Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

περίεργους θορύβους από τον σκληρό (βάλε το να τρέξει κανα βιντεάκι ή να κάνει κάτι απαιτήτικό) και από το drive (βάλε του κανα DVD).

Να ζητήσεις τα DVD που δίνει μέσα η Apple γιατί αλλιώς θα είναι μανίκι να κάνεις restore αν κάποια στιγμή το θελήσεις.

 

Κατά τα άλλα δε μπορεί κανείς να κάνει και τίποτα μη αναστρέψιμο όσον αφορά το software οπότε μια χαρά είσαι.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην παρέα των mac...

 

Θέλω τη γνώμη σας...

 

Λόγω δουλειάς (camera...photo...video editing) και απέχθειας πλέον προς τα windows :p σκέφτομαι να πάρω mac και θα ήθελα να μου πείτε πιο μηχάνημα προτείνετε,που να μην "τρώει" κολλήματα όπως τα windows :mad: που με έχουν κρεμάσει άπειρες φορές... :mad: :mad:

 

Θέλω κάτι αξιόπιστο,γερό,γρήγορο,που να του εμπιστεύομαι τη δουλειά μου με κλειστά μάτια κι όχι με προσευχές...με λίγα λόγια ένα μηχάνημα...παλικάρι!!!! :p

 

υγ1...ψάχνω κάτι σε macbook γιατί θα το μεταφέρω συνέχεια...

 

υγ2...και κάτι άσχετο...τις αγγελίες πως τις βλέπω...???? :wacko: :wacko: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

υγ2...και κάτι άσχετο...τις αγγελίες πως τις βλέπω...???? :wacko: :wacko: :wacko:
Διάβασε προσεκτικά το σχετικό επισημασμένο topic στον Σχολιασμό: Συχνές απορίες για το Buy and Sell
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε προσεκτικά το σχετικό επισημασμένο topic στον Σχολιασμό: Συχνές απορίες για το Buy and Sell

 

Ευχαριστώ φίλε μου!!!Κατατοπιστικότατο!!! :happy:

Έχω μέλλον ακόμα... :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα των mac...

 

Θέλω τη γνώμη σας...

 

Λόγω δουλειάς (camera...photo...video editing) και απέχθειας πλέον προς τα windows :p σκέφτομαι να πάρω mac και θα ήθελα να μου πείτε πιο μηχάνημα προτείνετε,που να μην "τρώει" κολλήματα όπως τα windows :mad: που με έχουν κρεμάσει άπειρες φορές... :mad: :mad:

 

Θέλω κάτι αξιόπιστο,γερό,γρήγορο,που να του εμπιστεύομαι τη δουλειά μου με κλειστά μάτια κι όχι με προσευχές...με λίγα λόγια ένα μηχάνημα...παλικάρι!!!! :p

 

υγ1...ψάχνω κάτι σε macbook γιατί θα το μεταφέρω συνέχεια...

 

υγ2...και κάτι άσχετο...τις αγγελίες πως τις βλέπω...???? :wacko: :wacko: :wacko:

 

Και ποιος σου ειπε οτι το mac δεν τρωει κολληματα; bombs τα λεγανε στις pre-MacOSX, kernel panics τωρα..

Link to comment
Share on other sites

 

Και ποιος σου ειπε οτι το mac δεν τρωει κολληματα; bombs τα λεγανε στις pre-MacOSX, kernel panics τωρα..

 

 

Σίγουρα συμβαίνει αυτό, αλλά τουλάχιστον όχι κάθε τρεις και λίγο όπως στα windows :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα συμβαίνει αυτό, αλλά τουλάχιστον όχι κάθε τρεις και λίγο όπως στα windows :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

3 χρόνια έχω τον imac και τον προηγούμενο μήνα έπαθα το πρώτο kernel panic.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

3 χρόνια έχω τον imac και τον προηγούμενο μήνα έπαθα το πρώτο kernel panic.

 

Και εγω εχω δυο υπολογιστες με vista 64 που τους χρησιμοποιω καθημερινα, βγαζω/βαζω προγραμματα αβερτα, για τουλαχιστον δυο χρονια τωρα με vista 64, και εχω δει μονο στον εναν δυο BSODs, και τα δυο προερχονταν απο τους ****drivers της jmicron για τον jmicron esata controller που εχουν ( και με τους νεωτερους drivers ειναι βραχος ). στα xp παλιοτερα επισης ελαχιστα BSODs ( η εγκατασταση ΧP στα δυο αυτα μηχανηματα πχ ειναι απο το 2003-4 και δεν κανω πλακα. την εχω μεταφερει μεταξυ τεσσαρων διαφορετικων συστηματων, απο athlon 1800, σε athlon 64 x2, σε c2d και τωρα στους c2q που εχω ).Δεν ειναι το OS πλεον το βασικο, τα windows ειναι πολυ σταθερα, ειναι να ξερεις να το διατηρεις σε καλη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι δεν είναι το σωστό τόπικ εδώ αλλά επειδή mac έχω μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να γράψω ένα dvd?

 

Εχω επεισόδια μιας σειράς σε .avi και τους υπότιτλους (.srt) και θέλω να τα γράψω σε dvd αλλά δεν έχω ιδέα.. :O:O:O:O:O

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι δεν είναι το σωστό τόπικ εδώ αλλά επειδή mac έχω μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να γράψω ένα dvd?

 

Εχω επεισόδια μιας σειράς σε .avi και τους υπότιτλους (.srt) και θέλω να τα γράψω σε dvd αλλά δεν έχω ιδέα.. :O:O:O:O:O

 

Toast it!!! Δεν υπάρχει πιο εύκολο πρόγραμμα!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το OS πλεον το βασικο, τα windows ειναι πολυ σταθερα, ειναι να ξερεις να το διατηρεις σε καλη κατασταση.

 

Εγώ πάλι είμαι της άποψης ότι όταν θέλω απλά να κάνω τη δουλειά μου σωστά δε θέλω να ξέρω πως λειτουργεί το εργαλείο που χρησιμοποιώ, δεν έχω χρόνο να το ψαχουλεύω, έχω δουλειά.

 

Όταν αγοράσω δλδ ένα πλυντήριο πρέπει από τη 2η βδομάδα να το ανοίγω κάθε τόσο και να σφίγγω τις βίδες για να δουλεύει σωστά; Να πατάω το κουμπί θέλω κι αυτό να κάνει τη δουλειά του!

 

Πάντα Windows είχα, αλλά έχει ληφθεί η απόφαση μόλις πεθάνει το υπάρχον laptop να μην τα ξαναγγίξω...

 

Κάπως έτσι λοιπόν με έχω συλλάβει να κοιτάζω με πολλή συμπάθεια τη χιονολεοπάρδαλη τελευταία... :up:

Link to comment
Share on other sites

εγω παλη πιστευω πως επιβαλεται να παει καποιος σε mac αμα θελει κατι λιτο και κατι που να τον αφηνει ξεγνιαστο και να μην ασχολειται με το pc απο αποψη προβληματων και οταν θελει να κανει την δουλεια του απλα να την κανει.Εδω και 3,5 χρονια τωρα απορω και οχι μονο εγω και αλλα ατομα που τους μετεδωσα το μικροβιο γιατι καθομασταν και ασχολουμασταν με τα wind.Και αν τα wind πλεον ειναι καλυτερα και σταθεροτερα που συφμωνω σε αυτο, δεν ειναι επιχειρημα σε εναν mac user που χερει ακρας υγειας τοσα χρονια ενω τα wind το πετυχαν προσφατα με τα 7
Link to comment
Share on other sites

Απορία. Θέλω να αποθηκέυσω κάποιες αλλαγές στις προτιμήσεις συστήματος, πχ στο ποντίκι αλλά όταν βγαίνω από τις ρυθμίσεις, αυτές δεν αποθηκεύονται. Δεν το πολυκατέχω το μακ και δεν βρίσκω και κάπου οδηγίες.

Αν μπορει κάποιος να βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Γίνε λίγο πιο σαφής, γενικά το OS Χ είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο και ό,τι θες το βρίσκεις στο settings.

 

Είμαι περίεργος σαν γέρος ινδιανος για το Lion σήμερα!!!!!!!! Να δω τι specs θα παρουσιάσει ο τρισμεγιστος. Αντε γιατί βαρέθηκα τα iPad, iPhone events.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Απορία. Θέλω να αποθηκέυσω κάποιες αλλαγές στις προτιμήσεις συστήματος, πχ στο ποντίκι αλλά όταν βγαίνω από τις ρυθμίσεις, αυτές δεν αποθηκεύονται. Δεν το πολυκατέχω το μακ και δεν βρίσκω και κάπου οδηγίες.

Αν μπορει κάποιος να βοηθήσει...

 

Λίγο καθυστερημένα...

 

Προφανώς εννοείς πως δε βρίσκεις κάποιο "save" για ν' αποθηκεύσεις τις αλλαγές που κάνεις; δε χρειάζεται στο MAC OS X. Οι αλλαγές, ενεργοποιούνται άμεσα. Μπορείς να κλείσεις άφοβα το παράθυρο...

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Το θέμα μου είναι ότι θέλω να βάλω να παίζει και δεξί κλικ στο ποντίκι. Βάζω αριστερά πρωτεύων κουμπί, δεξιά δευτερεύον κουμπί και μετά κλείνω τις προτιμήσεις συστήματος. Όταν το ξανανοίξω μου το έχει επαναφέρει εκεί που ήταν δηλαδή στο expose γραφείο. Και δεξί κλικ δεν παίζει.

Εκεί είναι το θέμα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1)Παιδιά θα ήθελα παρακαλώ να μου πείτε πού μπορώ να βρω "δωρεάν" παιχνίδια!! Στείλτε μου πριβέ! Θέλω να παίξω κανένα παιχνιδάκι και δεν μπορώ γαμοτο.... Πολύ περιορισμένo ρεπερτόριο!

 

2)Αν μπορείτε να μου προτείνετε κανένα αναλυτικό οδηγό για να περάσω windows (τα ΧΡ) και αν αξίζει να το κάνω! (τα θέλω για ορισμένα θέματα, βασικό μου λειτουργικό θα είναι το μαμίσιο... :D )

 

Ευχαριστώ!

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

1)Παιδιά θα ήθελα παρακαλώ να μου πείτε πού μπορώ να βρω "δωρεάν" παιχνίδια!! Στείλτε μου πριβέ! Θέλω να παίξω κανένα παιχνιδάκι και δεν μπορώ γαμοτο.... Πολύ περιορισμένo ρεπερτόριο!

 

2)Αν μπορείτε να μου προτείνετε κανένα αναλυτικό οδηγό για να περάσω windows (τα ΧΡ) και αν αξίζει να το κάνω! (τα θέλω για ορισμένα θέματα, βασικό μου λειτουργικό θα είναι το μαμίσιο... :D )

 

Ευχαριστώ!

 

1)Google...θα βρεις σίγουρα!(pro evolution 2010 πχ.σε torent κλπ.)

2)Με bootcamb!Είναι ενσωματωμένο στα utilities!Είναι παιχνίδι...;)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Οι χρήστες των Εργαλείων Γλωσσικού Ελέγχου για MS Office 2008 μπορούν να καταβιβάσουν την νέα έκδοση των εργαλείων. Η νέα έκδοση παρέχει και υποστήριξη για τo Microsoft Office 2011. :)

Πηγή: HelMUG

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το Bootcamp ποτέ δεν το κατάλαβα :S

Όταν πήγα να κάνω install στο partition που είχε δημιουργηθεί μέσω bootcamp , μου έβγαζε error , οπότε το έκανα format για να κάνω την εγκατάσταση :/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα! Έχω μια απορία πιθανότατα λίγο χαζή.. :O

 

Έκανα format στο mac μου επειδή είχε τιγκάρει ο σκληρός και τώρα περνάω σιγά σιγά εικόνες photo μουσική κλπ.

 

Η απορία που έχω λοιπόν είναι η εξής:

Παλιά είχα τη μουσική μου οργανωμένη σε φακέλους (Ελληνικά, Ξένα, Rock, Full albums κλπ) Κάθε φορά που άνοιγα ενα τραγούδι, περνούσε στο itunes και το itunes το έκανε copy σε δικό του φάκελο. Έτσι όμως δεν καταλήγω να έχω όλα τα τραγούδια 2 φορές με αποτέλεσμα να πιάνουν περισσότερο χώρο στον σκληρό?

 

Τί κάνω? Εσείς πώς τα οργανώνετε? :O

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όμως δεν καταλήγω να έχω όλα τα τραγούδια 2 φορές με αποτέλεσμα να πιάνουν περισσότερο χώρο στον σκληρό?

 

Τί κάνω? Εσείς πώς τα οργανώνετε? :O

 

Ναι όντως αυτό γίνεται! Κοίτα μπορείς από το iTunes να το ρυθμίσεις ώστε να μην στα αντιγράφει στη βιβλιοθήκη του με τον παρακάτω τρόπο:

 

Ανοίγεις το πρόγραμμα και πας πάνω στο μενού iTunes > preferences > στην καρτέλα advanced > εκεί έχει την επιλογή "Copy files to iTunes Media Folder when adding to library" την οποία αποεπιλέγεις.

 

Τώρα, με αυτόν τον τρόπο αν τρέξεις τραγούδια από κάποιο φλασάκι ή εξωτερικό δίσκο, όταν αυτά τα δύο τελευταία είναι αποσυνδεδεμένα δε θα μπορείς να τα ακούσεις!

 

Είναι στη δική σου ευχέρεια να κανονίσεις πώς θα διαχειριστείς το σκληρό σου!

 

Εγώ πάντως τα περνάω στο σκληρό του υπολογιστή μέσω του iTunes, ώστε να αντιγραφούν στη βιβλιοθήκη και τα πρωτότυπα τα σβήνω μετά, και ότι ρύθμιση θέλω την κάνω από εκεί. Με βολεύει έτσι! Γιατί μπορώ και προσθέτω τις λεπτομέρειες των τραγουδιών και στη βιβλιοθήκη και στα κομμάτια που βρίσκονται κάπου στο υπόβαθρο, απευθείας. Διαφορετικά αυτό δε γίνεται! ,-)

 

Μετά, επειδή η οργάνωση της βιβλιοθήκης γίνεται με περίεργο τρόπο μπορείς να βρίσκεις κάποιο κομμάτι πατώντας δεξί κλικ πάνω του > show in finder.

 

Αυτά! Ελπίζω να βοήθησα!

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Konstantinos! Κάτι τέτοιο είχα και γώ στο μυαλό μου απλά δεν ήξερα αν γίνεται όντως!!

 

Και ο δικός σου τρόπος καλή ιδέα είναι απλά δεν ξέρω αν έχω το κουράγιο να κάτσω να ρυθμίσω/αλλάξω όνομα και λεπτομέρειες σε 80giga μουσικής.. Αν και έχει περισσότερη λογική..

 

:O:O:O

Edited by chaottic
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...