Jump to content

[Επίσημο] Nokia E52


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν έχει ελληνικά είναι σίγουρα παράλληλης εισαγωγής.

Μη λέμε τα ίδια και τα ίδια...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να μου πει, όταν σε καλούν, η φωτογραφία της επαφής τι μέγεθος έχει; Μικρογραφία (π.χ. Ε66) ή πλήρη οθόνη (π.χ. Ε75)

 

Αν επιλέξεις την εικόνα από το κινητό (είτε από αποθηκευμένη είτε από την κάμερα) θα σου την δείξει fullscreen.

 

Αν όμως κάνεις συγχρονισμό με πχ Outlook, έχω παρατηρήσει ότι μπορεί να αλλάξει από πλήρης σε μικρότερη.

Επίσης αν ορίζεις την εικόνα από το Outlook, τότε σίγουρα δεν θα είναι fullscreen.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. μια ερωτηση για όσους χρησιμοποιούν ακουσ

τικό bluetooh.. έχετε κάποιο πρόβλημα; γιατί σε εμένα κολλάει αρκετά συχνά η σύνδεσή της συσκευής με το ακουστικό με αποτέλεσμα να μην με ακούει ο συνομιλητής μου.. πρέπει να το κλείσω και να το ξανάσυνδέσω για να επανέλθει.. το κάνει με όλα τα ακουστικά που έχω δοκιμάσει (5!) απλός με κάποια πολύ και με αλλά λιγότερο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. μια ερωτηση για όσους χρησιμοποιούν ακουσ

τικό bluetooh.. έχετε κάποιο πρόβλημα; γιατί σε εμένα κολλάει αρκετά συχνά η σύνδεσή της συσκευής με το ακουστικό με αποτέλεσμα να μην με ακούει ο συνομιλητής μου.. πρέπει να το κλείσω και να το ξανάσυνδέσω για να επανέλθει.. το κάνει με όλα τα ακουστικά που έχω δοκιμάσει (5!) απλός με κάποια πολύ και με αλλά λιγότερο...

 

Εγώ το παθαίνω περίπου 1-2 φορές την ενβδομάδα. Η σύνδεση με το ΒΤ χάνεται, αλλά η ένδειξη ότι υπάρχει handsfree παραμένει, με αποτέλεσμα όταν χτυπάει το τηέφωνα και το απαντήσεις, πρέπει να ενεργοποιήσεις το ακουστικό να μιλήσεις.

 

Επανέρχεται μόνο με restart του κινητού

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. μια ερωτηση για όσους χρησιμοποιούν ακουσ

τικό bluetooh.. έχετε κάποιο πρόβλημα; γιατί σε εμένα κολλάει αρκετά συχνά η σύνδεσή της συσκευής με το ακουστικό με αποτέλεσμα να μην με ακούει ο συνομιλητής μου.. πρέπει να το κλείσω και να το ξανάσυνδέσω για να επανέλθει.. το κάνει με όλα τα ακουστικά που έχω δοκιμάσει (5!) απλός με κάποια πολύ και με αλλά λιγότερο...

 

Έχω διαπιστώσει και εγώ προβλήματα με τις blue tooth συνδέσεις με διάφορες συσκευές (μία κάθε φορά) ΚΑΙ με ακουστικά blue tooth. Ορισμένες φορές είναι τόσο ενοχλητικό που καθιστά άχρηστα τα ακουστικά. Έτσι χρησιμοποιώ μόνο ακουστικά με καλώδια (και αυτά με μειωμένη απόδοση κατά την άποψή μου).

Edited by yanastas
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαπιστώσει και εγώ προβλήματα με τις bluetooth συνδέσεις με διάφορες συσκευές (μία κάθε φορά) ΚΑΙ με ακουστικά bluetooth. Ορισμένες φορές είναι τόσο ενοχλητικό που καθιστά άχρηστα τα ακουστικά.

 

+1 κι από μένα με το Ε51 παρά το τελευταίο fw update. Και που θα πάρω το Ε52 δηλ. δεν θα απαλλαγώ...:worry:

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Για αυτούς που ρωτάνε για τη μαύρη πρόσοψη έχω να πω ότι εγώ την έχω πάρει πριν τις γιορτές από το ebay. Δυστυχώς η εφαρμογή της είναι τόσο κακή που την έβγαλα αμέσως. Συγκεκριμένα το κάτω τμήμα πρέπει να ήταν στραβωμένο με αποτέλεσμα να μην κουμπώνει καλά με το επάνω.Στο τέλος από την πολύ πίεση κατάφερα και έσπασα και το ένα δοντάκι από τα δύο που έχει κάτω-κάτω στη πλευρά του πληκτρολογίου και ... ησύχασα.

Δε ξέρω αν εγώ ήμουν ο γκαντέμης ή έτσι είναι όλα. Πάντως έχω να παρατηρήσω τα εξής :

> Η συσκευασία περιείχε μια πολύ βολική θήκη από διάφανο σκληρό πλαστικό.

> Περιείχε επίσης ένα screen protector που δεν το έχω ανοίξει ακόμα και φυσικά κάποια εργαλεία για την αλλαγή.

> Η ποιότητα των υλικών δεν φαίνεται να υστερεί σε σχέση με την αρχική πρόσοψη. Λείπουν βέβαια τα Ελληνικά , αλλά μπορώ να πω ότι το χρώμα του κεντρικού κουμπιού είναι πιο εντυπωσιακό από το αυθεντικό - γενικά τα ασημί τμήματα είναι πιο γυαλιστερά.

 

Και μια ερώτηση τώρα :

Όταν έχω ενεργοποιημένο το Τ9 δε μου λειτουργεί η επιλογή για το πρώτο γράμμα κεφαλαίο.Υπάρχει σαν επιλογή γραφής , αλλά όταν ξεκινάω να γράψω , αλλάζει από μόνο του σε μικρά. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια λύση ;

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση τώρα :

Όταν έχω ενεργοποιημένο το Τ9 δε μου λειτουργεί η επιλογή για το πρώτο γράμμα κεφαλαίο.Υπάρχει σαν επιλογή γραφής , αλλά όταν ξεκινάω να γράψω , αλλάζει από μόνο του σε μικρά. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια λύση ;

Και σε μένα το ίδιο συμβαίνει....Προφανώς πρόκειται περί περιφρονημένου bug!!!

Edited by Itchrist86
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Τελευταίες ερωτήσεις πριν το πάρω τελικά σε γκρι και του αλλάξω κάλυμμα αργότερα. Φλας πλέιερ υποστηρίζει για τις διάφορες σελίδες στο ιντερνετ,ι το gps συνδέεται εύκολα? Βιντεοκλήσεις κάνει? Δε πιστεύω να έχω πρόβλημα με τη μεταφορά των επαφών και του ημερολογίου από το Ε51.

 

Πάντως όσοι το χρησιμοποιείτε καιρό το προτείνετε να το αγοράσω ή να κοιτάξω για κάτι άλλο?

(έχω σκοπό αργότερα σήμερα να πάω να το αγοράσω)

Edited by lefkal
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

απο 23-12 ειμαι και γω ενας κατοχος e52

το κινητο εχει απιστευτη διαρκεια μπαταριας!!!

αλλα το λειτουργικο του θελει λιγο πειραγματακι...

οποτε εχω καποιες μικρες αποριες..

 

υπαρχει μια επιλογη για ''δευτερευουσα γλωσσα" , μηπως ειναι για να αλλαζει η γλωσσα με καποιο συνδυασμο πληκτρων οπως στο pc

 

η καμερα γινεται με καποιο τροπο να βγαζει φωτο χωρι να ακουγεται ο ηχος ληψης?

 

αν βαλω στο κινητο μια sd 8gb θα κολλαει? με sdhc ???

 

παλια ειχα ενα sony k750 οταν εβγαζα φωτο, πατωντας το κουμπι μεχρι την μεση

εκανε φοκους η καμερα, στο e52 πως μπορω να πετυχω κατι παρομοιο,

γιατι ολες οι φωτο μου βγαινουν κουνημενες....

 

καμια καλη εφαρμογη πχ επρτολογια κλπ

 

α! και κανενα καλυτερο browser απο αυτον του τηλεφωνου???

 

σας ευχαριστω πολυ και συγγνωμη αν σας κουρασα!

Link to comment
Share on other sites

το περιμένω κατά τις 25 του μηνός καθώς διαθεσιμότητα Αθήνα θα είναι 21....από το Ν78 δεν μπορώ να πω οτι τρελάθηκα εν τέλει...άντε να δούμε με αυτό.

<?)))><`·.FISHERMAN.·`·.?><((((?>

qtek9100-TYTN-TYTNII-TouchDiamondPro-Desire

Ν78-E52- Motorola ATRIX 4G - LG NEXUS 4-THL5000 - INNOS D6000

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίες ερωτήσεις πριν το πάρω τελικά σε γκρι και του αλλάξω κάλυμμα αργότερα. Φλας πλέιερ υποστηρίζει για τις διάφορες σελίδες στο ιντερνετ,ι το gps συνδέεται εύκολα? Βιντεοκλήσεις κάνει? Δε πιστεύω να έχω πρόβλημα με τη μεταφορά των επαφών και του ημερολογίου από το Ε51.

 

Πάντως όσοι το χρησιμοποιείτε καιρό το προτείνετε να το αγοράσω ή να κοιτάξω για κάτι άλλο?

(έχω σκοπό αργότερα σήμερα να πάω να το αγοράσω)

 

Flash player και GPS δεν έχω δοκιμάσει.

 

Βιντεοκλήσεις κάνει κανονικά, όσον αφορά την μεταφορά επαφών, ημερολογίου κτλ κτλ από το Ε51 με την εφαρμογή Switch δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, λειτουργεί άψογα.

 

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΟΨΕΙΣ, καλό είναι να πάτε σε ένα Nokia Shop. Αποφεύγετε τις προσόψεις από e-bay κτλ, καθώς κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι αυθεντικές.

Link to comment
Share on other sites

 

υπαρχει μια επιλογη για ''δευτερευουσα γλωσσα" , μηπως ειναι για να αλλαζει η γλωσσα με καποιο συνδυασμο πληκτρων οπως στο pc

Μέσα από τα settings των sms πατάς γλώσσα και δηλώνεις πρώτη και δεύτερη.Ανάλογα με τα γράμματα που πατάς στο Τ9 αναγνωρίζει επιτυχώς ελληνικές και ξένες λέξεις.

 

η καμερα γινεται με καποιο τροπο να βγαζει φωτο χωρι να ακουγεται ο ηχος ληψης?
Μόνο αν βάλεις το κινητό στην αθόρυβη λειτουργία....

 

αν βαλω στο κινητο μια sd 8gb θα κολλαει? με sdhc ???
Αν και επιβαρύνεται όταν αυτή γεμίζει, νομίζω πως γενικά δεν θα έχεις πρόβλημα....

 

παλια ειχα ενα sony k750 οταν εβγαζα φωτο, πατωντας το κουμπι μεχρι την μεση

εκανε φοκους η καμερα, στο e52 πως μπορω να πετυχω κατι παρομοιο,

γιατι ολες οι φωτο μου βγαινουν κουνημενες....

Το Ε52 δεν είναι auto focus, οπότε δεν λειτουργεί έτσι....
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Σκεφτομαι να το αγορασω το Ε52. Εχω ενα χρονο και κατι το 5800 και λεω να κανω μια αλλαγη. Θα ηταν χρησιμο καποιο σχολιο ωσ προς μια γενικη εικονα της συσκευης απο οποιον το εχει. Και οταν λεω γενικη αποψη , εννοω και τα θετικα και τα αρνητικα. Ευχαριστω:) Edited by tolisco
Link to comment
Share on other sites

παιδια 2 αποριες να μου λυσετε. ψηνομουν και εγω να το παρω αλλα διαβασα οτι το Noise cancellation εχει προβλημα σημαντικο και γιαυτο ειπα ασε να λυθει πρωτα (αν).

 

υπαρχει ακομα αυτο το προβλημα? και μια δευτερη ερωτηση που δεν απαντηθηκε παλιοτερα. μπορει να μου πει καποιος αν παιζει με τον coreplayer high quality *.mp4 κατεβασμενα απο το youtube? γιατι με το Ε51 κανει σπασιμο εξαιτιας του Bitrate και θελω να δω αν πραγματικα το αναβαθμισμενο hardware κανει τη διαφορα. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν βάλεις το κινητό στην αθόρυβη λειτουργία....

 

Μόλις τράβηξα μια φωτογραφία με το κινητό σε silent mode και ο ήχος της κάμερας ακούστηκε κανονικά.

 

παιδια 2 αποριες να μου λυσετε. ψηνομουν και εγω να το παρω αλλα διαβασα οτι το Noise cancellation εχει προβλημα σημαντικο και γιαυτο ειπα ασε να λυθει πρωτα (αν).

 

υπαρχει ακομα αυτο το προβλημα? και μια δευτερη ερωτηση που δεν απαντηθηκε παλιοτερα. μπορει να μου πει καποιος αν παιζει με τον coreplayer high quality *.mp4 κατεβασμενα απο το youtube? γιατι με το Ε51 κανει σπασιμο εξαιτιας του Bitrate και θελω να δω αν πραγματικα το αναβαθμισμενο hardware κανει τη διαφορα. ευχαριστω

 

Σε εμένα έχει περιοριστεί σημαντικά. Έχει να κάνει και με την χροιά της φωνής του καθενός.

 

Όσον αφορά το 2ο ερώτημά σου, ναι, παίζουν. Όχι τέλεια, αλλά παίζουν.

Edited by TN97
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να γράψω και εγώ τις εντυπώσεις από το E52. Το αγόρασα στα τέλη Σεπτέμβρη του 09 (μέσω Cosmote). Από την πρώτη εβδομάδα είχα κάποια προβλήματα. Δηλαδή έκανε επανεκκινήσεις χωρίς κάποιον εμφανή λόγο. Αλλά λέω είναι αρχή ακόμα θα βγουν αναβαθμίσεις. Η μπαταρία του (που ήταν και ο κύριος λόγος που το αγόρασα) κράτησε με την πρώτη φόρτιση γύρω στη μία εβδομάδα με αρκετή χρήση. Μετά όμως από την τρίτη φόρτιση και ενώ η μπαταρία ήταν ακόμα φορτισμένη, το κινητό έσβησε. Το ξαναφόρτισα αλλά όταν το άνοιξα μου έβγαλε ένα μήνυμα, να πάω το κινητό στο εξουσιοδοτημένο service. Έκανα το λάθος και το πήγα σε Nokia Store. Το παρέδωσα στις 12/10 και το παρέλαβα με αλλαγμένη πλακέτα στις 8/1 :wacko:. Από την ημέρα που το παρέλαβα κάνει καθημερινά μία με δύο επανεκκινήσεις και επίσης κολλάει (θέλει βγάλσιμο η μπαταρία) όταν αργήσω (πάνω από 6-7 sec) να βάλω τον κωδικό για την επαλήθευση των πιστοποιητικών που χρησιμοποιώ στο wifi (wpa2 enterprise eap/tls). Φυσικά δεν τολμάω να το ξαναπάω στο service.

Συμπέρασμα, το E52 είναι το πιο buggy κινητό που είχα ever και σε συνδυασμό με την εξυπηρέτηση της αντιπροσωπίας, NOKIA ΤΕΛΟΣ !!!! :down::down:

 

υ.γ. Συγνώμη για το σεντόνι και να φανταστείτε δεν έγραψα ούτε τα μισά από αυτά που πέρασα όλο αυτό το διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

 

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΟΨΕΙΣ, καλό είναι να πάτε σε ένα Nokia Shop. Αποφεύγετε τις προσόψεις από e-bay κτλ, καθώς κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι αυθεντικές.

 

δεν εχω παει να κοιταξω σε nokia shop αν πουλανε μαυρη προσοψη.ξερει κανεις αν οντως πουλανε?και αν ναι,ποσο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το έχω εδώ και ένα μήνα και δεν έχω κανένα πρόβλημα εκτός του χαμηλού κατ' εμέ τουλάχιστον ήχου κλήσης (αλήθεια έγινε κάτι με αυτό?) κατα τα άλλα όλα καλά προς το παρόν (φτου φτου φτου):)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Το κινητό το έχω περίπου μια βδομάδα. Όλα καλά (ειδικά η μπαταρία του) αλλα δεν ακούγεται καθαρα η συνομιλία συγκριτικά με άλλα nokia που είχα...Μου φαίνονται κάπως μπάσα όλα.

Το πρόβλημα όμως δεν είναι τόσο η ένταση, όσο το ότι το ακουστικό ''τσιρίζει'' όταν μιλάω με ορισμένα πρόσωπα, ιδίως γυναίκες...Ακούγεται αστείο, αλλα προφανώς έχει να κάνει με το οτι η συχνότητα της φωνής τους είναι είναι πιο ψηλή από των ανδρών.

Το έχετε παρατηρήσει αυτό το προβληματάκι? Δεν σε εμποδίζει εννοείται από το να μιλήσεις, αλλα δεν σε αφήνει και να το ξεχάσεις...είναι λίγο σπαστικό:mad:.

 

Λέτε να έχει κάποιο πρόβλημα το ακουστικό μου?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Bluetooth Hands-free που λειτουργεί άψογα με το παλιό μου αλλά και άλλα κινητά. Όταν όμως το συνδέω στο Ε52 μετά από 5' - 10' αποσυνδέεται μόνο του και μετά αρνείται πεισματικά να συνδεθεί πάλι, παρά μόνο αν επανεκκινήσω κινητό και Hands-free...

 

Συμβαίνει και σε άλλους; Αν όχι πείτε μου κάποιο bluetooth ακουστικό που να σας δουλεύει τέλεια με το Ε52 μπας και βγάλω άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Το απέκτησα και εγώ! Ωραίο είναι, λειτουργικότατο βέβαια μου πήρε λίγη ώρα να το παραμετροποιήσω όπως ήθελα αλλά άξιζε. Έχω αρχίσει να συνηθίζω και το χρώμα του. Bug αυτό με τα μηνύματα που με Τ9 αρνείται πεισματικά να γράψει με κεφαλαία. Το gps λίγο που το άνοιξα δε κατάφερα να το κάνω να συνδεθεί. Τις επόμενες μέρες θα έχετε περισσότερες εντυπώσεις.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Bluetooth Hands-free που λειτουργεί άψογα με το παλιό μου αλλά και άλλα κινητά. Όταν όμως το συνδέω στο Ε52 μετά από 5' - 10' αποσυνδέεται μόνο του και μετά αρνείται πεισματικά να συνδεθεί πάλι, παρά μόνο αν επανεκκινήσω κινητό και Hands-free...

 

Συμβαίνει και σε άλλους; Αν όχι πείτε μου κάποιο bluetooth ακουστικό που να σας δουλεύει τέλεια με το Ε52 μπας και βγάλω άκρη...

 

το παθάινω και εγώ. Έχω το Nokia BH-215. Μόνο το τηλέφνο χρειάζεται reboot. Το χειρότερο που συμβάινει είναι ότι ενώ χάνει το ΒΤ, νομίζει ότ ακόμη έχει ακουστικά και πρέπει να ενεργοποιήσεις το ακουστικό αφου απαντήσεις την κλήση

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω το Νοκια BH-209 νομιζω το πιο φτηνο ηταν και δεν μου κανει αποσυνδεσεις τοσο συχνα οσο λετε,και αν κανει περιμενω λιγο,παταω το κουμπι απο το ΒΤ και συνδεετε παλι.

 

Το κινητο μου ηρθε με την τελευταια version μεσα,ισως να παιζει ρολο δεν ξερω.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας ποιο είναι το καταλληλότερο μέγεθος για μια εικόνα επαφής? Ώστε να τη δείχνει χωρίς να τη παραμορφώνει.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...