Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Me bt δεν γίνεται...

 

Απο Nokia Suite σε Outlook. Απο Outlook σε Outlook.com λογαριασμο. Συνδεση του λογαριασμου με το κινητο και ασυρματος συγχρονισμος. Θα το κανεις μια φορα και δεν θα ξανασχοληθεις με τις επαφες σου οσα τηλεφωνα και αν αλλαξεις.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις. τελικά το έκαν με συγχρονισμός απο το Outlook! εχω ακόμη μερικές απορίες ανα είναι ευκολο και υπάρχεις διάθεση βοηθήσετ με.. είναι πολύ μπέρδεμα τα blackberry για έναν αρχάριο :) :)

 

1. Στο σήμα επάνω δεξιά μου βγαζει την ένεδιξη gprs ή edge. Χρεώνομαι? ή χρεώνομαι μόνο αν χρησιμποιώ To internet και το vodafone live που έχει το κινητό???

2. Πως μπορώ να σετάρω έναν λογαριαμό gmail? Υπάρχει χρέωση για τη δημιουργία του η τη συντήρηση του? Το ίδιο γίνεται και με άλλους λογαρισμούς???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλημερα! εγραψα και στην ενοτητα για τη Vodafone οτι εδω και καμια ωρα (μπορει και νωριτερα και να μην το ειχα καταλαβει) δεν μπορω να μπω ιντερνετ. Υπαρχει περιπτωση να μη φταιει η Vodafone και να αλλαξαν καπως οι ρυθμισεις της συσκευης; το data services ειναι στο on, το network mode στο 2G. Στο service status γραφει not connected και στο coverage gprs με μικρα.

 

edit: επισης το εικονιδιο για το λογαριασμο του hotmail απο ασπρο φακελακι με πορτοκαλι φακελακι, αλλαξε και ειναι οπως το εικονιδιο για το gmail, ασπρο φακελακι με γαλαζια υδρογειο

 

edit: πηρα στη vodafone και μου ειπαν οτι απο το πρωι η rim εχει καποιο θεμα που επηρεαζει ολα τα bb και δεν μπορουν να κανουν κατι

Edited by ostria19
Link to comment
Share on other sites

ναι οντως χτες υπηρχε προβλημα με την rim και το bis/bes.επηρεασε ευρωπη μεση ανατολη και αφρικη.πλεον εχει αποκατασταθει απο το απογευμα αν θυμαμε καλα.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια χρειαζομαι τι βοηθεια σας!!! εχω ενα bb curve 8520 και θελω να αλλαξω συσκευη πηρα ενα androit για την αδερφη μου και θελω να της περασω της επαφες που ειχε απο to bb στο καινουριο (ανδροιδ) υπαρχει καποιος τροπος να συνχρονισω με gmail?? ή εστω να αποθηκευσω της εφπαφες καπου???και να της περασω στο αλλο???

 

σας ευχαριστω πολυ !!!!!!

win7: Core i7 975 3.3ghz, 8gb ram . asus p6t7

iphone 5 16gb black

zopo zp900 , samsung galaxy s3 mini

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να σας ενημερώσω αρχικά πως δεν έχω και πολύ μεγάλη σχέση με την RIM... Κάποια στιγμή είχε πάρει το μάτι μου ένα άρθρο περί χρεοκοπίας της εταιρίας, ότι πάει για κλείσιμο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι κατά πόσο ισχύει και σε τι επίπεδο βρίσκεται η εταιρία. (σα μέτρο σύγκρισης θα με βόλευε η ΝΟΚΙΑ) Σε λίγο καιρό θα χρειαστώ καινούριο τηλέφωνο και θέλω να στραφώ σε κάτι σίγουρο.

 

(Η ΝΟΚΙΑ με την τελευταία μου συσκευή με ψιλοαπογοήτευσε! Θέλω και κάτι καλό με πληκτρολόγιο... Οπότε οδηγήθηκα στα blackberry!)

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εδω κ δυο χρονια εχω ενα 9800 με βις κανονικα χωρις κανενα προβλημα. Ξαφνικα σημερα το πρωι εξαφανιστικαν κ οι 3 λογαριασμοι μειλ που εχω απο την οθωνη του κιν μου. Λαμβανω κανονικα και μολις παω να κανω ρεπλαι μου λεει "δεν εχουν διαμορφωθει οι υπηρεσιες μηνυματων, ειναι διαθεσημη μονο η επιλογη αποθηκευση προχειρου".

 

Δεν εχω κανει καποιο απ ντειτ η κατι τετοιο. Του εκανα 2 ρισταρτ αφαιροντας την μπατρια αλλα τπτ.

 

Πηγα να κανω δημιουργεια λογαριασμου ξανα αλλα μου λεει οτι ο λογαριασμος υπαρχει.

 

Τι λετε να κανω, αντιμετωπιζω μεγαλο προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Στα email settings φαίνεται κάποιος λογαριασμός; Από πού κάνεις τη "δημιουργία λογαριασμού" που αναφέρεις;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

στις ρυθμισεις και μετα στο "λογαριασμοι εμαιλ" εμφανιζονται κανονικα και οι 3 λογαριασμοι μου....απο εκει κανω δημιουργεια νεου.....

 

update μολις εκανα delete ολους τους λογαριασμους απο τις ρυθμισεις και τους ξανα εβαλα απο την αρχη.

 

ολα καλα, εμφανιστικαν κανονικα και λαμβανω και απανταω κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Gia sas paidia, eime kenouios edw kai 8elw na zitisw tin boi8ia sas...

 

Exw ena Blackberry 9300 Curve kai 8elw na energopoihsw to enterprise... paw apo options>device>advance system setting

Edw m exei 2 kena, ena me to onoma "mail" kai to allo me "acivation password"...

Sto mail, logika na balw to diko mou? h kapias eterias pou kanei activate?

kai pou mporw na brw to activation password gia na to energopoihsw?

 

Euxarisw :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου,

 

καταρχη απαγορευεται να γραφεις με greeklish στο φορουμ.μονο με ελληνικους χαρακτηρες.

λοιπον για το προβλημα σου το enterprise ειναι μονο για εταιρικους πελατες που εχουν το αναλογο λογισμικο.επικοινωνησε με το ΙΤ της εταιριας σου για λεπτομερειες.

αν δεν εισαι σε αυτη την κατηγορια και απλα θελεις να περασεις το εταιρικο σου εμαιλ στο bb ενργοποιεις το bis απο τον παροχο σου και περνασ τα στοπιχεια εμαιλ σου στο set up email account και ξεκινας να λαμβανεις εμαιλ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τα greeklish δεν το ήξερα.

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς είναι το Enterprise ?

Δεν είμαι ετερικός πελάτης παντός.

Να επικοινωνήσω με την Cosmote η με το Blackberry support ?

Link to comment
Share on other sites

επικοινωνησε με την cosmote αν ειναι παροχος σου.

το enterprise ουσιαστικα αφορα μεγαλες εταιριες και ειναι το λογισμικο που δινει δικαιωματα administrator στο κινητο για να το πω χοντρα.το λογισμικο enterprise ειναι εγκατεστημενο στους server της εταιριας και ελεγχουν το κινητο.πχ τι εφαρμογες μπορει να κατεβασεις..παιρνει backup της συσκευης κτλ κτλ.δεν ειναι κατι που αφορα εμας ως απλους χρηστες.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ηταν κλειδωμένο απο IT policy για αυτο βλέπεις το BES?

Αν ναι, πρέπει να απαλαχθεις απο αυτο και μετά να ζητήσεις απο τον παροχο να συνδεθεις σε BIS.

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

Για να τα συνοψίσουμε,

Είμαι απλός πάροχος καρτοκινητής, δηλαδή δεν μπορώ να βάλω Enterprise ?

IT =?

BES =? (μάλλον επαγγελματικό πρόγραμμα?)

Link to comment
Share on other sites

BES=Blackberry entreprise service

IT=information technology.

με καρτοκινητο δεν μπορεις να εχεις καν βασικες υπηρεσιες blackberry.μονο με συμβολαιο.

για entreprise μπερδευεσαι...set up-email accounts μην μπλεκεσαι με το enterprise.παρε ενα τηλεφωνο cosmote για να ρωτησεις αν μπορεις να εχεισ υπηρεσιες blackberry σε καρτοκινητο.

για περισσοτερες πληροφοριες δες στα θεματα για τις συσκευες.εκει εχει περισσοτερες πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Ποιο curve είναι; Τι ακριβώς συμβαίνει όταν προσπαθείς να στείλεις μήνυμα; Και για τι είδους μήνυμα μιλάμε (sms, email, bbm κλπ). Πες μας κάτι παραπάνω για να προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εχω BES με συσκευη 8520 σαν εταιρικο τηλεφωνο. Αν θελω να αγορασω πιο καινουργια συσκευη τι κανω; αλλαζω απλα την καρτα sim απο το ενα στο αλλο; ή πρεπει να γινει κατι αλλογια να δουλευει κανονικα η ληψη των εταιρικων emails;
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Εχω BES με συσκευη 8520 σαν εταιρικο τηλεφωνο. Αν θελω να αγορασω πιο καινουργια συσκευη τι κανω; αλλαζω απλα την καρτα sim απο το ενα στο αλλο; ή πρεπει να γινει κατι αλλογια να δουλευει κανονικα η ληψη των εταιρικων emails;

 

Κανονικά το setup του εταιρικού email το κάνει ο υπεύθυνος μηχανογράφησης στη νέα συσκευή. Προσπάθησα κάποια στιγμή που πήγα απο ββ9800 σε ββ9900 να το κάνω μέσω του desktop manager αλλά ενώ πέρασαν όλοι οι προσωπικοί μου λογαριασμοί και τα αλλά στοιχεία της συσκευής δεν πέρασε ο εταιρικός.

 

Το ενδιαφέρον να μας πει κάποιος είναι αν μπορείς να πάρεις ββ 10 συσκευή και να συνεχίζει να συνεργάζεται με BES χωρίς καμμιά άλλη αλλαγή!

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα δουλέψει απλα βαζοντας τη sim στο νεο τηλέφωνο. 100% αν έχει και it policy.
BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το setup του εταιρικού email το κάνει ο υπεύθυνος μηχανογράφησης στη νέα συσκευή. Προσπάθησα κάποια στιγμή που πήγα απο ββ9800 σε ββ9900 να το κάνω μέσω του desktop manager αλλά ενώ πέρασαν όλοι οι προσωπικοί μου λογαριασμοί και τα αλλά στοιχεία της συσκευής δεν πέρασε ο εταιρικός.

 

Το ενδιαφέρον να μας πει κάποιος είναι αν μπορείς να πάρεις ββ 10 συσκευή και να συνεχίζει να συνεργάζεται με BES χωρίς καμμιά άλλη αλλαγή!

 

Τα BB10 θελουν εκδοση BES10/Fusion.Κινητα με ΒΒ10 OS δεν μπορουν να γινουν provision απο BES7 Server.

 

ΟΚ ΑΡΑ το σεταρει ο ΙΤ administrator

 

Yeap. 2 λεπτα υποθεση αν βαριέται.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...