Jump to content

Τα πάντα για τους φορτιστές


Herakles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

58 minutes ago, mol said:

Το Φθηνό καλώδιο type a σε lighting δε θα δώσει το max που μπορεί να τραβήξει. 

Φαντάζομαι το ίδιο θα συμβαίνει και με κινέζικο ανταπτορα.

 

Προτίμησα να δώσω 10 ευρώ και να "έχω το κεφάλι μου ήσυχο"

Type a σε lightning έχω δει έως 3Α (στο γνωστό κιτρινόμαυρο κατάστημα).

Επίσης, κάποιοι αντάπτορες στα κινεζομάγαζα λένε έως 10Α.

Κατά πόσον ισχύουν τα παραπάνω δεν το ξέρω.

50 minutes ago, pavlidisc said:

20 watt ζητάει το 11.
Δεν είναι αμάν και ντέ η μεγάλη ισχύς.
Γενικά η όλη συζήτηση περί ταχείας φόρτισης του 11 είναι κυρίως εγκυκλοπαιδική και λιγότερο ουσιώδης.
Όταν μιλάς για 15-20 watt φόρτισης, ούτε τα type A ούτε τα type C μετράνε πολύ. Πάνω κάτω τα watt θα τα πάρεις με ότι "ισχυρό" και να φορτίσεις.
Σιγά τον πολυέλαιο δηλαδή.
Απλά εάν είναι να πάρεις καινούριο, ε πάρε μια και καλή type c για να είσαι πιο κοντά στο 2023.

Μια χαρά περνάει και από τον Κινέζικo αντάπτορα η ισχύς που ζητάει το 11. 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι για να πιάσεις τις ονομαστικές ταχύτητες του 11 (από 20-70 γιατί από εκεί και πάνω η ταχύτητα είναι αργή έτσι κι αλλιώς), θες φορτιστή P.D και καλώδιο Type-C (αν όχι μαμά, τουλάχιστον MFi Certified).

Από εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Η αλήθεια είναι πως θα κάνω κάποιες (πρόχειρες) μετρήσεις ως προς τον χρόνο φόρτισης καθαρά από περιέργεια.

Θα δοκιμάσω με τρεις διαφορετικούς φορτιστές και το ίδιο, όμως, καλώδιο (2Α) type a σε lightning που μόλις πήρα στα χέρια μου.

Μετά (και εφόσον ο κάτοχος θέλει ταχύτερη φόρτιση!!!) βλέπω να αγοράζω είτε τον samsung (25w) είτε τον apple (20w), για φόρτιση με το μαμά καλώδιο.

Σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια και καθοδήγηση!

Link to comment
Share on other sites

@nikkal

Μέτρα ταχύτητα φόρτισης από 20% έως 70%. Έτσι κι αλλιώς είπαμε ότι σε αυτό το εύρος υπάρχει ταχεία φόρτιση (και κάτω από 20% αλλά προσωπικά δεν το ζορίζω τόσο).
Άμα είσαι κοντά στο μισάωρο, τότε είσαι οκ.
Ότι φορτιστή και να αγοράσει και ότι καλώδιο, πιο γρήγορα δεν θα πας.
Αυτό είναι το peak για το 11άρι. 
Έχει και ζέστες τώρα...οπότε μπορεί να σε κόβει και από θερμοκρασία. Λάβε και αυτό υπόψη σου.
Αν και αυτό το φρένο κυρίως το έχω δεί με MagSafe.

Υ.Γ από το ψάξε ψάξε, πέτυχα ένα άρθρο που λέει ότι η Apple, με πολύ ψιλά και δυσδιάκριτα γράμματα, αναγράφει επάνω στον κορμό του καλωδίου έναν κωδικό ο οποίος δίνει πληροφορίες για τις ικανότητες του καλωδίου. Όταν πάω σπίτι, θα πάρω μεγεθυντικό φακό και θα αρχίσω το ψάξιμο 😁

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pavlidisc said:

@nikkal

Μέτρα ταχύτητα φόρτισης από 20% έως 70%. Έτσι κι αλλιώς είπαμε ότι σε αυτό το εύρος υπάρχει ταχεία φόρτιση (και κάτω από 20% αλλά προσωπικά δεν το ζορίζω τόσο).
Άμα είσαι κοντά στο μισάωρο, τότε είσαι οκ.
Ότι φορτιστή και να αγοράσει και ότι καλώδιο, πιο γρήγορα δεν θα πας.
Αυτό είναι το peak για το 11άρι. 
Έχει και ζέστες τώρα...οπότε μπορεί να σε κόβει και από θερμοκρασία. Λάβε και αυτό υπόψη σου.
Αν και αυτό το φρένο κυρίως το έχω δεί με MagSafe.

Υ.Γ από το ψάξε ψάξε, πέτυχα ένα άρθρο που λέει ότι η Apple, με πολύ ψιλά και δυσδιάκριτα γράμματα, αναγράφει επάνω στον κορμό του καλωδίου έναν κωδικό ο οποίος δίνει πληροφορίες για τις ικανότητες του καλωδίου. Όταν πάω σπίτι, θα πάρω μεγεθυντικό φακό και θα αρχίσω το ψάξιμο 😁

Το καλώδιο από το 11 αναφερει ως μοντέλο Α2561 και ως σειριακό αριθμό FGJ314443EUB (να είναι καλά η μικρή που τα διαβασε)!

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, nikkal said:

Type a σε lightning έχω δει έως 3Α (στο γνωστό κιτρινόμαυρο κατάστημα).

Επίσης, κάποιοι αντάπτορες στα κινεζομάγαζα λένε έως 10Α.

Κατά πόσον ισχύουν τα παραπάνω δεν το ξέρω.

Η αλήθεια είναι πως θα κάνω κάποιες (πρόχειρες) μετρήσεις ως προς τον χρόνο φόρτισης καθαρά από περιέργεια.

Θα δοκιμάσω με τρεις διαφορετικούς φορτιστές και το ίδιο, όμως, καλώδιο (2Α) type a σε lightning που μόλις πήρα στα χέρια μου.

Μετά (και εφόσον ο κάτοχος θέλει ταχύτερη φόρτιση!!!) βλέπω να αγοράζω είτε τον samsung (25w) είτε τον apple (20w), για φόρτιση με το μαμά καλώδιο.

Σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια και καθοδήγηση!

Χαίρετε.

Με φορτιστή xiaomi 5v/2a και καλώδιο 2a, φορτίζει στο περίπου 1% κάθε 1,5 λεπτό.

Χοντρικά 40% ανά ώρα.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, nikkal said:

Χαίρετε.

Με φορτιστή xiaomi 5v/2a και καλώδιο 2a, φορτίζει στο περίπου 1% κάθε 1,5 λεπτό.

Χοντρικά 40% ανά ώρα.

Εντάξει.
Αυτό είναι απάλευτο για καθημερινή χρήση. 😁

Αλλά είναι αρκετά χαμηλή ρε παιδί μου για 10W. Ούτε 5αρι να ήταν.... 

Εγώ από ένα tp-link hud που έχω στο PC της δουλειάς, μέσω USB 5V/2.4A (καλώδιο Type-A) , σε μια ώρα πάω από 25% στο 85% (iPhone XR).

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, pavlidisc said:

Εντάξει.
Αυτό είναι απάλευτο για καθημερινή χρήση. 😁

Αλλά είναι αρκετά χαμηλή ρε παιδί μου για 10W. Ούτε 5αρι να ήταν.... 

Εγώ από ένα tp-link hud που έχω στο PC της δουλειάς, μέσω USB 5V/2.4A (καλώδιο Type-A) , σε μια ώρα πάω από 25% στο 85% (iPhone XR).

Πρακτικά θέλει γύρω στις 2,5 ώρες για να πάει από 0% στο 100%.

Προσεχώς θα γίνουν δοκιμές με φορτιστές 15w και 33w.

Θα ενημερώσω σχετικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 7/7/2023 at 11:03 ΜΜ, nikkal said:

Πρακτικά θέλει γύρω στις 2,5 ώρες για να πάει από 0% στο 100%.

Προσεχώς θα γίνουν δοκιμές με φορτιστές 15w και 33w.

Θα ενημερώσω σχετικά!

Update:

Με τον φορτιστή των 15w ο χρόνος φόρτισης παραμένει ο ίδιος.

Αυτό ίσως να αποδίδεται στο ότι το τηλέφωνο δέχεται μόνο 5v και όχι 9v ή 12v που μπορεί να δώσει ο φορτιστής.

Έτσι κι επειδή το καλώδιο είναι 2Α και όχι 3Α, παραμένουμε στα 10w (5*2) και δεν φτάνουμε τα 15 (5*3).

To be continued...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 26/7/2023 at 11:09 ΜΜ, nikkal said:

Update:

Με τον φορτιστή των 15w ο χρόνος φόρτισης παραμένει ο ίδιος.

Αυτό ίσως να αποδίδεται στο ότι το τηλέφωνο δέχεται μόνο 5v και όχι 9v ή 12v που μπορεί να δώσει ο φορτιστής.

Έτσι κι επειδή το καλώδιο είναι 2Α και όχι 3Α, παραμένουμε στα 10w (5*2) και δεν φτάνουμε τα 15 (5*3).

To be continued...

Update v.2:

Στον ίδιο φορτιστή των 15w και με καλώδιο 3Α, η οθόνη του συνεχίζει να δείχνει 5V και 2A και φυσικά ο χρόνος φόρτισης παραμένει ο ιδιος. Άρα είτε το καλώδιο δεν είναι 3Α όπως γράφει είτε το κινητό δεν μπορεί να δεχθεί 3Α πιθανόν λόγω μη συμβατου προτύπου (qc 3.0).

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έχουν γράψει και σε προηγούμενα ποστ, το 11αρι χρησιμοποιεί το PD (Power Delivery) πρότυπο και ό,τι και να κάνεις δεν θα φορτίσει γρηγορότερα με QC φορτιστή. Υπόψιν το PD λειτουργεί σε type C θύρα οπότε θα χρειαστείς και το εργοστασιακό καλώδιο, είτε type c σε lightning. Με απλό USB (type A) PD δεν θα δεις ούτε θα φορτίσει η συσκευή παραπάνω απο το "κλασσικό" πλέον 5V/2A=10W 

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2023 at 12:09 ΜΜ, mivechris said:

Όπως σου έχουν γράψει και σε προηγούμενα ποστ, το 11αρι χρησιμοποιεί το PD (Power Delivery) πρότυπο και ό,τι και να κάνεις δεν θα φορτίσει γρηγορότερα με QC φορτιστή. Υπόψιν το PD λειτουργεί σε type C θύρα οπότε θα χρειαστείς και το εργοστασιακό καλώδιο, είτε type c σε lightning. Με απλό USB (type A) PD δεν θα δεις ούτε θα φορτίσει η συσκευή παραπάνω απο το "κλασσικό" πλέον 5V/2A=10W 

Για το τελευταίο κρατάω μια επιφύλαξη ώστε να μετρήσω χρόνους, διότι με έναν φορτιστή Poco 33w με type a έξοδο, μου έδωσε την εντύπωση πως φόρτισε αρκετά ταχύτερα...

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, nikkal said:

Για το τελευταίο κρατάω μια επιφύλαξη ώστε να μετρήσω χρόνους, διότι με έναν φορτιστή Poco 33w με type a έξοδο, μου έδωσε την εντύπωση πως φόρτισε αρκετά ταχύτερα...

εφόσον δεν βάζεις έναν μετρητή ενδιάμεσα ώστε να δούμε τι τραβάει η συσκευή απο τον φορτιστή, αυτά που λέμε είναι εικασίες περι χρόνων φόρτισης. Ο χρόνος φόρτισης αλλάζει ακόμα και με την θερμοκρασία της συσκευής και του περιβάλλοντα χώρου. Δεν λέω οτι πχ με εναν 10βατο φορτιστή στους -10 θα σου φορτίσει πιο γρήγορα.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2023 at 8:40 ΜΜ, mivechris said:

εφόσον δεν βάζεις έναν μετρητή ενδιάμεσα ώστε να δούμε τι τραβάει η συσκευή απο τον φορτιστή, αυτά που λέμε είναι εικασίες περι χρόνων φόρτισης. Ο χρόνος φόρτισης αλλάζει ακόμα και με την θερμοκρασία της συσκευής και του περιβάλλοντα χώρου. Δεν λέω οτι πχ με εναν 10βατο φορτιστή στους -10 θα σου φορτίσει πιο γρήγορα.

Προφανώς.

Ο 15w έχει οθόνη, που δείχνει Α και V (εάν φυσικά είναι ακριβής).

Για τον 33w θα κάνω πρόχειρη μέτρηση τύπου από x% σε y% μέσα σε τόσα λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα καλώδιο μήκους δύο μέτρων, είναι γωνία και στις δύο καταλήξεις. Προκειμένου να αγοράσω εκ νέου ένα δίμετρο, πόσα mah πρέπει να δίνει ώστε να υποστηρίζει πλήρως την ταχεία φόρτιση(xiaomi redmi note 9 pro); Μάλιστα ψάχνω angle to angle ή έστω angle μόνο από τη μια μεριά, αυτή της θύρας φόρτισης του κινητού. 

Ο φορτιστής που έχω (αναλυτικά στη φώτο) και είναι ο μητρικός γράφει :

output : 27 ow

33 Ow max

 

IMG_20230817_125416.jpg

Edited by Ally
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχετε κάποια πρόταση για φορτιστή που να φορτίζει γρήγορα κινητό και laptop ; Οι συσκευές είναι Fold 5 και Dell xps 15 7520 oled.

Στάλθηκε από το SM-F946B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ntinoscrypton said:

Έχετε κάποια πρόταση για φορτιστή που να φορτίζει γρήγορα κινητό και laptop ; Οι συσκευές είναι Fold 5 και Dell xps 15 7520 oled.

Στάλθηκε από το SM-F946B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Για το laptop δεν μπόρεσα να βρω κάτι συγκεκριμένο για την ταχύτητα φόρτησης του, πιστεύω πως θα είναι 65W.

Αυτός θα πρέπει να είναι μια χαρά και για τα 2, https://www.skroutz.gr/s/27092430/Xiaomi-Fortistis-me-THyra-USB-C-kai-Kalodio-USB-C-65W-Leykos-BHR4499GL.html

https://www.e-shop.gr/xiaomi-bhr4499gl-mi-gan-charger-65watt-usb-type-c-white-p-TEL.077931

Link to comment
Share on other sites

Για το laptop δεν μπόρεσα να βρω κάτι συγκεκριμένο για την ταχύτητα φόρτησης του, πιστεύω πως θα είναι 65W.
Αυτός θα πρέπει να είναι μια χαρά και για τα 2, https://www.skroutz.gr/s/27092430/Xiaomi-Fortistis-me-THyra-USB-C-kai-Kalodio-USB-C-65W-Leykos-BHR4499GL.html
https://www.e-shop.gr/xiaomi-bhr4499gl-mi-gan-charger-65watt-usb-type-c-white-p-TEL.077931
Ο φορτιστής που έχει στο κουτί είναι 130w. Έχω έναν Aukey 100w με power delivery ο οποίος λέει ότι κάνει και για laptop και το laptop βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι συμβατός.

Στάλθηκε από το SM-F946B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, ntinoscrypton said:

Ο φορτιστής που έχει στο κουτί είναι 130w. Έχω έναν Aukey 100w με power delivery ο οποίος λέει ότι κάνει και για laptop και το laptop βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι συμβατός.

Στάλθηκε από το SM-F946B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν φορτίζει καθόλου το laptop δηλαδή;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν φορτίζει καθόλου το laptop δηλαδή;
 
Καθόλου. Όταν το συνδέω,μου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι συμβατός ο φορτιστής.

Στάλθηκε από το SM-F946B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.

https://b2b.4smarts.eu/Wall-Charger-PDPlug-Trio-45W-GaN-2C1A-white

Σύμφωνα με την εικόνα που έχει η ιστοσελίδα, όπου δείχνει παραδείγματα φόρτισης διαφορετικών συσκευών, ορθά αντιλαμβάνομαι πως εφόσον έχουν συνδεθεί συσκευές ταυτόχρονα στην 2η και 3η θύρα, αθροιστικά είναι στα 15w και οι δύο μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αυτό κατάλαβα και εγώ. Απλά δεν θέλεις κάποιον φορτιστή από πιο γνωστή μάρκα; 

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2023 at 8:06 ΜΜ, paanos said:

Σωστά, αυτό κατάλαβα και εγώ. Απλά δεν θέλεις κάποιον φορτιστή από πιο γνωστή μάρκα; 

Τυχαία έπεσα πάνω του.

Έψαχνα για φορτιστή στο e-shop και τον έχει σε καλή τιμή.

Έχει θέμα η εταιρεία;

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ πιο γνωστές όπως Anker, Baseus, Xiaomi κλπ. Δεν έχει ακουστεί κάτι τρανταχτό 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το συγκεκριμένο αλλά άλλον φορτιστή 4smarts (https://www.e-shop.gr/4smarts-fast-wall-charger-voltplug-qc30-18w-with-combocord-cable-black-p-TEL.065360) και είναι μια χαρά.

Edited by seranata

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, seranata said:

Δεν έχω το συγκεκριμένο αλλά άλλον φορτιστή 4smarts (https://www.e-shop.gr/4smarts-fast-wall-charger-voltplug-qc30-18w-with-combocord-cable-black-p-TEL.065360) και είναι μια χαρά.

http://www.e-shop.gr/4smarts-wall-charger-pd-trio-45w-gan-2x-type-c-usb-white-p-TEL.213246

Αυτόν λέω να πάρω.

Νομίζω πως είναι σε καλή τιμή.

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nikkal said:

http://www.e-shop.gr/4smarts-wall-charger-pd-trio-45w-gan-2x-type-c-usb-white-p-TEL.213246

Αυτόν λέω να πάρω.

Νομίζω πως είναι σε καλή τιμή.

Έχω πάρει τον αντίστοιχο 4smarts, με 2 θύρες type-c και 36 watt.

https://www.e-shop.gr/4smarts-travel-wall-charger-pdplug-dual-36w-gan-2x-usb-type-c-ports-white-p-TEL.207655

Είναι ποιοτικοί και αξιόπιστοι φορτιστές, σε καλή τιμή. Φορτίζω το κινητό και το smartwatch, είτε συγχρόνως ή ξεχωριστά. 

Υπόψιν ότι όταν φορτίζετε 2 ή 3 συσκευές συγχρόνως, η τάση φόρτισης μοιράζεται δια του 2 ή 3. Με μια συσκευή φορτίζει στα 44 watt.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...