Jump to content

USB στα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλως αναρωτιεμαι πως γινεται και μεχρι στιγμης δεν εχει βγει εστω ενα κινητο με κανονικη θυρα USB στο οποιο να μπορεις να βαζεις φλασακια και να ανταλασσεις αρχεια?

 

Κατι τετοιο δεν θα χε πρακτικη σκοπιμοτητα πιστευετε?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Και παντα ειχα αυτη την σκεψη και πιστευω θα προσφερε μεγαλες ευκολιες αλλα υπαρχει η δυνατοτητα να γινει κατι τετοιο?

Επισης πιστευω πως παιζονται αλλα συμφεροντα απο πισω.

Αν τα κινητα ειχαν μια τετοια υποδοχη ισως αυτο να ηταν πληγμα για τις καρτες μνημης. Οχι οτι θα ταν αχρηστες γιατι ειναι ενσωματωμενες στο κινητο αλλα σιγουρα θα υπηρχε μια καπως πιο μειωμενη κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα που και εγώ την σκέφτηκα αλλά είναι αντιαισθητικό να βλέπεις κανονικό USB σε ένα όμορφο κινητό (φανταστείτε iPhone) και τρώει αρκετό χώρο. Γενικά και με αυτά που είμαστε μια χαρά είναι. Ας μην ξεχνάμε οι εταιρίες τώρα προτιμούν το cloud και όχι την ενσύρματη μεταφορά αρχείων
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως ζητημα συμφεροντων θα ειναι.

 

Οχι βεβαια οτι θα αντικαταστησουν την χρηση των καρτων μνημης οπως ειπες και εσυ, αλλα πες οτι εισαι με ενα φιλο και εχει δεδομενα σε USB τα οποια θελει να σου μοιρασει. Αντι να τρεχετε να ψαχνετε τον κοντινοτερο υπολογιστη, του λες για φερε λιγο, κανεις ενα τσουπ και τα στελνεις κατευθειαν στο κινητο το οποιο παντα εχεις μαζι.

 

Αυτο πιστευω θα ηταν κατι απο τα ποιο χρησιμα που θα μπορουσε να προσφερει μια τετοια επιλογη.

 

Ωραία ιδέα που και εγώ την σκέφτηκα αλλά είναι αντιαισθητικό να βλέπεις κανονικό USB σε ένα όμορφο κινητό (φανταστείτε iPhone) και τρώει αρκετό χώρο. Γενικά και με αυτά που είμαστε μια χαρά είναι. Ας μην ξεχνάμε οι εταιρίες τώρα προτιμούν το cloud και όχι την ενσύρματη μεταφορά αρχείων

 

Ναι σιγουρα, οπως ειπα δεν ειναι για μονιμη χρηση. (Δηλαδη να κυκλοφορεις με κινητο το οποιο θα εχει μονιμα κουμπωμενο το στικακι σαν εξωτερικη χρηση).

 

Αλλα ειναι οτι πρεπει για περιστασιακη χρηση για να αναταλλαξεις αρχεια με καποιον γνωστο.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα ηταν πρακτικο αλλα για να μην το κανουν τοσα χρονια ειτε δεν υπαρχει η δυνατοτητα τεχνολογικα (δεν το ξερω αυτο δεν ειμαι τεχνικος) ειτε εξαιτιας αλλα λογων.

Εγω πχ που το κινητο μου εχει 8GB μνημη δεν θα με χαλουσε να χα στην τσεπη μου ενα 16αρι να χω μεσα ταινιες μουσικη και τετοια ετσι ωστε σε κανενα ταξιδι να χω να βλεπω και να μην φορτωνω την καρτα μου μεχρι τερμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω μια αλλη λυση.Αντι να μπει κανονικη USB στα κινητα,να βγει ενας ανταπτορας που θα μετατρεπει την USB του στικ σε miniUSB θα ηταν πολυ ποιο πρακτικο απο το να πιανει ογκο η μεγαλη εισοδος στο κινητο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλά όλα αυτά που λέτε

αλλά σκεφτείτε σε κινητά

κλειστού λειτουργικού. αν

συνδεαμε πχ ενα sasmung κλειστού

με ένα άλλο κινητό ανοιχτού λειτουργικού

λογικά αφού την θήρα θα την έχει το κινητό

του κλειστού λειτουργικού το άλλο το κινητό θα

πρέπει να φορτίζει. και εκτός αυτού θα εμφανίσει και

μήνυμα στο κλειστο λειτ. κινητο οτι εχει βρει νέα συσκευή???

 

από την άλλη αν η θήρα αν έμπαινε στα ανοιχτ. λειτ. κινητά θα

έπρεπε να εμφανίζει κάτι αντίστοιχο. νομιζω πως αν άλλαζαν

τα λειτουργικά ισως ηταν εφικτό κάτι τέτοιο. ολα παντος

ειναι θεμα λειτουργικού

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ο πρωτος λογος που δε μπαινει ειναι κυριως το μεγεθος φανταζομαι,θα ηταν ακομα πιο χοντρο ενα κινητο με κανονικη usb θυρα
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος ένα toshiba με windows μπορεί και δέχεται όχι απευθείας αλλά με αντάπτορα ...

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Δέχονται σίγουρα τα Toshiba G900 και XDA Flame.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω ότι το USB host δεν είναι μονάχα για φλασακια.

 

Συνδέεις κανονικά PC mouse, keyboard, gamepad, harddrives κ.α

Αρκεί να έχεις τον κατάλληλο driver.

(Στο Flame μου δεν θέλει driver για πληκτρολόγιο και φλασακια.)

MyPhone history: Nokia 3310/6510 / Motorola V535/ V360 / Ubiquio 401 / O2 XDA Flame / Omnia i900 / GB T600 / Nokia 5230 / Huawei Ideos X5 / Toshiba AT100 / Samsung Duos / Lenovo 3500H /:cool:

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια...

 

Ο ανταπτορας αρσενικο-θυληκο που δειχνει το λινκ γιατι χρειαζεται και δεν κουμπωνει απευθειας στην υποδοχη του καλψδιου του φλασακι στο παραπανι λινκ?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Πλέον με το nokia N8 θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα! Ελπίζω και για τα επόμενα μοντέλα της nokia.

http://img532.imageshack.us/img532/1481/20100504002.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το οτι το USB θελει 5volt δεν παιζει ρολο?

Μονο τα "συμφεροντα" παιζουν!?

 

Τι οτι και καλα καει πολυ ρευμα και θα ριχνει την μπαταρια?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Τι οτι και καλα καει πολυ ρευμα και θα ριχνει την μπαταρια?

Αν συνδέσεις συσκευή σε πηγή με μικρότερη τάση από αυτή που χρειάζεται για να λειτουργήσει κανονικά, η συσκευή θα υπολειτουργεί. Η ΔΕΗ για παράδειγμα τροφοδοτεί τα σπίτια με τάση 220V. Έτσι οι συσκευές που συνδέεις στην πρίζα ή θα λειτουργούν κανονικά με τάση 220V ή θα θέλουν μετασχηματιστή. Γι' αυτό μερικές φορές που πέφτει η τάση βλέπεις τις λάμπες να ανάβουν πολύ "σιγά". Λογικά θα υπάρχει αυτό το πρόβλημα και με το USB αν οι μπαταρίες των κινητών είναι μικρότερες από 5V.

 

Πάντως ούτε εμένα θα μου άρεσε και πολύ να βλέπω μία υποδοχή USB στο κινητό μου... Εκτός αν είναι σαν αυτή τη φωτογραφία με το N8 που βάζεις άλλο καλώδιο για να συνδέσεις το USB.

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Αν συνδέσεις συσκευή σε πηγή με μικρότερη τάση από αυτή που χρειάζεται για να λειτουργήσει κανονικά, η συσκευή θα υπολειτουργεί. Η ΔΕΗ για παράδειγμα τροφοδοτεί τα σπίτια με τάση 220V. Έτσι οι συσκευές που συνδέεις στην πρίζα ή θα λειτουργούν κανονικά με τάση 220V ή θα θέλουν μετασχηματιστή. Γι' αυτό μερικές φορές που πέφτει η τάση βλέπεις τις λάμπες να ανάβουν πολύ "σιγά". Λογικά θα υπάρχει αυτό το πρόβλημα και με το USB αν οι μπαταρίες των κινητών είναι μικρότερες από 5V.

 

Πάντως ούτε εμένα θα μου άρεσε και πολύ να βλέπω μία υποδοχή USB στο κινητό μου... Εκτός αν είναι σαν αυτή τη φωτογραφία με το N8 που βάζεις άλλο καλώδιο για να συνδέσεις το USB.

1)Καμια συσκευη ηελκτρονικη δεν λειτουργει με εναλλασομενο ρευμα.ολες χρησιμοποιουν ανορθωτες(ακομα κ η οθονη του υπολογιστη, εχει μεσα ινβερτρ κ ρυθμιζει την συχνοτητα)

2)δεν εχει καμια σχεση η ταση. Δηλαδη τωρα οι μπαταριες των κινητων ειναι 12Volt???

3)Εαν συνδεσεις το κινητο σου στον υπολογιστη δεν φορτιζει ??? ο υπολογιστης την ιδια ταση δινει με την usb, ασχετα εαν εσυ εχεις διαφορετικο καλωδιο

4)Τα παντα γινονται για να πουλαει η κα8ε εταιρια τα καλωδια κ τους φορτιστες της....Εδω η ΝΟΚΙΑ,παλια, αγοραζες κινητο 400€ κ δεν σου εδινε καλωδιο...επρεπε να δωσεις αλλα 20 €για να το αγορασεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...