Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5230


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα!!μολις πηρα και εγω το κινητακι..ειμαι νεος χρηστης νοκια και γι'αυτο εχω καποιες αποριες..εχω βαλει μια καρτα μνημης και δεν ξερω αν μπορω να κανω φακελους π.χ στην μουσικη και στις εικονες,για να τα βλεπω με κατηγοριες που θελω και οχι με τις κατηγοριες που εχει..πως μπορω να βαλω τους garmin χαρτες και τι ρυθμισεις πρεπει να κανω για να μην χρεωνομαι?και κατι τελευταιο..εχω κατεβασει καποια θεματα αλλα στον φακελο που ειναι ειναι περισσοτερα απο ενα αρχεια..ποιο βαζω??

ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 727
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.:)

Σαν καινούργιος στον χώρο του symbian καλό είναι να διαβάσεις το FAQ της πρώτης σελίδας.Θα σε βοηθήσει πολύ στα πρώτα σου βήματα.

Για την μουσική μπορείς να περάσεις τους φακέλους όπως τους έχεις στον υπολογιστή σου και από την μουσική βιβλιοθήκη να έχεις πρόσβαση σε αυτούς.

Για τις εικόνες δεν μπορείς να κάνεις κάτι.Δυστυχώς έτσι είναι η δομή στα symbian.Μόνο με κάποιο πρόγραμμα θα μπορούσες να κάνεις κάτι,για αυτό όμως καλύτερα να απευθυνθείς στο σωστό θέμα: [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.4 & v9.5

Όσο για το τελευταίο ερώτημά σου αν μπορείς γράψε λίγο ποιο κατανοητά ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

οτι και να θελω να περασω πρεπει να εχω το nokia pc suite?η μπορω να το κανω με την μαζικη αποθικευση?στους χαρτες δεν ξερω καν που πρεπει να τους περασω και πως αλλα πιστευω με την παραπανω σελιδα που μου ειπες φιλε impreza_sti θα μου λυθουν πολλες αποριες..οσο για τα θεματα σε ενα φακελο που ειναι για ενα θεμα εχει πολλα αρχεια..κανω καποιο εγκατασταση η τα περναω ολα τα αρχεια στη καρτα??
Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο που έχει κατάληξη .sis θα κάνεις εγκατάσταση. Δεν χρειάζεσαι το pcsuite για να περνάς εφαρμογές στο κινητό σου. Μπορείς απλά να περνάς τα αρχεία εγκατάστασης στην κάρτα μνήμης και μετά να τα κάνεις μέσα από το κινητό σου. Διάβασε το FAQ όπως σου είπε ο impreza_sti, θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πολλά πράγματα γύρω από το κινητό σου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είμαι στην τρίτη μέρα συνύπαρξης με το νοκια 5230 και το συγκεκριμένο τηλέφωνο μέχρι στιγμής μου έχει δώσει τις καλύτερες εντυπώσεις. Πολύ καλή απόκριση οθόνης, στιβαρή κατασκευή (σου δίνει την αίσθηση ενός αρκετά ακριβότερου μοντέλου. Το μόνο που θα ήθελα να μου πείτε, αν γνωρίζει κάποιος είναι το πως εμφανίζεις την λίστα με τις εργασίες που υπάρχουν στο ημερολόγιο στην αρχική οθόνη αναμονής. Στο μενού --> Ρυθμίσεις Προσωπικό --> Αρχική οθόνη --> Αρχική οθόνη δεν έχει checkbox για το ημερολόγιο. Μήπως είναι θέμα έκδοσης λογισμικού? (έχω την 11.0.079) 'Η είναι κάποια άλλη ρύθμιση?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Στιβαρη κατασκευη??:confused:

Προσωπικα δεν θα ελεγα οτι ειναι και στιβαρο καθως εχουμε το φαινομενο της ''κουδουνιστρας'' στο πληκτρο που κλειδωνει και ολα τα μερη του ειναι πλαστικα. Μετρια θα την χαρακτηριζα την ποιοτητα κατασκευης του. Αλλα ειναι σουπερ για τα λεφτα του οποτε το ξεχνας αμεσως αυτο :p

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Να ρωτησω κατι που ειναι γενικη απορια για διαφορα κινητα που εχω απλως επειδη τις τελευταιες μερες εχω το 5230 ειπα να ρωτησω εδω μεσα. Οταν σε μια επαφη κανω προσθηκη στοιχειου και βαλω ημερομηνια γεννησης θα εχω ειδοποιηση την ημερα γεννεθλιων του η θα πρεπει να μπει αποκλειστικα και μονο σαν σημειωση στο ημερολογιο;

Link to comment
Share on other sites

Στο 5230 συγκεκριμένα όχι δεν θα έχεις ειδοποίηση.

Θα πρέπει να δημιουργήσεις το αντίστοιχο συμβάν στο ημερολόγιο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα που παρατηρησα και δεν μπορω να βρω την λυση! Εχω βαλει εναν ηχο κλησεις απο ενα τραγουδι (την εισαγωγη του για την ακριβεια) και εννοω αλλες συσκευες που ειχα επαιζε ολοκληρο στο 5230 μου σταματαει στο μεσο της εισαγωγης βγαζοντας μηνυμα στον καλουντα "η κληση σας προωθειται". Πως μπορω να το κανω να παιζει συνεχεια ωστε το τραγουδι να κανει κατι σαν loop;

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Mε καθημερινή χρήση περίπου 90' μουσικής (mp3/ραδιοφώνου), 45'-60' κλήσεις, κανένα 15-20λεπτο σύνδεση στο internet, λίγο παιχνίδι και σπανιότερα gps, μου κρατάει περίπου 2,5-3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα κυκλοφόρησε το νεο Firmware για το Nokia 5230.

 

Οι αλλαγές που εχει είναι οι εξής.

 

1.Improved Music Player

2.Adding OviSync application

3.Also Kinetic Scrolling on Main Menu

4.Faster GPS Satellite in the Fix

5.Overall speed of the system and Opening/Closing application speed also increased

 

Κατεβάστε το απο την επίσημη σελίδα της NOKIA

 

http://www.nokia.gr/support/software/phone-software-update

 

Προσοχη.

Είναι μόνο για όσους έχουν συσκευή με Ελληνικό Product Code.

Οι υπόλοιποι θα πρέπει να κάνουν την αλλαγή σε κάποιο Επίσημο Service.

Link to comment
Share on other sites

εχει βαλει κανενας garmin ή ndrive? τρεχει κανονικα

 

 

Και κατι ακομα που παρατηρησα και δεν μπορω να βρω την λυση! Εχω βαλει εναν ηχο κλησεις απο ενα τραγουδι (την εισαγωγη του για την ακριβεια) και εννοω αλλες συσκευες που ειχα επαιζε ολοκληρο στο 5230 μου σταματαει στο μεσο της εισαγωγης βγαζοντας μηνυμα στον καλουντα "η κληση σας προωθειται". Πως μπορω να το κανω να παιζει συνεχεια ωστε το τραγουδι να κανει κατι σαν loop;

 

Ευχαριστω!

δεν εχει να κανει το τηλεφωνο φιλε. πρεπει απο τις ρυθμισεις της γραμμης να εχει περισοτερη αναμονη για απαντηση και να μην προοθει γρηγορα στον τηλεφωνητη.

Edited by manwlis77
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη η νεα εκδοση firmware. οπτικα δεν εχει διαφορες αλλα το τηλ εχει γινει ταχυτερο σε ολα!
Link to comment
Share on other sites

Aν μιλας σε σχεση με το 5800 , ναι αλλαζει...:O Θα βγει σε πολλα χρωματα αλλα χλωμο το κοβω να ερθουν ολα στην Ελλάδα , τουλαχιστον απ την Αλφα Κοπυ..:cry:

εμενα εχει και 2 επιπλεον καπακια. ενα μπλε και ενα ροζ.

ειναι παραεισαγωγη? σημερα το πηρα απο το πλαισιο.

που βλεπω το product number?

δεν εχει και πενακι!! εχει μονο αυτο που κρέμεται το τρίγωνο

Edited by manwlis77
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ!!!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ειναι γαλλικο . αν του κανω update μονος μου θα εχω προβλημα? στη νοκια θα πληρωσω? αν ναι θα το παω αυριο πισω στο πλαισιο.....
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις μέσω FOTA δεν θα χάσεις τα ελληνικά.

Αν κάνεις μέσω του Nokia Software Updater ναι, θα τα χάσεις.

Αν πας σε Nokia Shop θα πληρώσεις 16€ θα κάνουν αναβάθμιση και δεν θα χάσεις τα ελληνικά.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώσεις επειδή δεν είναι ελληνικό, δηλαδή δική της εισαγωγή.

Επίσης με τη διαδικασία που θα ακολουθήσουν αυτοί δεν θα έχεις το κίνδυνο να χάσεις εσύ μεταγενέστερα τα ελληνικά με οποιοδήποτε τρόπο και αν αναβαθμίσεις.

 

Διάβασε αυτό!

Περί παράλληλων εισαγωγών...

Edited by Itchrist86

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα κυκλοφόρησε το νεο Firmware για το Nokia 5230.

 

Οι αλλαγές που εχει είναι οι εξής.

 

1.Improved Music Player

2.Adding OviSync application

3.Also Kinetic Scrolling on Main Menu

4.Faster GPS Satellite in the Fix

5.Overall speed of the system and Opening/Closing application speed also increased

 

Κατεβάστε το απο την επίσημη σελίδα της NOKIA

 

http://www.nokia.gr/support/software/phone-software-update

 

Προσοχη.

Είναι μόνο για όσους έχουν συσκευή με Ελληνικό Product Code.

Οι υπόλοιποι θα πρέπει να κάνουν την αλλαγή σε κάποιο Επίσημο Service.

 

Σχετικά με τη 1η τροποποίηση, δεν είδα κάποια ιδιαίτερη διαφορά, ούτε και στο music player. Ακόμα εξακολουθούν να αφήνουν "ίχνη" στην tracklist τα άλμπουμ που διαγράφονται από τη βιβλιοθήκη. Συνήθως συμβαίνει με mp3 που είναι με ελληνικούς χαρακτήρες..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις αν εχει τις ιδιες διαστασεις με το 5800.

Το καλυμα της μπαταριας με ενδιαφερει περισσοτερο, μηπως τα πισω καλυματα του 5230 μπαινουν και στο 5800.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις αν εχει τις ιδιες διαστασεις με το 5800.

Το καλυμα της μπαταριας με ενδιαφερει περισσοτερο, μηπως τα πισω καλυματα του 5230 μπαινουν και στο 5800.

Δεν μπορείς να βάλεις τα πίσω καπάκια από το ένα κινητό στο άλλο, γιατί το ένα έχει φλας (5800) και το άλλο όχι (5230).

 

η συνδεση στο nss για αλλαγη product code μπορει να γινει με bluetooth?

χανω την εγγυηση?

Αν είναι branded συσκευή (δηλαδή από vodafone ή cosmote) ναι την χάνεις αλλά και πάλι θα σε καλύπτει η εγγύηση από την nokia οπότε μπορείς να το πας σε κάποιο nokia store. Μόνο με το καλώδιο λειτουργεί.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...