Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα την αναβάθμιση του firmware, αλλά αυτή την μπάρα επαφών στην αρχική οθόνη πως την ενεργοποιώ; Πρέπει να καταργήσω τις συντομεύσεις;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έκανα την αναβάθμιση του firmware, αλλά αυτή την μπάρα επαφών στην αρχική οθόνη πως την ενεργοποιώ; Πρέπει να καταργήσω τις συντομεύσεις;

 

Μενου->Ρυθμισεις->Προσωπικο->Αρχικη Οθονη->Θεμα αρχικης οθονης->Γραμμη Επαφων... και αφου το ενεργοποιησεις πηγαινεις Μενου->Ρυθμισεις->Προσωπικο->Αρχικη Οθονη->Αρχικη Οθονη και τικαρεις την Γραμμη Επαφων (αν δεν ειναι τικαρισμενη ηδη)

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είναι γραφτό να χαρώ το 5800...

 

Η πρώτη συσκευή έπεσε από το αμάξι και την πάτησε ο από πίσω...Η δεύτερη brickαρε σήμερα κατά τα φαινόμενα...

 

Είδα ότι η Nokia έβγαλε νέα maps και δωρεάν πλοήγηση πλέον, οπότε λέω ας τα βάλω...Είχα καιρό να κάνω update, οπότε αρχίζω και κατεβάζω...Nokia PC Suite σε Windows 7, το κουμπώνω πάνω, πρώτη κίνηση να κάνω backup τις επαφές...Μετά μου λέει ότι έχει βγεί νέο firmware για το κινητό, ήμουν στην v30.0.xxxxxx και είχε βγεί v40.xxxx, λέω ας το κάνουμε κι αυτό...Ξεκινάει, "χρόνος πού απομένει: 15 λεπτά"...Το αφήνω, προχωρούσε πολύ αργά, ενώ το κινητό είχε κάνει restart και είχε μείνει σε μία άσπρη οθόνη...Κάποια στιγμή μου λέει ότι χάθηκε η σύνδεση (χωρίς να πειράξω τίποτα εγώ προφανώς) και προτείνει να βγάλω τη μπαταρία, μετά το USB και να τα ξαναβάλω με την αντίστροφη σειρά...Το κάνω, πατάω το power, νιώθει και συνεχίζει το update...Χρόνος, 9 λεπτά...Μετά από 2-3 λεπτά, ξανά το ίδιο...Αυτό έγινε άλλες 2-3 φορές μέχρι πού κάποια στιγμή το ανοίγω, κάνει μία συνεχόμενη δόνηση για 5-10 δεύτερα και τίποτα. Από εκείνη τη στιγμή νεκρό. Δεν αντιδρά καθόλου στο power και βέβαια δε μπορώ να τελειώσω το update γιατί δεν το αναγνωρίζει το PC (αν και, ενώ το έχω συνδεδεμένο, όταν πατάω το power ακούγεται ο ήχος των Windows πως συνδέθηκε μία νέα συσκευή, αλλά μετά από λίγο ακούγεται ο αντίστοιχος ήχος απσύνδεσής της)...Οπότε γιοκ.

 

Σε Nokia store λογικά μπορούν να το φτιάξουν, αλλά θα πάρουν λεφτά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

 

Υ.Γ. Ευτυχώς πάντα υπάρχει στο συρτάρι ένα παλιό, πιστό Nokia για να κάνουμε τη δουλειά μας όταν τα υπερσύγχρονα και πανάκριβα μοντέλα μας παθαίνουν τραλαλα...Εν προκειμένω το 3410...:D

Samsung Galaxy GT-i9100 Black

OS: Android 4.2.2 (SlimBean Build 8)

Radio: XXLS9

Provider: Cosmote (WU)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είναι γραφτό να χαρώ το 5800...

 

Η πρώτη συσκευή έπεσε από το αμάξι και την πάτησε ο από πίσω...Η δεύτερη brickαρε σήμερα κατά τα φαινόμενα...

 

Είδα ότι η Nokia έβγαλε νέα maps και δωρεάν πλοήγηση πλέον, οπότε λέω ας τα βάλω...Είχα καιρό να κάνω update, οπότε αρχίζω και κατεβάζω...Nokia PC Suite σε Windows 7, το κουμπώνω πάνω, πρώτη κίνηση να κάνω backup τις επαφές...Μετά μου λέει ότι έχει βγεί νέο firmware για το κινητό, ήμουν στην v30.0.xxxxxx και είχε βγεί v40.xxxx, λέω ας το κάνουμε κι αυτό...Ξεκινάει, "χρόνος πού απομένει: 15 λεπτά"...Το αφήνω, προχωρούσε πολύ αργά, ενώ το κινητό είχε κάνει restart και είχε μείνει σε μία άσπρη οθόνη...Κάποια στιγμή μου λέει ότι χάθηκε η σύνδεση (χωρίς να πειράξω τίποτα εγώ προφανώς) και προτείνει να βγάλω τη μπαταρία, μετά το USB και να τα ξαναβάλω με την αντίστροφη σειρά...Το κάνω, πατάω το power, νιώθει και συνεχίζει το update...Χρόνος, 9 λεπτά...Μετά από 2-3 λεπτά, ξανά το ίδιο...Αυτό έγινε άλλες 2-3 φορές μέχρι πού κάποια στιγμή το ανοίγω, κάνει μία συνεχόμενη δόνηση για 5-10 δεύτερα και τίποτα. Από εκείνη τη στιγμή νεκρό. Δεν αντιδρά καθόλου στο power και βέβαια δε μπορώ να τελειώσω το update γιατί δεν το αναγνωρίζει το PC (αν και, ενώ το έχω συνδεδεμένο, όταν πατάω το power ακούγεται ο ήχος των Windows πως συνδέθηκε μία νέα συσκευή, αλλά μετά από λίγο ακούγεται ο αντίστοιχος ήχος απσύνδεσής της)...Οπότε γιοκ.

 

Σε Nokia store λογικά μπορούν να το φτιάξουν, αλλά θα πάρουν λεφτά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

 

Υ.Γ. Ευτυχώς πάντα υπάρχει στο συρτάρι ένα παλιό, πιστό Nokia για να κάνουμε τη δουλειά μας όταν τα υπερσύγχρονα και πανάκριβα μοντέλα μας παθαίνουν τραλαλα...Εν προκειμένω το 3410...:D

 

Τo brick αυτό το εφαγα και εγω στο update απο 30 σε 40 (μου πέταξε και μενα connection lost πιθανολογώ λογω win7, δεν ειχα βάλει το nsu να τρέχει σε compatibility vista:rolleyes:) και το επανέφερα αρκετά εύκολα με phoenix στην 30, ξαναέκανα το update και ολα οκ, γλύτωσα το Nokia shop!:D

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Και ΤΟ ΕΙΠΑ γμτ να βάλω compatibility mode, απ'την στιγμή πού είδα ότι δε μπορούσα να εγκαταστήσω καν το Nokia Software Updater στα Windows 7, κάτι με έτρωγε αλλά δε το έκανα, καλά να πάθω...

 

Μπορείς να μου περιγράψεις λίγο τη διαδικασία, μιάς και δεν είμαι καθόλου familiar με το Phoenix? Σ'ευχαριστώ.:(

Samsung Galaxy GT-i9100 Black

OS: Android 4.2.2 (SlimBean Build 8)

Radio: XXLS9

Provider: Cosmote (WU)

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια απο τα τσακαλια του forum θελω...

 

Ειμαι εξωτερικο και θελω να ακουσω σε ενα Ελληνικο ραδιο (δε λεω ποιο, μη θεωρηθει τιποτα διαφημιση ξερω γω).

 

Εχω το link για το radio, και μπορει να παιχτει ξερω εγω απο το winamp μέσω "play url". Μπορω να κάνω κάτι ανάλογο μέσω Realplayer του 5800; Δηλαδή να βάλω το url και να παίζει μέσω WiFi πάντα;

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια απο τα τσακαλια του forum θελω...

 

Ειμαι εξωτερικο και θελω να ακουσω σε ενα Ελληνικο ραδιο (δε λεω ποιο, μη θεωρηθει τιποτα διαφημιση ξερω γω).

 

Εχω το link για το radio, και μπορει να παιχτει ξερω εγω απο το winamp μέσω "play url". Μπορω να κάνω κάτι ανάλογο μέσω Realplayer του 5800; Δηλαδή να βάλω το url και να παίζει μέσω WiFi πάντα;

 

Γιατί δεν το δοκιμάζεις; :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια απο τα τσακαλια του forum θελω...

 

Ειμαι εξωτερικο και θελω να ακουσω σε ενα Ελληνικο ραδιο (δε λεω ποιο, μη θεωρηθει τιποτα διαφημιση ξερω γω).

 

Εχω το link για το radio, και μπορει να παιχτει ξερω εγω απο το winamp μέσω "play url". Μπορω να κάνω κάτι ανάλογο μέσω Realplayer του 5800; Δηλαδή να βάλω το url και να παίζει μέσω WiFi πάντα;

Η μονη λυση για live radio ειναι το Coreplayer http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=191076

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το νέο firmware δεν είναι hackable αλλά γίνετε να κάνω sign από το pc όποια εφαρμογή θέλω με το πιστοποιητικό από το opda και να την εγκαταστήσω?θα το δοκίμαζα αλλά δεν έχω το κινητό μαζί μου το έχω στο nokia shop γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα με τον i-VTec και δεν ήξερα για το phoenix να το δοκιμάσω :)
Link to comment
Share on other sites

απο σήμερα η nokia "λανσάρει" τη πλοήγηση μέσο GPS δωρεάν! δεν ξέρω ακριβώς τη διαδικασία αλλά έχω την εντύπωση πως πρέπει να το συνδέσετε με το OVI store (όχι με το PC suit) και να κατεβάσετε ξανά τους χάρτες, επίσης το ίδιο ισχύει και για τη φωνητική πλοήγηση :cool:

κινητό Nokia 5800 XpressMusic

τύπος:RM-356, 0559395 (Blue)

Link to comment
Share on other sites

απο σήμερα η nokia "λανσάρει" τη πλοήγηση μέσο GPS δωρεάν! δεν ξέρω ακριβώς τη διαδικασία αλλά έχω την εντύπωση πως πρέπει να το συνδέσετε με το OVI store (όχι με το PC suit) και να κατεβάσετε ξανά τους χάρτες, επίσης το ίδιο ισχύει και για τη φωνητική πλοήγηση :cool:

εμένα μετά από φορμάτ μιας και μετά την αναβάθμιση στην έκδοση 40 δε μπορούσε να εγκαταστήσει τίποτα μου βγάλε οδηγό ενημέρωσης εφαρμογών και ανάμεσα σε άλλα είχε και αναβάθμιση nokia maps με δωρεάν πλοήγηση ένα αρχείο 7,7ΜΒ περίπου

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

@TEO: με realplayer δε γινεται; μονο coreplayer; που μπορω να το βρω;

Δοκιμασε να βαλεις το url που εχεις στο realplayer ισως και να γινει, το coreplayer θα το βρεις στα μαγαζακια.

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας αντιμετωπιζω το εξης προβλημα

μεταφερω με ovi τραγουδια σε λιστες και οταν τα μεταφερω απο την καρτα στη μουσικη αλλαζει η γραφη των τιτλων των τραγουδιων . αν καποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση με το νέο firmware όταν με καλούσαν μου εμφάνιζε την μπάρα για απάντηση. Αφού έκανα format η μπάρα αυτή εξαφανίστηκε και εμφανίζει τις κλασικές επιλογές κάτω από τον αριθμό που σε καλεί. Έκανα αρκετά format και επανεγκατάσταση του firmware αλλά η μπάρα δεν εμφανίζεται πια. Υπάρχει κάποια λύση;
Galaxy Note 10.1, Galaxy Note 3
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση με το νέο firmware όταν με καλούσαν μου εμφάνιζε την μπάρα για απάντηση. Αφού έκανα format η μπάρα αυτή εξαφανίστηκε και εμφανίζει τις κλασικές επιλογές κάτω από τον αριθμό που σε καλεί. Έκανα αρκετά format και επανεγκατάσταση του firmware αλλά η μπάρα δεν εμφανίζεται πια. Υπάρχει κάποια λύση;

μήπως δεν έχεις κλειδώσει το τηλέφωνο πρώτα;; σε ξεκλείδωτο τηλ δε βγάζει μπάρες αλλά το κλασικό μενού μόνο όταν είναι κλειδωμένο βγάζει τις συρώμενες μπάρες απάντηση-ξεκλείδωμα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Aρχίσαν τα ποβλήματα :(

Πρώτη απόπειρα να κάνω αντίγραφα ασφαλείας μέσω pc suite και δεν γίνεται. Η διαδικασία κολλάει και παραμένει στο 0%. Γιατί συμβαίνει αυτό? Μόνο κάποια στιγμή προχώρησε, βγάζοντάς μου ΟΚ στα μηνήματα, στο ημερολόγιο, αλλά ένα θαυμαστικό στις επαφές (και μετά κόλλησε πάλι εκεί που λέει αντίγραφα για ένα τηλέφωνο μόνο.

Έκανα επεγκατάσταση και επενεγκατάσταση του pc suite αλλά τίποτα! Σαν να μην μπορεί να διαβάσει το τηλέφωνο!

Ούτε με το OVI suite μπόρεσα να κάνω κάτι. Όταν συνδέομαι με μαζική αντιγραφή κτλ δεν έχει κανένα πρόβλημα. Όμως σε σύνδεση με το pc suite κάτι δεν πάει καλά!

Τα ίδια πάθαινα και με το παλιό μου Νόκια. Πρέπει να έχουν θέμα τελικά με τα pc τα κινητά της.

 

Υπάρχει καμιά λύση ρε παιδιά για να κάνω ένα back up τώρα που πέρασα μέσα όλες μου τις επαφές...χειροκίνητα (αφού δεν κατάφερα αλλιώς)

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Δοκίμασε να κρατήσεις αντίγραφο ασφαλείας μέσα από το κινητό όπως αναφέρεται παρακάτω, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2819862#post2819862

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν έχεις κάποιο πακέτο internet στο κινητό, μπορείς να δοκιμάσεις συγχρονισμό με Ovi online.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια τζιμανια του 5800, μια ερωτηση δεν μου εμφανιζει πλεον το ημερολογιο στην αρχικη οθονη με τις καταχωρησει που κανω μετα απο καποιο restart, μηπως καποιος μπορει να με βοηθησει, ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Δοκίμασε να κρατήσεις αντίγραφο ασφαλείας μέσα από το κινητό όπως αναφέρεται παρακάτω, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2819862#post2819862

 

Aυτό το έκανα ήδη (μόνο που δεν ξέρω που το πήγε αυτό το αρχείο ώστε να το κάνω και μια κόπια στο ΠιΣί να υπάρχει :D... ξέρετε να μου πείτε που το πηγαίνει και σε τι μορφή είναι να το βρω? )

Επίσης, αν έχεις κάποιο πακέτο internet στο κινητό, μπορείς να δοκιμάσεις συγχρονισμό με Ovi online.

 

Όχι, δεν έχω κάποιο πακέτο.

 

Πάντως απ' ότι κατάλαβα από το κόλλημα που τρώει, κάτι με τις επαφές το κάνει και ζορίζεται :worry: Χτες το περίμενα τουλάχιστον μισή ώρα και τότε ξεκόλλησε από τις επαφές. Μετά τέλειωσε αμέσως με τα μηνύματα το ημερολόγιο και τις σημειώσεις, και ξανακόλλησε στο τέλος με το αντίγραφο για το συγκεκριμένο τηλέφωνο που έλεγε. Φαντάζομαι θα θελε κάνα μισάωρο ακόμα (λέω εγώ τώρα) για να τελειώσει...κι αν τελείωνε! Ε βαρέθηκα και πάτησα ακύρωση. Αν είναι να θέλω ένα δίωρο να κάνω ένα αντίγραφο... :X

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Aυτό το έκανα ήδη (μόνο που δεν ξέρω που το πήγε αυτό το αρχείο ώστε να το κάνω και μια κόπια στο ΠιΣί να υπάρχει :D... ξέρετε να μου πείτε που το πηγαίνει και σε τι μορφή είναι να το βρω? )

Τις επαφές μπορείς να τις αντιγράψεις από τον κατάλογο κατευθείαν στην κάρτα μνήμης. Τις επιλέγεις όλες και τις κάνεις αντιγραφή (σώζονται στον φάκελο Contacts στην κάρτα μνήμης). Το αντίγραφο βρίσκεται στον φάκελο Backup μέσα στην κάρτα μνήμης. Είναι κρυφός ο φάκελος οπότε θα πρέπει να έχεις επιλέξει να φαίνονται τα κρυφά αρχεία. Αυτό μπορείς να το κάνεις είτε από το κινητό σου, αν χρησιμοποιείς για παράδειγμα κάποιο file manager, όπως τον X-plore ή συνδέοντας το κινητό σου σε μαζική αποθήκευση με τον υπολογιστή σου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Να ναι καλά το Nemesis, άλλαξα product code Για να εγκαταστήσω και γω στο Vodafone blue 5800 μου την τελευταία έκδοση. Μάλιστα δεν χρειάστηκε καν να επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Πολύ καλό το kinetic, πολύ βολικό. Το rds όντως χάθηκε, ελπίζω ότι θα διορθωθεί σε επόμενη έκδοση.

Όσο για αυτό που λέτε για τη μεγάλη κατανάλωση της μπαταρίας λόγω της μπάρας επαφών, νομίζω ότι ισχύει αλλά για όλο το "πακέτο" του kinetic και της ταχύτερης απόκρισης.

Γενικά η 40 είναι μια καλή αναβάθμιση, και περιμένουμε την επόμενη να διορθώνει τα ψεγάδια.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...