Jump to content

[Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μια πολυ ενδιαφερον εφαρμογη , το download link ειναι στην περιγραφη του video

 

αλλα πως κανουμε εγκατασταση αρχεια Python

 

τελικα το εκανα εγκατασταση. η εφαρμογη ειναι πραγματικα must.

πλεον δεν χρειαζεσε 2 χερια για να ξεκλειδωσεις το κινητο.

Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα με συνδεμένο το Ν900 μόλισ ανοίξω το map loader μου βγάζει αυτό

[ATTACH]15733[/ATTACH]

Ξέρει κανείς τι να κάνω:

 

Όπως λέει εδώ η λύση για το παραπάνω πρόβλημα είναι να δώσουμε την ακόλουθη εντολή στο xterminal:

 

cp /home/user/MyDocs/.qf /home/user/MyDocs/qf

Edited by dimitrispm
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει εδώ η λύση για το παραπάνω πρόβλημα είναι να δώσουμε την ακόλουθη εντολή στο xterminal:

 

cp /home/user/MyDocs/.qf /home/user/MyDocs/qf

 

Πρέπει να έχω εγκαταστήσει το rootsh?

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχω εγκαταστήσει το rootsh?

 

Εγώ το έχω αλλα δε νομίζω να είναι απαραίτητο... πάντως σε μένα δεν το βρίσκει το qf αρχείο..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω αλλα δε νομίζω να είναι απαραίτητο... πάντως σε μένα δεν το βρίσκει το qf αρχείο..

 

Και εγώ το δοκίμασα χωρίς rootsh και δεν το βρίσκει...

Έλεξα 2-3 φορές αν κάνω μλκ με τα spaces αλλά τίποτα...

Τώρα τι άλλη μλκ κάνουμε εμείς δεν ξέρω.

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια και εγω το ιδιο προβλημα αντιμετοπιζω και το εχω δοκιμασει σε xp vista kai windows7.. μηπως συμβαινει αυτο επειδη εχω περασει τους χαρτες για ofline mode με την διαδηκασια του copy paste αρχειου diskcache ??? εχει καταφερει κανεις να κανει την διαδικασια των Map loader οπου προσποαθουμε τωρα ενω ειχε περασει πριν τους ofline χαρτες? ευχαρηστω Edited by vithosclub
Link to comment
Share on other sites

lfocus 0.307-1

 

Ένα status area widget που επιτρέπει να αλλάζει το focus στο video κατά τη διάρκεια της εγγραφής. Επίσης δίνει τη δυνατότητα να ανοιγοκλείνει το LED και το red light στο video. Πολύ χρήσιμο!

 

Περισσότερα εδώ

...συνείδηση, κάθε γενιάς μανιφέστο...
Link to comment
Share on other sites

Για να λύσετε το πρόβλημα που(προκαλείται από τον fmtx-faker) που δεν δείχνει τη σωστή έκδοση στα σχετικά της συσκευής αλλά και για να εμφανιστεί η επιλογή πομπός fm όταν παίζεται ένα τραγούδι στον media player ώστε να ενεργοποιηθεί κατευθείαν ο fm transmitter κάντε τα εξής απλά στο τερματικό :

 

1. Πάρτε δικαιώματα root με την εντολή sudo gainroot και [enter]

2. Γράψτε dpkg --purge fmtx-faker και [enter]

 

Κατεβάστε αυτή την έκδοση του fmtx-faker, εγκαταστήστε την, κάντε μία επανεκκίνηση και το πρόβλημα λύθηκε:)

 

δεν δουλέυει :S μου βγάζει ένα μήνυμα :requested operation requires superuser privilege

Link to comment
Share on other sites

δεν δουλέυει :S μου βγάζει ένα μήνυμα :requested operation requires superuser privilege

 

Έχεις εγκαταστήσει το rootsh;

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκαταστήσει το rootsh;

 

όχι :S το εγκατέστησα ομώς και τώρα λειτουργεί !! :)

Edited by crkwn
Link to comment
Share on other sites

(( cp /home/user/MyDocs/.qf /home/user/MyDocs/qf ))

 

καλησπερα με την εγαρμογη map loader εχει κανει καμια προοδο κανενας απο εμας που ειχαμε προβλημα εγκαταστης των ovi maps 3??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Παιδια! Μολις επιασα σημερα το ν900 στα χερια μου... Εκανα ολα τα update του maemo κανονικα... Προσπαθησα ομως να περασω καποια αλλα προγραμματα χωρις επιτυχια... Δημιουργισα catalogue (extras και testing) αλλα στην αναζητηση που κανω δεν μου βγαζει κατι (εκτος απο τα update της νοκια και του maemo)... Σχετικα με το extras ή με το testing τιποτα... Δεν γνωριζω και πολλα αλλα απ'οτι εψαξα δεν βρηκα καποια λυση... Επισης πιστευω πως δημιουργισα σωστα τους catalogue... Μπορει καποιος να με βοηθησει??
Link to comment
Share on other sites

καπου τωρα δεν θα εδιναν και μια major αναβαθμιση?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Παιδια! Μολις επιασα σημερα το ν900 στα χερια μου... Εκανα ολα τα update του maemo κανονικα... Προσπαθησα ομως να περασω καποια αλλα προγραμματα χωρις επιτυχια... Δημιουργισα catalogue (extras και testing) αλλα στην αναζητηση που κανω δεν μου βγαζει κατι (εκτος απο τα update της νοκια και του maemo)... Σχετικα με το extras ή με το testing τιποτα... Δεν γνωριζω και πολλα αλλα απ'οτι εψαξα δεν βρηκα καποια λυση... Επισης πιστευω πως δημιουργισα σωστα τους catalogue... Μπορει καποιος να με βοηθησει??

Για να δεις αν έκανες σωστά τα βήματα διάβασε το Πως δημιουργούμε νέα repositories;. Μήπως ενεργοποίησες την επιλογή Disabled όπως δείχνει η εικόνα και για αυτό δεν σου δείχνει τους καταλόγους? Ξανά κοίταξε την διαδικασία και ενημέρωσε μας.

 

Υ.Γ. Καλορίζικο :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις αν έκανες σωστά τα βήματα διάβασε το Πως δημιουργούμε νέα repositories;. Μήπως ενεργοποίησες την επιλογή Disabled όπως δείχνει η εικόνα και για αυτό δεν σου δείχνει τους καταλόγους? Ξανά κοίταξε την διαδικασία και ενημέρωσε μας.

 

Υ.Γ. Καλορίζικο :)

 

Απο το λινκ που μου εδειξες το κανω... Και δεν ειναι τικαρισμενο το disable.. Επισης κατεβασα (απο τον υπολογιστη μου) την μεταφραση του μαεμο στα ελληνικα οπως και το pidgin και τα ετρεξα μεσα απο την memory... Ολοκληρωθηκαν και οι 2 εγκαταστασεις με επιτυχια αλλα χωρις καποιο αποτελεσμα... δεν ειχε γινει η μεταφραση ουτε ειδα καποιο εικονιδιο του pidgin. Ακομα και μετα απο restart...

Link to comment
Share on other sites

Απο το λινκ που μου εδειξες το κανω... Και δεν ειναι τικαρισμενο το disable.. Επισης κατεβασα (απο τον υπολογιστη μου) την μεταφραση του μαεμο στα ελληνικα οπως και το pidgin και τα ετρεξα μεσα απο την memory... Ολοκληρωθηκαν και οι 2 εγκαταστασεις με επιτυχια αλλα χωρις καποιο αποτελεσμα... δεν ειχε γινει η μεταφραση ουτε ειδα καποιο εικονιδιο του pidgin. Ακομα και μετα απο restart...

 

Για να αλλαξεις την γλωσσα θα πας απο τις ρυθμισεις και θα την αλλαξεις απο εκει.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλαξεις την γλωσσα θα πας απο τις ρυθμισεις και θα την αλλαξεις απο εκει.

 

Δικιο εχεις! νομιζα μετα την εγκατασταση θα γινοταν κανονικα! ευχαριστω... Καμια ιδεα σχετικα με τους καταλογους?

Link to comment
Share on other sites

μια πολυ ενδιαφερον εφαρμογη , το download link ειναι στην περιγραφη του video

 

αλλα πως κανουμε εγκατασταση αρχεια Python

 

τελικα το εκανα εγκατασταση. η εφαρμογη ειναι πραγματικα must.

πλεον δεν χρειαζεσε 2 χερια για να ξεκλειδωσεις το κινητο.

 

μπορείς να μας πεις που βρηκες αυτο το προγραμματάκι κ πως έκανες την εγκατάσταση????

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μας πεις που βρηκες αυτο το προγραμματάκι κ πως έκανες την εγκατάσταση????

 

οπως αναφερω το download link , ειναι στην περιγραφη του video .

αφου λοιπον το κατεβαζεις και εστω οτι το αποθηκευης στα documents.

ανοιγεις τον x-terminal και παιρνεις δικαιωματα root με την εντολη .

sudo gainroot (πρεπει να εχεις εγκαταστημενη την εφαρμογη rootsh

 

Στην συνεχεια γραφεις

 

python /home/user/MyDocs/.documents/lockd.py &

 

και εισαι ετοιμος.

σε περιπτωση που δεν λειτουργει δεν εχεις εγκαταστημενο το python .

Ενεργοποιησε τους καταλογους extra-devel και κανε εγκατασταση την εφαρμογη¨:

maemo-python-device-env

 

σε περιπτωση που κανεις restart to κινητο πρεπει να ξανατρεξεις το script

python /home/user/MyDocs/.documents/lockd.py &

Link to comment
Share on other sites

οπως αναφερω το download link , ειναι στην περιγραφη του video .

αφου λοιπον το κατεβαζεις και εστω οτι το αποθηκευης στα documents.

ανοιγεις τον x-terminal και παιρνεις δικαιωματα root με την εντολη .

sudo gainroot (πρεπει να εχεις εγκαταστημενη την εφαρμογη rootsh

 

Στην συνεχεια γραφεις

 

python /home/user/MyDocs/.documents/lockd.py &

 

και εισαι ετοιμος.

σε περιπτωση που δεν λειτουργει δεν εχεις εγκαταστημενο το python .

Ενεργοποιησε τους καταλογους extra-devel και κανε εγκατασταση την εφαρμογη¨:

maemo-python-device-env

 

σε περιπτωση που κανεις restart to κινητο πρεπει να ξανατρεξεις το script

python /home/user/MyDocs/.documents/lockd.py &

 

δν μου δουλεύει τα έκανα όλα!!

Link to comment
Share on other sites

δν μου δουλεύει τα έκανα όλα!!

 

δεν μπορει κατι θα κανεις λαθος .

1. εχεις αποθηκευσει το αρχειο lockd.py στα εγγραφα ?

2. εχεις βαλει ολα τα κενα και τα κεφαλαια σωστα?

3,το & στο τελος?

4.αν εισαι σιγουρος οτι εχεις κανει ολα τα παραπανω σωστα , τοτε δοκιμασε να κανεις install to python απο τον x-terminal γραφωντας

apt-get install python2.5-runtime

αφου το κανεις εγκατασταση δοκιαμσε παλι την γνωστη εντολη

Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως που συνδέω το κινητό με τον μαπ λοαντερ μου βρίσκει την καρτα μνήμης γτ εκει έχει ενα qf αρχειο από τους χάρτες του Ν78.Την εσωτερική μνήμη ουτε που θέλει να την δει.Εχω XP και τα έκανα όλα. :S
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει τρόπος ή πρόγραμμα flash έτσι ώστε να "παίζουν" τα βίντεο από το internet χωρίς "κολλήματα"?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...