Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν για να τα ξεκαθαρίσουμε όσο το δυνατόν βέβαια.

 

Στα συμβόλαια (και οχι στα καρτοκινητά εχω λογω που το λεω αλλα ας μην μπερδευομαστε) κατα 99% μαζι με το πακέτο ομιλίας εχεις και δωρεαν κάποια mb internet.

 

Η blackberry για τα λογισμικά μεχρι και το OS7, ήθελε BIS ή BES για να έχει μια εξεαιρετική λειτουργία για mails, browsing, bbm, gps κτλ κτλ με συμπίεση δεδομένων.

 

Η vodaphone ΔΕΝ σε χρεώνει έξτρα προγράμματα για να συνδεθείς με BIS. Καταναλώνεις δλδ τα mb του προγράμματος σου. Εαν φυσικά το ξεπεράσεις (πράγμα σχεδόν απίθανο λογω της συμπίεσης) φυσικά θα πληρώσεις εξτρά.

 

Η κοσμοτε σε υποχρεώνει άσχετα με τα δωρεάν mb του προγράμματος σου, να κάνεις εξτρά συμβόλαιο για BIS φυσικά με μηνιαίο επιπλέον κόστος.

 

Για τη wind δεν γνωρίζω.

 

Για το OS10... Φέτος κυκλοφορισε η σειρα λογισμικού 10, τα μοντέλα μεχρι στιγμης ειναι Ζ10 (full touch), Q10 (touch.and qwerty), και πρόσφατα το Q5 φθηνοτερη έκδοση του q10.

 

Στη σειρά os10, δεν απαιτείται BIS, κάνοντας τα blackberry σαφώς πιο εμπορικά σε χώρες όπως η Ελλάδα που οι παροχοι.προωθούν μοντέλα απο εκει που θα τα κονομισουν.

 

Για μένα που ειμαι παρα πολλα χρονια χρήστης bb, προφανώς και ξενέρωσα ως προς την πολιτική να μην νειναι απαραίτητο το BIS, γιατί κατα τα άλλα ειναι νεες συσκευές ειναι Απαιχτες!!!

 

Βεβαίως η τιμές στα καταστήματα των παροχων ειναι πολυ πιο υψηλή απο καταστηματα στο internet.

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

Απολυτα κατατοπιστικος και ευχαριστω και παλι!

Κιου5 φορ δε γουην αν μ επιτρεπεται!καλο σεπτεμβρη βεβαια και αν αλλα τι να κανεις..!:D

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι ιδιαιτερότητα έχουν τα BlackBerry κινητά και θέλουν ειδικό πρόγραμμα ίντερνετ; Είχα διαβάσει παλαιότερα από αυτό εδώ το φόρουμ ότι έχει καεί κόσμος και κοσμάκης.

 

To BIS (BlackBerry Internet Services) είναι μια υπηρεσία που παρέχεται απ΄ ευθείας από τη μητρική BlackBerry RIM και για το λόγο αυτό

α) Χρεώνεται έξτρα

β) απαιτεί συμβόλαιο με πάγιο ανά μήνα.

Παλαιότερα που δεν υπήρχαν οι διευκολύνσεις που έχουμε σήμερα στο ίντερνετ ήταν και η μόνη δυνατότητα για επιχειρηματίες να έχουν κρυπτογραφημένα και με μεγάλη συμπίεση μηνύματα, email, internet, και ημερολόγιο. Μάλιστα ήταν έτσι σχεδιασμένο ούτως ώστε αν ήσουν σε εταιρικό δίκτυο να υπάρχει πλήρης συγχρονισμός κι έτσι να έχεις ένα μικρό τερματικό στο χέρι.

Σήμερα όλες αυτές οι υπηρεσίες έχουν αντικατασταθεί από άλλες εφαρμογές και δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις πάγιο ενώ παράλληλα είναι προσβάσιμα σε όσους έχουν καρτοκινητά. Οπότε η ΒΒ μας τελείωσε.

Link to comment
Share on other sites

To BIS (BlackBerry Internet Services) είναι μια υπηρεσία που παρέχεται απ΄ ευθείας από τη μητρική BlackBerry RIM και για το λόγο αυτό

α) Χρεώνεται έξτρα

β) απαιτεί συμβόλαιο με πάγιο ανά μήνα.

Παλαιότερα που δεν υπήρχαν οι διευκολύνσεις που έχουμε σήμερα στο ίντερνετ ήταν και η μόνη δυνατότητα για επιχειρηματίες να έχουν κρυπτογραφημένα και με μεγάλη συμπίεση μηνύματα, email, internet, και ημερολόγιο. Μάλιστα ήταν έτσι σχεδιασμένο ούτως ώστε αν ήσουν σε εταιρικό δίκτυο να υπάρχει πλήρης συγχρονισμός κι έτσι να έχεις ένα μικρό τερματικό στο χέρι.

Σήμερα όλες αυτές οι υπηρεσίες έχουν αντικατασταθεί από άλλες εφαρμογές και δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις πάγιο ενώ παράλληλα είναι προσβάσιμα σε όσους έχουν καρτοκινητά. Οπότε η ΒΒ μας τελείωσε.

 

Απόλυτα ανακριβές post.

 

Οι εταιρείες δεν είχαν BIS αλλά. BES.

 

Εγώ στον παροχό που επέλεξα

Α. Δεν χρεώνομαι εξτρά

Β. Δεν υπέγραψα κανένα συμβόλαιο με έξτρα πάγιο.

 

 

Και φυσικά εχω ολα τα πλεονεκτηματα του BIS. Ας πουμε οτι δε με γδεινει ο κάθε παροχος για τον ογκο δεδομενων ή δεν ψαχνω για wifi, κτλ κτλ κτλ...

 

Πλέον η σειρά 10, ΔΕΝ απαιτεί BIS. Αρα ο λόγος που γράφεις οτι η bb μας τελίωσε πλεον ΔΕΝ ισχύει.

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με τις επαφές του gmail.

Εμφανίζεται δυο φορές το gmail στις επιλογές των επαφών, με αποτέλεσμα να εμφανίζονται διπλά όλα τα ονόματα.

Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό?

Παρατήρησα ότι συνέβει μετά το blackberry bridge με playbook, για πρώτη φορα

Edited by egoeimai
"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα ανακριβές post.

 

Οι εταιρείες δεν είχαν BIS αλλά. BES.

 

Εγώ στον παροχό που επέλεξα

Α. Δεν χρεώνομαι εξτρά

Β. Δεν υπέγραψα κανένα συμβόλαιο με έξτρα πάγιο.

 

 

Και φυσικά εχω ολα τα πλεονεκτηματα του BIS. Ας πουμε οτι δε με γδεινει ο κάθε παροχος για τον ογκο δεδομενων ή δεν ψαχνω για wifi, κτλ κτλ κτλ...

 

Πλέον η σειρά 10, ΔΕΝ απαιτεί BIS. Αρα ο λόγος που γράφεις οτι η bb μας τελίωσε πλεον ΔΕΝ ισχύει.

1) Χωρίς συμβόλαιο δε μπορείς να έχεις BIS. Για εμένα σε σχέση με την κάρτα μου είναι επιπλέον κόστος.

2) Ακριβώς επειδή η σειρά 10 δεν απαιτεί BIS δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις ΒΒ. Κάνει πλέον ότι κάνουν και τα άλλα.

3) Το θέμα BIS & BΕS σχετίζεται με το τι επιλέγει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνια που ειχα με τη wind-q πριν 6 μηνες μου ειπαν οτι καρτοκινητη σε ΒΒ δεν υποστηριζεται το ιντερνετ. Μονο με συμβολαιο.

Η μοτορολα εχει το ΧΤ310 ;;; η καπως ετσι με φυσικο πληκτρολογιο και δουλευει σωστα. Θαλεγα καλυτερα απ το ΒΒ. Ειναι και αντροιντ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα και παλι σε ολη την αγορα (φορουμ :ooch:)

 

Εχει περασει κανας μηνας απο τοτε που εκανα το ποστ και καθομαι σ αναμενα καρβουνα!αντε και περιμεναμε φωτογραφιες απο διαροες, αντε και παρουσιαστηκε, ντε και ειδαμε την διαφημιση, αντε και εγινε ρηλησντ σε μερικες αγορες και στα εξπανσις....!εχει κανεις ιδεα τελικα ποτε θα κυκλοφωρησει Ελλαδα?!καθε μερα γουγλαρω να δω τι γινεται μετα ανυπομονησιας!χθες περασα απο την κοσμοτε για κατι αλλες δουλειες και επι τι ευκαιρια ρωτησα αν γνωριζουν τπτ..η απαντηση ηταν δεν εχουμε ενημερωση!

 

η επιδοτηση του συμβολαιου μου πλησιαζει!

γνωριζει κανεις τπτ?!!!

Για το Q5 ο λογος!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι σε ολη την αγορα (φορουμ :ooch:)

 

Εχει περασει κανας μηνας απο τοτε που εκανα το ποστ και καθομαι σ αναμενα καρβουνα!αντε και περιμεναμε φωτογραφιες απο διαροες, αντε και παρουσιαστηκε, ντε και ειδαμε την διαφημιση, αντε και εγινε ρηλησντ σε μερικες αγορες και στα εξπανσις....!εχει κανεις ιδεα τελικα ποτε θα κυκλοφωρησει Ελλαδα?!καθε μερα γουγλαρω να δω τι γινεται μετα ανυπομονησιας!χθες περασα απο την κοσμοτε για κατι αλλες δουλειες και επι τι ευκαιρια ρωτησα αν γνωριζουν τπτ..η απαντηση ηταν δεν εχουμε ενημερωση!

 

η επιδοτηση του συμβολαιου μου πλησιαζει!

γνωριζει κανεις τπτ?!!!

Για το Q5 ο λογος!

 

Καμία μα καμία πληροφορία.

Το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι είναι εξαιρετικό τηλέφωνο. Αξίζει η αναμονή κατά την προσωπική μου....

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

χαλια μαυρα δλδ!σ αυτο εχω καταληξει και θα περιμενω αλλα το σαμσουνγκακι μου αρχιζει και κανει νερα (φορτιζει με τον αερα,γενικα ο δεικτης της μπαταριας ειναι λες και εχει παρει κοκα και λεει οτι του καπνησει...), ε πλησιαζει και η επιδοτηση οπως ειπα...

 

κατα την εμπειρια σου/σας ποτε λετε να το υπολογιζουμε στην Ελλαδα?

να δω να κανω τα κουμαντα μου βρε αδερφε.

 

ευχαριστω για την ανταποκριση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Εχω αρκετο καιρο να μπω στο forum. Τελευταια φορα που ειχα μπει, θυμαμαι διαβαζα οτι τα κινητα με bb7 και το playbook δεν παιρνουν skype. Βρηκα αυτο

 

http://www.skype.com/el/download-skype/skype-for-blackberry/

 

και ηθελα να ρωτησω αν αλλαξε κατι. Αν το εχει δοκιμασει καποιος σε κινητο ή playbook.

Ευχαριστω!

 

Edit: Παιδια ξεχαστε το παραπανω, μολις ειδα οτι προοριζεται μονο για ΒΒ10

Edited by ostria19
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα...μπορεί κάποιος να μου πει ενα app για να κατεβάζω ταινίες ή βίντεο απο το youtube, όπως είναι για π.χ. το mp3 rocket ή το mtorrent...???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...μπορεί κάποιος να μου πει ενα app για να κατεβάζω ταινίες ή βίντεο απο το youtube, όπως είναι για π.χ. το mp3 rocket ή το mtorrent...???

 

Καλημέρα... Δεν ξέρω αν θα σου απαντήσει κάποιος, οπότε το κάνω εγώ. 1ον, δεν μας λες καν ποια συσκευή έχεις ή καλύτερα ποιο λειτουργικό. 2ον, νομίζω ότι αυτό που προσπαθείς να κάνεις είναι παράνομο...

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

Έχει ο αδερφός μου ενα tablet blackberry με το λειτουργικό του blackerry και δεν έχει playstore αλλά το blackberry world.

Το ξέρω οτι είναι παράνομο...ξέρεις εσύ κάποιο...???

Link to comment
Share on other sites

Έχει ο αδερφός μου ενα tablet blackberry με το λειτουργικό του blackerry και δεν έχει playstore αλλά το blackberry world.

Το ξέρω οτι είναι παράνομο...ξέρεις εσύ κάποιο...???

 

Καλημέρα, κάθε λειτουργικό έχει το δικό του store. Από εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις sideload Android εφαρμογές αλλά δεν παίζουν όλες..!

 

Οδηγίες θα βρεις στο παρακάτω link:

 

http://forums.crackberry.com/android-app-sideloading-f258/diy-how-sideload-android-apps-playbook-2-0-a-701348/

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

BlackBerry Link v1.1.1.41

 

Ίσως λύνει κάποια από τα προβλήματα που ακόμα υπάρχουν. Για όσους πιστούς...

 

https://swdownloads.blackberry.com/Downloads/contactFormPreload.do?code=A8BAA56554F96369AB93E4F3BB068C22&dl=33AF6F108061CB6E3C0E31AF7485EE07

Edited by thief

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

ως νέος κάτοχος ενός ΒΒ9900 θα ήθελα να μεταφέρω ένα πρόβλημα συγχρονισμού επαφών που μου παρουσιάστηκε. Οι επαφές μου στο MS-Outlook περιέχουν τόσο ελληνικούς όσο και λατινικούς χαρακτήρες και μέχρι πρόσφατα δεν είχα πρόβλημα συντονισμού με Nokia Suite (E72) και MS-Outlook

Η διαδικασία μεταφοράς επαφών από MS-Outlook μέσω BB Desktop Software με ΒΒ9900 μετά την ανάγνωση από MS-Outlook και προεπισκόπηση αντιγραφής, κολλάει στο ίδιο σημείο (περιπου εκεί που αρχίζουν οι ελληνικές καταχωρήσεις). Πρόβλημα συσκευής δεν υπάρχει. Είναι κάτι γνωστό?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια υπόδειξη

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το ίδιο πρόβλημα πρόσφατα. Προσπάθησα σε 2 curve, 85κάτι και 9300, και η μόνη λύση ήταν να γράψω όλες τις επαφές με αγγλικούς χαρακτήρες στο outlook και μετά να συγχρονήσω. (win7, outlook 2007, το τελευταίο sw της bberry).
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Ειχα το ίδιο πρόβλημα πρόσφατα. Προσπάθησα σε 2 curve, 85κάτι και 9300, και η μόνη λύση ήταν να γράψω όλες τις επαφές με αγγλικούς χαρακτήρες στο outlook και μετά να συγχρονήσω. (win7, outlook 2007, το τελευταίο sw της bberry).

 

ευχαριστώ για την ΑΜΕΣΗ ανταπόκριση,

αλλά δεν νομίζω οτι θα έπρεπε να εισέλθω στο δίλλημα αλλαγής 400 επαφών με ελληνικούς χαρακτήρες (ονόματα+διευθύνσεις..).. (μεταφορά επί πληρωμή μέσω ειδικού λογισμικού π.χ. στο Γερμανό είναι εφικτή, αλλά δεν αποτελεί μόνιμη λύση..) Η ερώτηση τίθεται διαφορετικά.

Υπάρχει κάποιος στο forum που έχει έλληνες + ξένους στις επαφές τους και τις συγχρονίζει MS-Outlook 2007/win xp απρόσκοπτα?

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ως νέος κάτοχος ενός ΒΒ9900 θα ήθελα να μεταφέρω ένα πρόβλημα συγχρονισμού επαφών που μου παρουσιάστηκε. Οι επαφές μου στο MS-Outlook περιέχουν τόσο ελληνικούς όσο και λατινικούς χαρακτήρες και μέχρι πρόσφατα δεν είχα πρόβλημα συντονισμού με Nokia Suite (E72) και MS-Outlook

Η διαδικασία μεταφοράς επαφών από MS-Outlook μέσω BB Desktop Software με ΒΒ9900 μετά την ανάγνωση από MS-Outlook και προεπισκόπηση αντιγραφής, κολλάει στο ίδιο σημείο (περιπου εκεί που αρχίζουν οι ελληνικές καταχωρήσεις). Πρόβλημα συσκευής δεν υπάρχει. Είναι κάτι γνωστό?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια υπόδειξη

 

Καλημέρα, είχα παρόμοιο πρόβλημα αλλά δεν ήταν θέμα ελληνικών, σε μία συγκεκριμένη επαφή που κολλούσε, είχε εξαφανιστεί η φωτογραφία και είχε μια dummy που βάζει το κινητό από μόνο του για κάποιο λόγο. Την αφαίρεσα (τη dummy, όχι την επαφή) και ο συγχρονισμός ολοκληρώθηκε επιτυχώς...

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

Οι επαφές που προσπαθούσα να συγχρονήσω δεν είχαν φωτό ή κάτι τέτοιο. Μόνο Ονοματα, τηλ και κάποιες διευθύνσεις mail.

Το θέμα πασουσιάστηκε σε setup τηλεφώνου. Οι επαφές είχαν δημιουργηθεί στο outlook από το μηδέν. Δεν είχαν γίνει backup από άλλο τηλ.. Το τηλ. ήταν 'καθαρό'.

Όταν κούμπωνα το τηλ στο pc και έκανα τις ρυθμίσεις στο bbry sw σχετικά με το πως θα επικοινωνεί και τι θα συγχρονίζει όλα πήγαιναν καλά. Μόλις ξεκινούσε ο συγχρονισμός (ουσιαστικά η μεταφορά επαφών από το pc στο berry) κόλλαγε από την 1η επαφή. Μετά από προσπάθειες σε 3 pc (On/off firewall, antivirus, συσκευή, restart pc Κλπ κλπ κλπ), η μόνη λύση που δούλεψε αμέσως ήταν οι αγγλικοί χαρακτήρες. Ευτυχώς οι επαφές ήταν λίγες (40 περίπου) οπότε δεν ήταν πολύ δουλειά. Dummy δεν εντόπισα.

Ελπίζω να βρεις πιο εύκολη λύση γιατί η μετατροπή των χαρακτήρων δεν είναι ουσιαστική λύση

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

Μια φίλη μου αγόρασε το BBold 9790 απο eshop στην ελλάδα με προεγκατεστημένη εκδοση OS 7.0.0.528 platform 9.16.057αν θυμαμαι καλά.

Το πρόβλημα που έχει είναι ότι εχει γλώσσα γραφής μόνο τα English US/UK + Magyar

 

Μεσω του crackberry.com κατάφερα να βρω μια multilanguage version 7.1.0.907.

Έκανα λοιπόν backup μεσω του BB Desktop, εγκατέστησα την εκδοση, εσβησα το vendor αρχειο και στη συνέχεια έτρεξα το Loader.exe.

ξεκινά λοιπον η προετοιμασία της εγκατάστασης, και φτάνει στο σημείο όπου δείχνει τι ειναι εγκατεστημένο εντος του ΒΒ και τις θες να προσθέσεις/αφαιρέσεις.

Σε κανένα σημείο δεν μου εμφάνιζε να προσθέσω/αφαιρέσω γλώσσες και ειδικότερα τα ελληνικά που θέλω εν προκειμένω.

Με λίγο παραπάνω ερευνα βρήκα την εκδοση της Cosmote BlackBerry Handheld Software v7.0.0.2254 (Multilanguage)

αλλά δεν ξέρω αν και αυτή θα είναι λύση στο πρόβλημα. Επίσης δεν θελω να της το πολυσκάλίζω το κινητό μην της το χαλάσω και μετα τρέχουμε...

 

Εγώ 4,5 χρόνια που εχω το B Bold 9000 απο αμερική που έφερα, εβαλα την εκδοση multilanguage και ησύχασα. από τότε δεν ξαναείχα προβλημα.

 

Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

Περιληψη: Πως βάζω γλώσσα γραφής στο bbold 9790 ;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

BlackBerry Link v1.2.0.28

 

Καλημέρα σας, είδα μεγάλη βελτίωση, το pc δεν γονατίζει πλέον...

 

http://us.blackberry.com/software/desktop/blackberry-link.html

Edited by thief

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου που ποστάρεις όλα τα νέα. Είσαι μεγάλη βοήθεια στο να κρατιόμαστε ενήμεροι !

:)

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...