Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα (όσα είχα τουλάχιστον).

Device: Samsung Galaxy S III 32GB

Device: Motorola XOOM 3G

Device: HTC Desire

Device: iPhone 4 16GB

Device: iPad Mini 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όλα (όσα είχα τουλάχιστον).

 

Ναι, αλλά ποια έχεις;

Και το Facebook και το Accuweather, για παράδειγμα;

Γιατί αν αναφέρεσαι σε e-mail, μουσική, συντομεύσεις, επαφές,

αυτά είχαν ανέκαθεν transparent background, ίσως να μην το έβλεπες γιατί χρησιμοποιούσες κάποιο theme που δεν το υποστήριζε αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι ειδικά σε email - συντομεύσεις κτλ. Με το ίδιο φόντο και theme, μετά το update έγιναν διάφανα ενώ δεν ήταν πριν.

Device: Samsung Galaxy S III 32GB

Device: Motorola XOOM 3G

Device: HTC Desire

Device: iPhone 4 16GB

Device: iPad Mini 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι ειδικά σε email - συντομεύσεις κτλ. Με το ίδιο φόντο και theme, μετά το update έγιναν διάφανα ενώ δεν ήταν πριν.

 

Πάντα διάφανα ήταν. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε σε εμένα παραέγιναν διάφανα... :-)

Device: Samsung Galaxy S III 32GB

Device: Motorola XOOM 3G

Device: HTC Desire

Device: iPhone 4 16GB

Device: iPad Mini 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε σε εμένα παραέγιναν διάφανα... :-)

 

:lol::lol::lol:

Αν χρησιμοποιείς το θέμα N-Series 2 που έχει μέσα, τότε μάλλον αυτό ευθύνεται.

Στην v2.1 το αλλάξανε ελαφρώς. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι! Αυτό ακριβώς συμβαίνει :O

Device: Samsung Galaxy S III 32GB

Device: Motorola XOOM 3G

Device: HTC Desire

Device: iPhone 4 16GB

Device: iPad Mini 16GB

Link to comment
Share on other sites

εχω να θεσω μερικες αποριες οποιος μπορει ας με βοηθησει.

εχω κανει αναβαθμισει και κατεβασα και τους καινουριους δωρεαν χαρτες..

 

εχω και εγω το Handy Taskman (trial ομως)και ενω παταω close all μου δειχνει να απελευθερωνεται χωρος (αφου το πατησα δειχνει οτι εχω 48.1Μ)αλλα συνεχιζει να μου τις δειχνει στην λιστα...για πιο λογο δεν κλεινουν τελειως??μηπως για αυτο δεν εχω πιο πολυ ραμ στην διαθεση μου???

 

επισης δοκιμασα το gps σε ανοιχτο χωρο(οχι σπιτιου εννοω)...

εβαλα εκτος συνδεσης και δεν ηταν και τοσο σταθερο...μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση που δεν γνωριζω?

και τελος δεν μου εμφανιζε ολο τον χαρτη :cry:

αλλα ενα μερος και ενα αλλο δεν ανοιξε και ας περιμενα λιγο μηπως ηθελε να στρωφαρει..και το αλλο μερος ηταν ενα χρωμα χωρις να μου δειχνει δρομους κτλ.

εαν γνωριζεται κατι πειτε το μου...

 

ευχαριστω...

Edited by stendor
Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές εκτός τις εμφανείς (2-3 μβ στο c: παραπάνω, παραπάνω ελεύθερη ram, διάφανα τα widgets) δεν είδα κάτι συναρπαστικό.

Τι άλλο περίμενες δηλαδή; Δε σου φτάνουν αυτά; Μάλλον έχετε παρεξηγήσει την έννοια των updates. Είναι για να διορθώνουν λάθη και να κάνουν το τηλέφωνο πιο γρήγορο και σταθερό. Σπάνια προσθέτουν νέες δυνατότητες, όπως το v20 που έφερε το kinetic scrolling, που κι αυτό διόρθωση μπορεί να θεωρηθεί καθώς πριν αλλού υπήρχε (browser) κι αλλού όχι. Φανταστείτε τα firmware updates σαν τα service packs των Windows. Αυτό είναι, τίποτα παραπάνω.

 

Ερώτηση ασχετο-σχετική.

Δηλαδή αν δεν κάνεις Hard Reset κτλ μετά την όποια αναβάθμιση firmware, τι το κακό μπορεί να συμβεί;

Δε θα φανούν οι αλλαγές του νεώτερου firmware?

Πιθανόν να μείνουν σκουπίδια στο C από προηγούμενα προγράμματα που έχεις εγκαταστήσει. Αυτά μπορεί να σου μειώσουν τον ελεύθερο χώρο, τη RAM και την ταχύτητα του τηλεφώνου. Κακό δε πάθεις, αλλά μπορεί να μη δεις τη βελτίωση που θα δεις μετά από hard reset. Για το συγκεκριμένο update ειδικά, είναι σύσταση της Nokia να γίνει hard reset, καθώς στοχεύει ακριβώς στη βελτιστοποίηση της RAM και του C:. Για να το λένε, κάτι ξέρουν.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω το Handy Taskman (trial ομως)και ενω παταω close all μου δειχνει να απελευθερωνεται χωρος (αφου το πατησα δειχνει οτι εχω 48.1Μ)αλλα συνεχιζει να μου τις δειχνει στην λιστα...για πιο λογο δεν κλεινουν τελειως??μηπως για αυτο δεν εχω πιο πολυ ραμ στην διαθεση μου???

 

Είναι γιατί έχεις επιλέξει να δείχνει και τα running apps και τα recent apps.

Μόνο αυτά που έχουν το μπλε κυκλάκι στο κάτω δεξιά μέρος του εικονιδίου τους είναι αυτά που "τρέχουν" στο background.

Αν θες να μη φαίνονται οι πρόσφατες εφαρμογές, επέλεξε Επιλογές->Settings->Task list->Running tasks. ;)

 

επισης δοκιμασα το gps σε ανοιχτο χωρο(οχι σπιτιου εννοω)...

εβαλα εκτος συνδεσης και δεν ηταν και τοσο σταθερο...μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση που δεν γνωριζω?

και τελος δεν μου εμφανιζε ολο τον χαρτη :cry:

αλλα ενα μερος και ενα αλλο δεν ανοιξε και ας περιμενα λιγο μηπως ηθελε να στρωφαρει..και το αλλο μερος ηταν ενα χρωμα χωρις να μου δειχνει δρομους κτλ.

εαν γνωριζεται κατι πειτε το μου...

 

ευχαριστω...

 

Γενικα έχει αναφερθεί ότι η κεραία GPS της συσκεύης δεν είναι και η καλύτερη.

Κάνε μια αναζήτηση στο thread και θα βρεις διάφορες πληροφορίες σχετικά.

Τώρα, όσο για το εκτός σύνδεσης, σημαίνει ότι δε λειτουργεί το Α-GPS άρα μικρότερη ακρίβεια και μεγαλύτερος χρόνος κλειδώματος δορυφόρων.

Ενεργοποίησέ το, θα κατεβάζει 2-3 ΚΒ, δε θα σε χρεώσει καν.

Για τους χάρτες, πρέπει να συνδέσεις το κινητό σου με το PC σου και να τρέξεις την εφαρμογή Map Loader για να κατεβάσεις τον χάρτη και τη φωνητική καθοδήγηση στο τηλέφωνό σου. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν αυτά τα δύο στοιχεία στη συσκεύη σου, άρα δε μπορεί να λειτουργήσει το Ovi Maps.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

κατι τελευταια σε αυτα...:shifty:

ακουσα οτι την ραμ σου White_butter_fly την ειδες και 60Μ εμενα γιατί χωρις να ειναι τιποτα ανοιχτο ειναι 42??σε τι μπορει να οφειλετε δηλαδή αυτοο?

με καλυψες πλυρως στα προηγουμενα να σε καλα:):):):):)

Edited by Itchrist86
όχι γραφή SMS!!!
Link to comment
Share on other sites

κατι τελευταια σε αυτα...:shifty:

ακουσα οτι την ραμ σου White_butter_fly την ειδες και 60Μ εμενα γτ χωρις να ειναι τιποτα ανοιχτο ειναι 42??σε τι μπορει να οφειλετε δλδ αυτοο?

με καλυψες πλυρως στα προηγουμενα να σε καλα:):):):):)

 

Μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, κυρίως στις 3rd party εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει/απεγκαταστήσει ή που μπορεί να τρέχουν στο παρασκήνιο χωρίς να φαίνονται σε κάποιον task manager.

Μπορείς, αν έχεις όρεξη να στήσεις ξανά το τηλέφωνο από την αρχή, να κάνεις ένα format. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να μείνουν σκουπίδια στο C από προηγούμενα προγράμματα που έχεις εγκαταστήσει. Αυτά μπορεί να σου μειώσουν τον ελεύθερο χώρο, τη RAM και την ταχύτητα του τηλεφώνου. Κακό δε πάθεις, αλλά μπορεί να μη δεις τη βελτίωση που θα δεις μετά από hard reset. Για το συγκεκριμένο update ειδικά, είναι σύσταση της Nokia να γίνει hard reset, καθώς στοχεύει ακριβώς στη βελτιστοποίηση της RAM και του C:. Για να το λένε, κάτι ξέρουν.

 

Γνωρίζεις terrestial αν είναι καλό να βάλουμε πρώτα το νέο firmware και μετά να κάνουμε hard format ή πρώτα hard format και μετά το firmware;Είναι το ίδιο ή υπάρχει κάποια λεπτομέρια ανάμεσα σε αυτό;

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το ιδιο αλλα καλυτερα να κανεις αναβαθμιση και μετα hard format γιατι μπορει να μενουν σκουπιδια απo αρχεια που δημιουργουνται και χρειαζονται μονο κατα την αναβαθμιση της συσκευης!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Είναι γιατί έχεις επιλέξει να δείχνει και τα running apps και τα recent apps.

Μόνο αυτά που έχουν το μπλε κυκλάκι στο κάτω δεξιά μέρος του εικονιδίου τους είναι αυτά που "τρέχουν" στο background.

Αν θες να μη φαίνονται οι πρόσφατες εφαρμογές, επέλεξε Επιλογές->Settings->Task list->Running tasks. ;)

 

 

 

Γενικα έχει αναφερθεί ότι η κεραία GPS της συσκεύης δεν είναι και η καλύτερη.

Κάνε μια αναζήτηση στο thread και θα βρεις διάφορες πληροφορίες σχετικά.

Τώρα, όσο για το εκτός σύνδεσης, σημαίνει ότι δε λειτουργεί το Α-GPS άρα μικρότερη ακρίβεια και μεγαλύτερος χρόνος κλειδώματος δορυφόρων.

Ενεργοποίησέ το, θα κατεβάζει 2-3 ΚΒ, δε θα σε χρεώσει καν.

Για τους χάρτες, πρέπει να συνδέσεις το κινητό σου με το PC σου και να τρέξεις την εφαρμογή Map Loader για να κατεβάσεις τον χάρτη και τη φωνητική καθοδήγηση στο τηλέφωνό σου. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν αυτά τα δύο στοιχεία στη συσκεύη σου, άρα δε μπορεί να λειτουργήσει το Ovi Maps.

 

δεν συμβαινει σε ολους αυτο...

εγω δεν ειχα προβλημα με το gps.....

ειναι καλυτερα να λεμε οτι το 97 ειναι ενα τηλεφωνο με πολλα προβληματα.....ενα απο αυτα μπορει να ειναι το gps αν δεν ειναι αυτο σιγουρα θα ειναι κατι αλλο....:)

 

σημερα πηγα απο νοκια κλαμπ....να ρωτησω μπας και εχουμεεε κανενα νεο απο το κινητο μου.....

πλακα με κανεις ρε φιλε μου ειπαν.......????

(εχω που το εδωσα πανω απο μιαμιση βδομαδα....)....

θα αργησει νωρις ηρθες.........ετσι μου ειπαν......

:lol::lol::lol:

αχ να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω.....:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν συμβαινει σε ολους αυτο...

εγω δεν ειχα προβλημα με το gps.....

ειναι καλυτερα να λεμε οτι το 97 ειναι ενα τηλεφωνο με πολλα προβληματα.....ενα απο αυτα μπορει να ειναι το gps αν δεν ειναι αυτο σιγουρα θα ειναι κατι αλλο....:)

 

Αχ συγγνώμη, από εδώ και πέρα, όταν αναφέρομαι σε πρόβλημα του N97, δε θα αμελώ να αναφέρω αν το έχει η δική σου συσκευή! Ή μήπως να γράψω στην υπογραφή μου: "το GPS στη συσκευή του freddaras είναι τέλειο" για να το εμπεδώσουν και όσοι ίσως δεν κατάφεραν να το εμπεδώσουν διά της ατέρμονης επαναλήψεως; :P :P :P

 

σημερα πηγα απο νοκια κλαμπ....να ρωτησω μπας και εχουμεεε κανενα νεο απο το κινητο μου.....

πλακα με κανεις ρε φιλε μου ειπαν.......????

(εχω που το εδωσα πανω απο μιαμιση βδομαδα....)....

θα αργησει νωρις ηρθες.........ετσι μου ειπαν......

:lol::lol::lol:

αχ να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω.....:lol::lol:

 

Δυστυχώς εφόσον έφυγε για εξωτερικό, δε μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Υπομονή μόνο και 1 φορά την εβδομάδα κάνε κανένα τηλέφωνο, έτσι για να μην το ξεχνάνε! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εφόσον έφυγε για εξωτερικό, δε μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Υπομονή μόνο και 1 φορά την εβδομάδα κάνε κανένα τηλέφωνο, έτσι για να μην το ξεχνάνε! ;)

 

Το τηλέφωνο κάθε εβδομάδα δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο.... ;)

Τουλάχιστον 4 εβδομάδες θα κάνει. Το δικό μου θα το έχω αύριο μετά από 6 εβδομάδες, και ελπίζω να το έχουν φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

δεν συμβαινει σε ολους αυτο...

εγω δεν ειχα προβλημα με το gps.....

ειναι καλυτερα να λεμε οτι το 97 ειναι ενα τηλεφωνο με πολλα προβληματα.....ενα απο αυτα μπορει να ειναι το gps αν δεν ειναι αυτο σιγουρα θα ειναι κατι αλλο....:)

 

σημερα πηγα απο νοκια κλαμπ....να ρωτησω μπας και εχουμεεε κανενα νεο απο το κινητο μου.....

πλακα με κανεις ρε φιλε μου ειπαν.......????

(εχω που το εδωσα πανω απο μιαμιση βδομαδα....)....

θα αργησει νωρις ηρθες.........ετσι μου ειπαν......

:lol::lol::lol:

αχ να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω.....:lol::lol:

 

Που πάς ρε φίλε τόσο νωρίς;! :D Μην ξεχνάς με Alpha Copy έχεις να κάνεις :lol: Κι εγώ εδώ ρώτησα αν το φτιάξουν σίγουρα χωρίς να κάνουν καμιά αγκαρία και μου είπε το παλικάρι ότι και να σου πώ φίλε ψέμα θα είναι!

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω πρόβλημα με το facebook.όταν πάω να τραβήξω φωτογραφία να την ανεβάσω μέσο κινητού δεν ανταποκρίνεται και δεν κάνει τίποτα τι φταίει ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω πρόβλημα με το facebook.όταν πάω να τραβήξω φωτογραφία να την ανεβάσω μέσο κινητού δεν ανταποκρίνεται και δεν κάνει τίποτα τι φταίει ?

 

Φταίει το widget του Facebook και τα πολλά bugs που έχει σαν εφαρμογή.

Δοκίμασε να ανοίξεις τον Ιστό στο κινητό σου και να πας στη διεύθυνση: http://furtiv.mobi/ και να κατεβάσεις τις ρυθμίσεις για Facebook. Μέσω της εφαρμογής Share Online, αλλά και κατευθείαν από την Κάμερα και την Έκθεση, θα μπορείς να ανεβάζεις στο Facebook. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με ιδιαίτερη έκπληξη διαπίστωσα ότι για 3η συνεχόμενη αναβάθμιση δεν κατάφεραν να λύσουν ένα απλούστατο πρόβλημα που υπάρχει με τα RSS Feeds. Το πρόβλημα (για όσους το έχουν) είναι ότι τα RSS Feeds σε ορισμένα τηλέφωνα έχουν σταματήσει τελείως να δουλεύουν (αυτά τουλάχιστον που δουλεύουν από τον ενσωματωμένο browser), με αποτέλεσμα να είναι αδύνατον να βάλει κανένας RSS σαν widget στην αρχική οθόνη. Το πρόβλημα το έχουν αρκετοί (έχω γράψει σχετικά στο επίσημο forum της Nokia) και εξακολουθεί να υφίσταται μετά από κάθε αναβάθμιση, ενώ είναι θέμα software που θα μπορούσε (φαντάζομαι) εύκολα να διορθωθεί...
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Φταίει το widget του Facebook και τα πολλά bugs που έχει σαν εφαρμογή.

Δοκίμασε να ανοίξεις τον Ιστό στο κινητό σου και να πας στη διεύθυνση: http://furtiv.mobi/ και να κατεβάσεις τις ρυθμίσεις για Facebook. Μέσω της εφαρμογής Share Online, αλλά και κατευθείαν από την Κάμερα και την Έκθεση, θα μπορείς να ανεβάζεις στο Facebook. ;)

Ή χρησιμοποίησε το Pixelpipe. Είναι λίγο πιο δύσκολο στη ρύθμιση, όμως θα μπορείς να ανεβάζεις φωτογραφίες και βίντεο σε facebook, twitter, flickr, youtube και περισσότερα από 100 ακόμη sites. Στο facebook θα μπορείς να τις στέλνεις σε όποιο άλμπουμ θέλεις και όχι μόνο στο mobile uploads που στέλνουν όλα τα υπόλοιπα προγράμματα και υπηρεσίες. ;)

 

Το κατέβασα μέσο υπολογιστή που το βάζω το αρχείο στο κιν ?

Για να μην παιδεύεσαι: Furtiv στο Ovi Store

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τα φώτα σας. Το χω ξαναρωτήσει αλλά δεν πήρα απάντηση. Πως μπορώ να αλλάξω τις ρυθμίσεις σε μία εφαρμογή, όπως το σημείο πρόσβασης, πχ στον όπερα? Θελω να μπαίνει μέσω wlan κ όχι μέσω του ιντερνετ της εταιρίας Edited by Venus_Is_A_Boy

His wicked sense of humour /// suggests exciting sex

his fingers focus on her /// touches /// Venus is a boy

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με ιδιαίτερη έκπληξη διαπίστωσα ότι για 3η συνεχόμενη αναβάθμιση δεν κατάφεραν να λύσουν ένα απλούστατο πρόβλημα που υπάρχει με τα RSS Feeds. Το πρόβλημα (για όσους το έχουν) είναι ότι τα RSS Feeds σε ορισμένα τηλέφωνα έχουν σταματήσει τελείως να δουλεύουν (αυτά τουλάχιστον που δουλεύουν από τον ενσωματωμένο browser), με αποτέλεσμα να είναι αδύνατον να βάλει κανένας RSS σαν widget στην αρχική οθόνη. Το πρόβλημα το έχουν αρκετοί (έχω γράψει σχετικά στο επίσημο forum της Nokia) και εξακολουθεί να υφίσταται μετά από κάθε αναβάθμιση, ενώ είναι θέμα software που θα μπορούσε (φαντάζομαι) εύκολα να διορθωθεί...

 

Επισης με εκπληξη διαπιστωσα οτι αφαιρεθηκε τοσο συνολικα οσο και απο την αρχικη οθονη το Accuweather. Στην αρχικη οθονη μενει σαν μοναδικη επιλογη καιρου πλεον, μια κακιστη εκδοχη του weather channel σε μορφη text. Ανεξηγητη επιλογη κατα την γνωμη μου.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...