2G2...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

εχω αντιγραψει και τις 2 χωρις προβλημα. 3g θα εχεις κανονικα.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εχω αντιγραψει και τις 2 χωρις προβλημα. 3g θα εχεις κανονικα.:rolleyes:

 

μπορεις να με κατευθυνεις λιγο? :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από cosmolingua

Καλησπερα παιδια. Χρειαζομαι την βοηθεια σας.

 

Εχω δυο σιμ μια wind f2g4 (64k) και μια wind f2g2 (32κ).

Το κυριο τηλεφωνο μου ειναι το πρωτο στο οποιο εχω και internet.

Υπαρχει η δυνατοτητα να βαλω και τις δυο σιμ σε μια?

Αν ναι τι θα πρεπει να κανω?

Κι επισης, θα μπορω να εχω 3G για να μπαινω internet?

 

Ισως να εχουν απαντηθει οι ερωτησεις μου σε προηγουμενες σελιδες αλλα θα ηθελα αν γινεται να με κατευθυνεται γιατι εχω μπερδευτει και επιπλεον φοβαμαι μην κανω καμια χαζομαρα και χασω το F2G2...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

 

 

 

Παιδια αυτη εδω ειναι οκ?

http://cgi.ebay.com/16-1-Sim-Card-Reader-Writer-Copy-Cloner-Backup-Kit-/110529217799?pt=SIM_Cards&hash=item19bc0e0507

 

Επιπλεον ακολουθω αυτες τις οδηγιες?

http://mobiletricks.net/sim-cloning-guide/

 

Χρειαζεται να αγορασω κατι αλλο ή να κατεβασω drivers?

Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσεξω?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτη εδω ειναι οκ?

http://cgi.ebay.com/16-1-Sim-Card-Reader-Writer-Copy-Cloner-Backup-Kit-/110529217799?pt=SIM_Cards&hash=item19bc0e0507

 

Επιπλεον ακολουθω αυτες τις οδηγιες?

http://mobiletricks.net/sim-cloning-guide/

 

Χρειαζεται να αγορασω κατι αλλο ή να κατεβασω drivers?

Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσεξω?

Ευχαριστω

 

Οι οδηγίες είναι σωστές, έτσι γίνεται η διαδικασία.

 

Το συγκεκριμένο πακέτο (κάρτα 16 σε 1 + reader) δεν τον έχω χρησιμοποιήσει, οπότε δεν ξέρω να σου πω.

 

Οι drivers για το card reader περιέχονται στο cd που το συνοδεύει.

Edited by myphone-fan
Link to comment
Share on other sites

Εσυ ποιο εχεις χρησιμοποιησει?

καλημερα

 

Εγώ χρησιμοποιώ μία sim max 12 σε 1 εδώ και περίπου 3 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν βλέπω όμως να κυκλοφορεί εδώ και αρκετούς μήνες στο ebay. Όμως, ο reader φαίνεται ο ίδιος με αυτόν που θέλεις να αγοράσεις. Προτιμώ κυρίως με κάποιο κινητό Nokia, Motorola ή Samsung μιας και υπάρχει συμβατότητα και γρήγορη αλλαγή από την μία κάρτα στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, έξω από τα δόντια, θα το ρισκάρατε να κλωνοποιήσετε κάρτα sim f2g2;;;
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, έξω από τα δόντια, θα το ρισκάρατε να κλωνοποιήσετε κάρτα sim f2g2;;;

Τι σχέση έχει η κλωνοποίηση της κάρτας SIM με το οικονομικό πακέτο στο οποίο βρίσκεσαι;:rolleyes:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...