Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω το εξης:

στη home screen στα notifications (μαζι με τις αναπαντητες και τα μηνυματα) μου βγαζει ολα τα upcoming events ακομα και γενεθλια

μπορω να κανω κατι για να μην τα δειχνει εκει;

 

Δεν μπορεις να κανεις κάτι δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα....

και κατι αλλο

το blackberry ID τι ειναι; εχει καποια σχεση με PIN/IMEI ή το διαλεγω εγω;

οταν παραω signup for blackberry ID λεει να βαλω και screen name

αυτο που θα φαινεται;

 

(Υ.Γ. εχουμε πηξει στους κωδικους!!! αντε να τα θυμασαι ολα αυτα!! :wacko: )

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα....

και κατι αλλο

το blackberry ID τι ειναι; εχει καποια σχεση με PIN/IMEI ή το διαλεγω εγω;

οταν παραω signup for blackberry ID λεει να βαλω και screen name

αυτο που θα φαινεται;

 

(Υ.Γ. εχουμε πηξει στους κωδικους!!! αντε να τα θυμασαι ολα αυτα!! :wacko: )

 

Το διαλεγεις εσυ και δεν εχει σχεση με PIN. Eιναι η ψηφιακη ταυτοτητα σου για ολες τις υπηρεσιες blackberry. Για παραδειγμα οταν αλλαζεις blackberry σε βοηθαει να κατεβασεις στη νέα συσκευη ολα τα apllications που ειχες στη προηγουμενη συσκευη Ριξε μια ματια εδω για περισσοτερες πληροφοριες

http://docs.blackberry.com/en/smartphone_users/deliverables/27236/About_BBID_generic_1589481_11.jsp

Link to comment
Share on other sites

Το διαλεγεις εσυ και δεν εχει σχεση με PIN. Eιναι η ψηφιακη ταυτοτητα σου για ολες τις υπηρεσιες blackberry. Για παραδειγμα οταν αλλαζεις blackberry σε βοηθαει να κατεβασεις στη νέα συσκευη ολα τα apllications που ειχες στη προηγουμενη συσκευη Ριξε μια ματια εδω για περισσοτερες πληροφοριες

http://docs.blackberry.com/en/smartphone_users/deliverables/27236/About_BBID_generic_1589481_11.jsp

 

α ωραια σ'ευχαριστω!!

μπορω να το χρησιμοποιησω και μετα απο αναβαθμιση; δε χρειαζεται να κανω back up τις εφαρμογες;

Link to comment
Share on other sites

α ωραια σ'ευχαριστω!!

μπορω να το χρησιμοποιησω και μετα απο αναβαθμιση; δε χρειαζεται να κανω back up τις εφαρμογες;

 

Αν τις εχεις κατεβασει απο το app world οχι δεν χρειαζεται backup. Απλως φτιαξε πρωτα id έτσι ωστε να σε <<γνωρίζει>> το app world και μετά κάνε ο,τι θες.

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα mail από το bb με λογαριασμο hotmail και οταν μπηκα κανονικα στη σελιδα από τον υπολογιστη φαινοταν στα κινεζικα. Πρεπει να ρυθμισω κατι στην κωδικοποιηση;

 

Επισης εστειλα mail με greeklish και εβγαλε το κειμενο που εγραψα διπλο

Edited by thief
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα για τα κινεζικα που σου εμφανιστηκαν.ειναι γνωστο προβλημα με bb και hotmail.κανεις δεν εδωσε λυση σε αυτο το θεμα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα..

 

Όταν ανταλλάσω mail με μια συγκεκριμένη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, ενώ λαμβάνω κανονικά το mail, όταν απαντάω, το mail που στέλνω δεν μπορεί να το διαβάσει ο παραλήπτης, γιατί ότι έχω γράψει, του έρχεται σε ερωτηματικά.

 

Μέχρι πρότινος, όλα ήταν μια χαρά και δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα.

 

Δημιουργήθηκε, μόλις έκανα φορητότητα στην cosmote και ενεργοποίησα το δικό της bis (δεν ξέρω αν ευθύνεται αυτό βέβαια)

 

Σε όσους παραλήπτες στέλνω, τα λαμβάνουν και τα διαβάζουν κανονικά.

 

Τι μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Το Hotmail το έχει αυτό το πρόβλημα, δυστυχώς δεν έχει βρεθεί η λύση. Είναι, όπως φαίνεται, θέμα της microsoft.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα με το Βold 9780 το οποιο το παρατηρησα προσφατα :

θελω να κανω συγχρονισμο των επαφων μου που εχω σε google account αλλα δεν μπορω να μπω απο την συσκευη μου στα setup των mail.

Παω ..μενου....setup......email accounts.....internet mail account και με το που παταω να μπω με φερνει πισω και μετα κολλαει η συσκευη και κανω reboot για να επανελθει.

Ενω απο το pc μπαινω στο account κανονικα , η υπηρεσια απαιτει να γινει ρυθμηση απο την συσκευη.

Σε παλαιοτερη συσκευη blackberry curve 8310 που ειχα μπορουσα να μπω στις ρυθμισης των mail. και τοτε και τωρα εχω το ιδιο ΒΙS στην ιδια εταιρια ( αν παιζει κανενα ρολο αυτο )

καμια ιδεα το τι φταει ?

Elisa-Saunalahti Huoleton Premium+ with Unlimited Voice, SMS, MMS, video calls

Unlimited 5G mobile internet

+ 20gb data roaming per month in EU countries

Price : 31,90 € το μήνα χωρίς δεσμεύσεις

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα , έχω στα χέρια μου το 9780 ενός φίλου. Ήταν κλειδωμένο στο Ο2 του UK και πήγε να το ξεκλειδώσει μόνος με κάτι κωδικούς on line που βρήκε(βλακωδώς) . Ύστερα από 7 προσπάθειες το κινητό αν δεν κάνω λάθος δεν βλέπει πλέον καθόλου sim card, κάτι σαν οριστικό κλείδωμα. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω? Άν το πάω σε service πόσο θα κοστίσει η επαναφορά του ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εδώ και 2 χρόνια είμαι χρήστης Android και μπορώ να πω ότι δεν με έχει απογοητεύσει τόσο στα κινητά μου(Lenovo Lephone, Alcatel Ot 995) όσο και στο τάμπλετ μου(Lenovo Ideapad k1). Πάντα μου άρεσαν τα Blackberry εξωτερικά και ίσως το επόμενο κινητό μου να είναι Blackberry το ερώτημα είναι σε τι υπερτερεί έναντι στο Android; Για να καταλάβει κάποιος την εμπειρία του Blackberry πρέπει να πάρει κάποιο από τα τελευταία μοντέλα(ή ακόμα και να περιμένει το Blackberry Os 10) ή μπορεί και με μία παλαιότερη συσκευή γύρο στα 200-300 ευρώ να βολευτεί; Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.
Link to comment
Share on other sites

η μόνη διαφορά είναι το push mail!

αλλά με ένα sync ξεπερνιέται!

το καλό είναι ότι με την alpha συσκευή με os10!που θα παίζει όλα τα android!

θα είναι σούπερ....αν κρατηθεί ως εταιρεία βέβαια!

Link to comment
Share on other sites

η προσωπικη μου εμπειρια απο το blackberry:εχω δοκιμασει και android και blackberry.εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος απο το android(galaxy 1) και σιγουρα θα παρω το galaxy III.αλλα σαν το bb δεν υπαρχει.ειναι παρα πολυ παρεξηγημενα κινητα και λειτουργικο.ειμαι απιστευτα σταθερο,ποτε δεν θα σε αφησει ξεκρεμαστο και κανει αυτο που λεει. ειnαι μια συσκευη καθαρα για επικοινωνια με email-τωρα τα λενε chatphones-εχει απιστευτη μπαταρια το bb9700 κ το 9780.ειναι πολυ απλα σκυλια.εμπειρια bb θα καταλαβεις με αυτα κινητα που ανεφερα (σταθερη αξια ακομα και οταν με το καλο θα ερθει και το os10 με το οποιο δεν θα ειναι συμβατο κανενα παλιο κινητο bb).

για να κλεισω..αν θελεις ενα καθαρα επαγγελματικο κινητο με realtime εμαιλ ακομα και με 2G δικτυο τοτε περνεις blacckberry.αν θελεις ενα κινητο multimedia που τα κανει ολα μενεις στο android.τωρα χρησιμοποιω bb9700 για επαγγελματικη/προσωπικη χρηση εχω ενα bb9700 καβατζα και θα αγορασω ενα galaxy III για προσωπικη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με ποιον τρόπο μπορώ να αλλάξω τα ονόματα των τραγουδιών, στο 9780; Από που;;

 

Όταν είμαι σε ένα τραγούδι, μέσα από το blackberry, δεν μου βγάζει την επιλογή "μετονομασία".

Link to comment
Share on other sites

Με ποιον τρόπο μπορώ να αλλάξω τα ονόματα των τραγουδιών, στο 9780; Από που;;

 

Όταν είμαι σε ένα τραγούδι, μέσα από το blackberry, δεν μου βγάζει την επιλογή "μετονομασία".

 

Πας στο Applications, μετα πας στο Files και μεσα απο εκει κάνεις rename.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θα ηθελα τη γνωμη σας,Να κανω στην Ακρη το Blackberry 8900 για χαρη του smart ii της vodafone ?69 ευρω + 20 που θελει να βαλεις καρτα..
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα σύνδεσης με το Blackberry Device Software.

 

Ενώ συνδέω το 9860, μένει στο..."connecting" για αρκετή ώρα, μέχρι που δεν κάνει τίποτα.

Κατά τη σύνδεση του κινητού επιλέγω "usb drive", κλασικά, αλλά τίποτα.

Έκανα απεγκατάσταση το Blackberry Device Software, αλλά...

 

Πρώτη φορά μου το κάνει αυτό, καμιά ιδέα? :)

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι άσχετος δεν έχω blackberry απλά θέλω να κάνω μια απορία.. η ξαδέλφη μου παραπονιέται ότι τελώνη σύντομα ο χρόνος ομιλίας της και ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν ενεργοποιημένα δεδομένα.. όπως στα android και σπαταλά χρήματα..

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , αλλο τα δεδομενα αλλο ο χρονος ομιλιας ,αλλα και τα δεδομενα της να τελειωνουν γρηγορα το βλεπω δυσκολο με το blackberry γιατι κανει την μικροτερη χρηση δεδομενων λογο συμπιεσης
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εχω ενα προβλημα. Η καρτα σιμ τα εφτυσε και πηρα αλλη, αλλα πλεον δεν εχω καμια επαφη στην καρτα. Πως μπορω απο το ΒΒ να μεταφερω ολες τις επαφεςσ στην καρτα?

 

Σημειωση, οτι σε καθε επαφη εχω κανονικα ΜΟΝΟ ενα νουμερο κι οχι παραπανω. Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα blackberry δεν παρέχουν κάποιο τρόπο μαζικής αντιγραφής στη SIM, παρά μόνο δυνατότητα αντιγραφής κάθε επαφής ξεχωριστά. Θα πρέπει να ανοίγεις την κάθε επαφή και blackberry button -> Copy to SIM phone book.

 

Ίσως υπάρχει κάποια εφαρμογή που να κάνει αυτό που θες, αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κάτι τέτοιο.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Αν ξερει και καποιος αλλος φιλος αλλο τροπο η καμια εφαρμογη οπως ειπες, να μας διαφωτισει, θα ηταν καλο γιατι εχω πελαγωσει....:wacko::wacko::wacko::wacko:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...