Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μόνο που διέγραψα είναι από το "Συνδεσιμότητα"->"Προορισμοί"-> "Διαδίκτυο": ενα της vodafone που είχε εκει, νομίζω το έλεγε vf live (δεν ειμαι σίγουρος για την ακριβή ονομασία), μέσω αυτού δουλευει το A-Gps? Αν ναι, πώς το ξαναεπαναφέρω?

Καλημέρα. Ή θα πεις να σου στείλουν ξανά τις ρυθμίσεις ή μπορείς να τις κατεβάσεις από την εφαρμογή Οδηγός Ρυθμίσεων η οποία βρίσκεται στο κινητό σου.

Διάβασε και το GPS, A-GPS, Nokia Maps και η πρώτη χρήση, θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πως λειτουργεί το GPS.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

2 Ερωτήσεις:

 

1) Κρίνετε αναγκαία την χρήση κάποιας screen protector? Η οθόνη φαίνεται ανθεκτική αλλά όπως και να 'χει είναι κινητό αφής και θέλει προσοχή.

Επίσης χρησιμοποιώ σχεδόν παντα την γραφίδα και φοβάμαι μην τυχόν από την πολύ χρήση δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα.

Όσοι χρησιμοποιείτε screen protector ποιό βάλατε? Εγώ εχω βρει αυτό εδώ ebay που λέει ότι είναι και ultra clear, αλλά δεν μου αρέσει λίγο που πάνω δεξιά το κόβει ετσι απότομα, δε ξέρω πως θα φαίνεται στο κινητό.

 

2) Εχω βάλει ως αρχική οθόνη αυτό με τις συντομεύσεις και έχω βάλει να μου εμφανίζει και το ημερολόγιο από κάτω. Δηλαδή αν εχω βάλει κάποια ειδοποίηση μου την γράφει από κάτω, το πρόβλημα μου είναι ότι γράφει μόνο την ειδοποίηση αλλά δεν λέει τι ώρα είναι ώστε να ξέρω στο περίπου πότε θα χτυπήσει. Το μόνο που εμφανίζει είναι την ημερομηνία αν πρόκειται για ειδοποίησης μελλοντική (δηλαδή όχι σημερινή).

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

1) Καλό θα ήταν να τοποθετήσεις ένα screen protector. Προτάσεις υπάρχουν στο θέμα των αξεσουάρ όπου γίνεται και η αντίστοιχη συζήτηση.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

 

Aυτό το πρόγραμμα είναι μόνο για mac?

Μου κατεβάζει ένα jar file μόνο....

Όχι. Τρέχει και σε περιβάλλον Windows κανονικά εφόσον είναι Java App.

Απλά για να τρέξει χρειάζεται να είναι εγκατεστημένο και το Java Runtime Environment.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα το Nokia 5800 με την έκδοση 40 του λογισμικού και δεν μπορώ να βρώ το quickoffice trial που σε παλιότερα μηνύματα είδα ότι υπάρχει. Ούτε στο cd της συσκευασίας το βρίσκω. Είναι δυνατόν να μην υπάρχει; Μπορεί παρακαλώ κάποιος να με βοηθήσει να το βρώ;

Στο Ovistore υπάρχει το Quickoffice 6 Mobile Suite αλλά με πληρωμή και το οποίο από τα σχόλια βλέπω ότι εμφανίζει σε πολλές περιπτώσεις πρόβλημα εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας :)

 

Τα τελευταία μηνύματα, τα οποία αφορούσαν το Ovi Store, μεταφέρθηκαν στο αντίστοιχο θέμα Nokia's Ovi Store.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Το κινητο εμεινε απο μπαταρια και απο κει και περα ενω το κινητο φαινεται να δουλεψε οταν το βαλα στο φορτιστη η οθονη παραμενει σβηστη. Καμια ιδεα κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα. Αντιμετοπίζω κι εγώ ενα πρόβλημα με το 5800 μου. Μερικές φορές έτσι όπως το αφήνω στο τραπέζι, απο αυτόν τον μικρό κραδασμό που κάνει όταν ακουμπάει στο τραπέζι, κάτι παθένει και σβήνει (να σημειώσω οτι πολλές φορές το αφήνω στην τσέπη και πάλι κλειστο το βρήσκω. Όταν τώρα το ανοίγω, το κούνάω πέρα-δώθε, το χτηπάω απαλα, αλλα παραμένει ανοιχτο, χωρίς να σβησει. Τι ειναι αυτο που κανει τους πολύ μικρους κραδασμούς να το "σβήνουν" και οταν το κάνω σκοπιμα να μην παθένει τιποτα? Και τι μπορώ να κάνω? Μου το εχει κανει καμια δεκαρία φορές τις τελευτέες δύο εβδομάδες. Μηπως φτέει κάτι αλο? Και τι να κάνω? Να παω στην Νοκια να τους το πώ? Ευχαριστώ προκαταβολικα :worry:
Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, οι ειδοποιήσεις που εχει το κινητό μεσω του ημερολογίου δεν είναι λίγο αθλιες??

Δεν στις κατατάσει με κάποια σειρά, δηλαδή εγώ αν θέλω να γραψω μια απλή ειδοποίηση πρέπει να επιλέξω "Σημείωση υποχρ." και αν βάλω 5-10 τετοιες δεν μου τις κατατάσει βάση της ώρας.. τι μπορώ να κάνω?

Εγω είχα συνηθήσει από το nokia 5610 όπου εβαζες τις υπενθυμίσεις σου, στις ταξινομούσε μια χαρα βάσει ώρας που θα συμβούν και όταν χτυπούσε πάταγες προβολή! Τώρα αν χτυπήσει και την χάσεις και εχεις γραμμένες καμια δεκαριά πρέπει να ψάχνεις μεσα σ'αυτές τις 10 ποια ήταν...

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Το κινητο εμεινε απο μπαταρια και απο κει και περα ενω το κινητο φαινεται να δουλεψε οταν το βαλα στο φορτιστη η οθονη παραμενει σβηστη. Καμια ιδεα κανεις ?

Βγάλε για κανα 10 λεπτό τη μπαταρία από το κινητό.

Έπειτα τοποθέτησέ τη και πάλι στο κινητό, δοκίμασε να βάλεις για φόρτιση και άσε το για ορισμένο χρονικό διάστημα.

Αν δεις πως δεν γίνεται τίποτα πήγαινε σε ένα Nokia Care.

 

 

Γειά σας και από μένα. Αντιμετοπίζω κι εγώ ενα πρόβλημα με το 5800 μου. Μερικές φορές έτσι όπως το αφήνω στο τραπέζι, απο αυτόν τον μικρό κραδασμό που κάνει όταν ακουμπάει στο τραπέζι, κάτι παθένει και σβήνει (να σημειώσω οτι πολλές φορές το αφήνω στην τσέπη και πάλι κλειστο το βρήσκω. Όταν τώρα το ανοίγω, το κούνάω πέρα-δώθε, το χτηπάω απαλα, αλλα παραμένει ανοιχτο, χωρίς να σβησει. Τι ειναι αυτο που κανει τους πολύ μικρους κραδασμούς να το "σβήνουν" και οταν το κάνω σκοπιμα να μην παθένει τιποτα? Και τι μπορώ να κάνω? Μου το εχει κανει καμια δεκαρία φορές τις τελευτέες δύο εβδομάδες. Μηπως φτέει κάτι αλο? Και τι να κάνω? Να παω στην Νοκια να τους το πώ? Ευχαριστώ προκαταβολικα :worry:

Ίσως να οφείλεται σε μη καλή επαφή της μπαταρίας με τα σιδεράκια του κινητού.

Έχουν αναφερθεί ξανά παρόμοια περιστατικά.

Δοκίμασε να στριμώξεις τη μπαταρία προς τη πλευρά που έχει τις επαφές βάζοντας ένα χαρτάκι στην απέναντι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να οφείλεται σε μη καλή επαφή της μπαταρίας με τα σιδεράκια του κινητού.

Έχουν αναφερθεί ξανά παρόμοια περιστατικά.

Δοκίμασε να στριμώξεις τη μπαταρία προς τη πλευρά που έχει τις επαφές βάζοντας ένα χαρτάκι στην απέναντι.

 

Και πώς οταν το κάνω σκοπίμα για αρκετή ώρα δεν παθένει τίποτα? :blink:

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Και πώς οταν το κάνω σκοπίμα για αρκετή ώρα δεν παθένει τίποτα? :blink:
Δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρείσαι,αν είναι ακόμα στην εγγύηση πήγαινε στην ΝΟΚΙΑ ! ! !:lost:
Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξής πρόβλημα:

Οταν μου ερχεται ενα μήνυμα το κινητό κάνει τον ήχο του μηνύματος και εχω βάλει να αναβοσβήνει και το μεσαίο κουμπί (το ασπρο).

ΟΜΩΣ δεν θα έπρεπε να ανάβει και η οθόνη (εστω για κάποια δευτερόλεπτα) ώστε να μπορώ να το βλέπω άμεσα ?? Εμενα όποτε μου ερχεται μήνυμα η οθόνη παραμένει κλειστή (σκοτεινή) και μπορώ να το καταλάβω μόνο απο το αναβόσβησμα του μεσαίου ασπρου κουμπιου.

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξής πρόβλημα:

Οταν μου ερχεται ενα μήνυμα το κινητό κάνει τον ήχο του μηνύματος και εχω βάλει να αναβοσβήνει και το μεσαίο κουμπί (το ασπρο).

ΟΜΩΣ δεν θα έπρεπε να ανάβει και η οθόνη (εστω για κάποια δευτερόλεπτα) ώστε να μπορώ να το βλέπω άμεσα ?? Εμενα όποτε μου ερχεται μήνυμα η οθόνη παραμένει κλειστή (σκοτεινή) και μπορώ να το καταλάβω μόνο απο το αναβόσβησμα του μεσαίου ασπρου κουμπιου.

 

Φυσιολογικό. Έτσι γίνεται. Μόνο στις κλήσεις ανάβει η οθόνη.

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξής πρόβλημα:

Οταν μου ερχεται ενα μήνυμα το κινητό κάνει τον ήχο του μηνύματος και εχω βάλει να αναβοσβήνει και το μεσαίο κουμπί (το ασπρο).

ΟΜΩΣ δεν θα έπρεπε να ανάβει και η οθόνη (εστω για κάποια δευτερόλεπτα) ώστε να μπορώ να το βλέπω άμεσα ?? Εμενα όποτε μου ερχεται μήνυμα η οθόνη παραμένει κλειστή (σκοτεινή) και μπορώ να το καταλάβω μόνο απο το αναβόσβησμα του μεσαίου ασπρου κουμπιου.

 

Δυστυχώς αυτό θα ήταν το λογικό αλλά η nokia δε το έκανε έτσι εύκολα μπορεί να μη προσέξεις ότι ήρθε μήνυμα, δε ξέρω με ποια λογική το έχει κάνει έτσι, θα έπρεπε να αναβει καιη οθόνη κάποια δευτερα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

το ότι δεν ανάβει η οθόνη στο μήνυμα δεν είναι τίποτα, το άσπρο είναι αρκετά διακριτικό και το βλέπεις εύκολα. πέφτει το μάτι απο μόνο του εκεί όταν ανάψει.

 

Το "μη έγκυρο όνομα διακομιστή" τι σκ@τ@ είναι? έψαξα παντού και το μόνο που βλέπω είναι του στύλ "bug wait for next update" "bug, rename your connection" και τέτοιου είδους απαντήσεις. το έχει ψάξει κανείς παραπάνω αυτό το θέμα?

 

συμβαίνουν πολλά περίεργα πάντως.

 

στο σπίτι μου δεν έχω ασύρματο ρούτερ, έχω ένα λαπτοπ και ένα desktop με ασύρματες κάρτες δικτύου πάνω. windows και linux και στα 2 αλλά δεν συνδέετε σε κανένα. μου βγάζει αυτό το πράγμα. σε μια καφετέρια και σε ένα σπίτι ενός φίλου μπαίνει στα ασύρματα router αλλά για ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ χρονικό διάστημα και μετά πάλι τα ίδια...

κινητό Nokia 5800 XpressMusic

τύπος:RM-356, 0559395 (Blue)

Link to comment
Share on other sites

...εχω βάλει να αναβοσβήνει και το μεσαίο κουμπί (το ασπρο)...

 

Δεν νομίζω να έχει επιλογές για τα άλλα κουμπιά... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχει επιλογές για τα άλλα κουμπιά... :)

 

Καλα ναι :happy:, για να το εξηγήσω το είπα.. εννοείται μονο το ασπρο μπορεις να βαλεις .. :p

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ μέχρι στιγμής σκεφτόμουν να αγοράσω Android κινητό,αλλά με εντυπωσίασαν τα χαρακτηριστικά του και η τιμή του και σκέφτομαι να το πάρω.Τι λέτε;

Η απόκριση της οθόνης είναι καλή; Από symbian εφαρμογές για word,excel και powerpoint θα είναι εύκολο να βρω;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ μέχρι στιγμής σκεφτόμουν να αγοράσω Android κινητό,αλλά με εντυπωσίασαν τα χαρακτηριστικά του και η τιμή του και σκέφτομαι να το πάρω.Τι λέτε;

Η απόκριση της οθόνης είναι καλή; Από symbian εφαρμογές για word,excel και powerpoint θα είναι εύκολο να βρω;

 

Tα παντα ολα μπορεις να βρεις για το 5800.

Και πλεον, με τις τελευταιες αναβαθμισεις το 5800 εχει αποκτησει παρα πολυ καλη αφη:)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Σε σάιτ της OVI κάποιος είχε γράψει ότι με την αναβάθμιση από την v40 στην v50 έκδοση αντιμετώπισε πρόβλημα στη περιήγηση στο ιντερνετ.Ισχύει;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Σε σάιτ της OVI κάποιος είχε γράψει ότι με την αναβάθμιση από την v40 στην v50 έκδοση αντιμετώπισε πρόβλημα στη περιήγηση στο ιντερνετ.Ισχύει;

 

Δεν γνωριζω κατι γι'αυτο, αλλα ολο και καποιος φιλος εδω μεσα θα μας πει.

 

Παντως η v60 ειναι ηδη στα σκαρια

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Σε σάιτ της OVI κάποιος είχε γράψει ότι με την αναβάθμιση από την v40 στην v50 έκδοση αντιμετώπισε πρόβλημα στη περιήγηση στο ιντερνετ.Ισχύει;

 

Για εμένα η v50 δημιούργησε περισσότερα προβλήματα από όσα έφτιαξε...

Αλλά μην ανησυχείς γι αυτό,σε λίγο λογικά θα βγει η v60 και ελπίζω να πάνε όλα ρολόι...

Όσο για το Internet,απολύτως κανένα πρόβλημα από εμένα...

Ειδικά με το Οpera όλα πάνε σφέρα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορω με καποιο τροπο,αν κανω hard format να επαναφερω τη διαρκεια των συνολικων κλησεων?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Εάν επιλέξεις στο back up μέσω του PC Suite (ή OVI Suite) να συμπεριλάβει και τις Ρυθμίσεις, θα κρατήσεις και τους μετρητές.

Αλλά κάτι τέτοιο δεν έχει νόημα εφόσον θα κάνεις hard format διότι θα επαναφέρει τα πάντα στη συσκευή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...