Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, έχω το bb 9780 και η φίλη μου το bb 9700.

 

Θέλουμε να ναταλλάξουμε συσκευές και να πάρω εγώ το 9700.

 

Απλά κάνουμε επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων, βάζουμε μέσα τις κάρτες sim (ο καθένας στην νέα του συσκευή) και όλα εντάξει με bis κτλ;

 

Δεν χρειάζεται αποδέσμευση κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα παίξει έτσι. Ίσως χρειαστεί κάποιο battery pull. Πλέον είναι λίγο πιο απλά τα πράγματα και δεν χρειάζεται αποδέσμευση από τον πάροχο.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

14 χρόνια συνδρομητής με μέσο όρο λογαριασμό 45 ευρώ και μου δίνουν για 12 μηνο 5 ευρώ έκπτωση στο πάγιο που δεν αυξάνεται με τίποτα... Και επειδή έχω υπηρεσία BIS που την πληρώνω 7,24 ευρώ το μήνα με 100 MB σε περίπτωση που υπερβώ τα 100 ΜΒ η Cosmote όλους τους πελάτες με Blackberry τους χρεώνει για την υπέρβαση 4,1984 €/ΜΒ όταν όλοι οι άλλοι χρεώνονται με 0,1034€/ΜΒ. Δηλαδή οι χρήστες Blackberry που δεν ταλαιπωρούν και τόσο το δίκτυο της COSMOTE πληρώνουν κοντά 39 φορές περισσότερο το επιπλέον MB. ΜΠΡΑΒΟ COSMOTE (ΜΑΖΙ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ Η COSMOTE ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ)....

 

Εμείς φταίμε που σε στηρίζουμε όλα αυτά τα χρόνια.....

 

Υ.Γ. Οι δε υπάλληλοι με τους οποίους μιλάς είναι σαν να μιλάς με ρομποτάκια... τους καταλαβαίνω βέβαια γιατί λογικά παρακολουθούνται αλλά να προσπαθούν να σε πείσουν ότι αυτό είναι το σωστό..... μιλάνε σαν COSMOTE και όσοι σαν καταναλωτές....

 

Έ χει κανείς κάποια ιδέα πως αυτό μπορεί να αλλάξει... αυτή η κοροϊδία στην χρέωση.... Παρεμπίπτοντος οι άλλες εταιρείες απλά ενεργοποιούν την υπηρεσία BIS και δεν την χρεώνουν...

 

Ωραία....μόλις έκανα έλεγχο των χρεώσεων και των άλλων εταιρειών...Στο πινακάκι που ακολουθεί θα δείτε τις διαφορές....απλά για να προστατευθούν μελλοντικοί χρήστες...και εγώ θα πάω εκεί που με συμφέρει σαν καταναλωτής...

 

http://img138.imageshack.us/img138/4/bisf.th.jpg

 

Η WIND έχει και άλλο πάγιο λίγο ακριβότερο σε άλλο πρόγραμμα.

Edited by thief
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Η έρευνα έχει λάθη, αλλά δυστυχώς δεν τα γνωρίζω για τις άλλες εταιρείες πέρα από Vodafone που έχω, όπου το BIS είναι δωρεάν πάνω στα unlimited πακέτα (δεν ξέρω για τα υπόλοιπα) και καταναλώνει τα ΜΒ του unlimited.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία τα έχω πάρει μέσα από τις ιστοσελίδες των εταιρειών σήμερα. Δεν έχω κανένα λόγο να μην σε πιστεύω, αλλά αυτό αναφέρεται στην ιστοσελίδα της Vodafone. Βέβαια αυτό που λες είναι ακόμα καλύτερο :)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γεια σας!

 

Εχω ενα παλιο blackberry pearl και εχω διαγραψει παλιες φωτογραφιες,

τωρα θελω να τις ξαναβρω και δεν ειμαι σιγουρος πως..

κοιταω για καποιο προγραμα οπως εδω αλλα δεν ειμαι σιγουρος

για ειναι το καλητερο!

 

Ξερει κανεις να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα

Εχω bb 9790 και μεσα σε 2 μερες εχει κλεισει 2 φορες μονο του, χωρις να εχει αδειασει η μπαταρια ή να εχει υπερθερμανθει.

Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταιει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πηρα απο ενα φιλο ενα 9300 3G και ενω συνδεεται με το router στο σπιτι,δε μπαινει internet κτλ για κανενα λογο.Ολο λεει οτι απετυχε.Κατι διαβασα για BIS κτλ και χρεωσεις 7 ευρω το μηνα κατι το οποιο δεν προκειται να κανω για κανενα λογο μιας κι εχω αλλο κινητο με 3G.Τι κανουμε τωρα?
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε ο λογαριασμός στην cosmote 950 ευρώ.......

 

Είχα ζητήσει πριν από κανένα δίμηνο να μου απενεργοποιήσουν το wap και έπεσα σε μια η οποία προφανώς δεν γνώριζε και μου έλεγε πως χωρίς wap δεν θα έχω ίντερνετ και άλλα τέτοια..

 

Αυτή που μίλησα στην εξυπηρέτηση πελατών, μου είπε πριν από λίγο πως το μόνο που μπορεί να δει στα δεδομένα προς το παρόν είναι πως έχω καθαρή χρέωση 600 ευρώ σε χρήση ίντερνετ κτλ..

 

Πως γίνεται στο BlackBerry να ξεπεράσω τόσο πολύ τα προσφερόμενα MB δεν γνωρίζω..

 

Η μόνη Μ@λ@κία που έκανα αυτό τον μήνα είναι πως έκανα από την συσκευή και όχι μέσω wi-fi, αναβάθμιση λογισμικού στην επόμενη έκδοση, στην τελευταία..

 

Αλλά 900+ ευρώ, δεν είναι φυσιολογικό..

 

Λοιπόν, τι κάνουμε από εδώ και πέρα;

 

Πως να το χειριστώ το ζήτημα;

 

Ζητάω επανεξέταση λογαριασμού;

 

Περιμένω τον αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

0,0041 €/ΚB είναι η χρέωση για κάθε extra ΚΒ. Αν έχεις το πρόγραμμα με 100 MB δωρεάν δεδομένα τότε....μιλάμε για περίπου 265ΜΒ αναβάθμιση (άν έχεις φάει τα 100MB) 265ΜΒ είναι 271360ΚΒ * 0,0041 = 1112,576 ευρώ....Που σημαίνει ότι έφαγες και από τα 100ΜΒ ή τα 250ΜΒ (απεριόριστο) για την αναβάθμιση.....Η COSMOTE έχει την πιο ακριβή υπηρεσία BB. Σκέψου ότι στα άλλα προγράμματα της η extra χρέωση είναι 0,1034 €/ΜΒ ενώ αν κάνεις την αναγωγή στο ΒΒ είναι 4,1984 €/ΜB ------ 40,6 φορές ακριβότερο για τους χρήστες ΒΒ σε σχέση με τους άλλους χρήστες της COSMOTE. Άρα η χρέωση είναι σωστή γιατί απλά είμαστε στη COSMOTE....Δεν θα βγάλεις άκρη..... την έκανες την χρήση.....Δυστυχώς φίλε μου..... Μόνο διακανονισμό θα πετύχεις.... Είναι η πιο ακριβή σε υπηρεσίες Blackberry....... Edited by apollon18
Link to comment
Share on other sites

0,0041 €/ΚB είναι η χρέωση για κάθε extra ΚΒ. Αν έχεις το πρόγραμμα με 100 MB δωρεάν δεδομένα τότε....μιλάμε για περίπου 265ΜΒ αναβάθμιση (άν έχεις φάει τα 100MB) 265ΜΒ είναι 271360ΚΒ * 0,0041 = 1112,576 ευρώ....Που σημαίνει ότι έφαγες και από τα 100ΜΒ ή τα 250ΜΒ (απεριόριστο) για την αναβάθμιση.....Η COSMOTE έχει την πιο ακριβή υπηρεσία BB. Σκέψου ότι στα άλλα προγράμματα της η extra χρέωση είναι 0,1034 €/ΜΒ ενώ αν κάνεις την αναγωγή στο ΒΒ είναι 4,1984 €/ΜB ------ 40,6 φορές ακριβότερο για τους χρήστες ΒΒ σε σχέση με τους άλλους χρήστες της COSMOTE. Άρα η χρέωση είναι σωστή γιατί απλά είμαστε στη COSMOTE....Δεν θα βγάλεις άκρη..... την έκανες την χρήση.....Δυστυχώς φίλε μου..... Μόνο διακανονισμό θα πετύχεις.... Είναι η πιο ακριβή σε υπηρεσίες Blackberry.......

 

Δεν μπορώ να "πιαστώ", στο ότι δεν με ειδοποίησαν ότι ξεπέρασα το 80% του δωρεάν όγκου δεδομένων μου, ενώ με ειδοποίησαν για το ότι ξεπέρασα το 80% των γραπτών μηνυμάτων και των κλήσεων;

 

Και κάτι ακόμα..

 

Ο διακανονισμός είναι απλά να πληρώσω το ποσό σε δόσεις και μόνο αυτό;

 

Να μειωθεί το ποσό κτλ, δεν υπάρχει περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορείς να πιαστείς. Όταν είχα επικοινωνήσει με COSMOTE για το ότι δεν υπάρχει ενημέρωση για τα MB όταν στέλνεις μην. στο 1256 μου είχαν πει ότι δεν υποστηρίζεται για την υπηρεσία ΒΒ και να έβαζα μια εφαρμογή στο κινητό μου (την οποία και είχα (Network Traffic Control)). Αν το κυνηγήσεις ίσως να μπορείς να πιαστείς διότι δεν αναφέρεται σαν εξαίρεση κάπου ότι η υπηρεσία ΒΒ δεν υποστηρίζεται στο 80%.... Θέλει ψάξιμο..... Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι ίσως να αναδειχθεί το θέμα της ακριβής τιμολόγησης των υπηρεσιών ΒΒ από το myphone.gr (με ένα άρθρο). Θα ήταν μια πίεση.... ή όλοι οι χρήστες εδώ μέσα να στείλουμε μια επιστολή στην COSMOTE. Οι άλλες εταιρείες είναι πολύ πιο φτηνές στις υπηρεσίες ΒΒ από ότι η COSMOTE.
Link to comment
Share on other sites

πολυ απλα αλλαξε εταιρια..με vodafone και με προγραμμα στα 1500mb ποτε μα ποτε δεν εχω ξεπερασει τα 1500mb.αντε μεχρι 200μβ να φτασω στο τσακιρ κεφι.ακομα και ενω ημουν εξωτερικο(ισπανια) για 4-5 μερες και με ανοιχτο το data συνεχεια για email και σερφαρισμα στο internet για πληροφοριες κτλ ο λογαριασμος μου ηρθε σχεδον κανονικος (+εξτρα sms+μερικα τηλεφωνα).

για να κανω λογαριασμο αναλογο με αυτον που εκανες σε ενα μηνα με bb θα χρειαζομουν χρονια στην vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι ακουγεται σα διαφημιση αυτο που θα πω αλλα ειναι απλα η πραγματικοτητα. Ασχολουμαι σχεδον καθημερινα με Blackberry απο το 2003. Οποιος θελει blackberry στην Ελλαδα εχει μόνη επιλογη τη Vodafone. Θα βρει σωστη υπόστηριξη, καθαρές χρεωσεις και ο,τι αλλο χρειαζεται. Cosmote και Wind ειναι εκτός καδρου στο συγκεκριμενο θεμα. Μη παιδευεστε αδικα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

 

Εχω ένα blackberry curve 9360 κατά τον συγχρονισμό σταματάει στην επαφή 7 από τις 360 και μετά κολλάει το τηλέφωνο και πρέπει να βγάλω την μπαταρία για να επανέλθει. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι ακουγεται σα διαφημιση αυτο που θα πω αλλα ειναι απλα η πραγματικοτητα. Ασχολουμαι σχεδον καθημερινα με Blackberry απο το 2003. Οποιος θελει blackberry στην Ελλαδα εχει μόνη επιλογη τη Vodafone. Θα βρει σωστη υπόστηριξη, καθαρές χρεωσεις και ο,τι αλλο χρειαζεται. Cosmote και Wind ειναι εκτός καδρου στο συγκεκριμενο θεμα. Μη παιδευεστε αδικα

 

Μετά από 3 χρόνια εκτός μούρων και αφού βρήκα ένα ΒΒ9930 σχεδόν τσάμπα ξαναγύρισα. Φυσικά πληκτρολόγια rule :D

 

Όσον αφορά το παραπάνω σχόλιο θα διαφωνήσω μιας και η wind τουλάχιστον στην περίπτωση μου έχει αποδειχθεί αξιόπιστη. Για την Cosmo έχω ακούσει τα χειρότερα και δεν εκφέρω γνώμη

Edited by narta

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 χρόνια εκτός μούρων και αφού βρήκα ένα ΒΒ9930 σχεδόν τσάμπα ξαναγύρισα. Φυσικά πληκτρολόγια rule :D

 

Όσον αφορά το παραπάνω σχόλιο θα διαφωνήσω μιας και η wind τουλάχιστον στην περίπτωση μου έχει αποδειχθεί αξιόπιστη. Για την Cosmo έχω ακούσει τα χειρότερα και δεν εκφέρω γνώμη

 

Για την Cosmote έχω να προσθέσω κι εγώ τα χειρότερα από προσωπική εμπειρία. Από πολύ μακριά και αγαπημένοι πλέον....:mad::!:

Link to comment
Share on other sites

geia sas pedia exw ena provlima me to email thelei na energopoihso to enterprise k mou zhtaei ena email k ena kodiko, vazw ta dika mou stoixia k den ginetai tpt ti mporw na kanw apanthste mou please.................:( Edited by thief
Απαγορεύεται η γραφή με greeklish - επόμενα μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση
Link to comment
Share on other sites

geia sas pedia exw ena provlima me to email thelei na energopoihso to enterprise k mou zhtaei ena email k ena kodiko, vazw ta dika mou stoixia k den ginetai tpt ti mporw na kanw apanthste mou please.................:(

 

Εχεις BES?

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μηπως το κινητο ειναι μεταχειρισμενο?μου ειχε τυχει blackberry που ειχα παρει να ηταν κλειδωμενο (it policy) και να μην μπορω να το χρησιμοποιησω.τελικα το ελυσα το θεμα και ολα καλα.αν ειναιεταιρικο τσεκαρε με το it της εταιριας σου.αυτο θα ξερουν.

αν θες δωσε μας παραπανω πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Μόλις απέκτησα ένα Blackberry και προσπαθω να περάσω τις επαφες μου απο ένα Nokia αλλά δεν έχω βρει λύση. Πως να το κάνω? Μεσω σιμ δεν γίνεται γιατί έχω πολλές και πολλαπλές επαφες-τηλέφωνα
Link to comment
Share on other sites

Μόλις απέκτησα ένα Blackberry και προσπαθω να περάσω τις επαφες μου απο ένα Nokia αλλά δεν έχω βρει λύση. Πως να το κάνω? Μεσω σιμ δεν γίνεται γιατί έχω πολλές και πολλαπλές επαφες-τηλέφωνα

Για δοκίμασε με bluetooth. Εγώ από nokia σε sgs2 έτσι τις πέρασα.Και πολλαπλές και όλα.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω υπολογιστή μπορείς να το κάνεις. Συγχρονισμός του Nokia με το outlook και στη συνέχεια συγχρονισμός του blackberry μέσω outlook. Η δυνατότητα υπάρχει στις σουίτες και των δύο κατασκευαστών. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το δωρεάν address book των windows αν δεν έχεις κάποιο outlook/outlook express.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...