Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eπαναλαμβανω με την νεα αναβαθμιση δεν τιθεται θεμα με την σιμ vodafone. (vodafone εχω και δεν χρειαστηκα να βαλω εικονα υποδοχης)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

Είχα πει να σας ενημερώσω για το βλάβη και το κάνω.

Λοιπόν για να μην πολυλογώ.

Το πρόβλημα είναι χαλασμένη μπαταρία.

Ευτυχώς δεν έκανα hard format αλλά χτες είχαν την φαεινή ιδέα να ζητήσω από ένα φίλο μου που έχει 5800 να δοκιμάσω την μπαταρία του.

Και "ω του θαύματος" το τηλεφωνάκι δούλεψε μια χαρά!

Για την ιστορία σας λέω ότι το τηλέφωνο την στιγμή που κατέρευσε έκανε πλοήγηση συνδεδεμένο με φορτιστή αυτοκινήτου όχι γνήσιο της ΝΟΚΙΑ αλλά universal και το αναφέρω γιατί υποπτεύομαι ότι εκεί κρύβεται το μυστικό.Προφανώς ο φορτιστής υπερφότωσε κάποια στιγμή την μπαταρία με αποτέλεσμα να καεί.

Για την τσέπη μου αυτό δεν αλλάζει τίποτα καθώς όπως μου είπαν στην ΝΟΚΙΑ οι μπαταρίες έχουν εγγύηση 6 μηνών και εγώ έχω προ πολλού περάσει το χρονικό όριο αυτό. Μου είπαν ότι κάνει περίπου 35-40 ευρώ την περιμένω την Πέμπτη και περάστικά μου.:(

Καλησπερα.

Επανέρχομαι γιατί υπάρχει εξέλιξη και μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους και να βοηθηθεί κανένας φίλος.

 

Αγόρασα λοιπόν μπαταρία 40 ευρώ (45 έχει αλλά μου έκαναν και σκόντο) και η ζωή συνεχιζόταν. Η παλιά μπαταρία μετρήθηκε σε όργανο στο ΝΟΚΙΑ STORE και βρέθηκε πεθαμένη και όσοι γνωρίζουμε έστω και τα ελάχιστα από μπαταρίες, "πεθαμένη" μπαταρία σημαίνει δεν υπάρχει γυρισμός αφού έχει να κάνει με κάποιες χημκές αντιδράσεις που εξελίσονται εντός της και διόρθωση δεν νοείται.

Περίμενα να συνέλθει το σέρβις της ALPHA COPY από την φωτιά που το βρήκε,για να στείλουμε την χαλασμένη μπαταρία μήπως και μου την βγάλουν εγγύηση.

 

Χτες το βράδυ έκανα μία αναβάθμιση στο τηλέφωνο και είχα την φαεινή ιδέα να προσπαθήσω να "ξυπνήσω" την "πεθαμένη" μπαταρία (όπως απεφάνθει και το NOKIA STORE). Στην αρχή τίποτα, αλλά μετά από κάποια λεπτά στον φορτιστή ξαφνικά στο πάτημα του διακόπτη, έννοιωσα την δόνηση της εκκίνησης στην αρχή ξέψυχη, μετά, όλο και πιο δυνατή στις επόμενες προσπάθειες και τελικά μετά από κάποια λεπτά και πολλές προσπάθειες το κινητό άναψε :rolleyes:

Την πρώτη φορά έσβησε λόγω χαμηλής μπαταριάς μετά από κάποιες προσπάθειες ξαναπήρε και τελικά από εκείνη την ώρα και μια πλήρη φόρτιση δουλεύει για την ώρα μια χαρά!

Η διαφορά (και αυτό θέλω να το τονίσω) στις προσπάθειες μου για εκκίνηση, είναι ότι δεν πατούσα τον διακόπτη εκκίνησης μία φορά όπως ξέρουμε, αλλά πολλές φορές και από λίγο (σαν να τηλεγραφούσα).

Θελω να σας πω ότι όλο αυτόν τον καιρό είχα ξαναπροσπαθήσει να δουλέψω το τηλέφωο με την χαλασμένη μπαταρία, το τηλέφωνο είχε μείνει πολλές ώρες στον φορτιστή αλλά δεν είχα καταφέρει τίποτε, ούτε καν την αρχική δόνηση.

 

Τελίκά ρε παιδιά δεν κατάλαβα τι έγινε. Έπαιξε ρόλο η αναβάθμιση; Έπαιξε ρόλο ο διαφορετικός τρόπος που προσπαθούσα να το ενεργοποιήσω (πατώντας τηλεγραφικά το κουμπί); Ίσως κάτι άλλο;

Δεν γνωρίζω. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι στο NOKIA STORE έσκιζαν τα ιμάτια τους και μου έδειχναν και τις μετρήσεις του οργάνου, ότι η μπαταρία ήταν τελειωμένη :lol:

Γελάμε και λίγο για να μην τα παίξουμε τελείως :O

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σκεφτομαι να κανω αναβαθμιση δεν νομιζω να χαθει το hack ;

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να χαθει τπτ! Επισης μπορεις να κανεις και ενα αντιγραφο ασφαλειας πιο πριν για καλο και για κακο... οπως και πρεπει να κανεις και κα8ε 15 μερουλες κατα εμε...

 

CHANGLOG κανεις?

 

Καλησπερα.

Επανέρχομαι γιατί υπάρχει εξέλιξη ....................α να μην τα παίξουμε τελείως :O

 

Φιλε μου βαλε την καινουργια μπαταρια και μην μπλεκεις με την παλια. Οντως οπως το ειπες μετα απο πολλες φορτισεις - αποφορτισεις οι χημικες καταλυτικες αντιδρασεις παυουν να υφιστανται με την μετατροπη σε % οπως στην αρχη και το μονο που θα καταφερεις ειναι να κανεις καμια διαρροη υγρου στην παλια μπαταρια αν το πολυπιεζεις το πραγμα..

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Μόλις αναβάθμισα και εγώ το 5800 στην 31.0.101.

 

Κάποια διαφορά...;
Την έβαλα και εγώ σήμερα και δεν βλέπω τίποτε διαφορετικό

Νά'χουμε να λέμε :whistle:

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.4.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Over the Air την πέρασα εγώ. Έχω product code 0573762 (μαύρο).

 

Πως γίνεται σε μένα βάζοντας το ίδιο product code να μην την έχει διαθέσιμη μέσω OTA;

Link to comment
Share on other sites

σε συνεχεια προηγουμενων σελιδων να πω πως τελικα τωρα που σταματησα να παιζω με το κινητο και να κανω δοκιμες προγραμματων κλπ κλπ και πλεον κανω τη χρηση οπως θα ειναι απο εδω και περα το κινητο κρατησε 4 ολοκληρες μερες (92 ωρες) και μου εκανε εντυπωση πολυ...

ισως ακομα η μπαταρια να μην εχει φτασει στο maximum ζωης απο τις πρωτες φορτισεις...

 

και φυσικα να πω πως λειτουργησα το sygic κοντα στα 40 λεπτα (πολυ καλη διχειρηση ενεργειας τελικα) και καταναλωσε ελαχιστα.

μιλαω με χρηση πολυ wifi, τηλεφωνα οπως κανω και με παιρνουν παντα και τελος μηνυματα λιγα.

μπορω να παρω πισω πλεον τα "ασχημα" λογακια που ελεγα στην αρχη για την μπαταρια... :)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζουμε και λίγο τα προηγούμενα ποστ.

 

τα διαβαζουμε φιλος τα προηγουμενα, αλλα μερικοι λενε πως δεν υπαρχει σε ΟΤΑ! αντε βγαλε ακρη...

 

σε συνεχεια προηγουμενων σελιδων να πω πως τελικα τωρα που σταματησα να παιζω με το κινητο και να κανω δοκιμες προγραμματων κλπ κλπ και πλεον κανω τη χρηση οπως θα ειναι απο εδω και περα το κινητο κρατησε 4 ολοκληρες μερες (92 ωρες) και μου εκανε εντυπωση πολυ...

ισως ακομα η μπαταρια να μην εχει φτασει στο maximum ζωης απο τις πρωτες φορτισεις...

 

και φυσικα να πω πως λειτουργησα το sygic κοντα στα 40 λεπτα (πολυ καλη διχειρηση ενεργειας τελικα) και καταναλωσε ελαχιστα.

μιλαω με χρηση πολυ wifi, τηλεφωνα οπως κανω και με παιρνουν παντα και τελος μηνυματα λιγα.

μπορω να παρω πισω πλεον τα "ασχημα" λογακια που ελεγα στην αρχη για την μπαταρια... :)

 

Μηπως εισαι λιγο υπερβολικός? 4 μερες ειναι way too much!

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι υπερβολικος καθως δεν εχω λογο αφου εγω εκραζα πριν μερικες μερες...

πεμπτη βραδυ το φορτισα και το ανοιξα (10 ακριβως ηταν) και δευτερα 10 εκλεισε...

και εγω στην αρχη νομιζα οτι ηταν 3 μερες αλλα μετα που το εβαλα κατω και ειδα οτι ηταν 4 μερες και μου εκανε πολυ εντυπωση και φυσικα χαρηκα...

να πω βεβαια οτι εχω κανει 4 φορτισεις (αν θυμαμαι καλα) και ολες περιμενω να κλεισει τελειως και να φορτισει τελειως και μολις φορτισει βγαζω φορτιστη και τανοιγω...

 

χαιρομαι που προς το παρον με διεψευσε...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια ερωτηση μετα απο την αναβαθμιση μπορειτε να βαλετε unsign εφαρμογες?

Εγω με HelloX2 δεν μπορω

Εχει τσεκαρει κανενας?

Thanks

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια ερωτηση μετα απο την αναβαθμιση μπορειτε να βαλετε unsign εφαρμογες?

Εγω με HelloX2 δεν μπορω

Εχει τσεκαρει κανενας?

Thanks

 

η δουλεια γινεται μεσω rompatcher... το helloX2 κατοπιν εγκαταστασης ειναι αχρηστο

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

η δουλεια γινεται μεσω rompatcher... το helloX2 κατοπιν εγκαταστασης ειναι αχρηστο

 

Το ξερω αυτο φιλε μου για την διαδικασια ειπα.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

@chalk Έκανες αναβάθμιση σε 31.0.101, μετά έκανες φορμάτ και τώρα δεν μπορείς να κάνεις εγκατάσταση του HelloOX 2.0? Αν ναι τότε άλλαξαν κάτι και δεν hack-άρεται με την παρούσα έκδοση του HelloOX.

 

Αν γίνεται κανονικά εγκατάσταση και σου εμφανίζει το ROMPatcher τότε μήπως υπάρχει πρόβλημα με το patch του installserver.

 

Έχουμε βγει εκτός θέματος οπότε συνέχεια στο [ΕΠΙΣΗΜΟ] S60 5th - Hacks & Patches

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

παιδιά 2 ερωτήσεις γιατί το έχω το κινητό μόνο 5 ώρες και δεν ξέρω τι γίνεται...

 

1) άνοιξα τους Χάρτες και προσπαθούσε για κανά δεκάλεπτο να βρει δορυφόρους, τελικά βρήκε 5-6 αλλά κατέβασε και περίπου 6MB δεδομένα!! το WiFi το έιχα ανοικτό και είχα συνδεθεί με το WLAN του σπιτιού μου, πείτε μου ότι δεν χρεώθηκα... :(

 

2) το λογισμικό της συσκευής είναι από τον Απρίλιο..είναι έκδοση 21.0...κάτι τέλοσπάντων, και μου λέει ότι η συσκευή είναι updated το κινητό!! και μέσω Software Updater και μέσω του κινητού(διάβασα τo FAQ και δοκίμασα και τους 2 τρόπους).

 

PLZ HELP γιατί δεν ξέρω τι να κάνω!! ευχαριστώ!! :)

 

p.s. το κινητό είναι Vodafone live! και είναι αυτό με την μπλε ρίγα...

Link to comment
Share on other sites

1. Άνοιξε το Μητρώο, πήγαινε στην δεξιά καρτέλα και δες ποια σύνδεση κατέβασε πόσα ακριβώς δεδομένα.

 

2. Προφανώς για το δικό σου product code δεν έχει βγει νεότερη αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά 2 ερωτήσεις γιατί το έχω το κινητό μόνο 5 ώρες και δεν ξέρω τι γίνεται...

 

1) άνοιξα τους Χάρτες και προσπαθούσε για κανά δεκάλεπτο να βρει δορυφόρους, τελικά βρήκε 5-6 αλλά κατέβασε και περίπου 6MB δεδομένα!! το WiFi το έιχα ανοικτό και είχα συνδεθεί με το WLAN του σπιτιού μου, πείτε μου ότι δεν χρεώθηκα... :(

 

2) το λογισμικό της συσκευής είναι από τον Απρίλιο..είναι έκδοση 21.0...κάτι τέλοσπάντων, και μου λέει ότι η συσκευή είναι updated το κινητό!! και μέσω Software Updater και μέσω του κινητού(διάβασα τo FAQ και δοκίμασα και τους 2 τρόπους).

 

PLZ HELP γιατί δεν ξέρω τι να κάνω!! ευχαριστώ!! :)

 

p.s. το κινητό είναι Vodafone live! και είναι αυτό με την μπλε ρίγα...

 

Είναι branded και οι αναβαθμίσεις για τα branded μοντέλα αργούν.

Don't worry, σε λίγο καιρό λογικά θα είναι διαθέσιμη και για σένα! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω τον κοσμο και τον λαο του 5800 πως για το 5800 black με product code 0573761 δεν εχει βγει ακομα η αναβαθμιση μεσω ΟΤΑ...

 

τελικα τι γινεται με το νεο firm?... ισχυουν οι φημες πως παυει να ειναι hacked το κινητο αν κανεις φορματ μετα την αναβαθμιση ή τελοσπαντων οταν το πρωτο-χακαρεις?

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Πήρα ως μεταβατικό/2ο ενα 5800 ξανά και ήταν ήδη με την 30 έκδοση λογισμικού περασμένη(μάλλον νέας παρτίδας),του άλλαξα το product code και του πέρασα την 31.0.101 μια χαρά και ομολογώ πως είναι σαφέστατα βελτιωμένο στην κάμερα(ειδικά στο βίντεο πολύ-μήπως έχουν βάλει άλλα camera modules βελτιωμένα...?) αλλά και στο GPS(και το Sygic και το Ndrive δουλεύουν άψογά),λοκάρει αρκετά πιο γρήγορα από ένα 5800 που είχα πριν 6 μήνες(καμμία σχέση με την αθλιότητα αυτού τότε).

Τελικά η πιο σοφή επιλογή στα touch 60άρια είναι η "μαμά" ΝΟΚΙΑ και αυτό δεν αλλάζει,έχεις την υποστήριξη που πρέπει,τις αναβαθμίσεις κλπ.-όλα καλά(ή καλύτερα μάλλον) με το κόκκινο 5800 εν αναμονή του Χ6.......:)

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω τον κοσμο και τον λαο του 5800 πως για το 5800 black με product code 0573761 δεν εχει βγει ακομα η αναβαθμιση μεσω ΟΤΑ...

 

τελικα τι γινεται με το νεο firm?... ισχυουν οι φημες πως παυει να ειναι hacked το κινητο αν κανεις φορματ μετα την αναβαθμιση ή τελοσπαντων οταν το πρωτο-χακαρεις?

 

το μαυρο εχω και εκανα χτες την αναβαθμιση.

 

οχι δεν παυει να ειναι hacked γιατι εκανα φορματ και περασα εκ νεου το καινουργιο HelloOX2 και ολα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ολα οκ τελικα με το hack και απο εμενα.

Το ξαναπερασα και ολα οκ με version 31

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...