Jump to content

Microsoft Windows 7


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα σου το εξηγήσω με παράδειγμα για να καταλάεβεις την επίδραση των μνημών στην ταχύτητα του υπολογιστή.

 

Έχουμε δυο πανομοιότυπους υπολογιστές από τους οποίους ο Α έχει μνήμη 4GB και ο Β έχει 1GB.

Και με τους δυο κάνουμε την ίδια δουλειά και η συνολική μνήμη που καταναλώνεται είναι 500ΜΒ. Και τα δυο μηχανάκια πάνε σφαίρα σε αυτή την περίπτωση.

 

Τα ζόρικα έρχονται όταν και οι δυο υπολογιστές θα χρειαστούν 2GB μνήμης (πχ άνοιξες ταυτόχρονα PhotoShop, DreamWeaver, Firefox με 10 tabs ανοιχτά όπου παίζεις flash games). Εκεί ο Β έχει πρόβλημα γιατί θα αναγκαστεί να γράψει δεδομένα στο δίσκο για να μην κρασάρει. Κι από τη στιγμή που γράφει στο δίσκο (άρα μπαίνει μέσα μηχανική κίνηση) τα πράγματα επιβραδύνονται.

 

Για αυτό σε ρωτάμε κι εγώ κι ο sv2evs πόση μνήμη χρησιμοποιεί το σύστημά σου και ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή όταν παρατηρείς μείωση στην ταχύτητα του μηχανήματος.

 

Οι μνήμες γράφουν συνήθως πάνω τους τα χαρακτηριστικά τους (συχνότητα, χωρητικότητα κτλ).

 

οκ αρα παιζει ρολο πολυ το ποσα παραθυρα και διεργασιες κανεις οπως και εχει προφανως στα 4gb θα κολλαει λιγοτερο απο οτι με 2gb ετσι δεν ειναι;. αρα εγω οταν βλεπω οτι κατι δεν ανταποκρινεται να μπαινω στο system explorer ή στην διαχειρηση εργασιων και να βλεπω τι μου ''τρωει'' την cpu π.χ. εγω εχω βαλει το power suite και παντα οταν ανοιγει ο υπολογιστης και μπαινω στην διαχειρηση εργασιων εχει ενα ποσοστο γυρω στο 12% που ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο που εχω παρατηρησει ισως να το κλεισω για να πηγαινει καλυτερα ; . οκ για την ραμ καταλαβα .

Επισης οταν μπαινω στην διαχειρηση εργασιων κατω αριστερα γραφει ενα ποσοστο cpu αυτο μας δειχνει το ποσοστο συνολικα που χρησιμοποιειται απο την cpu ; . και η φυσικη μνημη που γραφει 50% τι σημαινει; ειναι η ραμ; και την γραφει φυσικη μνημη; .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω να είναι κάτι τέτοιο. Το ίδιο ακριβός πρόβλημα έχω και εγώ τον τελευταίο μήνα και δεν μπορώ να βρώ τί φταίει. Μετά απο μία βραδινή μου έξοδο γυρνώντας σπίτι και το firefox και το chrome δεν μπορούσαν να πάρουν τα πόδια τους. Το laptop είναι μία χαρά γρήγορο και η σύνδεση γίνετε με επιτυχία. Δεν ξέρω ακόμα πιο πρόβλημα υπάρχει και αρχίζω να πιστεύω πως είναι θέμα hardware ( wireless card) για το wifi.

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι κάτι τέτοιο. Το ίδιο ακριβός πρόβλημα έχω και εγώ τον τελευταίο μήνα και δεν μπορώ να βρώ τί φταίει. Μετά απο μία βραδινή μου έξοδο γυρνώντας σπίτι και το firefox και το chrome δεν μπορούσαν να πάρουν τα πόδια τους. Το laptop είναι μία χαρά γρήγορο και η σύνδεση γίνετε με επιτυχία. Δεν ξέρω ακόμα πιο πρόβλημα υπάρχει και αρχίζω να πιστεύω πως είναι θέμα hardware ( wireless card) για το wifi.

 

αρα δεν ειναι θεμα συνδεσης; εγω εχω hol μαζι με οτε (δικτυο αρης ) μεχρι 2mbs και σχετικα παει καλα . εγω το μοντεμ το εχω συνδεσει στον υπολογιστη μου με καλωδιο ethernet και οχι μεσω wifi. κατι ακυρο μεχρι ποσες συσκευες μπορουμε να συνδεσουμε μεσω wifi σε ενα μοντεμ χωρις να τους πεταει ; . ειχα συνδεσει 2 υπολογιστες με καλωδιο και αλλα 2 λαπτοπ ασυρματα και τα λαπτοπ και τα 2 τα αποσυνδεεε. Προφανως η συνδεση μεσω καλωδιου υπεισχυει σε σχεση με το ασυρματο δικτυο;;. μπορουμε να κανουμε κατι για να μην τους αποσυνδεει; εχω ενα μοντεμ TPLINK.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

αρα δεν ειναι θεμα συνδεσης; εγω εχω hol μαζι με οτε (δικτυο αρης ) μεχρι 2mbs και σχετικα παει καλα . εγω το μοντεμ το εχω συνδεσει στον υπολογιστη μου με καλωδιο ethernet και οχι μεσω wifi. κατι ακυρο μεχρι ποσες συσκευες μπορουμε να συνδεσουμε μεσω wifi σε ενα μοντεμ χωρις να τους πεταει ; . ειχα συνδεσει 2 υπολογιστες με καλωδιο και αλλα 2 λαπτοπ ασυρματα και τα λαπτοπ και τα 2 τα αποσυνδεεε. Προφανως η συνδεση μεσω καλωδιου υπεισχυει σε σχεση με το ασυρματο δικτυο;;. μπορουμε να κανουμε κατι για να μην τους αποσυνδεει; εχω ενα μοντεμ TPLINK.

 

Εχεις καποιο προβλημα και αποσυνδέεσαι, αλλαξε ρουτερ.

 

Οι ρουτερ wifi εχουν δυνατότητα να υποστηρίξουν εως και 255 ασύρματες συνδέσεις, αν και πραγματικό δεν συνίσταται απο τους κατασκευαστές.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποιο προβλημα και αποσυνδέεσαι, αλλαξε ρουτερ.

 

Οι ρουτερ wifi εχουν δυνατότητα να υποστηρίξουν εως και 255 ασύρματες συνδέσεις, αν και πραγματικό δεν συνίσταται απο τους κατασκευαστές.

 

στο δικο μου τον υπολογιστη και στον αλλο που τα εχουμε συνδεσει με καλωδιο δεν εχουμε προβλημα αποσυνδεσης. μονο εαν συνδεσω αλλον υπολογιστη με wifi αποσυνδεει και δεν το κανει παντα.΄Με κινητο που ειχα δοκιμασει δεν ειχα προβλημα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ,οταν συνδεω το PC με την τηλεοραση(S-Video) παλια στα XP η ρυθμιση ηταν 50Hz και τωρα στα Windows 7 λεει 25Hz και απο οτι καταλαβα ειναι Interlaced ,ξερετε μηπως πως μπορω να το κανω να ειναι Prograssive αντι για Interlace ??
Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασες εσύ ή μέσω του windows update ?
Link to comment
Share on other sites

τότε δοκίμασε να το κατεβάσεις και να το εγκαταστήσεις ξεχωριστά...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πωσ μπορω στην μπαρα κατω (εναρξη κλπ) να το κανω να δειχνει προεπισκοπιση του προγραμματος-browser αντι τωρα που εχει μονο τον τιτλο ?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Πωσ μπορω στην μπαρα κατω (εναρξη κλπ) να το κανω να δειχνει προεπισκοπιση του προγραμματος-browser αντι τωρα που εχει μονο τον τιτλο ?

 

αν καταλαβα καλα...

δεξι κλικ στην μπαρα >properties>και κλικαρεις το κουτακι που λεει κατι για aero

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα...

δεξι κλικ στην μπαρα >properties>και κλικαρεις το κουτακι που λεει κατι για aero

 

Πολυ καλα καταλαβες...Σευχαριστω πολυ

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να περασω ελληνικό language pack σε windows 7 ultimate εχω κατεβασει το σωστο για την περιπτωση 64 bit pack αλλα οταν παταω run δεν γινεται τιποτα.

καμια ιδεά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να περασω ελληνικό language pack σε windows 7 ultimate εχω κατεβασει το σωστο για την περιπτωση 64 bit pack αλλα οταν παταω run δεν γινεται τιποτα.

καμια ιδεά?

 

Τι εννοείς εχεις κατεβασει? το language pack στα ultimate είναι στα update των windows στις προαιρετικές αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι το κατεβασα ξεχωριστα και το κανω install οπως ενα προγραμμα π.χ. Και μαλιστα ειναι αλλο αρχειο γλωσσας οταν εχεις περασει το SP1, ειχα το παλιο αρχειο γιαυτο δεν μπορουσα να το περασω. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι το κατεβασα ξεχωριστα και το κανω install οπως ενα προγραμμα π.χ. Και μαλιστα ειναι αλλο αρχειο γλωσσας οταν εχεις περασει το SP1, ειχα το παλιο αρχειο γιαυτο δεν μπορουσα να το περασω. Ευχαριστω.

 

Αυτο προσπαθώ να σου πω ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΕΤΣΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΓΛΩΣΣΑΣ, γινετε μεσω update και μετα απο τα "region and language" επιλέγεις την γλώσσα που θελεις να έχουν τα windows.

Link to comment
Share on other sites

Νικο και ομως γινετε.

Οπως και το service pack υπαρχει στα update αλλα το βρισκεις και μονο του.

 

http://msdn.microsoft.com/el-gr/subscriptions/downloads/default(en-us).aspx

 

αν δεις εδω σε καποιο σημειο χαμηλα εχει να το κατεβασεις.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Τελος πάντων πολλα μπορουν να γινουν εγω σου ειπα την σωστη διαδικασια και την πιο ευκολη. Αφου το εκανες τελος καλο ολα καλα.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα στον υπολογιστή μου έναν σκληρό από το laptop ενός φίλου μου κ μέσω usb, αφού ήμουν στον δικό μου σκληρό, έβαλα να κάνω εγκατάσταση τα 7.. κ όταν με ρώτησε σε ποιον σκληρό θέλω να τα αποθήκευσω διάλεξα τον σκληρό του φίλου μου.. έκανα την χαζόμαρα κ το βγήκα κ το αφησα να κάνει μόνο την εγκατάσταση, αλλά όταν γύρισα σπίτι είδα μια bluescreen error..

Το θέμα τώρα πιο είναι, ότι οκ του φίλου ο σκληρός έχει τα 7 δουλεύει μια χαρά, αλλά όταν εγώ ανοίγω τον υπολογιστή μου με τον δικό μου σκληρό μου βγάζει επιλογή

 

Windows setup rollback και

Windows 7

 

Όταν παταω το 7 όλα μια χαρά.. το πάνω όμως τι είναι..? Κ κυρίως πως θα το βγάλω..?

 

Sent from my HTC Desire Sense 3.0 using Tapatalk...

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα στον υπολογιστή μου έναν σκληρό από το laptop ενός φίλου μου κ μέσω usb, αφού ήμουν στον δικό μου σκληρό, έβαλα να κάνω εγκατάσταση τα 7.. κ όταν με ρώτησε σε ποιον σκληρό θέλω να τα αποθήκευσω διάλεξα τον σκληρό του φίλου μου.. έκανα την χαζόμαρα κ το βγήκα κ το αφησα να κάνει μόνο την εγκατάσταση, αλλά όταν γύρισα σπίτι είδα μια bluescreen error..

Το θέμα τώρα πιο είναι, ότι οκ του φίλου ο σκληρός έχει τα 7 δουλεύει μια χαρά, αλλά όταν εγώ ανοίγω τον υπολογιστή μου με τον δικό μου σκληρό μου βγάζει επιλογή

 

Windows setup rollback και

Windows 7

 

Όταν παταω το 7 όλα μια χαρά.. το πάνω όμως τι είναι..? Κ κυρίως πως θα το βγάλω..?

 

Sent from my HTC Desire Sense 3.0 using Tapatalk...

 

αν κατάλαβα καλά έχεις κομμάτιασει το σκληρό σου σε δύο κομμάτια και όταν τον ανοίγεις σου λέει να επιλέξεισ ποιο λειτουργικό πρέπει να τρέξει. Για να το βγάλεις αυτό θα από όσο ξέρω και από εμένα θα πρέπει να ξανά περάσεις τα windows που θέλεις να έχει και όταν θα σου πει να επιλέξεισ ποιο χώρο θέλεις να γίνει η εγκατάσταση θα διαγράψεις τον σκληρό κάνοντας κλικ πάνω του και διαγραφή και μετά αυτός θα αναγνωρίζεται σαν ένας από τον υπολογιστή σου και μετά συνεχίζεις την εγκατάσταση.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εχω τον σκληρό σε δύο κομμάτια.. δεν εχω κάνει κάτι τέτοιο.. αυτό το rollback που βγάζει δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι..

 

Sent from my HTC Desire Sense 3.0 using Tapatalk...

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Δες στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων αν υπάρχει πρόγραμμα με την ονομασία "Rollback Rx". Νομίζω είναι αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Δες στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων αν υπάρχει πρόγραμμα με την ονομασία "Rollback Rx". Νομίζω είναι αυτό.

 

Μπα οχι... δεν υπαρχει κατι τετοιο.... και το σπαστικο ειναι οτι το εχει σαν πρωτη επιλογη κ δεν ανοιγει ο υπολογιστης....

Καμια αλλη ιδεα...

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να έχει δημιουργηθεί νέο κρυφό partition.

Μπορείς να το κοιτάξεις με το disk management των windows 7.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...