Jump to content

Θέλω να γίνω Dj


exosceleton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω θα σου ελεγα να μην πεταξεις λεφτα σε μηχανηματα απο την στιγμη που δεν ξερεις καλα καλα το beatmatching με το αυτι. κατσε λιωσε το virtualdj να μαθεις πως παιζει ενας dj, ψαξου σε διαφορα φορουμ για αποριες, κοιτα οδηγους στο utube και μεις εδω ειμαστε για οτι χρειαστεις;)

 

αν παρεις μηχανηματα τωρα το μονο που θα καταφερρεις ειναι να πεταξεις τα λεφτα σου. οταν ερθει η ωρα να αγορασεις θα το καταλαβεις. εγω πχ βαρεθηκα το vdj και πηρα μικτη σαν προσθετο και τωρα που βαρεθηκα και αυτο(εννοω το εχω μαθει τοσο καλα που πλεον δεν μου κανει αισθηση να παιζω μονος μου), παω για πικ απ(η cdieres).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντος που δουλεύω στο VirtualDJ να ξέρεις ό'τι άλλο το Mouse και Keyboard (όσα shortcuts και να βάλεις) δεν είναι το ίδιο με το να έχεις ένα accessorize connected στο πρόγραμμα.

Γενικά δουλεύεις πιο εύκολα :)

Φίλιππος, πρώτος δέυτερος καλύτερος και πιο πιστός οπαδός του http://www.iphonehellas.gr.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος που δουλεύω στο VirtualDJ να ξέρεις ό'τι άλλο το Mouse και Keyboard (όσα shortcuts και να βάλεις) δεν είναι το ίδιο με το να έχεις ένα accessorize connected στο πρόγραμμα.

Γενικά δουλεύεις πιο εύκολα :)

 

δεν ειναι για μαγαζι ομως....;)

 

βεβαια αν το παιδι θελει απλα να μαθει για το σπιτι και για την πλακα του βολευεται και με κατι τετοιο:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με το να ξερεις να παιζεις απο το vdj δεν σημαινει οτι εισαι και dj.

Σοβαρευτειτε λιγο! Ο dj δεν φαινεται αν ξερει να χειριζεται καλα το ποντικι ή αν παταει ενα κουμπι και κανει σωστο beatmatching ;)

Δοκιμαστειτε πρωτα με βινυλια και cdιερες ή και τα δυο ταυτοχρονα και μετα ΟΚ.

Αλλα μην λετε ειμαι dj και παιζω με το vdj αυτο μεχρι και η γιαγια μπορει να το μαθει :p:p

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Με το να ξερεις να παιζεις απο το vdj δεν σημαινει οτι εισαι και dj.

Σοβαρευτειτε λιγο! Ο dj δεν φαινεται αν ξερει να χειριζεται καλα το ποντικι ή αν παταει ενα κουμπι και κανει σωστο beatmatching ;)

Δοκιμαστειτε πρωτα με βινυλια και cdιερες ή και τα δυο ταυτοχρονα και μετα ΟΚ.

Αλλα μην λετε ειμαι dj και παιζω με το vdj αυτο μεχρι και η γιαγια μπορει να το μαθει :p:p

 

ας μαθει πρωτα τα βασικα στον υπολογιστη και μετα παιρνει μηχανηματα. αμα δει τα κουμπια στα cdj1000 θα τρομοκρατηθει!:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ας μαθει πρωτα τα βασικα στον υπολογιστη και μετα παιρνει μηχανηματα. αμα δει τα κουμπια στα cdj1000 θα τρομοκρατηθει!:lol:

Δεν διαφωνω και εγω καπως ετσι ξεκινησα.

Αλλα δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο ;)

Γι αυτο και θα μπορουσε να αρχισει με το ψαχνετε πανω στις κονσολες ;)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω και εγω καπως ετσι ξεκινησα.

Αλλα δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο ;)

Γι αυτο και θα μπορουσε να αρχισει με το ψαχνετε πανω στις κονσολες ;)

 

κι αμα ξενερωσει? γιατι να κλαιει τον ολοκληρο μισθο που θα εχει χαλασει πανω στα μηχανηματα? ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις προτασεις-ιδεες-αποψεις σας!

οσο για αυτο που αναφερθηκε παραπανω σε σχεση με την δουλεια,δεν θελω να παιξω σε κλαμπ, ουτε σε καποιο καλο και επωνυμο μαγαζι.το σκεφτηκα και σαν δουλεια στην πολη που σπουδαζω.αλλα και να κανω την τρελα μου!οχι πως θα με χαλουσε να παιξω μουσικη σε καποιο καλο μαγαζι(ειναι αρκετα νωρις βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να αρχισεις ερασιτεχνικα γνωμη μου ειναι να μην αγορασεις ακριβα μηχανηματα.

τωρα εγω οταν κανω παρτυ χρησιμοποιω παντα τον υπολογιστη.βεβαια εχω και 2 σιντιερες και εναν μικτη.τα εχω αγορασει απο ηλεκτρονικο μαγαζι του εξωτερικου και μου ειχαν βγει κοντα στα 500 ευρο.

για εξοπλισμο μπορεις να βρεις εδώ.οι τιμες του ειναι καλουτσικες.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με το να ξερεις να παιζεις απο το vdj δεν σημαινει οτι εισαι και dj.

Σοβαρευτειτε λιγο! Ο dj δεν φαινεται αν ξερει να χειριζεται καλα το ποντικι ή αν παταει ενα κουμπι και κανει σωστο beatmatching ;)

Δοκιμαστειτε πρωτα με βινυλια και cdιερες ή και τα δυο ταυτοχρονα και μετα ΟΚ.

Αλλα μην λετε ειμαι dj και παιζω με το vdj αυτο μεχρι και η γιαγια μπορει να το μαθει :p:p

 

 

Σιγουρα εχει μεγαλη διαφορα το κανονικο djing απο το vdjing, αλλα και με το vdj μπορεις να εχεις αρκετα καλα αποτελεσματα. Επαιξα ενα βραδυ με το vdj, αφου ενωσα πανω ενα μιξερ και το αποτελεσμα ηταν μια χαρα. Σιγουρα ομως δεν εχει τοσα controls και effects οσο τα κανονικα καλα μιξερς.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας σε οποιοδήποτε μαγαζάκι MediaMarkt, Public κλπ. τέτοιου είδους ή να παραγγείλεις μέσω internet ένα μεικτάκι μέχι 100€, να προσπαθήσεις να το δουλέψεις και αν σε ενδιαφέρει το άθλημα περνάς και σε κάτι καλύτερο... :)
Link to comment
Share on other sites

mathe to virtual dj file mou,kai ase na lene oti theloun,oi teleytaies ekdoseis tou virtual dj xrhsimopoiountai eppaggelmatika,kai apo djs opws o dennis ferrer.ean to syndeseis me katalila mixanimata mporeis na kaneis papades.kai den xreiazesai oute kan pontiki kai pliktrologio(ta mixanimata den einai ftina),kai gia n agoraseis to virtual thes 250 eyrw,den sou lew gia spasmenes ekdoseis tou virtual giati meta emplekses kai me diafora provlimata pou mporei na emfanistoun kai t aksizei ta lefta tou,mexri kai video mix mporeis na kaneis.paizw mousiki se club kai se bar me virtual me mikti konsola ktl.den eixa pote kanena provlima isa isa pou oi allages pou ginontai einai alanthastes kai poly pio grigores ap oti me metrima.
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

φιλε pasalimani ειναι θεμα feeling κατ αρχας. το mixing με cd η με pick up δεν εχει σχεση με το mixing του ποντικιου. αν ειναι ετσι φτιχνω ενα mixed cd απο το σπιτι και το βαζω στο μαγαζι, η παταω το sync και μιξαρει μονο του;). ακομη το αποτελεσμα του ηχου ειναι διαφορετικο οταν παιζω με timecodes και vdj και διαφορετικο οταν παιζω μονο με cd. εμενα τουλαχιστον το vdj οταν αλλαζω αποτομα το pitch, μασαει το beat.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

den kserw ti ypologisti exeis,ti rythmiseis exeis ftiaksei sto virtual,kai an to exeis aythentiko.OLA paizoun rolo stis epidoseis tou.ti na mou leei emena to feeling an akouw na kalpazoun aloga otan kanei kapoios allagi,i otan prepei n akousw olokliro to kommati gia na kanei tin allagi, sta beatakia diladi peripou 7 lepta kommati.oloi exete paei se magazia kai club pou paizoun me virtual kai apla den to exete parei xampari.giati den to katalavaineis.kai proswpika den me noiazei me ti paizei o allos,arkei o ixos kai i mousiki pou akouw na einai wraia.AN lew AN ypirxe enas tropos na to katalaveis oti paizei kapoios me mp3 tha itan apo tin poiotita tou ixou,giati allo mp3 akoma kai se poiotita 320,kai allo vinilio px.omws den yparxei o toso kalos eksoplismos se magazia gia na katalaveis opoiadipote diafora.o kalos dj den fainetai apo ton eksoplismo tou,alla apo ti mousiki tou kai apo to poso pianei to rythmo tou kosmou.pistepse me oso teleies allages kai na kaneis me to virtual an i mousiki pou paizeis einai tragiki den exei kamia diafora!
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ο dj δεν φαινεται απο τον εξοπλισμο, οπως τα ρασα δεν κανουν τον παππα. αλογα καλπαζουν και με το vdj αν δεν ξερει ο εκαστοτε τυπος τι του γινεται. και γω με virtualdj παιζω φιλε. αλλα εχω περασει και απο μηχανηματα και δεν μπορω τον καθενα που παιρνει ενα λαπτοπ και ενα vdj να μου το παιζει dennis ferrer. ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω:). ως παραδειγμα ακου τι εγινε πριν καμια βδομαδα στο μαγαζι που συχναζω για καφε: ηταν 5 το απογευμα και το μαγαζι ηταν αδειο. μονο το αφεντικο ηταν μεσα και εγω με εναν φιλο μου. βλεπω ενα 15 χρονο να μπαινει μεσα με μια βαλιτσα. ερχετε προς το μερος μμας και ανοιγει συζητηση με το αεφντικο-το οποιο μαλλον γνωριζε-

 

στην αρχη μιλουσαν για ασχετα θεμτα οσπου μπηκαν στο ζουμι

-τι θα γινει με εκεινη τη θεση που λεγαμε του dj?

-ξερεις δεν εφυγε για κρητη ο χρηστος, απο βδομαδα και θα δουμε.

-ρε συ εχω αναγκη τα χρηματα(:!:)...

-καλα τραβα στο booth να δουμε τι παιζεις.

-ξερεις ρε συ παιζω γαματα, αμα ειναι να αφησω εδω τα πραγματα και να ερθω στις 7 που θα μαζευτει ο κοσμος

-δεν ξερω παιξε τωρα να ακουσω λιγο και θα σου πω αν ειναι να ερθεις το απογευμα

 

τον βλεπω να βγαζει εξω μια καρτα ηχου και ενα λαπτοπ. περιμενα να δω καμια συνδεση στα μηχανηματα αλλα τιποτα! επαιζε το παιδι μονο με λαπτοπ. τον ακουγα και επαιζε συμπαθητικα. παω εκει κοντα και τι να δω...με το ποντικι παταγε το sync και οι στην ουσια μιξαρε ο υπολογιστης. εκεινη την ωρα ενοιωσα χαλια...δηλαδη εγω ειμαι μ@λ@κ@ς που πρωτα εμαθα σε μηχανηματα σπιτι μου και μετα πηγα σε μαγαζι??? θα μπορουσα ανετοτατα να παρω εξ αρχης ενα λαπτοπ και να παω και να το παιζω και αλανι...αλλα σκεφτηκα οτι την θεση μπορει να την στερισω απο καποιον που να ζει απο το djing και εχει γνωσεις και ειναι επαγγελματιας και και και....

 

προς θεου ΔΕΝ κατηγορω κανεναν Cj. κατηγορω αυτους που το παιζουν disc jokeys και στερουν χρηματα απο πολλους γνωστες;)

 

ευχαριστω και συγγνωμη αν σας κουρασε το ποστ:O

 

οσο για τον mol, αν θες μηχανηματα ντε και καλα κοιτα στο thomann.de η στο musicstore.de... ειναι πολυ πιο φθηνα απο οποιοδηποτε καταστημα στην ελλαδα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ο dj δεν φαινεται απο τον εξοπλισμο, οπως τα ρασα δεν κανουν τον παππα. αλογα καλπαζουν και με το vdj αν δεν ξερει ο εκαστοτε τυπος τι του γινεται. και γω με virtualdj παιζω φιλε. αλλα εχω περασει και απο μηχανηματα και δεν μπορω τον καθενα που παιρνει ενα λαπτοπ και ενα vdj να μου το παιζει dennis ferrer. ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω:). ως παραδειγμα ακου τι εγινε πριν καμια βδομαδα στο μαγαζι που συχναζω για καφε: ηταν 5 το απογευμα και το μαγαζι ηταν αδειο. μονο το αφεντικο ηταν μεσα και εγω με εναν φιλο μου. βλεπω ενα 15 χρονο να μπαινει μεσα με μια βαλιτσα. ερχετε προς το μερος μμας και ανοιγει συζητηση με το αεφντικο-το οποιο μαλλον γνωριζε-

 

στην αρχη μιλουσαν για ασχετα θεμτα οσπου μπηκαν στο ζουμι

-τι θα γινει με εκεινη τη θεση που λεγαμε του dj?

-ξερεις δεν εφυγε για κρητη ο χρηστος, απο βδομαδα και θα δουμε.

-ρε συ εχω αναγκη τα χρηματα(:!:)...

-καλα τραβα στο booth να δουμε τι παιζεις.

-ξερεις ρε συ παιζω γαματα, αμα ειναι να αφησω εδω τα πραγματα και να ερθω στις 7 που θα μαζευτει ο κοσμος

-δεν ξερω παιξε τωρα να ακουσω λιγο και θα σου πω αν ειναι να ερθεις το απογευμα

 

τον βλεπω να βγαζει εξω μια καρτα ηχου και ενα λαπτοπ. περιμενα να δω καμια συνδεση στα μηχανηματα αλλα τιποτα! επαιζε το παιδι μονο με λαπτοπ. τον ακουγα και επαιζε συμπαθητικα. παω εκει κοντα και τι να δω...με το ποντικι παταγε το sync και οι στην ουσια μιξαρε ο υπολογιστης. εκεινη την ωρα ενοιωσα χαλια...δηλαδη εγω ειμαι μ@λ@κ@ς που πρωτα εμαθα σε μηχανηματα σπιτι μου και μετα πηγα σε μαγαζι??? θα μπορουσα ανετοτατα να παρω εξ αρχης ενα λαπτοπ και να παω και να το παιζω και αλανι...αλλα σκεφτηκα οτι την θεση μπορει να την στερισω απο καποιον που να ζει απο το djing και εχει γνωσεις και ειναι επαγγελματιας και και και....

 

προς θεου ΔΕΝ κατηγορω κανεναν Cj. κατηγορω αυτους που το παιζουν disc jokeys και στερουν χρηματα απο πολλους γνωστες;)

 

Το ότι στερούν χρήματα από κάποιον γνώστη είναι πρόβλημα του μαγαζάτορα που διαλέγει ποιον θα προσλάβει. Αν παίρνει το παιδί που παίζει μόνο vdj γιατί να μην πάει το παιδί; Χαρτζιλίκι θέλει να βγάλει...

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Όσο και να λιώσεις με το vdj ή αίσθηση που σου δίνει το cdplayer είναι διαφορετική και θέλει γνώση αλλά και τέχνη,γιατί αλλιώς είναι να βλέπεις ακριβώς τα bpm και να τα ρυθμίζει χειροκίνητα και αλλιώς να μην ξέρεις τι σου γίνεται.Αν και τα ακριβότερα μηχανήματα έχουν bpm meter αλλά όσο να ναι χάνουν καμοιά φορά,άρα πρέπει να δουλεύεις περισσότερο με το αυτί(ή να τα σφάζεις:p).

Αυτά από μένα.Παρόλα αυτά ξεκίνα πρώτα με το vdj.

Link to comment
Share on other sites

Paidia tha ithela ena dj na me boithisei me kati tragoudia oxi pola diskola ala epidi eimai psiloasxeti pls einai epigon an mporei kapios na me boithisei :(

Τι ακριβως θέλεις??? τι ακριβως ψαχεις :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mol το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να αγορασεις μηχανηματα αλλα αφου πρωτα πλησιασεις καποιον dj που θα σου δειξει τα βασικα....!

Εγω για παραδειγμα συχναζω πολλα χρονια σε ενα μαγαζι και πηγαινα καθε τοσο και ρωτουσα τιτλους κομματιων house κτλ και ετσι με εμαθαν ολοι οι djs και μου ελεγαν οτι εχω πολυ καλο μουσικο αφτι,ψαγμενη κτλ :D και τελικα αρχισαν ολοι να μου λενε να μου δειξουν τα μηχανηματα..Εγω διστασα στην αρχη αλλα φετος ξεκινησα να παιζω..Πηγαινα για περιπου εναμιση μηνα οταν παιζανε,εμπαινα απο μεσα και εβλεπα και τωρα πλεον παιζω..Αλλα...Ακομη δεν θεωρω οτι ειμαι dj γιατι δεν εχω ασχοληθει με βινυλια ουτε ξερω καλα να μιξαρω,πολυ λιγα πραγματα,ειναι καθαρα θεμα εξασκησης και δεν χωρανε λαθη αν προσπαθησεις να μαθεις οταν εχει κοσμο στο μαγαζι..Παιζω μικρες εκτελεσεις και μιξαρω οπου μπορω αλλα μη φανταστεις..Γι'αυτο χρειαζονται τα μηχανηματα στο σπιτι για να μαθεις να παιζεις με την ανεση σου και να τελειοποιηθεις καποια στιγμη στο μιξαρισμα..

Αφου θελεις να ασχοληθεις τολμα να πλησιασεις καποιον dj σε μαγαζι που συχναζεις,αν προσεξεις οτι ειναι λιγοι το πιο σιγουρο ειναι οτι θα χαρουν να σου δειξουν,οσο πιο πολλοι τοσο καλυτερα..

Και αυτο οτι δεν θελει καποιος να παει γιατι υπαρχουν αλλοι που ειναι επαγγελματιες δεν ειναι σωστο...Αν υπαρχει το μερακι και θελεις τρελα να ασχοληθεις γιατι να μην το κανεις;Ολοι απο καπου ξεκινησαν,απο καποιο μαγαζι,οπως και οι επαγγελματιες..Γιατι να μην δοθει ευκαιρια σε ολους;

Οπως ομως εχω συζητησει και με πολλους djs δεν ειναι η δουλεια τοσο ευκολη οσο φαινεται απ'εξω,πρεπει να εχεις πολυ κουραγιο και πολυ υπομονη για να το κανεις..(πολλες ωρες ορθοστασια,γερα νευρα οταν παιζεις για παρτυ ωρες και δεν πρεπει να κανει κοιλια το προγραμμα με τρελα db...)

Μη φοβασαι να το τολμησεις αν ειναι αυτο που θελεις,θελει τολμη,θαρρος, ακομη και θρασος αλλα θα ειναι κατι που θα σε γεμιζει και θα σε κανει πολυ χαρουμενο...:):happy:

Let me be the love that comes from the sun

let me your rainbow rising on

every single rase out of space

will shine on,shine on!

Link to comment
Share on other sites

να πληρωσει dj να τον μαθει??????????????????:blink:

για ποιον λογο να μην καθισει να ασχοληθει μονος του?

 

ακομη ο dj δεν φαινεται απο το αν ξερει να χειριζεται βινυλια. απο την στιγμη που ξερεις να παιζεις καλα θεωρεισαι dj, ειτε με cds ειτε με βινυλια ειτε με κασσετοφωνο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να πληρωσει dj να τον μαθει??????????????????:blink:

για ποιον λογο να μην καθισει να ασχοληθει μονος του?

 

ακομη ο dj δεν φαινεται απο το αν ξερει να χειριζεται βινυλια. απο την στιγμη που ξερεις να παιζεις καλα θεωρεισαι dj, ειτε με cds ειτε με βινυλια ειτε με κασσετοφωνο

 

Ποιος ειπε οτι πρεπει να τον πληρωσει;:confused:Δεν καταλαβες καλα μαλλον τι εννοουσα..Ειπα οτι θα ηταν καλο να πλησιασει καποιον φιλικα κι ετσι για λιγο καιρο οταν θα δουλευει,να πηγαινει ο mol να του δειχνει ο dj..Με φιλικη διαθεση οχι χρηματικη..Και επισης ολοκληρωμενος dj θεωρειται καποιος που ξερει να χρησιμοποιει τα βυνιλια και να τα προτιμα καποιες φορες..Γνωμη μου ομως...:happy:

Let me be the love that comes from the sun

let me your rainbow rising on

every single rase out of space

will shine on,shine on!

Link to comment
Share on other sites

Όλοι απ τον υπολογιστή ξεκινήσαμε αλλά έρχεται μια στιγμή κορεσμού που ο υπολογιστής δε προσφέρει όσα θες.

Άλλο να πειράζεις τα ποτενσιόμετρα με το χέρι κι άλλο να φτιάχνεις το EQ με το ποντίκι.

 

Mixing is great

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...