Jump to content

Θέλω να γίνω Dj


exosceleton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πραγματικο μου παθος ειναι η μουσικη...Μονο η ξενη...

Ακουω Minimal, Electro, Progressive, Trance, Techno, House (λιγο), Drum'n'Bass και ασχολουμε και με την παραγωγη τετοιου ειδους μουσικη.

 

Για τους γνωστες, δουλευω με Digital Performer, Cubase, Reason 3, Pro Tools και Logic Audio...:wacko:

Αρκετες δημιουργιες μου (χωρις να θελω να περιαυτολογο) ειναι τελειες και ακρως "σοβαρες" :cool:

 

Περα απο αυτα...Ο στοχος μου ειναι αυτη η αγαπη που εχω για την μουσικη να την μυησω μεχρι τερμα...Μπορω να πω πως "μ@λ@κιζομαι" με κανενα Traktor DJ Studio 3 (Native Instruments) και Virtual DJ...Θελω ομως να μπω βαθυτερα στο τρυπακι του DJing...

Aξιζουν τα σεμιναρια DJ?Που πραγματοποιουντε?Δινεται χαρτι?Πρακτικα?Θεωρια?:worry:

 

Αυτα.....

blah..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω την εντύπωση πως σε αυτά τα σεμινάρια θα πας πιο πολύ για τις γνώσεις που θα αποκτήσεις παρά για το χαρτί που πάρεις :)
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα..ειχα παει στα σεμιναρια που εκανε ο ΑΝΤ1

με το FameStudio...

Πηγα σαν καποιος που ειχε απλα την κ@υλ@

Και οντως με εμαθαν αρκετα πραματα...Γνωρισα αρκετους

Ελληνες επαγγελματιες σε αυτο το τομεα,

Και μας(Σε ολο το τμημα) προσεφεραν αρκετες γνωσεις.

Τωρα το χαρτι που θα παρεις μετραει οπως και το χαρτι της τουαλετας σου..

Αμα δεν το κυνηγησεις το θεμα δεν σου βγανει με τιποτα...

Tωρα βεβαια υπαρχει και η SAE η οποια εχει και αυτη τετοιου τυπου σεμιναρια

Δεν ξερω ομως κατι παραπανω γιατι δεν εχω παει...

Link to comment
Share on other sites

Οντως, το χαρτι δεν μετρει και πολυ..

Γνωσεις οσον αφορα τα πρακτικα?Για αναλυσε το λιγο, με ενδιαφερει...

blah..
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ολοι η Πρακτικη γινοταν πανω σε 2xPioneer CDJ-100

και σε ενα DJM-800 οπου στην αρχη σε μαθενουν τα παντα γυρω απο τα

μηχανηματα και τις συνδεσεις και μετα ξεκινουν για τις μιξεις....

Πως κανεις μιξει, τυπους μιξεις κτλπ!!

Αν θες να μαθεις και αλλα στειλε μου το msn σου...

Link to comment
Share on other sites

Ολα? Και την ψυχολογια του κοινου και το πως και γιατι θα χρησιμοποιεις σωστα τα εφε απο τα μηχανηματα σου για να μην πατας ολο το βραδυ το flanger και τρελλανεις τον κοσμο?

 

Και τα ειδη μουσικης σωστα, κλπ? κλπ? Δεν γνωριζω αν στη συγκεκριμενη σχολη τα μαθαινουν αυτα, αλλα οχι, με μια κονσολα και ενα Virtual Dj δεν τα μαθαινεις ολα, μαθαινεις ελαχιστα

OteNet 2048, SE p900, Nokia 9500, UsRobotics 9108
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας πω το εξής. Είμαι 35 χρόνων και υπήρξα dj και πλέον ασχολούμαι περιστασιακά μόνο σε κανένα παρτυ μεταξύ φίλων. Και θέλω να αναφερθώ σε παιδιά μικρότερης ηλικίας που θέλουν να ασχοληθούν με το djing. Μην ακούτε κανέναν ο οποίος θα σας πει οτι θα σας μάθει να "παίζετε". Δεν μπορεί να σας πει τίποτα όσον αφορά καταρχήν την ψυχολογία του κόσμου. Δεν μπορεί να σας βάλει σε ένα καλούπι και να μάθετε να παίζετε με συγκεκριμένο τρόπο. Το djing είναι φαντασία και ψυχολογία κόσμου. Και κάτι ακόμα για να μη σας κουράζω γιατί είναι πολλά αυτά που μπορώ να σας πω. Ανατρέξτε σε παλιές μουσικές για να μάθετε να παίζετε ολοκληρωτικά. Σε μουσικές που υπήρχαν κανονικές ενορχηστρώσεις, που το beat ήταν από την μπότα του ντράμερ και όχι από ένα μηχάνημα. Και εκεί θα καταλάβετε πόσο δύσκολο αλλά παράλληλα δημιουργικό είναι το mix. Γιατί μόνο έτσι θα δουλέψετε το αυτί σας να μάθει να μετράει ώστε να καταφέρετε να φέρετε 2 τραγούδια να παίζουν παράλληλα...Και άλλα πολλά. (Οι πιο παλιοί με καταλαβαίνουν)
I LOVE MY BABIES
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως σε αυτά τα σεμινάρια θα πας πιο πολύ για τις γνώσεις που θα αποκτήσεις παρά για το χαρτί που πάρεις :)

 

Ακριβώς.Δεν θα σου ζητήσει κανένας χαρτί, μόνο να ξέρεις να κάνεις σωστά τη δουλειά σου.;)

Link to comment
Share on other sites

Χαχ!Μα για αυτο το λογο λεγονται σεμιναρια...

Δεν ειπε κανεις οτι θα βγεις επαγγελματιας απο εκει...

Σου δειχνουν και σε βαζουν σε ενα δρομο..

Στον οποιο δυσκολα θα μπεις μονος...Κανεις δεν γεννηθηκε

ετοιμος!!Απλα μετα απο αυτα ξεκινας εχοντας καποιες γνωσεις!

Ουτε πιστευς πως ενα Softwate οπως το Virtual μπορει να σε μαθει

να χρησιμοποιεις κονσολες...αν ηταν ετσι καθε ενας θα ηταν Dj...

Link to comment
Share on other sites

Παρε τα καταλληλα μηχανηματα και λιωστα! (PIONEER U KNOW)

Ειναι καθαρα θεμα εξασκησης ο χειρισμος τους!

Τωρα για το τι θα παιζεις, τι αλλαγες θα κανεις, ειναι θεμα ταλεντου και κατα ποσο μπορεις να πιασεις το τι θελουν οι ακροατες ανα περισταση!

Αλλιως να κανεις τον dj σε ροκ μπαρ, αλλιως σε ελληναδικο, και αλλιως να παιζεις house!

Επελεξε το ειδος που σου αρεσει και φτιαξε δισκοθηκη, ενημερωνε την και.... καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

Ουτε πιστευς πως ενα Softwate οπως το Virtual μπορει να σε μαθει να χρησιμοποιεις κονσολες...αν ηταν ετσι καθε ενας θα ηταν Dj...

 

Αλλιως να κανεις τον dj σε ροκ μπαρ, αλλιως σε ελληναδικο, και αλλιως να παιζεις house!Επελεξε το ειδος που σου αρεσει και φτιαξε δισκοθηκη, ενημερωνε την και.... καλη τυχη!

 

Συμφωνώ απόλυτα και με τους δύο.

Link to comment
Share on other sites

γιατι υπαρχει κατι που να λεει οτι το χαρτι απο εκει ειναι αναγνωρισμενο?

το μονο που θα μετραει θα ειναι η φημη και το οτι σε ξερουν ολοι ενα χαρτι δεν λεει απολυτως τιποτα αλλωστε δεν νομιζω οταν θα πας για δουλεια να σου πουν αμα εβγαλες αυτην την ακαδημια

Link to comment
Share on other sites

γιατι υπαρχει κατι που να λεει οτι το χαρτι απο εκει ειναι αναγνωρισμενο?

το μονο που θα μετραει θα ειναι η φημη και το οτι σε ξερουν ολοι ενα χαρτι δεν λεει απολυτως τιποτα αλλωστε δεν νομιζω οταν θα πας για δουλεια να σου πουν αμα εβγαλες αυτην την ακαδημια

 

file mou fysika kai metraei ayto to xarti giati oso asxetos kai an eisai an pas ekei tha matheis polla pragmata... to idio eimai as poume egw pou asxoloumai apo monos mou kai den me exei boithisei kaneis... kai to idio tha einai enas pou exei paei se kapoia akadhmia kai exei 5-10 pragmata pou einai swsta apo kata3iomena atoma?? kai fysika otan phgaineis se kapoia akadhmia kai plhrnweis gia na matheis, ayto deixnei ena endiaferon oti theleis na asxolitheis me to antikeimeno! den einai fysika apolyto oti opoios paei ekei tha bgei asteri alla einai ena +++!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλο μεσημερι φιλες και φιλοι μου!

οπως εγραψα και στον τιτλο "θελω να γινω dj" αλλα δεν ξερω τι χρειαζεται απο μηχανηματα και λοιπα!το ειδος της μουσικης που θελω να ασχοληθω ειναι λιγο πολυ house,electro,dance, γενικα τετοια ειδη μουσικης!θελω να μου προτεινεται καποια μηνανηματα(μεικτες-φετες κλπ) τα οποια θα χρειαστω.εχω δοκιμασει διαφορα προγραμματα στο pc, οπως virtual dj και αλλα παρομοια, χωρις επιτυχια.για αυτο πηρα την αποφαση να αγορασω ο,τι χρειαζεται ωστε να παιζω μουσικη.

αν εχετε να μου προτεινεται κατι περιμενω...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αν δεν παιξεις στοχερι τοτε τι dj θα εισαι.

εγω επαιζα παλιοτερα και σε μαγαζια.

απο μεικτη προτιμουσα παντα της newmark.

εχω μια κονσολα με 2 cd και φετα με εφφε και τις εντολες,αυτη την ειχα παρει 1800 τοτε.

και 2 pioneer κορυφαια mk.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

και γω θελω πιο πολυ να μαθω και να παιζω σε μαγαζια.αλλα και σε party,οταν μαζευομαστε με την παρεα μου...

εχεις να μου προτεινεις καποια συγκεκριμενα?αν υπαρχει κατι να προσεξω.δεν εχω ιδεα απο ουτα.

Link to comment
Share on other sites

Καποιον γνωστο dj δεν εχεις ωστε να δεις πως δουλευει και να μαθεις??Γιατι το να πας και να παρεις μηχανηματα χωρις να εχεις ιδεα και απλα να τα ψαχουλευεις δε θα σε βοηθησει.Το καλυτερο ειναι πρωτα να κατσεις διπλα σε καποιον dj και δεις πως δουλευει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν γνωριζω καποιον που να ασχολειται με την μουσικη σε επιπεδο να γνωριζει την λειτουργια των μηχανηματων.πιστευω οτι θα ασχοληθω μονο αν το ψαξω το θεμα.εννοω οτι αν εχω τον καταλληλο εξοπλισμο θα μαθω.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε. κατ αρχας ποσα χρηματα διαθετεις. επισης οπως λες ξεκινησες με προγραμματα στο pc. λογικα απο αυτα κατι θα εμαθες σχετικα με beatmaching, efe κλπ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εμαθα καποια πραγματα αλλα οχι πολλα...

οσο για τα χρηματα δεν γνωριζω ποσο κοστιζουν ολα αυτα που χρειαζονται.οσο πιο οικονομικα μου βγουνε τοσο το καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν μπορεις να παιξεις σε Pc τοτε δεν θα μπορεις ουτε στα μηχανηματα...

πουλιεται αν θες αυτο για κατι οικονομικο κ για 1ο μηχανημα...

γιατι αν σκεφτεις οτι οι cdieres pioneer h mia ξεκινα απο 400e στην καλυτερη περιπτωση κ μετα πρεπει να παρεις κ μεικτη τουλ.που να σου δειχνει bpm για αρχη...

http://www.insomnia.gr/forum/archive/index.php/t-233150.html ριξε την τιμη μονο στην αρχη τις δουλεψε...

 

επισης το να δουλεψεις σε μαγαζια χωρις κονε χλωμο...αν ενοεις κ κλαμπ ακατορθωτο ακομη κ να σαι καλος.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε παρε 2 pioneer cdjs 100

1 μεικτη behringer djx700

και εισαι αρχοντας. :D

Σιγουρη και πολυ καλη λυση!

Μπορεις βεβαια να παρεις μια διπλη cdιερα ενα μικτη της πλακας και να κανεις την δουλεια σου αρκετα φθηνα! :)

Για περισσοτερες πληροφοριες στειλε μου ΠΜ :)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...