Jump to content

[Επίσημο] Nokia E52


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια καινουργια Firmware ειναι αυτη που λετε βρε παιδια; Η 34.001;

Που ειδατε οτι βγαινει πιο καινουργια απο αυτην;

Γιατι εμενα ενω πριν μπορουσα να κανω επεξεργασια ετικετας, τωρα με την 34.001 δεν μπορω.

Τουλάχιστον έτσι λέει εδώ http://symbianworld.org/6100-nokia-e52-firmware-update-to-v51-plus-changelog/. Για την 51 μιλάει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για τα ελληνικά product codes πάντως δεν έχει γίνει διαθέσιμη κάποια αναβάθμιση.

Οπότε υπομονή...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

γινετε το traveler να κανει ενημερωση απο ασυρματο δικτυο και οχι απο web vodafone?αν ναι τι ρυθμισεις θελει?
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας

σε μένα όταν γίνει η εκκίνηση στην οθονη αναμονής για ένα δευτερόλεπτο δείχνει την ένδειξη request divert status.

τι σημαίνει αυτό? υπάρχει περίπτωση να το δημιουργεί κάποια εγκατεστημένη εφαρμογή?

σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας

σε μένα όταν γίνει η εκκίνηση στην οθονη αναμονής για ένα δευτερόλεπτο δείχνει την ένδειξη request divert status.

τι σημαίνει αυτό? υπάρχει περίπτωση να το δημιουργεί κάποια εγκατεστημένη εφαρμογή?

σας ευχαριστώ

 

Είναι λειτουργία της ήδη εγκατεστημένης εφαρμογής advanced communicator manager ή advanced call manager. Με το που ανοίξεις το κινητό ελέγχει αν έχεις κάνει ρυθμίσεις μπλοκαρίσματος ή προώθησης. Οπότε, δεν χρειάζεται να ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

γινετε το traveler να κανει ενημερωση απο ασυρματο δικτυο και οχι απο web vodafone?αν ναι τι ρυθμισεις θελει?

 

Εχω κι εγω την ίδια απορία, φίλε Νικο. Δεν νομίζω όμως να υπάρχει τρόπος. Μακάρι κάποιος να με διαψεύσει!

Link to comment
Share on other sites

Περι GPS ο λογος... Με ενεργοποιημένο μονο το ενσωματωμένο GPS προσπαθεί να βρει το στίγμα μου. Κάποια στιγμη θα το βρει. Πηγαίνοντας όμως στο Μητρώο, διαπιστώνω οτι εχει χρησιμοποιήσει την Wi-fi σύνδεση του σπιτιού μου (αν ειμαι στο γραφείο, θα πιάσει το εκει wi-fi κλπ). Αν δεν υπάρχει wi-fi (κάπου στο δρόμο) θα μου βγάλει μήνυμα "Η σύνδεση απέτυχε. Προσπαθήστε ξανα". Μετα απο κάποια ώρα θα βρει το στίγμα. Ειναι αρκετά περίεργη αυτη η συμπεριφορά αλλα...θα ζήσω! Αναβάθμιση λογισμικού ΤΩΡΑ!
Link to comment
Share on other sites

Περι GPS ο λογος... Με ενεργοποιημένο μονο το ενσωματωμένο GPS προσπαθεί να βρει το στίγμα μου. Κάποια στιγμη θα το βρει. Πηγαίνοντας όμως στο Μητρώο, διαπιστώνω οτι εχει χρησιμοποιήσει την Wi-fi σύνδεση του σπιτιού μου (αν ειμαι στο γραφείο, θα πιάσει το εκει wi-fi κλπ). Αν δεν υπάρχει wi-fi (κάπου στο δρόμο) θα μου βγάλει μήνυμα "Η σύνδεση απέτυχε. Προσπαθήστε ξανα". Μετα απο κάποια ώρα θα βρει το στίγμα. Ειναι αρκετά περίεργη αυτη η συμπεριφορά αλλα...θα ζήσω! Αναβάθμιση λογισμικού ΤΩΡΑ!

 

Κανενα προβλημα.

Δεν χρειαζεται αναβαθμιση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Περι GPS ο λογος... Με ενεργοποιημένο μονο το ενσωματωμένο GPS προσπαθεί να βρει το στίγμα μου. Κάποια στιγμη θα το βρει. Πηγαίνοντας όμως στο Μητρώο, διαπιστώνω οτι εχει χρησιμοποιήσει την Wi-fi σύνδεση του σπιτιού μου (αν ειμαι στο γραφείο, θα πιάσει το εκει wi-fi κλπ). Αν δεν υπάρχει wi-fi (κάπου στο δρόμο) θα μου βγάλει μήνυμα "Η σύνδεση απέτυχε. Προσπαθήστε ξανα". Μετα απο κάποια ώρα θα βρει το στίγμα. Ειναι αρκετά περίεργη αυτη η συμπεριφορά αλλα...θα ζήσω! Αναβάθμιση λογισμικού ΤΩΡΑ!

 

Αυτό μάλλον δεν θα διορθωθεί καθώς δεν είναι πρόβλημα. Συνδέεται για να κατεβάσει χάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα το Ε52 από cosmote.Επειδή ητάν branded το έκανα debrand, και πέρασα την τελευταία έκδοση λογισμικού.Έχω το εξής πρόβλημα ...καθέ φορά που πάω να ανοίξω τους χάρτες με πετάει πάλι στο κεντρικό μενού.Έκανα αναβάθμιση τους χάρτες , αλλά τίποτα.

Έχει κανείς καμία ιδέα τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Για σβήσε τους χάρτες από τη κάρτα μνήμης (E:\cities\diskcache) και δοκίμασε να τρέξεις ξανά το OVI Maps.

Αν τρέξει, τους χάρτες μπορείς να τους περάσεις είτε μέσω του OVI Suite, είτε μέσω του Map Loader.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Ένα νέο πρόβλημα με ταλανίζει τις τελευταίες μέρες και ζητώ τη βοήθειά σας:

Κατά τη λήψη video μετά από τα πρώτα 10 δευτερόλεπτα, αρχίζει και κολλάει και τραβάει σπασμωδικά με διακοπές από 1 έως και 6 δευτερόλεπτα. Διακόπτεται μόνο η εικόνα, όχι ο ήχος. Κατά το playback το video αναπαράγεται με τις διακοπές που παρουσίαζε κατά τη λήψη.

Ενέργειες που έκανα και δεν είχαν αποτέλεσμα: Καθώς είχα πολύ λίγη μνήμη τηλεφώνου (κάτω από 4mb) έκανα hard format και κατά την επαναφορά μέσω ολικού backup κατάφερα να έχω μνήμη τηλεφώνου 26mb, ωστόσο μετά από δοκιμές το πρόβλημα δεν λύθηκε. Επίσης, εγκατέστησα το swiss manager pro ώστε να βλέπω κάθε στιγμή τι χρήση γίνεται σε επίπεδο επεξεργαστή και παρατήρησα ότι όντως συνέβαινε αυτό που φοβόμουν: Κατά τη λήψη video, μετά από μερικά δευτερόλεπτα ο επεξεργαστής έπιανε 100% και παρέμενε εκεί. Εκείνο το διάστημα παρατηρούνταν και οι διακοπές!

Να ενημερώσω ότι χρησιμοποιώ την onboard εφαρμογή για λήψη video και τον player που έχει μέσα (real player) για αναπαραγωγή

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα βίντεο τα αποθηκεύεις στην κάρτα μνήμης ή στην μνήμη της συσκευής? Αν τα αποθηκεύεις στην κάρτα μνήμης τότε ή άλλαξε την μνήμη αποθήκευσης των βίντεο ή δοκίμασε άλλη κάρτα μνήμης. Αν σε αυτή την περίπτωση γίνει σωστή εγγραφή χωρίς σπασίματα τότε φταίει η κάρτα μνήμης.

 

Το ότι έκανες hard format και μετά επανέφερες το backup δεν είναι και ότι καλύτερο, αν υπήρχε πρόβλημα αυτό μεταφέρθηκε ξανά με την επαναφορά του backup. Το πιο σωστό θα ήταν να επαναφέρεις μόνο τα δεδομένα σου και όχι τις ρυθμίσεις.

 

Δοκίμασε αυτό που σου είπα παραπάνω και ενημέρωσε μας για να δούμε τι άλλο μπορείς να κάνεις.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι σε μιάμισης εβδομάδας χρήση έχω χάσει δύο φορές την επικοινωνία με τον συνομιλητή μου ενώ η κλήση είναι ενεργή.

Επίσης σε δύο περιπτώσεις το τηλέφωνο έκανε restart με την δεύτερη να είναι συνεχόμενα restart για περίπου 10 λεπτά. Αφού νόμιζα ότι τη δεύτερη φορά δεν θα ξαν' άνοιγε ποτέ πια.

Τέλος η ένταση του ήχου του hands free είναι πολύ χαμηλή κατά την κλήση και στους ήχους του κινητού. Παραδόξως όχι κατά την ακρόαση τραγουδιών ή ραδιοφώνου.

 

Και κάποια μικρά και χαζά. Γιατί κατά τη σύνταξη μηνυμάτων ποτέ δεν γίνεται κεφαλαίο το πρώτο γράμμα μιας πρότασης ή μιας λέξης ακόμα και όταν έχω επιλέξει την αντίστοιχη λειτουργία από το πλήκτρο της δίεσης;

Επίσης, γιατί μετά την επιλογή μιας λέξης από τις προτεινόμενες πάντα προστίθεται ένα κενό και δεν υπάρχει η επιλογή να μην προστίθεται;

 

Το τηλέφωνο χρειάζεται firmware update ΑΜΕΣΑ!!!

Όποιος μπορεί να περιμένει προτείνω ανεπιφύλακτα να το πράξει αφού τα προβλήματα όπως θα δείτε και σε άλλα posts μου (και όχι μόνο) είναι κατά τη γνώμη μου αρκετά!

 

Εχω κι εγω το Ε52 εδω και 10 μέρες και εχω χασει 5 κλήσεις απο restart ή "παγώματα" της συσκευής. Σου εχουν λυθεί αυτα τα προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

 

Εχω κι εγω το Ε52 εδω και 10 μέρες και εχω χασει 5 κλήσεις απο restart ή "παγώματα" της συσκευής. Σου εχουν λυθεί αυτα τα προβλήματα;

Αυτό που σου συμβαίνει μπορεί να οφείλεται σε κάποια εφαρμογή η οποία σου μπλοκάρει ολο το σύστημα. αντιμετωπίσα το ίδιο με την εφαρμογή wefi και μέχρι να το καταλάβω πέρασαν 2 εβδομάδες. μόλις το έβγαλα όλα έφτιαξαν. αν τώρα δεν του έχεις βάλει καινούργιες εφαρμογές και τα κάνει από μόνο του, δεν μου κατεβαίνει προσωπικά κάποια ιδέα τι μπορεί να είναι. ↲stendor ευχαριστώ για τη βοήθεια,θα δοκιμάσω αυτά που είπες και θα επανέλθω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Πήρα πριν απο 4 ημέρες το Ε52...και φαίνεται πάρα πολύ καλό. Θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα:

1. Τράβηξα κάποιες φωτογραφίες και πάνω στο ψάξιμο τις έσβησα από την κάρτα μνήμης. Τώρα μπαίνω στην "έκθεση" και υπάρχουν αυτές οι φωτογραφίες σε κατεστραμμένο φάκελο. Προσπαθώ να τις σβήσω από την έκθεση και μου βγάζει σφάλμα συστήματος.

2. Όταν μπαίνω στους χάρτες μου ζητάει να συνδεθεί από την κοσμοτε και όταν επιλέγω άλλο δίκτυο, δεν μου δίνει επιλογές και συνδέεται από μόνο του στην κοσμοτε. Η εφαρμογή δεν είναι δωρεάν;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Πήρα πριν απο 4 ημέρες το Ε52...και φαίνεται πάρα πολύ καλό. Θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα:

1. Τράβηξα κάποιες φωτογραφίες και πάνω στο ψάξιμο τις έσβησα από την κάρτα μνήμης. Τώρα μπαίνω στην "έκθεση" και υπάρχουν αυτές οι φωτογραφίες σε κατεστραμμένο φάκελο. Προσπαθώ να τις σβήσω από την έκθεση και μου βγάζει σφάλμα συστήματος.

2. Όταν μπαίνω στους χάρτες μου ζητάει να συνδεθεί από την κοσμοτε και όταν επιλέγω άλλο δίκτυο, δεν μου δίνει επιλογές και συνδέεται από μόνο του στην κοσμοτε. Η εφαρμογή δεν είναι δωρεάν;

 

Το A-GPS (Assisted GPS), δηλαδή «υποβοηθούμενο GPS» βελτιώνει την απόδοση της συσκευής μας ως προς το κλείδωμα των δορυφόρων κατεβάζοντας τις απαραίτητες πληροφορίες από τον αντίστοιχο διακομιστή (server) που έχουμε ορίσει. Για να γίνει αυτό απαιτείται η χρήση πακέτων δεδομένων (GPRS/3G/HSDPA) μέσω του κυψελοειδές δίκτυο κινητής τηλεφωνίας με αποτέλεσμα να υπάρχει χρέωση της τάξης των 4 με 5 kb. Ουσιαστικά μηδαμινή ως προς το όφελος που αποκομίζει κανείς.

Παρόλα αυτά αν κάποιος θέλει να απενεργοποιήσει τη δυνατότητα αυτή μπορεί να το κάνει πηγαίνοντας στο Μενού > Εργαλεία > Ρυθμίσεις > Γενικές > Εντοπισμός θέσης > Μέθοδοι εντοπισμού θέσης και απενεργοποιώντας την επιλογή «Υποβοηθούμενο GPS».

 

Το πηρα απο δω.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253380#post2253380

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Πήρα πριν απο 4 ημέρες το Ε52...και φαίνεται πάρα πολύ καλό. Θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα:

1. Τράβηξα κάποιες φωτογραφίες και πάνω στο ψάξιμο τις έσβησα από την κάρτα μνήμης. Τώρα μπαίνω στην "έκθεση" και υπάρχουν αυτές οι φωτογραφίες σε κατεστραμμένο φάκελο. Προσπαθώ να τις σβήσω από την έκθεση και μου βγάζει σφάλμα συστήματος

 

Καταρχήν καλώς ήρθες.. :)

 

Εγκατέστησε τον X-Plore πήγαινε επάνω στις φωτογραφίες που θέλεις να διαγράψεις και menu/file/attributes βγάλε όλα τα Τικ και δοκίμασε να τις διαγράψεις μέσα από τον X-Plore.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω το Ε52 εδω και 10 μέρες και εχω χασει 5 κλήσεις απο restart ή "παγώματα" της συσκευής. Σου εχουν λυθεί αυτα τα προβλήματα;

 

Μετά από software upgrades βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά και πάλι αντιμετώπιζα προβλήματα με τις κλήσεις και τα restart ειδικά μετά από χρήση wifi.

Γι' αυτό το λόγο το πήγα σε nokia care 2 φορές και μετά από την αντικατάσταση του IMEI το έχω πάλι στα χέρια μου και το τεστάρω. Δεν έχω βγάλει ακόμα ασφαλή συμπεράσματα, αλλά δείχνει να έχει λυθεί η κατάσταση στο συγκεκριμένο θέμα. Τελική άποψη όμως θα έχω σχηματίσει σε μερικές μέρες γιατί το πρόβλημα είναι και λίγο τυχαίο, δεν γίνεται συνέχεια ούτε αναπαράγεται όποτε θέλω εγώ για να το ελέγξω.

Link to comment
Share on other sites

 

Δοκίμασε αυτό που σου είπα παραπάνω και ενημέρωσε μας για να δούμε τι άλλο μπορείς να κάνεις.

 

Είχες δίκιο Stendor, στην μνήμη του κινητού εγγράφει και αναπαράγει video μια χαρά. Στην κάρτα μνήμης μου τα χαλάει, όπου η αντίστροφη μέτρηση για το πόσα λεπτά εγγραφής έχεις ακόμη έχει τρελαθεί και λέει ότι να 'ναι. Ωστόσο εντύπωση μου κάνει πόσο πολύ ζορίζονται οι εξωτερικές μνήμες μέσα στα smartphones. Στα χέρια μου έχουν "καεί" ήδη δύο από αυτές (η μία 16 gb) μία στο Ε52 και μια στο Ε66 τις οποίες βέβαια μου αντικατέστησε το κατάστημα από όπου και τις αγόρασα!

Μήπως σε αυτή που έχω τώρα (η οποία κατά τ'άλλα δουλεύει μια χαρά) να κάνω κανένα defragment μέσω pc μπας και μπούνε τα δεδομένα της σε μια σειρά και λυθεί το πρόβλημα;

 

ΥΓ: Ευχαριστώ για την προηγούμενη άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

@tomtom44

Δοκίμασε να κάνεις defragment, αν δεν δεις διαφορά τότε δοκίμασε hard format στην κάρτα μνήμης (χωρίς να επαναφέρεις τίποτα στην κάρτα) και αν μετά από αυτά συνεχίζονται τα σπασίματα τότε δοκίμασε μια άλλη κάρτα. Αν η άλλη λειτουργεί κανονικά τότε καλύτερα αγόρασε μια καινούργια κάρτα μνήμης.

 

Σε περίπτωση που κάνεις hard format στην κάρτα και δεις ότι κάνει σωστά εγγραφή χωρίς σπασίματα τότε γέμισε την αλλά μόνο με φωτογραφίες, βίντεο, επαφές. Μην περάσεις τους φακέλους Private και System, γιατί μπορεί να επαναφέρουν το πρόβλημα στην εγγραφή.

 

Για ότι άλλο μας ενημερώνεις. :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μετά από software upgrades βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά και πάλι αντιμετώπιζα προβλήματα με τις κλήσεις και τα restart ειδικά μετά από χρήση wifi.

Γι' αυτό το λόγο το πήγα σε nokia care 2 φορές και μετά από την αντικατάσταση του IMEI το έχω πάλι στα χέρια μου και το τεστάρω. Δεν έχω βγάλει ακόμα ασφαλή συμπεράσματα, αλλά δείχνει να έχει λυθεί η κατάσταση στο συγκεκριμένο θέμα. Τελική άποψη όμως θα έχω σχηματίσει σε μερικές μέρες γιατί το πρόβλημα είναι και λίγο τυχαίο, δεν γίνεται συνέχεια ούτε αναπαράγεται όποτε θέλω εγώ για να το ελέγξω.

 

Ελπίζω να εισαι τυχερός και να μην ξαναδείς κανένα απο τα κοινά μας bags. Το κακό στη δικη μου περίπτωση είναι πως διαθέτει το τελευταίο update και παρ'ολα αυτα ενα σορό προβλήματα. Τελικά πιστεύω πως δεν ειναι θέμα update ή κακών χειρισμών. Απλα κάποιες συσκευές έχουν το "χαρακτήρα" τους ενω άλλες ειναι πιστά σκυλιά!

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου λειτουργούσε απροβλημάτιστα 10 μήνες τώρα και του έχω βγάλει τα μάτια απο χθες όμως μου κάνει ένα περίεγο πράγμα, στα μηνύματα σταμάτησε να με ειδοποιεί. Καμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει? Στις κλήσεις ο ήχος ακούγεται μια χαρά και δοκίμασα να αλλάξω sms tone αλλά και πάλι τίποτα...
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα που είχα το ίδιο πρόβλημα έκανα hard format και τα πέρασα όλα από την αρχή. Σίγουρα θα υπάρχει και άλλη λύση αλλά μετά από 10 μήνες που το έχεις καλό είναι να του κάνεις ένα format για να λειτουργεί καλύτερα..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα και εγώ αλλά το λυπάμαι, έχω τόσα πράγματα μέσα που να τα ξαναπερνώ. Θα δοκιμάσω να του ξαναπεράσω το λογισμικό για αρχή και μετά αν δε δω φως θα του κάνω το format του
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...