Jump to content

Θέλω να γίνω Dj


exosceleton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλοι απ τον υπολογιστή ξεκινήσαμε αλλά έρχεται μια στιγμή κορεσμού που ο υπολογιστής δε προσφέρει όσα θες.

Άλλο να πειράζεις τα ποτενσιόμετρα με το χέρι κι άλλο να φτιάχνεις το EQ με το ποντίκι.

 

Mixing is great

+10000

Απλα οτι πιο σωστο εχω ακουσει σε αυτο το thread ;)

Το μιξαρισμα με μεικτη δεν συγκρινεται με τιποτα με τον υπολογιστη :)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@miss fairy να υποθεσω πως εχεις εμφανιση?

αν ηταν το παληκαρι κοπελα κ εμφανισιμη ναι θα μπορουσε να το κανει αυτο που λες...

τωρα ας μην το προσπαθησει καν:P

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Εγώ ασχολούμαι με τη μουσική από τα 16, είμαι 23 και επαγγελματίας DJ (επαγγελματίας DJ = δουλεύω ως DJ σε νυχτερινό μαγαζί) και μπορώ να σας πω ότι κατά την άποψή μου ο σωστός DJ πρέπει να γνωρίζει τα πάντα γύρω από τη μουσική τεχνολογία - υπολογιστές - ηλεκτρονικά, κλπ., να μπορεί να κρίνει ένα κομμάτι που θα ακούσει αν θα αρέσει στον κόσμο (ακόμη κι αν ο ίδιος το θεωρεί μάπα), πότε είναι κατάλληλο να το ακούσει ο κόσμος (χρόνος στο πρόγραμμα, ψυχολογία και γενική κατάσταση του κοινού), να γνωρίζει τη λογική του ρυθμού στη μουσική και την έννοια του "beat" και κάποια άλλα που δεν αναφέρω. Γενικά πάντως έχω παρατηρήσει ότι η πραγματικά μεγάλη υπόθεση που αποκτάται με την εμπειρία είναι να μπορείς να κρίνεις ένα κομμάτι που θα ακούσεις και να αντέχεις τα decks για ώρες (δεν είναι τόσο εύκολο όσο νομίζετε παιδιά...) Αυτά. Πάντως DJ που δεν γνωρίζει τι σημαίνουν "frames" στις προδιαγραφες του CD ... έχει δρόμο ακόμα!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γειά σας,

παιδιά στον υπολογιστή έχω μάθει αρκετά πράγματα και θάματα παίζω σε προγράμματα DJ Και σχεδών ξέρω κάποια πραγματάκια. Τώρα θέλω να πιάσω τον κανονικό τρόπο...σε μηχανήματα θέλω πολλά πράγματα κα διαθέτω 1200 Ευρώ για τον εξοπλισμό (ηχεία,ακουστικά,μείκτες κ.τ.λ.) σχετικά τα θέλω για διοργάνωση party και με τους φίλους μου εξάλου τώρα μπένω στον τομέα αυτόν. Θέλω να μάθω τί θα χρειαστεί να αγοράσω κατά γράμμα ακόμα και τί καλώδια και κανά κατάστημα E-shop ή κανά κατάστημα στην Θεσσαλονίκη.

 

Ευχαριστώ πολύ,

Μανώλης!!! :D

Link to comment
Share on other sites

μανωλη, και μενα το ονειρο μου ειναι να γινω dj και παραγωγος. καποτε ειχα ανοιξει εδω ενα θεμα. αν το βρω θα σου δωσω το λινκ...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γειά σας,

παιδιά στον υπολογιστή έχω μάθει αρκετά πράγματα και θάματα παίζω σε προγράμματα DJ Και σχεδών ξέρω κάποια πραγματάκια. Τώρα θέλω να πιάσω τον κανονικό τρόπο...σε μηχανήματα θέλω πολλά πράγματα κα διαθέτω 1200 Ευρώ για τον εξοπλισμό (ηχεία,ακουστικά,μείκτες κ.τ.λ.) σχετικά τα θέλω για διοργάνωση party και με τους φίλους μου εξάλου τώρα μπένω στον τομέα αυτόν. Θέλω να μάθω τί θα χρειαστεί να αγοράσω κατά γράμμα ακόμα και τί καλώδια και κανά κατάστημα E-shop ή κανά κατάστημα στην Θεσσαλονίκη.

 

Ευχαριστώ πολύ,

Μανώλης!!! :D

Κοιταξε εγώ θα πρότεινα να τα παραγγείλεις από Γερμανία συγκεκριμένα thomann.de

Τώρα τα χρήματα που διαθέτεις δεν είναι αρκετά πιστεύω για να στήσεις καλό εξοπλισμο,αν και δεν μας λες τι ακριβώς θέλεις.Θέλεις ας πούμε ηχεία για 2000 τετραγωνικά,για 20 για 100 για πόσα?Εγώ θα πρότεινα να πάρεις τώρα δύο μέτρια μόνιτορ πχ τα ALESIS M1 ACTIVE 620 .

Τώρα για cdplayers θα σου έλεγα να περιμένεις.Είναι αρκετά ακριβά και στο επίπεδο σου πιθανόν να μην βοηθήσουν.Παρόλα αυτά αυτή την στιγμή πουλάνε πολύ τα pioneer cdj400 αλλά και τα παλιότερα cdj 200 είνια επίσης αξιόλογα.

Καλύτερα πάρε έναν καλό μίκτη με midi λειτουργίες σαν PIONEER DJM 700 .

Βεβαια πρέπει να βάλεςι κάποια στάνταρ όπως προείπα και να μας πεις θέλω να κάνω αυτό και αυτό.

Στα χρήματα που διαθέτεις χωρίς ηχεία μπορείς να πάρεις δύο cdj100/200 και τον djm 400 της pioneer.

Aν πάρεις τα 100ρια πιθανόν να περισέψουν χρήματα και για τα μόνιτορ.

Όσο για ακουστικά οι επιλογές είναι πολλές.Εγώ ας πούμε έχω τα hd215 της sennheiser που δεν είναι τίποτε ιδιαίτερο αλλά την δουλεία τους την κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

μικτης: http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?cPath=116_167&products_id=7892 (τον δοκιμασα το περασμενο σαββατο και πραγματικα εμεινα με τις δυνατοτητες του. κατατασεται αμεσως μετα τους Allen&Heath και διπλα στους Pioneer + τους denon). και επιπλεον εχει και εξτρα καρτα ηχου πανω.

 

cdplayers: Pioneer CDJ100 ασυζητητι! ειναι τα καλυτερα μηχανηματα για αρχαριους αλλα και για προχωρημενους. αλλωστε τα επιπλεον χαρακτηριστικα που προσφερουν αλλες cdιερες, δεν τα χρειαζεσαι ακομη(εφε κλπ τα βαζεις απο τον μικτη). με ~500 ευρω βρισκεις μεταχειρισμενο ζευγαρι. καινουρια απο εδω: http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Pioneer-CDJ-100-S-Single-CD-Player/art-DJE0000095-000

 

ακουστικα: http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?cPath=116_145&products_id=2563 φθηνα και καλα!

 

με ηχεια δεν εχω ασχοληθει καθολου. οποτε καλυτερα ας απαντησει καποιος που ξερει καλυτερα:)

 

επιπλεον το μαγαζι το artsound ειναι θεσσαλονικη οποτε δεν θα πληρωσεις μεταφορικα;)

 

Εγώ ας πούμε έχω τα hd215 της sennheiser που δεν είναι τίποτε ιδιαίτερο αλλά την δουλεία τους την κάνουν.

 

δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο τα sennheiser hd215???:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aκουστικα εγω εχω τα SENNHEISER HD 25 και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος αλλα δε νομιζω να ειναι καταλληλα για dj.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

 

 

δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο τα sennheiser hd215???:blink:

Ναι δεν είναι.Δες λίγο τα ακουστικά της sennheiser πχ τα hd25.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν είναι.Δες λίγο τα ακουστικά της sennheiser πχ τα hd25.

DΗλαδη τα hd 25 που εχω εγω τα χρησιμοποιουν και σε κλαμπ; θεωρουνται καλα;:D

Δεν εχω παρει πιο ακριβα ακουστικα απο αυτα και δεν εχω μετρο συγκρισης με ακριβοτερα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

DΗλαδη τα hd 25 που εχω εγω τα χρησιμοποιουν και σε κλαμπ; θεωρουνται καλα;:D

Δεν εχω παρει πιο ακριβα ακουστικα απο αυτα και δεν εχω μετρο συγκρισης με ακριβοτερα...

Nαι τα έχω δει και σε club,αλλά και σε συζητήσεις έχω δεί ότι είναι δημοφιλέστετα.Yποθέτω ότι αναφερόμαστε σε αυτά έτσι?:rolleyes: http://www.thomann.de/gr/sennheiser_hd25_c_ii.htm

Link to comment
Share on other sites

Nαι τα έχω δει και σε club,αλλά και σε συζητήσεις έχω δεί ότι είναι δημοφιλέστετα.Yποθέτω ότι αναφερόμαστε σε αυτά έτσι?:rolleyes: http://www.thomann.de/gr/sennheiser_hd25_c_ii.htm

Nai αυτα ειναι.:D

Εσεις που ασχολειστε λογικα θα εχετε δοκιμασει ακουστικα ακριβοτερα απο αυτα. κΑΤΑλαβαινεται τη διαφορα στην ποιοτητα του ηχου;; Πχ με κατι ακουστικα που βλεπω 300 και 400 ευρω.:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

τα καλυτερα ακουστικα για κλαμπ κατ εμε ειναι αυτα http://www.djmarket.gr/sennheiser-hd-251-ii-p-1175.html (με το μονο καλωδιο) . απιστευτα καλη ηχομονοση και dB απο το διαστημα:D

 

και με φθηνοτερα βεβαια κανεις την δουλεια σου πολυ ανετα. και αυτα που εχεις εσυ mi3s ειναι πολυ καλα. βγαζεις ανετα τα βραδια.

 

τωρα ακουστικα με 300-400 ευρω δεν αξιζουν τα λεφτα τους...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τα καλυτερα ακουστικα για κλαμπ κατ εμε ειναι αυτα http://www.djmarket.gr/sennheiser-hd-251-ii-p-1175.html (με το μονο καλωδιο) . απιστευτα καλη ηχομονοση και dB απο το διαστημα:D

 

κ με φθηνοτερα βεβαια κανεις την δουλεια σου πλ ανετα. κ αυτα π εχεις εσυ mi3s ειναι πλ καλα. βγαζεις ανετα τα βραδια.

 

τωρα ακουστικα με 300-400 ευρω δεν αξιζουν τα λεφτα τους...

Ρε παιδιά δεν υπάρχουν τέτοια ακουστικά.Και αυτά που έχει theolegend είναι αυτά που γράφεις και εσύ χωρίς το traktor le.:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν υπάρχουν τέτοια ακουστικά.Και αυτά που έχει theolegend είναι αυτά που γράφεις και εσύ χωρίς το traktor le.:)

 

υπαρχουν τετοια ακουστικα. ειχα βρει κατι επιχρυσωμενα pioneer hdj1000:blink: με 480 ευρω. επισης υπαρχουν πολλα ασυρματα ακουστικα σε αυτα τα λεφτα.

 

οσο για τα ακουστικα που παρεθεσα ειναι τα hd 25-II. μια βελτιωμενη εκδοση των hd25 με μονο καλωδιο και πιο ανθεκτικα:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τα καλυτερα ακουστικα για κλαμπ κατ εμε ειναι αυτα http://www.djmarket.gr/sennheiser-hd-251-ii-p-1175.html (με το μονο καλωδιο) . απιστευτα καλη ηχομονοση και dB απο το διαστημα:D

 

κ με φθηνοτερα βεβαια κανεις την δουλεια σου πλ ανετα. κ αυτα π εχεις εσυ mi3s ειναι πλ καλα. βγαζεις ανετα τα βραδια.

 

τωρα ακουστικα με 300-400 ευρω δεν αξιζουν τα λεφτα τους...

 

Παρακαλώ να γράφετε posts σε σωστά ελληνικά. Σχετική ανακοίνωση

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

κακως μου σβησατε το ποστ μια χαρα τα ειπα στο παιδι

 

αν τα έγραφες και ελληνικά χωρίς κ,τ,π θα ήταν ακόμα εκεί το ποστ σου...

αν δεν έχεις δει την ανακοίνωση...

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν τετοια ακουστικα. ειχα βρει κατι επιχρυσωμενα pioneer hdj1000:blink: με 480 ευρω. επισης υπαρχουν πολλα ασυρματα ακουστικα σε αυτα τα λεφτα.

 

οσο για τα ακουστικα που παρεθεσα ειναι τα hd 25-II. μια βελτιωμενη εκδοση των hd25 με μονο καλωδιο και πιο ανθεκτικα:)

Από πότε οι dj δουλευούν με ασύρματα?:happy:

Link to comment
Share on other sites

Συμβιβασμοί δε χωράνε δυστυχώς σ'αυτό το θέμα.

 

Από ακουστικά μόνο τα Sony MDR V700 κάνουν για dj και έχουν λογική τιμή. Μια λύση σχεδόν συμβιβασμού είναι να πάρεις τα RELOOP RH-3500 PRO Ltd τα άσπρα, τα οποία λόγω επόμενου μοντέλου, τα ξεστοκάρουν περίπου στα 70 ευρώ.

Όσον αφορά τα cd players, αναγκαστικά θα πάρεις κάτι σε pioneer. Είναι το industry standard, και όλα τα μαγαζιά ανεξαιρέτως pioneer έχουν. Εφόσον διαθέτεις μόνο 1200 ευρώ, μάλλον για cdj100 σε βλέπω, τα 200 πέραν του mp3 playback και της καλύτερης οθόνης κτλ, δεν έχουν φοβερές διαφορές. Αντιθέτως είναι υπερβολικά εύθραστα, και με τελείως ασαφές απαράδεκτο jog wheel.

Όσον αφορά τους μίκτες, να ξέρεις ότι υπάρχουν οι Allen Heath 92, 62 και 42, και μετά όλοι οι άλλοι. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις μίκτη Pioneer, έχουν άθλιο ήχο, χαζό σχεδιασμό, και τραγικό equalizer/trim control.

Τα τελευταία 2 χρόνια ευτυχώς δουλεύω μόνο με Allen Heath, οπότε δεν έχει τύχει να ασχοληθώ με μίκτες. Η συμβουλή μου είναι να πάρεις κάποιον από κάποια καταξιωμένη εταιρεία του χώρου (Denon, Numark, Stanton) που θα έχει ίδια και καλύτερη ποιότητα απο pioneer, και τη μισή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτινα 2x Pionneer CDJ 200 (http://www.htfr.com/more-info/MR149815) και για μικτη καποιον απο αυτους τους τρεις. VESTAX VMC 002 XL ή Behringer DJX750 Με προτιμηση σαφως στον Vestax. Αν και ο Behringer αξιζει για τα εφφε που εχει κτλ. Ειναι στην ουσια ενας μικρος Pionneer

Αξιοποιστο καταστημα btw εχω κανει πολλες αγορες απο εκει :)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν τετοια ακουστικα. ειχα βρει κατι επιχρυσωμενα pioneer hdj1000:blink: με 480 ευρω. επισης υπαρχουν πολλα ασυρματα ακουστικα σε αυτα τα λεφτα.

 

οσο για τα ακουστικα που παρεθεσα ειναι τα hd 25-II. μια βελτιωμενη εκδοση των hd25 με μονο καλωδιο και πιο ανθεκτικα:)

 

Άμα αγοράσεις τα HDJ-1000 της Pioneer με €480, θα κλαις τα λεφτά σου από τον απατεώνα που σου τα πούλησε... πάνω κάτω θα τα βρεις τα 1000 στα €160 και τα 2000 στα €300... Εγώ χρησιμοποιώ τα ECH-602 της Ecler που είναι πολύ ποιοτικά ακουστικά με καλή απομόνωση...

 

Άλλα με €1200 δεν στήσεις εξοπλισμό... προτίμησε ένα καλό laptop της Apple και ένα μείκτη της Hercules για να ξεκινήσεις... Μηχανήματα επαγγελματικά θα αργήσεις να τα κάνεις απόσβεση...

Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

Άλλα με €1200 δεν στήσεις εξοπλισμό... προτίμησε ένα καλό laptop της Apple και ένα μείκτη της Hercules για να ξεκινήσεις... Μηχανήματα επαγγελματικά θα αργήσεις να τα κάνεις απόσβεση...

 

Απόσβεση δε κάνεις έτσι κι αλλιώς. Για χόμπι τα θέλει το παιδί. Μακριά από game boy τύπου hercules, και υπερτιμημένα laptop με λειτουργικό για τεχνολογικά αναλφάβητους και όνομα φρούτου.

Link to comment
Share on other sites

Απόσβεση δε κάνεις έτσι κι αλλιώς. Για χόμπι τα θέλει το παιδί. Μακριά από game boy τύπου hercules, και υπερτιμημένα laptop με λειτουργικό για τεχνολογικά αναλφάβητους και όνομα φρούτου.

 

Φυσικά και μπορείς να κάνεις απόσβεση χρημάτων και να βγάλεις χρήματα για να αγοράσεις πιο αναβαθμισμένο εξοπλισμό... Το κλειδί στην όλη ιστορία είναι να έχεις ένα δίκτυο γνωριμιών που να σε προτείνει να αναλάβεις εκδηλώσεις και parties! Αυτό το κομμάτι δύσκολα κερδίζεται!

Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

για είμαι ο κώστας....θέλω ν πάρω ένα καλό αλλα όχι κ τέλοιο εξωπλισμώ για dj.θέλω να διαθέσω περίπου στα 400 ευρό για ένα μείκτη και για τα ιπόλιπα περίπου 600 με 700 ευρό.αλλα θέλω να μου πείτε τα πάντα για ότι πρέπει να πάρω ακόμα κ τ καλόδια.επείσις εχω ενα στέρεο στα 240 walt και δεν θελω ηχεία..θέλω να μου πείτε όλα τα υπόλιπα εκτός απο ηχεία.περιμένω γιατί όπιον και να ρωτίσω απο κανέναν δεν παίρνω μια σαφή απάντηση...........:X:X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...