Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι στο BIS η υπηρεσια ειναι στο νουμερο και δεν κανεις τιποτα. για την μεταφορα email επαφων και ρυθμισεων απλα πηγαινεις στο desktop manager και επιλεγεις swich device.παιρνει backup συνδεεις την καινουργια συσκευη και τελος.οτι εχεις στο ενα κινητο μεταφερετε στο καινουργιο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας, πήρα με την επιδότηση ένα BLACKBERRY! Ωραίο κινητό...γρήγορο..αλλά ως εκεί!!! Νομίζω ότι είναι εκτός συναγωνισμού!!! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να συγχρονίσεις τις επαφές του kinhtou με το Εxchange του GMAIL μέσω WIFI! Παλιά από ότι διάβασα υπήρχε πλήρη υποστήριξη..τώρα όμως τίποτα!!! Το έχει καταφέρει κανείς χωρίς την χρήση BES BIS ή όπως τα λένε αυτά; Απλή σύνδεση στο exchange του gmail Μέσω wifi...συγχρονισμός και έλεγχος νέων e-mail;

 

Ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στην ουσια χωρίς BIS θα πρεπει να μπεις μεσω του browser στη google, για να δεις την ηλεκτρονική σου αλληλογραφία.

Γιατί ομως δεν ενεργοποιεις το BIS ;

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όχι, αλλά καταρχήν σε ποιον παροχο έχεις συμβόλαιο ; εν συνεχεία θα σε κατευθυνουν και απο εκεί και θα σε βοηθησουν τα παιδιά απ το φορουμ.

Στειλε λοιπον την εταιρεία και τι πακέτο και τα λέμε.

Είναι κρίμα να εχεις bb και να μην χρησιμοποιεις τα ατού του.

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται να χρησιμοποιησεις BIS στο COSMOTE GROUP 1. Εχω ενδιαφερθει και εγω. Το εψαξα πολυ και δεν γινεται γιατι εχεις 5GB free τα οποια δεν μπορεις να τα δουλεψεις με BIS
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά, θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι..

 

Έχω blackberry, όπως και το κορίτσι και καταλάθος έσβησε όλη την συνομιλία των γραπτών μηνυμάτων μας, αντί να σβήσει μόνο ένα μήνυμα και τώρα θέλουμε με κάποιον τρόπο, να μεταφέρω όλη την συνομιλία, από το δικό μου blackberry, στο δικό της..

 

Γίνεται κάτι τέτοιο και αν ναι, με ποιον τρόπο;

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά, για οποιαδήποτε βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι..

 

Έχω blackberry, όπως και το κορίτσι και καταλάθος έσβησε όλη την συνομιλία των γραπτών μηνυμάτων μας, αντί να σβήσει μόνο ένα μήνυμα και τώρα θέλουμε με κάποιον τρόπο, να μεταφέρω όλη την συνομιλία, από το δικό μου blackberry, στο δικό της..

 

Γίνεται κάτι τέτοιο και αν ναι, με ποιον τρόπο;

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά, για οποιαδήποτε βοήθεια!

Copy paste and send το κείμενο της συνομιλίας.

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.

Βρήκε φίλος σε ταξίδι ένα BB, το οποίο απ τα λίγα που καταλαβαίνω καθώς δεν είχα ποτέ μου, είναι κλειδωμένο σε πάροχο.

Βάζοντας λοιπόν την κάρτα sim και αφού βάλουμε το pin της κάρτας μας λέει ότι είναι κλειδωμένη και γράφει "Enter Network MEP code".

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλησπερα σε ολο τον κοσμο!

ειμαι φαν των qwerty πληκτρολογιων στα κινητα (οτι και να λενε πολλοι τα θεωρω πολυ πιο πρακτικα).

εχοντας λοιπον το Samsung Galaxy Y pro duos για κανα εναμιση χρονο πηρα αποφαση να αλλαξω κινητο.ψαχνοντας λοιπον κινητο ιδιας φιλοσοφιας καταλαβα οτι απλα οι εταιρειες αντροιντ σταματησαν να ασχολουνται με τα κιουερτι!(η Samsung εβγαλε ενα αρκετα χειροτερο απο αυτο π ειχα πριν.)

ετσι στραφηκα στα μπλακμπερι (τα οποια με ενθουσιασαν) αλλα ξαφνικα μαθαινω οτι χρειαζεται διαφορετικη συμβαση BIS (Blackberry internet service).ετσι λοιπον θελω να ρωτησω οντας συμβατικος χρηστης χωρις να εχω μια επιχειρηση αλλα απλα να θελω να χω ιντερνετ στο κινητο μ!

 

1.για να εχω ιντερνετ πρεπει αυτοματα να πληρωσω εξτρα χρηματα για μπλακμπερι συσκευες?και αν ναι για πιο λογο?(δεδομενου οτι εχω ηδη καποια Mb τα οποια πληρωνω ηδη στο υπαρχον συμβολαιο)

 

2.αυτο συμβαινει με ολους τους παροχους της ελληνικης αγορας?

 

3.αν δεν μπορω τελικα να χρησιμοποιησω ΜπΜπ (λογω χρεωσεων εξτρα τις οποιες θεωρω λιγο κοροιδια)

τι Qwerty κινητο θα μ προτεινατε (που να υπαρχει και ελλαδα..αλλη πληγη αυτη)

 

Ευχαριτω εκ των προτερων για οποιοδηποτε διαφωτισμο, πληροφορια προταση!:p

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα είναι πράγματι περίεργο το θέμα με τα Blackberry. Το μόνο σίγουρο είναι μακριά από Cosmote. Η Vodafone, τουλάχιστον στο δικό μου πρόγραμμα RED1 ενεργοποιεί δωρεάν την υπηρεσία BIS. Αυτά βέβαια, ισχύουν για τα BB πρίν το ΒΒ10. Στο BB10 δεν χρειάζεται να έχεις πρόγραμμα BIS για να δουλέψει το internet στο κινητό. Ακόμα πάντως και στης προηγούμενης γενιάς ΒΒ (9900 και πίσω) μπορείς να χρησιμοποιήσεις internet (με πλάγιους τρόπους, υπάρχουν μέσα στο forum) απλώς δεν θα έχεις τις ειδικές υπηρεσίες της Blackberry (ΒΒΜ, κ.α) με ένα συμβατικό πρόγραμμα όπως το δικό σου.
Link to comment
Share on other sites

1-2) ναι πρέπει να πληρώνεις ένα μηνιαίο πάγιο 6-7 ευρώ πέρα από τα mb που έχεις

αυτό το πάγιο δεν το πληρώνεις μόνο στη vodafone αν δεν κάνω λάθος

 

δες για το q10 το οποίο βέβαια είναι και πολύ ακριβό ή αν θες περίμενε λίγο για το το q5 που βγαίνει οσονούπω

 

τα τελευταία αξιόλογα qwerty πέραν των android τα οποία τα θεωρώ γελοία, είναι αυτά με symbian (E7, E5, E72 κτλ)

υπάρχουν φυσικά και τα asha της nokia που είναι κάτι μεταξύ smartphone-feature phone

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Όπως κατάλαβες εαν αγόρασες το q10, δεν χρειαζεσαι τίποτα επιπλέον για νανενεργοποιήσεις τα data servises. Για τα μοντελα απο 9900 και πίσω πρέπει να ενεργοποιήσει ο παροχος σου το BIS. Η cosmote έχει 3 πακέτα, η Vodafone δωρεάν δλδ τα mb του προωραμμαυος σου. Η wind επειδή παρουσίασε νεα πακέτα πρόσφατα, δεν γνωρίζω.

 

Το σίγουρο ειναι οτι μεσω BIS έχεις πολύ καλη συμπίεση mb. Και φυσικά αξίζει.

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

1.Οποτε τελικα στην βονταφον ενεργοποιειται αυτοματα το BIS η το πληρωνω εξτρα οπως οι αλλοι παροχοι?(στα σαητ τους που κοιταξα ολοι δινουν υπηρεσιες ΜπΜπ με καποια χρεωση.)

και για την βονταφον μιας και αναφερθηκε παραθετω το παρακατω

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8151

την ερωτηση την ξανακανω γιατι apollon18,kanaliotis ψηφιζουν τζαμπα στην βονταφον και suspect21 το αντιθετο!

 

 

και κατι ακομα π δεν καταλαβα (βουρλο!) στις συσκευες με δεκαρι λογισμικο δεν ειναι υποχρεωτικο το BIS και αρα οι εξτρα χρεωσεις?καπου διαβασα οτι θα ναι με BIS.(γενικα τα ΜπΜπ με ψησανε παρα πολυ οπως και το Κιου5 και η κατευθυνση μ ηταν προς τα εκει αλλα η ιστορια με τις εξτρα χρεωσεις μ κοψε τα φτερα.)

 

"τα τελευταία αξιόλογα qwerty πέραν των android τα οποία τα θεωρώ γελοία, είναι αυτά με symbian (E7, E5, E72 κτλ)

υπάρχουν φυσικά και τα asha της nokia που είναι κάτι μεταξύ smartphone-feature phone"

συμφωνω απολυτα μαζι σου κ πιστευω καταλαβαινεις την απελπισια μ σε μια τεραστια αγορα κινητων να παρακαλω να βρω ενα σωστο κιουερτι!!!

 

προς apollon18

το να χρησιμοποιησεις την συσκευη σου με πλαγιους τροπους το θεωρω λιγο παραλογο την στιγμη π συσκευες με αντροιντ σ δινουν την δυνατοτητα να χρησιμοποιησεις το κινητο σου κανονικα!(θα μ πεις θες και την πιτα ολακερη και τον σκυλο χορτατο και οτι οι ΜπΜπ υπηρεσιες ειναι τελειες, χωρις να διαφωνω, αλλα δεν ειμαι εταιρικος πελατης ωστε να θελω να τις πληρωνω εξτρα!!!)

Edited by Merikounta
Link to comment
Share on other sites

Στη Vodafone αν έχεις οπουδήποτε συμβόλαιο με δωρεάν ίντερνετ δε πληρώνεις τίποτα για υπηρεσίες ΒΙS. Μιλάμε για συμβόλαια πάντα σε καρτοκινητό δεν έχεις καθόλου ίντερνετ

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ qwerty και γνωρίζω, το έχω ψάξει αρκετά το θέμα (nokia e5) :)

συνοψίζοντας λοιπόν, με οποιαδήποτε συσκευή με λειτουργικό blackberry 10 (Z10, Q10, Q5) δεν υφίσταται BIS οπότε χρησιμοποιείς τα mb όπως και σε όλες τις υπόλοιπες συσκευές

 

λίγη υπομονή λοιπόν για το Q5 :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι ειδιαιτερότητα έχουν τα BlackBerry κινητά και θέλουν ειδικό πρόγραμμα ίντερνετ; Είχα διαβάσει παλαιότερα από αυτό εδώ το φόρουμ ότι έχει καεί κόσμος και κοσμάκης.

 

Και μια απλή ερώτηση. Qwerty σε touch screen και χρήση των πολύ καλών Swype ή Swiftkey δεν εξυπηρετεί κανέναν;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ειναι τσεκαρισμενο ότι δεν υφίσταται BIS στις συσκευές με δεκαρι λογισμικό?

Τότε ανυπομονω για το Q5!!

Και 2 τελευταίες ερωτήσεις

 

1.για πιο λόγο πολλοί αντιδρούν στην παράκαμψη του BIS?λογω της συμπίεσης και της ασφαλειας?γιατι πχ εμένα που ειμαι cosmote με εξυπηρετεί απόλυτα το ότι δε θα μπλέξω με έξτρα χρεώσεις κλπ κλπ.

 

2.σε τι τιμή υπολογιστές να βρίσκεται το κιου5?

 

Σας ευχαριστω όλους για την λύση στις απορίες μου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...