Jump to content

[Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα geoflo. Αν μπορεις στείλε μου σε παρακαλώ sε pm τις ρυθμίσεις της wind για το fmms (χειροκινητες) διότι η εταιρεία δεν ξερει την τύφλα της !!!

 

Ευχαριστω

Δοκίμασε τις παρακάτω ρυθμίσεις για mms (Wind)

 

MMSC: http ://192.168.200.95/servlets/mms

Proxy: 192.168.200.11:9401

APN: mnet.b-online.gr

Username: mms

Password: mms

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

SleepPY Patterns

 

Alarm application, using accelerometer data for the optimal triggering the alarm

 

http://i42.tinypic.com/dn0kzq.png

 

Για να αλλάξετε την γλώσσα επειδή είναι στα ρώσικα πηγαίνετε στο /home/user/MyDocs/sleeppy/ και κάντε edit με wordpad το αρχείο sleeppy.cfg. Στο τμήμα του user αλλάξτε το language από "rus" σε "eng".

 

http://maemo.org/packages/view/sleeppy/

 

εχει καταλαβει κανεις ρε παιδια πως λειτουργει αυτη η εφαρμογη ?

οχι τι κανει , αλλα πως θα τη κανω να δουλεψει .. 3 φορες εχω βαλει ξυπνητηρι μ αυτο και δεν εχει χτυπησει ουτε μια ...

Link to comment
Share on other sites

εχει καταλαβει κανεις ρε παιδια πως λειτουργει αυτη η εφαρμογη ?

οχι τι κανει , αλλα πως θα τη κανω να δουλεψει .. 3 φορες εχω βαλει ξυπνητηρι μ αυτο και δεν εχει χτυπησει ουτε μια ...

 

Ρύθμισε το ξυπνητήρι και βάλε το Ν900 πάνω στο κρεββάτι σου(κάτω στα πόδια) ώστε να "καταλαβαίνει" με το accelerometer πότε γυρίζεις στον ύπνο σου κτλ.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ρύθμισε το ξυπνητήρι και βάλε το Ν900 πάνω στο κρεββάτι σου(κάτω στα πόδια) ώστε να "καταλαβαίνει" με το accelerometer πότε γυρίζεις στον ύπνο σου κτλ.

την εφαρμογη πρεπει να την αφησω ανοιχτη να τρεχει ? η δε παιζει ρολο ?

Link to comment
Share on other sites

Opera Mobile 10 Comes To Maemo

http://maemocentral.com/2010/05/11/opera-mobile-10-comes-to-maemo/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+MaemoCentral+%28Maemo+Central%29&utm_content=Google+Reader

 

There are a number of known issues with this build:

  • Adobe Flash and other plugins are not supported.
  • Screen tearing may be visible when panning, especially in portrait mode. We expect to fix this in a future update.
  • The built-in on-screen keyboard is not supported. Use the physical keyboard or the on screen keyboard included with Opera Mobile.
  • There is no power management support. In practice this means that if you open a page with animations and leave Opera running, you will soon be using a payphone. Power is drained even when Opera is running in the background and/or the screen is turned off.
  • If you set Opera as the default browser, for example by installing the Browser Switchboard, an extra empty tab will get opened every time you open a link from an external application.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Maesynth

 

Electronic synthesizer for the N900

 

http://i42.tinypic.com/1198n6d.png

 

http://maemo.org/packages/view/maesynth/

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάποιες ερωτήσεις:

1. Οι εφαρμογές που είναι στο Development είναι καλύτερα να τις κατεβάζουμε?

Τι ακριβώς είναι οι εφαρμογές ant και clojure?

2. Η εφαρμογή mιcroemulator τι κάνει?

3. Γνωρίζει κανείς αν στο update θα ληθεί το πρόβλημα με το rootfs?

4. Πώς ακριβώς στέλνεις και πως λαμβάνεις MMS με το fMMS? ποιές ρυθμίσεις χρειάζονται?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάποιες ερωτήσεις:

1. Οι εφαρμογές που είναι στο Development είναι καλύτερα να τις κατεβάζουμε?

Τι ακριβώς είναι οι εφαρμογές ant και clojure?

2. Η εφαρμογή mιcroemulator τι κάνει?

3. Γνωρίζει κανείς αν στο update θα ληθεί το πρόβλημα με το rootfs?

4. Πώς ακριβώς στέλνεις και πως λαμβάνεις MMS με το fMMS? ποιές ρυθμίσεις χρειάζονται?

 

Ευχαριστώ

2. Είναι προσομοιωτής για να λειτουργούν εφαρμογές οι οποίες είναι γραμμένες σε java, διότι το Ν900 δεν υποστηρίζει επίσημα εφαρμογές java.

3. Δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικά με το rootfs και αν θα έχει παραπάνω ελεύθερο χώρο μετά την νέα αναβάθμιση. Ίσως έχει διαβάσει κάποιο άλλο μέλος για το rootfs.

4. Αν κάνεις μια αναζήτηση στο συγκεκριμένο θέμα με την λέξη fmms θα δεις ότι έχουν αναφερθεί αρκετά πράγματα και για το τι ρυθμίσεις χρειάζονται. Κάνε μια αναζήτηση για αρχή και αν έχεις απορία ή δεν σε καλύψει αυτό που θα βρεις μπορείς να ρωτήσεις ξανά. :)

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

1. Τις κάνεις εγκατάσταση με δική σου ευθύνη. Αυτές οι εφαρμογές είναι υπό ανάπτυξη και δεν είναι καθόλου σταθερές, ανά πάσα στιγμή μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στην λειτουργία της συσκευής σου και να καταλήξει "τούβλο". Ότι εφαρμογές κάνουμε εγκατάσταση από το extra devel καλό είναι πιο πριν να έχουμε διαβάσει καλά όλες τις πληροφορίες για την εφαρμογή και αν αναφέρονται προβλήματα.

2. Είναι προσομοιωτής για να λειτουργούν εφαρμογές οι οποίες είναι γραμμένες σε java, διότι το Ν900 δεν υποστηρίζει επίσημα εφαρμογές java.

3. Δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικά με το rootfs και αν θα έχει παραπάνω ελεύθερο χώρο μετά την νέα αναβάθμιση. Ίσως έχει διαβάσει κάποιο άλλο μέλος για το rootfs.

4. Αν κάνεις μια αναζήτηση στο συγκεκριμένο θέμα με την λέξη fmms θα δεις ότι έχουν αναφερθεί αρκετά πράγματα και για το τι ρυθμίσεις χρειάζονται. Κάνε μια αναζήτηση για αρχή και αν έχεις απορία ή δεν σε καλύψει αυτό που θα βρεις μπορείς να ρωτήσεις ξανά. :)

 

Δεν έχω ανοίξει το extra devel, μόνο το extra testing. Οι εφαρμογές development είναι νωμίζω απλά μιά απο τις κατηγορίες....όπωσ π.χ. multimedia ή games ή destop.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ανοίξει το extra devel, μόνο το extra testing. Οι εφαρμογές development είναι νωμίζω απλά μιά απο τις κατηγορίες....όπωσ π.χ. multimedia ή games ή destop.....

Τώρα κατάλαβα τι εννοούσες στην ερώτηση σου. Στην αρχή νόμιζα ότι ρώτησες για τον κατάλογο extra-devel, sorry κατάλαβα λάθος. :O

 

Αν ξέρεις τι κάνει η κάθε εφαρμογή στην συγκεκριμένη κατηγορία τότε μπορείς να τις κατεβάσεις. Αυτές οι εφαρμογές που βρίσκονται στην συγκεκριμένη κατηγορία αφορούν χρήστες που θέλουν να ασχοληθούν με την ανάπτυξη ή την δημιουργία εφαρμογών.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

παιδια για τορεντ υπαρχει μονο το transmission....?

καλο προγραμματακι by the way αλλα δεν πιανει με τιποτα τις ταχύτητες που επιανα με το bitorrent στο n97....

εχει πολλα σκαμπανεβάσματα....το προγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια για τορεντ υπαρχει μονο το transmission....?

καλο προγραμματακι by the way αλλα δεν πιανει με τιποτα τις ταχύτητες που επιανα με το bitorrent στο n97....

εχει πολλα σκαμπανεβάσματα....το προγραμμα...

 

ναι συμφωνω και γω. τρωει πολλα κοληματα. το χω δει να μου κατεβαζει και με 700κβ/σ ομως ...και μετα κολλησε λολ...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, καταφερε κανεις να δει βιντεο με ελληνικα srt ως τωρα? εμενα διαρκως μου τα βγαζει ιερογλυφικα, αν ξερει κανεις τπτ ας δωσει τα φωτα του ;)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, καταφερε κανεις να δει βιντεο με ελληνικα srt ως τωρα? εμενα διαρκως μου τα βγαζει ιερογλυφικα, αν ξερει κανεις τπτ ας δωσει τα φωτα του ;)

 

και σε μενα τα ιδια κανει φιλε....το ειπα και πιο πανω...

δυστυχώς πρεπει να περιμενουμε το επομενο update.....οταν με το καλο βγει και δεν εχουμε αλλαξει κινητο μεχρι τοτε....:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, καταφερε κανεις να δει βιντεο με ελληνικα srt ως τωρα? εμενα διαρκως μου τα βγαζει ιερογλυφικα, αν ξερει κανεις τπτ ας δωσει τα φωτα του ;)

 

Εγώ βλέπω κανονικα με τον mplayer. Στο xterminal γράψε :

 

echo "subfont-encoding=ISO-8859-7" > /home/user/.mplayer/config 

και θα τα βλέπεις κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνω και γω. τρωει πολλα κοληματα. το χω δει να μου κατεβαζει και με 700κβ/σ ομως ...και μετα κολλησε λολ...

 

πιανει τρελες ταχύτητες και μετα ξαφνικα πεφτει μετα ανεβαινει παλι και γενικα χαος...

κατεβασα το ιδιο αρχειο με το ιδιο γουαι φαι σε ενα ν97 με το μπιττορεντ και με το συγκεκριμένο προγραμμα στο κινητο μας...

στο πρωτο εκανε 15 λεπτα να κατεβει(200mb ) στο κινητο μας εκανε πανω απο 40 λεπτα με τρομερα κωλύματα.......

ελπιζω να δουμε στο μελλον φως και σε αυτο.....:lol:

 

Εγώ βλέπω κανονικα με τον mplayer. Στο xterminal γράψε :

 

echo "subfont-encoding=ISO-8859-7" > /home/user/.mplayer/config 

και θα τα βλέπεις κανονικά.

 

αμαν βρε παιδι γιατι δεν το λες τοσο καιρο....:lol::lol:

να εισαι καλα....:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω κανονικα με τον mplayer. Στο xterminal γράψε :

 

echo "subfont-encoding=ISO-8859-7" > /home/user/.mplayer/config 

και θα τα βλέπεις κανονικά.

 

 

να σαι καλα φιλε μου :)

 

Εγώ βλέπω κανονικα με τον mplayer. Στο xterminal γράψε :

 

echo "subfont-encoding=ISO-8859-7" > /home/user/.mplayer/config 

και θα τα βλέπεις κανονικά.

 

/home/user/.mplayer/config

 

αυτη η εντολη πρεπει να ειναι λαθος γιατι μου βγαζει directory not found k error :rolleyes:

 

μια χαρα ηταν τελικα η εντολη απλα δε τη περνουσα σωστα :wacko:

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα,δεν είναι chatroom
Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνω και γω. τρωει πολλα κοληματα. το χω δει να μου κατεβαζει και με 700κβ/σ ομως ...και μετα κολλησε λολ...

 

Δουλεύει καλύτερα αν βάλεις ενα όριο στο "preferences" > "limit download speed" το οποιο ειναι χαμηλοτερο απο την μεγιστη ταχυτητα. Εγω το'χω γυρω στα 400.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μηπως ξερει κανεις καμια εφαρμογη που να δινει αυτοματη απαντηση οταν συνδεω τα ακουστικα;ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια!Κατεβασα την εφαρμογη fmms αλλα δεν γνωριζω τις ρυθμισεις που πρεπει να κανω για να λειτουργησει.Εψαξα στο forum και βρηκα μοναχα ρυθμισεις για WIND,εγω εχω vodafone.Μπορει καποιος να με βοηθησει να ενεργοποιησω την εφαρμογη;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια!Κατεβασα την εφαρμογη fmms αλλα δεν γνωριζω τις ρυθμισεις που πρεπει να κανω για να λειτουργησει.Εψαξα στο forum και βρηκα μοναχα ρυθμισεις για WIND,εγω εχω vodafone.Μπορει καποιος να με βοηθησει να ενεργοποιησω την εφαρμογη;

Kαλημέρα.

Δοκίμασε τις παρακάτω ρυθμίσεις και ενημέρωσε μας αν λειτουργούν σωστά:

MMSC: http://mms.vodafone.gr

Proxy: 213.249.019.049:5080 (ή 9201)

APN: mms.vodafone.net

Username: user

Password: pass

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Δοκιμασα και με τους δυο εναλλακτικούς αριθμους που μου εδωσες στο proxy αλλα δεν εγινε τιποτα.Μου εβγαλε"error -2 name or service not known"

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα.

Δοκίμασε τις παρακάτω ρυθμίσεις και ενημέρωσε μας αν λειτουργούν σωστά:

MMSC: http://mms.vodafone.gr

Proxy: 213.249.019.049:5080 (ή 9201)

APN: mms.vodafone.net

Username: user

Password: pass

 

καλημερα

θα ηθελα κ εγω μια πληροφορια για τα fmms εχω cosmote συνδεση:

δεν ξερω της ρυθμισεις τη ρυθμισεις πρεπει να βαλω ?? καμια βοηθεια καποιος??

acces point?

proxy?

proxy port?

mmsc?

κτλ...

Edited by vithosclub
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...