Jump to content

Xperia X1 : Πώς θα περάσω ελληνικά


n_wildgirl
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχουν δύο τρόποι να περάσει κάποιος ελληνικά στο τηλέφωνο και είναι ουσιαστικά ιδιοι με τη διαδικασία αλλαγής ROM που έχει ποστάρει ο soom στο forum.

 

1) Μέσω της Κάρτας Μνήμης

2) Μέσω της εφαρμογής Rom Update Utility (RUU)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Και στις 2 περιπτώσεις το τηλέφωνο πρέπει να είναι φορτισμένο πάνω από 50% - και καλύτερα να είναι πλήρως!

Τα δεδομένα του τηλεφώνου θα χαθούν, γι’ αυτό κάντε BACKUP! Τα δεδομένα στην Κάρτα Μνήμης παραμένουν άθικτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διαδικασία 1 – Μέσω Κάρτας Μνήμης

 

Όλες οι επίσημες ROM υπάρχουν εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=475482

Οι ελληνικές έχουν ονόματα όπως «Generic Greece Rxxxxxx Software Update» ή «X1i_GENERIC_GR_CDF1223-1936_Rxxxxxx», εν ολίγοις ψάχνετε στο όνομα να υπάρχει Greece ή GR. Η τελευταία επίσημη ελληνική ROM είναι η Generic Greece R3AA007.

Την κατεβάζετε και την τρέχετε στον υπολογιστή (είναι σε μορφή εφαρμογής που κάνει self extract). Επιλέγετε πού θα αποσυμπιεστεί και μετά πάτε στο αρχείο αυτό το οποίο είναι .img και το μετονομάζετε ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΞΗ σε kovsimg.nbh. Δηλαδη όπως θα κάνετε edit στο όνομα θα μαρκάρετε ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΞΗ για να την αλλάξετε και να την κάνετε .nbh. Όταν πατήσετε enter θα εμφανιστεί ένα μήνυμα – ειδοποίηση από τα Windows επειδή αλλάξατε την κατάληξη…και θα πατήσετε ΟΚ. Αν δεν αλλαχτεί η κατάληξη το αρχείο δεν θα αναγνωριστεί από το τηλέφωνο και δε θα μπορεί να το φορτώσει.

(Σημείωση: Αν κρατάτε τις ΡΟΜ σας σε αρχείο καλό είναι πριν τη μετονομάσετε να την αντιγράψετε με το αρχικό της όνομα σε κάποιο φάκελο για να θυμάστε ποια είναι.)

 

- Συνδέετε το τηλέφωνο στον υπολογιστή και αντιγράφετε το αρχείο kovsimg.nbh στην Κάρτα Μνήμης.

 

- Κλείνετε το Xperia (αντίο προσωποποίηση, αντίο Προγράμματα!)

 

- Ανοίγετε το κάλυμμα της μπαταρίας, αφαιρείτε τη μπαταρία και την ξανατοποθετείτε (μην κλείσετε το κάλυμμα γιατί λίγο αργότερα θα το ξαναβγάλετε)

 

- Πατάτε το πλαϊνό κουμπί μείωσης της έντασης και το κρατάτε πατημένο. Πατάτε ΚΑΙ το πλήκτρο on/off του τηλεφώνου και τα κρατάτε πατημένα μαζί μέχρι να εμφανιστεί η τρίχρωμη οθόνη (με την…ιταλική σημαία):

 

http://i191.photobucket.com/albums/z287/n_wildgirl/IMG_3709.jpg

 

(επαναλαμβάνω, μη δίνετε σημασία στο τι γράφει η οθόνη)

 

- Η τρίχρωμη οθόνη θα εξαφανιστεί και θα εμφανιστεί μία λευκή η οποία θα σκανάρει και θα εντοπίσει το kovsimg.nbh και θα σας γράψει

 

BOOTLOADER - OK

SPLASH1 - OK

SPLASH2 - OK

RADIO - OK

OS-

 

Press power button to start update image

Press action button to cancel update image

 

Φυσικά πατάτε το on/off για να αρχίσει η διαδικασία (εκτός αν το μετανιώσατε ξαφνικά και δε θέλετε να αποχωριστείτε την υπάρχουσα ROM σας).

 

- Η διαδικασία θα ξεκινήσει και θα εμφανιστεί μια μπάρα προόδου επί %. Το flashάρισμα θα κρατήσει περίπου 10’, το πολύ 15’.

 

- Μόλις ολοκληρωθεί, η οθόνη θα γράψει

Update Success

Update Complete

 

- Βγάζετε τη μπαταρία και την ξαναβάζετε.

 

- Κάνετε Hard Reset ως εξής: Πατάτε και κρατάτε πατημένα τα 2 hardkeys (αυτά που βρίσκονται κάτω από την οθόνη και ανάμεσά τους γράφει XPERIA) και πατάτε μια φορά το πλήκτρο on/off. Η οθόνη θα γράψει "This operation will delete all your personal data, and reset all settings to the manufacturer default settings. Press [R] to restore manufacturer defaults, or press [X] to cancel." Μην ψάχνετε R στην οθόνη…ανοίξτε το πληκτρολόγιο και πατήστε το. Το Hard Reset είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ μετά από κάθε flashάρισμα γιατί «καθαρίζει» το κινητό από αρχεία της προηγούμενης ROM τα οποία δε χρειάζονται πλέον. Όταν ολοκληρωθεί το Hard Reset θα σας ζητήσει να πατήσετε το Space για να κάνει επανεκκίνηση.

 

- Το Xperia θα ανοίξει κανονικά, θα φορτώσει τα Windows και θα φορτώσει κάποια αρχεία λειτουργικού μόνο του. Θα κάνει 2-3 επανεκκινήσεις μόνο του (μην τρομάξετε αν πάτε να βάλετε το PIN και κάνει επανεκκίνηση) μέχρι να ηρεμήσει και να μπορείτε να του κάνετε ό,τι θέλετε!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διαδικασία 2 - Μέσω RUU

 

Η διαδικασία μέσω RUU προϋποθέτει να περιέχεται το RUU (Rom Update Utility) μέσα στο πακέτο της ROM που κατεβάσατε

(στους xda δεν δίνεται, γι' αυτό και αυτή η διαδικασία είναι λίγο σπάνια).

 

Εφόσον περιέχεται το RUU και θέλετε να περάσετε τη ROM μέσω του υπολογιστή σας, απλά τρέχετε την εφαρμογή...

 

http://i191.photobucket.com/albums/z287/n_wildgirl/ruu1.jpg

 

...η εφαρμογή θα εντοπίσει το τηλέφωνό σας και ακολουθώντας τις οδηγίες θα περάσετε την ελληνική ROM.

 

Επαναλαμβάνω πως για να γίνει η αλλαγή ROM μέσω RUU θα πρέπει το RUU να δίνεται στο πακέτο της ROM.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Έχετε πλέον επισήμως την ελληνική ROM!

Είστε ένας Έλληνας με τα όλα σας! :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση από το SEUS έκανα πριν λίγες μέρες. Το λειτουργικό συνέχισε να είναι αγγλικό:confused:. Μήπως δεν το έχεις κάνει αναβάθμιση από το SEUS? Πάντως δεν νομίζω να ήμουν τόσο γκαντέμης ώστε να το έκανα ανβάθμιση λίγο πριν βγει νέο update:lol:. Μήπως φτάει που δεν το έκανα hardreset μετά την αναβάθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση από το SEUS έκανα πριν λίγες μέρες. Το λειτουργικό συνέχισε να είναι αγγλικό:confused:. Μήπως δεν το έχεις κάνει αναβάθμιση από το SEUS? Πάντως δεν νομίζω να ήμουν τόσο γκαντέμης ώστε να το έκανα ανβάθμιση λίγο πριν βγει νέο update:lol:. Μήπως φτάει που δεν το έκανα hardreset μετά την αναβάθμιση?

 

εγω εκανα hard reset και παλι δεν εχω ελληνικα

καποια βοηθεια ?

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση από το SEUS έκανα πριν λίγες μέρες. Το λειτουργικό συνέχισε να είναι αγγλικό:confused:. Μήπως δεν το έχεις κάνει αναβάθμιση από το SEUS? Πάντως δεν νομίζω να ήμουν τόσο γκαντέμης ώστε να το έκανα ανβάθμιση λίγο πριν βγει νέο update:lol:. Μήπως φτάει που δεν το έκανα hardreset μετά την αναβάθμιση?

 

Δεν εχω κανει αναβαθμιση μεσω SEUS γιατι δεν εντοπιζει το τηλεφωνο μου...Γι' αυτο απο ενα σημειο και μετα δε λεω πολλες λεπτομερειες! Στο ιντερνετ ομως εχω διαβασει σε φορουμς για κοσμο που το εχει κανει αυτο μεσω SEUS! Αν κανω λαθος παρακαλειται καποιος γνωστης να μου δωσει τα φωτα του και να διορθωσω το ποστ μου...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τα συγχαρητήρια μου n_wildgirl (btw δώσε και ένα όνομα εκτός από το αγριοκόριτσο :P ) με τέτοια θέματα, αρχίζει να οργανώνεται σιγά σιγά όλη η ενότητα και να γίνεται πιο εύχρηστη!!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

τα συγχαρητήρια μου n_wildgirl (btw δώσε και ένα όνομα εκτός από το αγριοκόριτσο :P ) με τέτοια θέματα, αρχίζει να οργανώνεται σιγά σιγά όλη η ενότητα και να γίνεται πιο εύχρηστη!!!! :happy:

 

Νεφέλη, χάρηκα! Θα οργανωθούμε, θα οργανωθούμε πολύ καλα, αν και ακομα περιμενουμε καποιον ειδικο να μας πει για το Update Service :rolleyes:

 

EDIT: Με ενημερωσε ο jizzo (και τον ευχαριστω!) πως τα ελληνικα δε μπαινουν μεσω SEUS αλλά μεσω RUU.

Μεχρι αυριο θα εχω καταγραψει τη διαδικασία και θα την ανεβάσω!

Συγγνωμη παιδιά, μπερδευτηκα. (Γυναικες, τι να πει κανεις...)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη, χάρηκα! Θα οργανωθούμε, θα οργανωθούμε πολύ καλα, αν και ακομα περιμενουμε καποιον ειδικο να μας πει για το Update Service :rolleyes:

 

EDIT: Με ενημερωσε ο jizzo (και τον ευχαριστω!) πως τα ελληνικα δε μπαινουν μεσω SEUS αλλά μεσω RUU.

Μεχρι αυριο θα εχω καταγραψει τη διαδικασία και θα την ανεβάσω!

Συγγνωμη παιδιά, μπερδευτηκα. (Γυναικες, τι να πει κανεις...)

 

Δεν είναι ότι δεν υπάρχουν τα ελληνικά στους servers του SEUS... απλά δεν μπορεί να γίνει αλλαγή της γλώσσας μέσω του SEUS. Το SEUS ψάχνει για νεότερες εκδόσεις σε rom με ίδιο CDF (id) με αυτό που έχετε ήδη εγκατεστημένο. Αν έχετε γερμανική ROM, ψάχνει update με νεότερη γερμανική, αν έχετε αγγλική ψάχνει νεότερη αγγλική.

 

Αν βάλετε με το RUU την CDF1223-1936 (γνήσια ελληνική) μετά μπορείτε να αναβαθμίζετε με το SEUS και θα ψάχνει νεότερες ελληνικές. Επίσης, αν βάλετε ελληνική με άλλο CDF, ή την πρώτη R3 αγγλική που κυκλοφόρησε και δεν ήταν η επίσημη, το SEUS δε θα βρίσκει το κινητό επειδή δεν αναγνωρίζει τους κωδικούς της τρέχουσας ROM που εγκαταστήσατε. Η επίσημη αγγλική generic είναι η CDF1215-1832.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να σε ρωτήσω κάτι n_wildgirl...

Σε ένα άλλο topic λέει ότι πρέπει πρώτα να κάνουμε το HARD SPL. Εσύ δε λες ότι πρέπει να το κάνουμε (μάλλον δε το λες καν). Τελικά, εγώ τι να κάνω; Να κάνω τον δικό σου τρόπο; Που μου φάνηκε πιο απλοποιημενο η αληθεια ειναι από του soom ;p

 

Εχω το Xperia X1 στα αγγλικα, και θελω να το κανω στα ελληνικα. για αυτο ρωταω.

Cold Was My Soul, Untold Was The Pain -I Faced When You Left Me- A Rose In The Rain
Link to comment
Share on other sites

Εαν το τηλεφωνο δεν εχει καρτα μνημης μπορει να περαστει η επισημη ελληνικη rom? Νομιζω πως δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα σωστα?

 

Επισης κανενα link με την επισημη ελληνικη rom η οποια περιλαμβανει τo RUU υπαρχει?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εαν το τηλεφωνο δεν εχει καρτα μνημης μπορει να περαστει η επισημη ελληνικη rom? Νομιζω πως δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα σωστα?

 

Με τη μέθοδο μέσω ruu δεν προαπαιτείται κάρτα μνήμης.

 

Επισης κανενα link με την επισημη ελληνικη rom η οποια περιλαμβανει τo RUU υπαρχει?

 

http://www.rapidgsm.com/sony-ericsson/xperia-x1-software-download-free/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με τη μέθοδο μέσω ruu δεν προαπαιτείται κάρτα μνήμης.

 

http://www.rapidgsm.com/sony-ericsson/xperia-x1-software-download-free/

 

Σε ευχαριστω athanaso77 :)

 

Ο τροπος με RUU πρεπει να ειναι πιο ευκολος ετσι? Δεν το εχω δοκιμασει αλλα απο αυτα που διαβαζω λεω!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ο τροπος με RUU πρεπει να ειναι πιο ευκολος ετσι? Δεν το εχω δοκιμασει αλλα απο αυτα που διαβαζω λεω!!

 

Είναι πιο εύκολο από θέμα διαδικασίας γιατί τρέχεις το exe και απλά ακολουθείς τα βήματα. Η μέθοδος όμως μέσω της κάρτας είναι πιο ασφαλής (δεν έχεις τον φόβο μήπως πέσει το ρεύμα για παράδειγμα) και δεν απαιτεί την χρήση υπολογιστή για να γίνει η αναβάθμιση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις ένα ελληνικό ROM μόνος σου από το site των xda και με τις οδηγίες τις δικές σας και μετά πας να κάνεις update από το Ιντερνετ, θα στο κάνει κανονικά;

 

Έκανα update, μου λέει ότι έγινε, αλλά έγινε κανονικά;

Cold Was My Soul, Untold Was The Pain -I Faced When You Left Me- A Rose In The Rain
Link to comment
Share on other sites

Για να περασω την επισημη ελληνικη rom μεσω RUU πρεπει να κανω hard spl πρωτα?

 

Κατεβασα τη rom απο το link και οταν πηγα να τρεξω το αρχειο μου εκανε extract ενα αρχειο image μεσα στο ιδιο φακελο του pc. Στην επιλογη προορισμου δεν ειχε εμφανιζε κανεναν φακελο απο το pc!!

 

Καποιος τα φωτα του? Γιατι σιγουρα δεν το κανω σωστα...

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξετιναξει αυτο το thread, athanaso77!! :)

 

Λοιπον εχω κανει hard spl στο τηλεφωνο και μεχρι εκει ολα καλα. Με το flash-αρισμα της rom μεσω ruu ομως παλι δεν βγαζω ακρη.

 

Το exe το αρχειο μολις το ανοιγω μου βγαζει το παρακατω μηνυμα. Κανει extract το αρχειο και μου βγαζει ενα αλλο .image. Αυτο τι πρεπει να το κανω? Πρεπει να το μετονομασω σε kovsimg.nbh?

 

Γενικα μετα το hard spl πως γινεται το flash-αρισμα μεσω ruu?

 

Ολο αυτο τον καιρο εχω περασει διαφορες rom μεσω ομως της καρτας μνημης, τωρα σε αυτο το τηλεφωνο δεν υπαρχει καρτα μνημης και ειπα να το περασω με ruu που μου φαινοταν πιο ευκολη διαδικασια αλλα δεν τα καταφερνω!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...