Jump to content

[Επίσημο] Nokia E52


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε μαύρο πρέπει να είναι τέλειο, έτσι; Η μητέρα μου το έχει στο γκρι και δε μου αρέσει και τόσο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά αν αγοράσω το τηλέφωνο από Vodafone θα είναι branded;

Αν κρίνουμε από τα χαρακτηριστικά του, μάλλον όχι.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα τις ρυθμίσεις για e-mail τις οποίες τις αφαίρεσα αργότερα μόλις αντιλήφθηκα οτι η εφαρμογή δεν υποστηρίζει σάρωση και χρήση wifi για την ανάγνωσή του e-mail.

Μήπως έχεις καμιά παλιά έκδοση του λογισμικού; Εγώ πάντως κάνω ανάγνωση του e-mail και από wifi. Πας Email->Ρυθμίσεις->Γραμματοκιβώτιο (όπως το έχεις ονομάσει)->Ρυθμίσεις του γραμματοκιβωτίου που έχεις->Προχ. ρυθμ. γραμματοκ. και στα εισερχόμενα και εξερχόμενα e-mail στο σημείο πρόσβασης σε χρήση βάζεις "Ερώτηση πάντα"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για το Ε52( unbranded, αγορασμενο απλα ως συσκευη):

 

1. Δε θέλω να εχω χρέωση για κατέβασμα δεδομένων(χαρτών) μεσω 3G δικτύου. Μπορώ να χρησιμοποιώ τον δέκτη GPS με πρόγραμμα της επιλογής μου που θα εχω αποθηκευμένο στη κάρτα μνήμης; Μπορώ πχ να εγκαταστήσω το IGO ?

 

2. Μπορώ να το 'προγραμματίζω' να κλείνει π.χ. τα μεσάνυχτα και να ανοίγει το πρωί ;

 

3. Μπορώ να επιλέγω ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ αν ο browser, η κάποια άλλη εφαρμογή που θέλει ιντερνετ, θα κατεβάζει τα δεδομένα απο Wi-Fi ή 3G ? Υπάρχει π.χ. μια σειρά προτίμισης; Να δοκιμάζει απο Wifi και αν δεν εχει συνδεση τοτε μόνο να πηγαίνει απο 3G ? με κάποια ερώτηση επιβεβαίωσης ενδεχομένως;

 

Είναι εταιρικό το κινητό αλλα δε μου δικαιολογούνε κατέβασμα data, οποτε θέλω να ειμαι προσεκτικος για το τι και ποτε κατεβαζω.

 

4. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω πριν την αγορά του ? Αν π.χ. πρέπει να είναι κάποιο συγκεκριμένο hardware version ? Κάτι που μπορω να τσεκάρω απο το κουτί του οταν το αγοράζω απο το μαγαζί;

 

5. Για θέματα εγγύσης μιλάτε με Νοκια η με το μαγαζί ? Αν είναι το 2ο, ποιο μαγαζί θα προτείνατε ως συνεργάσιμο σε περίπτωση που χρειαστεί επισκευή αντικατάσταση ;

 

 

Ευχαριστώ θερμά όσους απαντήσουν

Link to comment
Share on other sites

1. Δε θέλω να εχω χρέωση για κατέβασμα δεδομένων(χαρτών) μεσω 3G δικτύου. Μπορώ να χρησιμοποιώ τον δέκτη GPS με πρόγραμμα της επιλογής μου που θα εχω αποθηκευμένο στη κάρτα μνήμης; Μπορώ πχ να εγκαταστήσω το IGO ?

Ναι μπορείς να περάσεις τους χάρτες και τις φωνές από το πρόγραμμα Ovi suite κατευθείαν στην κάρτα μνήμης του κινητού και να έχεις δωρεάν πλοήγηση. Διάβασε το Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 3rd Edition Platform FAQ -> GPS, A-GPS, Nokia Maps και η πρώτη χρήση

 

Επίσης υπάρχουν και τα

Garmin Maps Mobile™ XT

MLS Destinator: Mobile Phone Edition

NDrive for S60 3rd Edition

Sygic GPS Navigator Mobile - S60 3rd Edition

 

2. Μπορώ να το 'προγραμματίζω' να κλείνει π.χ. τα μεσάνυχτα και να ανοίγει το πρωί ;

Από μόνο του στο κινητό δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα εκτός και αν υπάρχει εφαρμογή που να μπορεί να το κάνει. Δεν θυμάμαι πάντως να υπάρχει τέτοια εφαρμογή. Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στο θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.1, v9.2, v9.3 - Μέρος ΙΙ

 

3. Μπορώ να επιλέγω ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ αν ο browser, η κάποια άλλη εφαρμογή που θέλει ιντερνετ, θα κατεβάζει τα δεδομένα απο Wi-Fi ή 3G ? Υπάρχει π.χ. μια σειρά προτίμισης; Να δοκιμάζει απο Wifi και αν δεν εχει συνδεση τοτε μόνο να πηγαίνει απο 3G ? με κάποια ερώτηση επιβεβαίωσης ενδεχομένως;

Ναι υπάρχουν ρυθμίσεις μέσα στην συσκευή οι οποίες σου επιτρέπουν να επιλέξεις αν θα σε ρωτάει για να συνδεθεί, με ποια σειρά θα αναζητά πρόσβαση στο ίντερνετ κτλ.

 

4. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω πριν την αγορά του ? Αν π.χ. πρέπει να είναι κάποιο συγκεκριμένο hardware version ? Κάτι που μπορω να τσεκάρω απο το κουτί του οταν το αγοράζω απο το μαγαζί;

Αυτά που πρέπει να προσέξεις πριν την αγορά της συσκευής είναι αυτά που αναφέρονται στο Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 3rd Edition Platform FAQ -> Περί παράλληλων εισαγωγών...

5. Για θέματα εγγύσης μιλάτε με Νοκια η με το μαγαζί ? Αν είναι το 2ο, ποιο μαγαζί θα προτείνατε ως συνεργάσιμο σε περίπτωση που χρειαστεί επισκευή αντικατάσταση ;

Για θέματα που αφορά βλάβη, επισκευή κτλ μπορείς να πας είτε στο κατάστημα είτε σε κάποιο από τα επίσημα καταστήματα της Nokia, τα Nokia Care. Εγώ πάντα πήγαινα κατευθείαν σε κάποιο κατάστημα Nokia. Τώρα αν αγοράσεις την συσκευή και παρουσιάσει αμέσως πρόβλημα μέσα σε λίγες μέρες τότε το πας στο κατάστημα που το αγόρασες και ζητάς αντικατάσταση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει περάσει κανείς την τελευταία αναβάθμιση μέσω καλωδίου;

 

Τζίφος! Δεν βλέπω να την ανεβάζουν! Πριν λίγο τσέκαρα μέσω FOTA! Αλλά και εδώ http://europe.nokia.com/support/download-software/device-software-update/can-i-update φαίνεται ότι δεν έχει βγεί το νέο frmwr. Άντε να περιμένουμε λίγο ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους! Εχει κάποιος πρόβλημα με τα κεφαλαία γράμματα όταν γράφει με "Τ9";:worry:
Link to comment
Share on other sites

Είναι κλασικό το θεματάκι που έχει το Τ9 με τα κεφαλαία. Με λίγα λόγια το Τ9 δεν έχει κεφαλαία
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει κάποια επίπτωση στους χαρακτήρες, δηλαδή απλά δεν είναι κεφαλαία ή χρεώνονται παραπάνω μηνύματα;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα το εξής. Με το Νοκια Ε-51 έγραφα κανονικά τα μηνύματά μου με Τ9 και οι προτάσεις ξεκινούσαν με κεφαλαίο. Ολα κανονικά. Σε αυτόν που λάμβανε το μηνύματα όμως ερχόταν με κεφαλαία. Ολο το μήνυμα με κεφαλαία! Με το Ε-52 δεν υπάρχει δυνατότητα να γράψω ένα μήνυμα με κανένα κεφαλαίο. Επίσης τα μηνύματα εμφανίζονται σε αυτόν που τα λαμβάνει, με κεφαλαία. Είναι περίεργο...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι περίεργο.

Όταν η επιλογή αποστολής των μηνυμάτων είναι στη περιορισμένη στέλνει όλους τους χαρακτήρες κεφαλαίους. Αυτό συμβαίνει διότι η κωδικοποίηση των χαρακτήρων είναι GSM και όχι Unicode. Έτσι μπορείς και στέλνεις 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα.

Αν θέλεις ο παραλήπτης να λαμβάνει τα μηνύματα σε πεζούς χαρακτήρες τότε θα χρησιμοποιείται η κωδικοποίηση Unicode με αποτέλεσμα να μπορείς να γράψεις μέχρι 70 χαρακτήρες ανά μήνυμα.

 

Όσο αφορά γιατί δεν μπορείς το πρώτο γράμμα να το έχεις κεφαλαίο στην αρχή μιας πρότασης, το εξηγούν λίγο πιο πάνω... είναι bug της συσκευής.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ σύντροφοι για την ενημέρωση. Ελπίζω να έρθει γρήγορα μια αναβάθμιση λογισμικού. Εχω το τηλέφωνο εδώ και 3-4 ημέρες και έχω παρατηρήσει διάφορα ενοχλητικά "κουλά".
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά αλλά αν έρθει και θέλουμε να κάνουμε κάποια στιγμή format θα μπορούμε να το ξαναflashάρουμε ωστε να σπάσει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους της συζητησης. Μία ερώτηση θα σας κανω...Ένας φίλος μου έχει το Ε-52 και παραπονιέται για την ένταση του ήχου κλήσης. Υπάρχει κάποιος τρόπος για να αυξηθεί η ένταση? Ζητω συγνώμη αν έχει απαντηθει το ερώτημα....δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλη την συζητηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους της συζητησης. Μία ερώτηση θα σας κανω...Ένας φίλος μου έχει το Ε-52 και παραπονιέται για την ένταση του ήχου κλήσης. Υπάρχει κάποιος τρόπος για να αυξηθεί η ένταση? Ζητω συγνώμη αν έχει απαντηθει το ερώτημα....δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλη την συζητηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αν στο προφίλ που χρησιμοποιεί έχει την ένταση στο μέγιστο και δεν τον καλύπτει η ένταση του ήχους κλήσης τότε μπορεί να επιλέξει ένα τραγούδι ή ringtone το οποίο θα είναι αρκετά δυνατό από μόνο του. Δηλαδή στο κινητό μου χρησιμοποιώ ένα τραγούδι (Savage Souls) το οποίο σε ένταση (άσχετα με το επίπεδο έντασης που έχω επιλέξει) είναι πιο δυνατό σε ένταση από ότι είναι οι ενσωματωμένοι ήχοι του κινητού.

 

Ναι ρε παιδιά αλλά αν έρθει και θέλουμε να κάνουμε κάποια στιγμή format θα μπορούμε να το ξαναflashάρουμε ωστε να σπάσει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Θα του κάνεις format και μετά αν θες να το hack-αρεις το flash-αρεις ξανά.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Με το ίδιο αρχείο;...
Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

Με το ίδιο αρχείο;...

Ναι με το ίδιο αρχείο εφόσον δεν θα έχει βγει νέα αναβάθμιση. Έτσι κι αλλιώς στα Nokia δεν μπορείς να κάνεις υποβάθμιση στο firmware παρά μόνο αναβάθμιση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει εικονογραφημενη διαδικασια αλλαγης προσοψης στο Ε52. :confused:

Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα να έρθει η αναβάθμιση του firmware τουλάχιστον για τον δικό μου κωδικό!!:(

 

Ποια καινουργια Firmware ειναι αυτη που λετε βρε παιδια; Η 34.001;

Που ειδατε οτι βγαινει πιο καινουργια απο αυτην;

Γιατι εμενα ενω πριν μπορουσα να κανω επεξεργασια ετικετας, τωρα με την 34.001 δεν μπορω.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...