Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά παρατήρησα σήμερα οτι εκει που γράφει στο κιν κάτω απο τη κεραιούλα που δείχνει το σήμα πότε έχει δυνατότητα 3G να γράφει ορισμένες φορές 3,5G τί είναι αυτό???Με συγχωρείτε αν το έβαλα σε λάθος θέμα..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

H καθυστεριση του ξυπνητηριου ειναι μονιμη?εννοω οτι αν υπαρχει αυτο το "προβλημα" παντα θα καθυστερει 3 λεπτα ή οποτε του ερθει?γιατι σημερα παρατηρησα οτι τη πρωτη φορα αργησε ενω τη δευτερη χτυπισε ακριβως στην ωρα που το ειχα ρυθμισει...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

H καθυστεριση του ξυπνητηριου ειναι μονιμη?εννοω οτι αν υπαρχει αυτο το "προβλημα" παντα θα καθυστερει 3 λεπτα ή οποτε του ερθει?γιατι σημερα παρατηρησα οτι τη πρωτη φορα αργησε ενω τη δευτερη χτυπισε ακριβως στην ωρα που το ειχα ρυθμισει...

 

Κατα καιρους ακους πολλα για αυτο το θεματακι.. το μονο σιγουρα ειναι οτι σε εμενα μετα την αναβαθμιση μου στην εκδοση 31.0.008 δεν μου το ξαναεκανε... επισημα δλδ το προβλημα διορθωνεται με την αναβαθμιση...

 

:confused:

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Κατα καιρους ακους πολλα για αυτο το θεματακι.. το μονο σιγουρα ειναι οτι σε εμενα μετα την αναβαθμιση μου στην εκδοση 31.0.008 δεν μου το ξαναεκανε... επισημα δλδ το προβλημα διορθωνεται με την αναβαθμιση...

31.0.101 δεν είναι η τελευταία?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι η 31.0.101 :)

 

Edit:

 

Oσοι θελουν να ενημερωνονται μπορουν να ακολουθησουν το παρακατω!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651204#post2651204

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές μέρες χρήσης του 5800 πρόσεξα ότι έχουν γίνει μικρές γρατζουνίτσες στην οθόνη.

Απλά αναφέρω ότι το έχω πάντα μέσα σε ειδική θήκη-σακουλάκι και ότι χρησιμοποιώ μόνο το πενάκι για να γράφω και χωρίς ιδιαίτερη πίεση.

Και ερωτώ:είναι δυνατόν μετά από τόσο λίγες μέρες να γρατζουνιέται η οθόνη?

Δηλαδή μετά από κανένα μήνα τι θα γίνει?Δε θα βλέπεται?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές μέρες χρήσης του 5800 πρόσεξα ότι έχουν γίνει μικρές γρατζουνίτσες στην οθόνη.

Απλά αναφέρω ότι το έχω πάντα μέσα σε ειδική θήκη-σακουλάκι και ότι χρησιμοποιώ μόνο το πενάκι για να γράφω και χωρίς ιδιαίτερη πίεση.

Και ερωτώ:είναι δυνατόν μετά από τόσο λίγες μέρες να γρατζουνιέται η οθόνη?

Δηλαδή μετά από κανένα μήνα τι θα γίνει?Δε θα βλέπεται?

 

Ακόμα και αν το έχεις πάντα σε θήκη, η οθόνη του είναι ευαίσθητη.

Για παράδειγμα, αν φοράς σκουλαρίκι, την ώρα που μιλάς μπορεί να γρατζουνάει την οθόνη.

Βάλε οπωσδήποτε ένα screen protector για να είσαι σίγουρος. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές μέρες χρήσης του 5800 πρόσεξα ότι έχουν γίνει μικρές γρατζουνίτσες στην οθόνη.

Απλά αναφέρω ότι το έχω πάντα μέσα σε ειδική θήκη-σακουλάκι και ότι χρησιμοποιώ μόνο το πενάκι για να γράφω και χωρίς ιδιαίτερη πίεση.

Και ερωτώ:είναι δυνατόν μετά από τόσο λίγες μέρες να γρατζουνιέται η οθόνη?

Δηλαδή μετά από κανένα μήνα τι θα γίνει?Δε θα βλέπεται?

 

Τι ενοείς θήκη σακουλάκι??? Τι θήκη είναι αυτή? Είναι κάποια θήκη σχεδιασμένη για το 5800 από αξιόπιστο κατασκευαστή, η δική σου εφαρμογή? Κάτι πρέπει να συμβαίνει με τη χρήση που του κάνεις. Έχω τη συσκευή από την πρώτη στιγμή που κυκλοφόρησε , δεν της φόρεσα ποτέ θήκη και απλά δεν τη βάζω ποτέ σε τσέπη που έχει μαζί άλλα αντικείμενα. Η οθόνη δεν έχει πάθει το παραμικρό, εκτός από ένα σημαδάκι από χτύπημα. Το screen protector που σου προτείνει η butterfly είναι πιστεύω και εγώ η καλύτερη λύση για την περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι ενοείς θήκη σακουλάκι??? Τι θήκη είναι αυτή? Είναι κάποια θήκη σχεδιασμένη για το 5800 από αξιόπιστο κατασκευαστή, η δική σου εφαρμογή? Κάτι πρέπει να συμβαίνει με τη χρήση που του κάνεις. Έχω τη συσκευή από την πρώτη στιγμή που κυκλοφόρησε , δεν της φόρεσα ποτέ θήκη και απλά δεν τη βάζω ποτέ σε τσέπη που έχει μαζί άλλα αντικείμενα. Η οθόνη δεν έχει πάθει το παραμικρό, εκτός από ένα σημαδάκι από χτύπημα. Το screen protector που σου προτείνει η butterfly είναι πιστεύω και εγώ η καλύτερη λύση για την περίπτωσή σου.

http://img.auctiva.com/imgdata/1/0/3/0/6/9/9/webimg/203142555_tp.jpg

Αυτό εννοώ.

Και δεν έχει γίνει καμιά χρήση του κινητού με τσέπες κλπ που να μπόρεσε να δημιουργήσει τέτοια σημάδια σε τόσες λίγες μέρες.

Το Ν95 το έχω 3 χρόνια και η οθόνη του είναι σαν καινούρια.

Και οι γρατζουνίτζες αυτές στο 5800 φαίνονται σαν να προέρχονται από το πενάκι.

Αυτό με παραξενεύει..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βάλε screen protector.

Προτάσεις υπάρχουν στο αντίστοιχο θέμα των αξεσουάρ.

 

ΥΓ: Φυσικά και το πενάκι μπορεί να γρατζουνίσει την οθόνη.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Η γραφίδα αφήνει γρατσουνιές! Αυτό συμβαίνει είτε λόγω μη καλής κατασκευής (ακόμη και η γνήσια είναι πολύ πλαστικούρα) και κυρίως λόγω του ότι συνήθως εγκλωβίζονται σκόνες κατά την επαφή και απλά με τη γραφίδα τις πιέζεις πάνω στην οθόνη. Αυτό συμβαίνει και με τα πανάκια που την καθαρίζεις.
Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εμενα με απασχολει το θεμα των γρατζουνιων στο κινητο μου (αν κι εχει ηδη μιας και ειναι μεταχειρισμενο), εψαξα και βρηκα 2 ειδη μεμβρανης. Η μια ειναι απλα για προστασια και η αλλη εχει μια επιστρωση τετοια που μετατρεπει την οθονη σε καθρεφτη. Αν δεν κανω κατι κακο που να θεωρειται εμμεση διαφημηση, τις βρηκα στο e-shop.gr και κοστιζουν 4 ευρω η απλη και 5 η "καθρεφτιζέ". Αυριο κιολας θα παω να παρω αυτη με τα 5.

 

Κατι αλλο που θελω να ρωτησω. Στα προβληματα συγχρονισμου που αντιμετωπιζω, μηπως φταιει το οτι στον υπολογιστη εχω τα Vista? Γιατι πηγα σε εναν επισημο αντιπροσωπο της ΝΟΚΙΑ, και μολις ειπα οτι εχω Vista του φανηκε απολυτα λογικο το κολλημα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει σχέση που έχεις Vista.

Κατέβασε και εγκατέστησε τη τελευταία έκδοση του PC Suite και δοκίμασε ξανά.

Επίσης έλεγξε τις ρυθμίσεις για το τι θα συγχρονίσει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα του stagml. εχω το κινητο κοντα 10 μηνες, δεν μπορω να πω οτι το προσεχω και το μονο που εχει ειναι μια γρατζουνια απο ενα κερμα(?) στην οθονη, αυτο βεβαια ποτε δεν καταλαβα.κατα τα αλλα η κατασκευη του κινητου ειναι μια χαρα, εχει πεσει απο 14 σκαλοπατια και δεν εχει παθει τιποτα, καθως και ενα σορο αλλα πεσιματα. Ειμαστε υπερβολικοι μερικες φορες με αυτα που ζηταμε και στις λεπτομεριες που στεκομαστε.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έτυχε να πέσω σήμερα σε video που μετατρέπει το 5800 σε 5530...

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

 

Παραθέτω απλά το link , από κει και πέρα ούτε έχω ασχοληθεί σοβαρά...και μου φαίνεται και δύσκολο να συμβαίνει...Το μονο που δείχνει σε αυτό το video , απο πλευράς αποτελέσματος ειναι οτι έχει αλλάξει η Homescreen...Μαλλον ειναι fake..

 

Kinetic scrolling δεν φαίνεται καθόλου πάντως..

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχω αρκετό καιρό το κινητάκι... Στην αρχή που το αγόρασα είχα ως θέμα αρχικής οθόνης την γραμμή επαφών.

Μετά από κάποιο διάστημα το άλλαξα στο βασικό.

Σήμερα είπα να το γυρίσω πάλι στην γραμμή επαφών, αλλά όταν το προσπάθησα στην αρχική οθόνη αντί για να μου εμφανίζει είτε τις επαφές που είχα ορίσει είτε μόνο το πρώτο εικονιδιάκι για να προσθέσω τις επαφές που θέλω, μου εμφάνισε 4 γκρι τετραγωνάκια, τα οποία δεν μπορώ να χειριστώ...

Έχετε καμία πρόταση???

 

Ευχαριστώ!:)

 

 

Και κάτι ακόμη...Τώρα είδα ότι έχει βγει η έκδοση 31.0.101...

Εγώ έχω την 21.0.025...Έκανα αναζήτηση ενημερώσεων και μου λέει ότι δεν βρίσκει καμία καινούργια....Τι να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα : Προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση με το νεμεσις αλλά τόσο στον ΗΥ όσο και στο Laptop μου βγάζει μήνυμα, μετά από την επιλογή new device, 'οτι device no found.

Ακολούθησα όσες οδηγίες βρήκα στο forum.

Μπορει κάποιος να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά (πολύ καιρό έχω να ποστάρω).

 

Είχα αποθηκευμενο έναν κωδικό για ένα ασύρματο, και έμπαινα αυτόματα με το κινητό.

Άλλαξα τον κωδικό στο ασύρματο, αλλά δεν βρίσκω την αντίστοιχη ρύθμιση στο κινητό. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - Συνδεσιμότητα - Προορισμοί - Διαδίκτυο - Ασύρματο δίκτυο επιλογής σου - Επιλογές - Επεξεργασία
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, προχτές πήρα το κινητό μετά από δυο μήνες που ήταν στο service, σήμερα το πρωί ανακαλύπτω ότι μου ξανακάνει η οθόνη τις περίεργες γραμμές σαν να είναι χαλασμένη τηλεόραση.... Επειδή όμως αυτό έγινε όταν έκανα clean εγκατάσταση τα προγράμματά μου ενώ προχτές που δεν είχα τίποτα δεν μου το έκανε, υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα εφαρμογής; Να σημειώσω ότι όλες τις εφαρμογές και το θέμα που χρησιμοποιώ τα βάζω στην κάρτα(έχω αυτή που δίνει η Nokia).

 

Πείτε μου καμιά γνώμη πριν το ξαναπάω και μείνω πάλι για κανένα 2μηνο χωρίς το κινητό...

 

Υ Γ. Το εορτολόγιο του porfyras είναι εξαιρετικό, παίζει όμως να φταίει ότι έβαλα την python στην κάρτα μνήμης;

Δεν έχω κάτι να πω, γιατί όλοι κάτι λένε. Έχω όμως να κάνω, γιατί κανείς δεν κάνει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο φορουμ. Δυστυχως τα προβληματα μου παραμενουν αλυτα, σχεδον μια εβδομαδα απο την αγορα του τηλεφωνου. Πριν μιση ωρα εκανα αναβαθμιση λογισμικου, αλλα ακομα δεν συγχρονιζεται, συν οτι (δεν ξερω αν το χα αναφερει πιο πριν) ακομα δεν μου βγαζει παροχο και ημερομηνια. Τι μπορει να συμβαινει? Τουλαχιστον υσηχασα απο τον βραχνα αν ειναι μαϊμου ή οχι, αλλιως δεν θα εκανε αναβαθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Έκανες format στο κινητό και στη κάρτα μνήμης; Κάνε, και κατά την επαναφορά, μην επιλέξεις τις ρυθμίσεις αλλά όλα μόνο τα δεδομένα σου (επαφές, ημερολόγιο, σημειώσεις κτλ). Αν δεν στρώσει και έτσι, πρέπει να το πας στο service.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, προχτές πήρα το κινητό μετά από δυο μήνες που ήταν στο service, σήμερα το πρωί ανακαλύπτω ότι μου ξανακάνει η οθόνη τις περίεργες γραμμές σαν να είναι χαλασμένη τηλεόραση.... Επειδή όμως αυτό έγινε όταν έκανα clean εγκατάσταση τα προγράμματά μου ενώ προχτές που δεν είχα τίποτα δεν μου το έκανε, υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα εφαρμογής; Να σημειώσω ότι όλες τις εφαρμογές και το θέμα που χρησιμοποιώ τα βάζω στην κάρτα(έχω αυτή που δίνει η Nokia).

 

Πείτε μου καμιά γνώμη πριν το ξαναπάω και μείνω πάλι για κανένα 2μηνο χωρίς το κινητό...

 

Υ Γ. Το εορτολόγιο του porfyras είναι εξαιρετικό, παίζει όμως να φταίει ότι έβαλα την python στην κάρτα μνήμης;

 

φίλε μου καλησπερα αντιμετώπιζα το ιδιο με το 5800 μου οταν του είχα φορτώσει επάνω μία εκδοση του windows live messenger όταν την έτρεχα μου έκανε τα δικά του ανοιγοκλεινε κλπ κλπ...μιλάμε για 3 ημερών κινητό...μόλις την εβγαλα ησύχασα πλέον έχω βάλει μία αλλη έκδοση του live messenger και έχω απόλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλησπερα αντιμετώπιζα το ιδιο με το 5800 μου οταν του είχα φορτώσει επάνω μία εκδοση του windows live messenger όταν την έτρεχα μου έκανε τα δικά του ανοιγοκλεινε κλπ κλπ...μιλάμε για 3 ημερών κινητό...μόλις την εβγαλα ησύχασα πλέον έχω βάλει μία αλλη έκδοση του live messenger και έχω απόλα!!!!

 

Φίλε μακάρι να φταίει κάποιο πρόγραμμα και να μην είναι hardware γιατί θα πρέπει να τρέχω Βουλιαγμένη και να πλακωθώ για να μου το αλλάξουν. Το Nokia-shop που το αγόρασα σήκωσε τα χέρια ψηλά και φυσικά δεν είναι αρμόδιοι να μου δώσουν καινούριο:down:

 

Θα κάνω format σε όλα και θα εγκαθιστώ ένα-ένα να δω ποιο φταίει. Είναι η πρώτη φορά που έρχομαι αντιμέτωπος με το service της Nokia και δηλώνω τελείως απογοητευμένος:down:

Τα υπόλοιπά στο άλλο section όταν με το καλό τελειώσει η περιπέτειά μου:mad:

Δεν έχω κάτι να πω, γιατί όλοι κάτι λένε. Έχω όμως να κάνω, γιατί κανείς δεν κάνει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...