Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρουσιάζεται μόνο στην κάμερα σε κατάσταση χαμηλού φωτισμού (ροζ-κανονικα) και σε απόλυτο σκοτάδι (ασπρο συνέχεια). Επίσης έχω πρόβλημα με το κουμπί της κάμερας στα πλάγια που δεν ανοίγει η κάμερα. Προς το παρών λύθηκε αλλάζοντας γλώσσα.
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχω αγορασει το 5800 εδω και κανα μηνα και πηγα να κανω σημερα το Update στο firmware...Συνεδεσα το τηλεφωνο με το καλωδιο και μου το εμφανισε κανονικα συνδεδεμενο σε λειτουργια pc suite...οταν ομως πηγα να κανω την αναβαθμιση δεν εβλεπε κανενα τηλεφωνο συνδεδεμενο...προσπαθησα παλι με το nokia connection center οπου το εβλεπε αλλα ηταν με γκρι γραμματα και δεν μπορουσα να προχωρησω παρακατω...

Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει? Μηπως ειναι κλειδωμενη καποια εφαρμογη απο τη vodafone απ'οπου το πηρα? Μεταφορες αρχειων παντως μπορω και κανω κανονικα μεσω καλωδιου...

Link to comment
Share on other sites

του υπολογιστη εκανα σιγουρα...το κινητο δε θυμαμαι αν το εχω κλεισει καθολου απο τοτε...θα το κλεισω και θα δοκιμασω παλι αυριο...μακαρι να ναι κατι τοσο απλο...thank you!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όλα καλά με το κινητό, ήταν μία πολύ καλή απόφαση να το αγοράσω και θα σας ευχαριστήσω για άλλη μια φορά για τα καταπληκτικά review σας και support... ΟΜΩΣ! υπάρχει μια μικρή λεπτομέρεια... Θέλω να δω ταινία από το κινητό μου να την παλέψω στο πέρα δώθε στην δουλειά... μπορείτε να μου πείτε μία μυστική συνταγή βitrate και ήχου και ποιότητας κα8ως και μορφής βιντεο που πρεπει να βαλω για να παιζει στο κινητο... δοκιμασα μερικα αλλα τιποτα... 'η αν εχετε καποιο προγραμμα να κανει DVD -> 5800 Μp4... θα ηταν πολυ καλο εκ μερους σας να με βοηθησετε σε αυτο! Θελω να εχει μεν καλη εικονα και ποιτικο ηχο και παραλληλα οχι κανενα τρελα τεραστιο μεγεθος... οπως η ταινια SpiderMan που ηταν δωρο στο κινητο Ν87 νομιζω... τετοια ποιοτητα ακριβως..
Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Κατά καιρούς τα παιδιά στο παρόν θέμα έχουν δώσει αρκετές πληροφορίες για το ποιες είναι οι βέλτιστες ρυθμίσεις ή και ποια προγράμματα υπάρχουν για μετατροπές.

Κάνε μια αναζήτηση και τα βρεις.

:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει το 5800 εδω και κανα μηνα και πηγα να κανω σημερα το Update στο firmware...Συνεδεσα το τηλεφωνο με το καλωδιο και μου το εμφανισε κανονικα συνδεδεμενο σε λειτουργια pc suite...οταν ομως πηγα να κανω την αναβαθμιση δεν εβλεπε κανενα τηλεφωνο συνδεδεμενο...προσπαθησα παλι με το nokia connection center οπου το εβλεπε αλλα ηταν με γκρι γραμματα και δεν μπορουσα να προχωρησω παρακατω...

Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει? Μηπως ειναι κλειδωμενη καποια εφαρμογη απο τη vodafone απ'οπου το πηρα? Μεταφορες αρχειων παντως μπορω και κανω κανονικα μεσω καλωδιου...

 

Επανερχομαι στο χτεσινο μου θεμα καθως προσπαθησα και σημερα να λυσω το προβλημα οντας πιο ηρεμη...Και παλι μου εμφανισε το ιδιο προβλημα..Συνδεω το τηλεφωνο με το usb και με αφηνει να κανω μεταφορες αρχειων μεσω της καρτας (οχι μεσω του suite)...Οταν παω να μπω στο pc suite (δοκιμασα και το nokia pc suite και το ovi) μου βγαζει μηνυμα ''Η λειτουργια συνδεσης καλωδιου δεδομενων δεν ειναι συμβατη''...Μηπως εχει προβλημα το καλωδιο?

Link to comment
Share on other sites

Οπως θα προσεξατε τα post σας διαγραφηκαν για ευνοητους λογους.

 

@stagml πραγματικα λειπαμε που διαβασα αυτο το post σου και ελπιζω οτι απο εδω και περα θα διορθωθεις. Απο τοτε που εκανες εγγραφη ειναι η δευτερη φορα που μας αναστατωνεις και χαλας την εικονα του forum. Συμφωνω μαζι σου οτι οταν εχεις ενα προβλημα καλο ειναι να το ρωτας για αυτο υπαρχουν τα fora αλλα ΔΕΝ μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπαινεις στον κοπο να κανεις μια αναζητηση π.χ. τις λεξεις:

 

video

βιντεο

διαστασεις

ταινια

 

Αν θελουμε υπαρχουν και αλλες.. Δεν σου ειπε κανεις να ψαξεις με τις ωρες αλλα μπορουσες να ψαξεις 5' και μετα να κανεις την ερωτηση. Σημερα διαβασα αυτο το post και δεν ξερω πως να απαντησω:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2944156#post2944156

 

Τι να πω οτι καθημερινα διαγραφω 15 posts και λογο μερικων μελων τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο γιατι μερικοι συνεχιζουν και κανουν οτι τους αρεσει λες και δεν υπαρχουν κανονες. Μπορουσαμε να ειμαστε περισσοτερο αυστηροι αλλα διαλεξαμε τον δυσκολο δρομο και προσπαθουμε να κρατησουμε το forum καθαρο αλλα και να σας βοηθησουμε ολους οσους μπορουμε. Ζηταμε 1 απλο πραγμα οτι πριν κανετε μια ερωτηση χρησιμοποιηστε την αναζητηση και μετα ευχαριστως θα σας βοηθησουμε και να ψαξουμε μαζι σας οσο χρειαστει για να εχετε λυση στο προβλημα σας. Οι ερωτησεις που εχουν απαντηθει χιλιαδες φορες ειναι κριμα να ξαναρωτιουνται. Ποιος εχει δικιο αυτος που ΔΕΝ χρησιμοποιει την αναζητηση γιατι βαριετε η αυτος που διαβασε 110 σελιδες και οι 50 ειχαν τα ιδια. Ας καταλαβουμε οτι το forum δεν ειναι ιδιοκτησια κανενος και οτι ολοι μας εχουμε υποχρεωση να ακολουθουμε τους κανονες λειτουργειας του. Απλα ελατε στην θεση οσων διαβαζουν καθημερινα τα ιδια.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πριν από λίγο το τηλεφωνάκι μου και ενώ έκανε πλοήγηση τα έφτυσε!

Το έχω γράψει και εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=229531&page=38

Αν κανένας φίλος είχε ποτέ το ίδιο πρόβλημα ας το γραψει.

Αύριο θα το πάω στο ΝΟΚΙΑ store και ο θεός βοηθός!:worry:

Καλησπέρα

Είχα πει να σας ενημερώσω για το βλάβη και το κάνω.

Λοιπόν για να μην πολυλογώ.

Το πρόβλημα είναι χαλασμένη μπαταρία.

Ευτυχώς δεν έκανα hard format αλλά χτες είχαν την φαεινή ιδέα να ζητήσω από ένα φίλο μου που έχει 5800 να δοκιμάσω την μπαταρία του.

Και "ω του θαύματος" το τηλεφωνάκι δούλεψε μια χαρά!

Για την ιστορία σας λέω ότι το τηλέφωνο την στιγμή που κατέρευσε έκανε πλοήγηση συνδεδεμένο με φορτιστή αυτοκινήτου όχι γνήσιο της ΝΟΚΙΑ αλλά universal και το αναφέρω γιατί υποπτεύομαι ότι εκεί κρύβεται το μυστικό.Προφανώς ο φορτιστής υπερφότωσε κάποια στιγμή την μπαταρία με αποτέλεσμα να καεί.

Για την τσέπη μου αυτό δεν αλλάζει τίποτα καθώς όπως μου είπαν στην ΝΟΚΙΑ οι μπαταρίες έχουν εγγύηση 6 μηνών και εγώ έχω προ πολλού περάσει το χρονικό όριο αυτό. Μου είπαν ότι κάνει περίπου 35-40 ευρώ την περιμένω την Πέμπτη και περάστικά μου.:(

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση έκανα delete κάποια πράγματα από την κάρτα μνήμης κατευθείαν.τώρα πάω να τα ξανα εγκαταστήσω και μου λέει αδύνατο ίσως επειδή δεν έχω κάνει απεγκατάσταση.......μπορω να κάνω κάτι??

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση έκανα delete κάποια πράγματα από την κάρτα μνήμης κατευθείαν.τώρα πάω να τα ξανα εγκαταστήσω και μου λέει αδύνατο ίσως επειδή δεν έχω κάνει απεγκατάσταση.......μπορω να κάνω κάτι??

ευχαριστώ

 

Μάλλον το καλύτερο για αυτή την περίπτωση είναι backup των χρήσιμων/απαραίτητων και μετά format στην κάρτα μνήμης.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση έκανα delete κάποια πράγματα από την κάρτα μνήμης κατευθείαν.τώρα πάω να τα ξανα εγκαταστήσω και μου λέει αδύνατο ίσως επειδή δεν έχω κάνει απεγκατάσταση.......μπορω να κάνω κάτι??

ευχαριστώ

Λογικό είναι να μην σε αφήνει να κάνεις εγκατάσταση εφαρμογές αν δεν τις έχεις κάνει πρώτα απεγκατάσταση από την Διαχείριση Εφαρμογών. Αν τις έχεις ήδη εγκατεστημένες τις εφαρμογές και πας να τις περάσεις ξανά θα έπρεπε να σου βγάλει μήνυμα για το αν θες να αντικαταστήσεις την εφαρμογή. Το ότι διέγραψες τ' αρχεία από την κάρτα μνήμης δεν σημαίνει ότι απεγκαταστάθηκε και η εφαρμογή. Πήγαινε πρώτα να τις κάνεις απεγκατάσταση από την διαχείριση εφαρμογών και μετά ξανά κάνε εγκατάσταση την ίδια εφαρμογή.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχει δυηνατότητα να βάλω χάρτες θαλλάσσης που να δείχνουν δλδ βαθος και τέτοια ώστε να δουλεύουν με το gps και να μην χασω αυτούς που έχω.
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Για χάρτες θα πρέπει να στραφείς προς Garmin ή Sygic.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει το 5800 εδω και κανα μηνα και πηγα να κανω σημερα το Update στο firmware...Συνεδεσα το τηλεφωνο με το καλωδιο και μου το εμφανισε κανονικα συνδεδεμενο σε λειτουργια pc suite...οταν ομως πηγα να κανω την αναβαθμιση δεν εβλεπε κανενα τηλεφωνο συνδεδεμενο...προσπαθησα παλι με το nokia connection center οπου το εβλεπε αλλα ηταν με γκρι γραμματα και δεν μπορουσα να προχωρησω παρακατω...

Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει? Μηπως ειναι κλειδωμενη καποια εφαρμογη απο τη vodafone απ'οπου το πηρα? Μεταφορες αρχειων παντως μπορω και κανω κανονικα μεσω καλωδιου...

Επανερχομαι στο χτεσινο μου θεμα καθως προσπαθησα και σημερα να λυσω το προβλημα οντας πιο ηρεμη...Και παλι μου εμφανισε το ιδιο προβλημα..Συνδεω το τηλεφωνο με το usb και με αφηνει να κανω μεταφορες αρχειων μεσω της καρτας (οχι μεσω του suite)...Οταν παω να μπω στο pc suite (δοκιμασα και το nokia pc suite και το ovi) μου βγαζει μηνυμα ''Η λειτουργια συνδεσης καλωδιου δεδομενων δεν ειναι συμβατη''...Μηπως εχει προβλημα το καλωδιο?

 

Ακολουθησε τον παρακατω οδηγο και πες μας το product code της συσκευης σου:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651203#post2651203

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι χωρητικοτητας καρτα μνημης μπορω να βαλω στο 5800? την πιο μεγαλη που υπαρχει π.χ. και 2ον εχω περασει τραγουδια και πηγανε στην καρτα μνημης στον φακελο (αλλα), πως να τα βαλω στην μουσικη για να ανοιγει μολις παταω στην οθονη,στην μπαρα που εχει το σημα της μουσικης? ελπιζω να καταλαβατε τι θελω,ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Αυτή, όχι υποχρεωτικά από αυτό το κατάστημα. Ρίξε μια ματιά και στο ανάλογο θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ωρα να παρω νεα συσκευη μετα το se k810 που ειχα και στρεφομαι προς το nokia 5800 ex-music η το nokia 6720 classic για το οποιο μου παν πως εχει βγει καπως ελλατωματικο.

Το 5800 μου φανηκε αρκετα καλο και μου αρεσε η μεγαλη του οθονη.

Θα θελα κανα 2 αποψεις απο κατοχους 5800 οσο αφορα την καμερα του και την ευκολια του στην πλοηγηση του ιντερνετ.

http://gfka-rc.blogspot.gr // RC Nitro Cars - RC Track
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ωρα να παρω νεα συσκευη μετα το se k810 που ειχα και στρεφομαι προς το nokia 5800 ex-music η το nokia 6720 classic για το οποιο μου παν πως εχει βγει καπως ελλατωματικο.

Το 5800 μου φανηκε αρκετα καλο και μου αρεσε η μεγαλη του οθονη.

Θα θελα κανα 2 αποψεις απο κατοχους 5800 οσο αφορα την καμερα του και την ευκολια του στην πλοηγηση του ιντερνετ.

 

 

Και γω κ810 ειχα, το 5800 ειναι παρα πολυ καλο για τα λεφτα που κανει. Η καμερα ειναι καλη αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν εχει καπακι στο φακο γιαυτο λερωνει και ετσι βγαζει θολα τις φωτο, η λυση ειναι πριν φωτογραφησεις να καθαριζεις το τζαμακι στο φακο. Το ιντερνετ ειναι μια χαρα πχ ειχα μεινει μισο μηνα χωρις υπολογιστη και εμπαινα με το κινητο ιντερνετ οσο δεν ειχα υπολογιστη!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει 2 εβδομάδες που αγόρασα το κινητό και εδώ και 3 μέρες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα... Ενώ αρχικά τα εμφάνιζε κανονικά, πλέον η αρχική οθόνη δεν μου δείχνει το όνομα προφίλ και την ημερομηνία (Πάνω-πάνω στην οθόνη). Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τι μπορεί να φταίει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα πρωτη φορα φορματ και την καρτα μνημης και το 5800,εσβησαν ολα.τωρα μπορω να βαλω μονο οτι θελω, Η* πρεπει να βαλω ολα οσα κρατησα? Για παραδειγμα εσβησαν τιποτε βασικα αρχεια που χρειαζονται οπωσδηποτε για μελλοντικες εργασιες, Η* αυτα που πρεπει ειναι στο κινητο για να λειτουργει κανονικα? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Τα άκρως απαραίτητα, δεν γίνεται να τα σβήσεις ή να χαθούν. Οπότε, επαναφέρεις τα δεδομένα σου όπως επαφές, ημερολόγιο, μηνύματα και τα λοιπά (όχι όμως ρυθμίσεις) και ξεκίνα από την αρχή την εγκατάσταση εφαρμογών. Θα δεις ότι με αυτόν τον τρόπο, αν κάνεις φορματ σε τηλέφωνο και κάρτα χωρίς να επαναφέρεις τις ρυθμίσεις, η συσκευή σου θα λειτουργεί ταχύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε ο ενσωματωμένος browser να χρησιμοποιεί σαν προσωρινή μνήμη την κάρτα μνήμης αντί για την εσωτερική; επειδή δεν εχω πολύ χώρο στην C και κάτι μέρες τώρα χρησιμοποιώ το κινητό για πλοήγηση μου την δίνει κάθε 10 λεπτά να πρέπει να διαγράφω το cache! Αν δε γίνεται, υπάρχει άλλος browser που να το κάνει;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι χωρητικοτητας καρτα μνημης μπορω να βαλω στο 5800? την πιο μεγαλη που υπαρχει π.χ. και 2ον εχω περασει τραγουδια και πηγανε στην καρτα μνημης στον φακελο (αλλα), πως να τα βαλω στην μουσικη για να ανοιγει μολις παταω στην οθονη,στην μπαρα που εχει το σημα της μουσικης? ελπιζω να καταλαβατε τι θελω,ευχαριστω

 

Πήγαινε Μενού-Εκθεση-Τραγούδια-Επιλογές-Ανανέωση βιβλιοθήκης αυτό θα το κάνεις κάθε φορά που περνάς τραγούδια

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε ο ενσωματωμένος browser να χρησιμοποιεί σαν προσωρινή μνήμη την κάρτα μνήμης αντί για την εσωτερική; επειδή δεν εχω πολύ χώρο στην C και κάτι μέρες τώρα χρησιμοποιώ το κινητό για πλοήγηση μου την δίνει κάθε 10 λεπτά να πρέπει να διαγράφω το cache! Αν δε γίνεται, υπάρχει άλλος browser που να το κάνει;

υπαρχει τροπος,εδω και 2 μηνες εχω κανει αυτη την αλλαγη στο 5800 που εχω.

 

παραθετω τις οδηγιες οπως ειναι,απλως χρειαζεται hacked συσκευη

1.χρειαζεται ενας file explorer οπως o xplore

2.σβηνουμε τα παντα απο το c:\system\cashe εκτος απο το φακελο vss

3.αντιγραφουμε ολο το φακελο cashe στη καρτα μνημης ωστε μετα να υπαρχει e:\cashe και e:\cashe\vss

4.βαζουμε τα attributes του e:\cashe kai του e:\cashe\vss μεσα απο το μενου του xplore σε 'hidden'' και ''system''

5.αντιγραφουμε το z:\private\10202be9\101f8557.txt στην καρτα μνημης και μετα στον υπολογιστη μας

6,ανοιγουμε αυτο το αρχειο txt και οπου γραφει c:\cashe το μετονομαζουμε σε e:\cashe. στο δικο μου το εκανα σε τρεις περιπτωσεις

7.σωζουμε το τροποποιημενο txt και το αντιγραφουμε στο κινητο στον φακελο(προσοχη):

c:\private\10202be9

8.κανουμε επαννεκινηση και ειναι ετοιμο.απλα οπως ειναι φυσικο αν βγαλουμε την καρτα μνημης δε θα δουλευει ο broswer

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...