Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα σε ολους.εχω το n97 και θελω τη βοηθεια σας σε μια μα....:X....που εκανα.ειχα καποιες φωτο και βιντεο και πηγα να τα σβησω απο την διαχειριση αρχειων με αποτελεσμα στο φακελο με τις φωτο να υπαρχουν σαν καταστραμμενα αρχεια και να μην μπορω να τα σβησω.παρακαλω τα φωτα σας.:cry::cry::cry:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι utility??? (σόρρυ για το άσχετο, αλλά εννοείται ότι το πρώτο που λες δεν γίνεται και ότι το δεύτερο που αναφέρεις είναι πάνω κάτω φυσιολογικό).

 

Το utility είναι το Energy Profiler.

Όσο αφορά το "πρόβλημα", δε ξαναεμφανίστηκε.

Δε μπορώ να καταλάβω πάντως πως συνέβει... (Πραγματικά "ξεφόρτισε" με το φορτιστή στην πρίζα)

 

Υ.Γ. Επίσης κάτι ακόμα. Μετά την αλλαγή Product code και την αναβάθμιση εκ'νέου με το τελευταίο firmware, τα ελληνικά επέστρεψαν κανονικά αλλά μου παρουσίασε κάτι περίεργο.

Συγκεκριμένα κάποιες επιλογές εξακολουθεί να τις εμφανίζει στα αγγλικά. Π.Χ. στην αρχική οθόνη, αριστερά γράφει "Options" αντί "Επιλογές" και δεξιά κανονικά "Επαφές".

To ίδιο συμβαίνει και σε κάποια σημεία ακόμα αλλά χωρίς να επηρεάζεται η λειτουργία του τηλεφώνου.

Δοκίμασα ξανά να επανεγκαταστήσω το firmware (επιτυχώς) αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Σημειωτέον ότι η γλώσσα είναι ορισμένη κανονικά στα Ελληνικά από τις ρυθμίσεις και ότι οποιαδήποτε άλλη λειτουργία σχετιζόμενη με την ελληνική γλώσσα είναι μια χαρά.

Device: Samsung Galaxy S III 32GB

Device: Motorola XOOM 3G

Device: HTC Desire

Device: iPhone 4 16GB

Device: iPad Mini 16GB

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.εχω το n97 και θελω τη βοηθεια σας σε μια μα....:X....που εκανα.ειχα καποιες φωτο και βιντεο και πηγα να τα σβησω απο την διαχειριση αρχειων με αποτελεσμα στο φακελο με τις φωτο να υπαρχουν σαν καταστραμμενα αρχεια και να μην μπορω να τα σβησω.παρακαλω τα φωτα σας.:cry::cry::cry:

 

Τις φωτογραφείες που πήγες (?) να σβήσεις τις βλέπεις με την διαχείριση αρχείων? Με κάποιον άλλο file manager (x-plore πχ) ? Αν συνδέσεις το κινητό με τον υπολογιστή σου?

Link to comment
Share on other sites

Τις φωτογραφείες που πήγες (?) να σβήσεις τις βλέπεις με την διαχείριση αρχείων? Με κάποιον άλλο file manager (x-plore πχ) ? Αν συνδέσεις το κινητό με τον υπολογιστή σου?

τις εχω σβησει απο τη διαχειριση αρχειων και δεν τις βλεπω.πριν τις εβλεπα:(

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου Ν97 δεν υπάρχει αυτή η επιλογή.

Ρυθμίσεις - Συνδεσιμότητα - Προορισμοί - Επιλογές - Προεπιλεγμένη σύνδεση - Έχει μόνο: Internet, Multimedia msg, WAP.

Δεν υπάρχει το "Ερώτηση Πάντα"

Η έκδοση είναι η 20.0.0.019, αν παίζει κάποιο ρόλο.

 

Τελικά παιδιά γι αυτό γίνεται τίποτα?

Στο δικό σας πώς είναι?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ορίσει ορίσει το διαδίκτυο (Ιντερnet) προεπιλεγμένη σύνδεση? Εγώ έτσι το έχω και όταν βρίσκομαι σε ένα ελεύθερο wlan με ρωτάει αν θέλω να σκανάρει για κάποιο άλλο δίκτυο ή αν θέλω να συνδεθώ με gprs.
Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είχα καιρό να ασχοληθώ με το κινητό και επειδή μου έκανε κάποια περίεργα το αναβάθμισα, καθώς όπως είδα στο πρόγραμμα όντως χρειαζόταν αναβάθμιση. Μετά τη διαδικασία όμως δεν μου ανοίγει φωτογραφίες και βίντεο και φαίνεται να έχει μειωθεί αισθητά η διάρκεια της μπαταρίας.... μπορεί κανείς να με βοηθήσει; Τι πρέπει να κάνω για να... συνέλθει;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είχα καιρό να ασχοληθώ με το κινητό και επειδή μου έκανε κάποια περίεργα το αναβάθμισα, καθώς όπως είδα στο πρόγραμμα όντως χρειαζόταν αναβάθμιση. Μετά τη διαδικασία όμως δεν μου ανοίγει φωτογραφίες και βίντεο και φαίνεται να έχει μειωθεί αισθητά η διάρκεια της μπαταρίας.... μπορεί κανείς να με βοηθήσει; Τι πρέπει να κάνω για να... συνέλθει;

 

Ευχαριστώ

Θα σου πρότεινα ένα hard reset, ειδικά αν δεν έχεις κάνει ποτέ.

Πιθανότατα το λειτουργικό έχει επιβαρυνθεί με ''αποτυπώματα'' εφαρμογών που εγκαταστάθηκαν και επεγκαταστάθηκαν. Καλό θα ήταν να κάνεις μια 'νέα αρχή'! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάνει ποτέ. φαντάζομαι ότι θα χαθούν όλα οπότε πρέπει να κάνω μπακ απ... αυτό το κάνω μόνος μου ή πρέπει να το πάω στη Νοκια;
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ

Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας (backup)

 

Ποια Nokia βρε παιδιά...:wacko:

Διαβάστε και λίγο το FAQ.

 

 

 

τις εχω σβησει απο τη διαχειριση αρχειων και δεν τις βλεπω.πριν τις εβλεπα:(

Αν τις διέγραψες από τη διαχείριση αρχείων, λυπάμαι που θα στο πω... αλλά απλά ξέχασέ τες.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

To Ηard reset ρώτησα πως γίνεται και αν πρέπει να πάω στη Νόκια όχι το backup... αλλά ακόμα και για αυτό αν ρωτούσε κάποιος δεν είναι δα και τραγικό, δεν γίνεται να είναι όλοι εξοκιειωμένοι
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ακριβώς δημιουργήθηκε το FAQ.

Δεν απαιτεί κανείς μας να είστε εξοικειωμένοι.

 

 

To Ηard reset ρώτησα πως γίνεται και αν πρέπει να πάω στη Νόκια όχι το backup... αλλά ακόμα και για αυτό αν ρωτούσε κάποιος δεν είναι δα και τραγικό, δεν γίνεται να είναι όλοι εξοκιειωμένοι

Πως κάνω format στο κινητό, στην μαζική μνήμη και στη κάρτα μνήμης;

Διάβασε όλο το S60 5th Edition Platform FAQ θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Και το service manual του N97 http://rapidshare.com/files/319132397/Nokia_N97_RM-505_506_507_Service_Manual_L1L2_v2.0.pdf για οποιον το θελει!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα όταν μου στείλει μήνυμα ένα αριθμός που δεν τον έχω περασμένο στις επαφές και μετά τον αποθηκεύσω , στα μηνύματα δεν μου το δείχνει με το όνομα αλλά ακόμα με τον αριθμό γίνετε να μου το δείχνει με όνομα ? ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα όταν μου στείλει μήνυμα ένα αριθμός που δεν τον έχω περασμένο στις επαφές και μετά τον αποθηκεύσω , στα μηνύματα δεν μου το δείχνει με το όνομα αλλά ακόμα με τον αριθμό γίνετε να μου το δείχνει με όνομα ? ευχαριστώ

Δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Αυτό που λες συμβαίνει μόνο στο Μητρώο με τις κλήσεις δηλ μόλις αποθηκεύσεις τον αριθμό στον κατάλογο αυτομάτως εμφανίζεται το όνομα στον κατάλογο με τις κλήσεις.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα όταν μου στείλει μήνυμα ένα αριθμός που δεν τον έχω περασμένο στις επαφές και μετά τον αποθηκεύσω , στα μηνύματα δεν μου το δείχνει με το όνομα αλλά ακόμα με τον αριθμό γίνετε να μου το δείχνει με όνομα ? ευχαριστώ

 

αυτο το κανει και σε μενα και οχι μονο στο ν97 αλλα και σε αλλα κινητα και ειναι ενοχλητικο. αν μεσα απο το μηνυμα κανεις κληση στον αριθμο του αποστολεα, που εντωμεταξυ τον εχεις αποθηκευσει στον καταλογο, σου βγαινει κανονικα το ονομα στην κληση και οχι ο αριθμος μονο. αυτη την λυση βρηκα εγω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια.ειμαι καινούριος εδώ.έχω και γω μια απορία.είχα πάρει το n97 από το ιντερνετ σε χαμηλότερη τιμή απο ελληνικό site.ειχε περασμένα ελληνικά μέσα χωρίς να χει ελληνικό πληκτρολόγιο.έκανα αναβάθμιση και δεν είχα κανένα πρόβλημα με τη γλώσσα.τώρα θέλω να του κάνω ενα hard reset και μετά την αναβάθμιση.θα χω πάλι τα ελληνικά ή θα χαθούν?
Link to comment
Share on other sites

Κάπου στο twitter διάβασα πως σε 10 μέρες έρχεται το firmware 2.1 του τηλεφώνου. Λέτε?

 

Δεν υπάρχει κάτι επίσημο, ούτε καν κάποια φήμη.

Νομίζω είναι νωρίς μετά από ένα τόσο major update για να δούμε άλλο ένα.

Ίσως κάπου μεταξύ Φεβρουαρίου-Μαρτίου...

Αλλά και πάλι, απλά εικάζω!

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ορίσει ορίσει το διαδίκτυο (Ιντερnet) προεπιλεγμένη σύνδεση? Εγώ έτσι το έχω και όταν βρίσκομαι σε ένα ελεύθερο wlan με ρωτάει αν θέλω να σκανάρει για κάποιο άλλο δίκτυο ή αν θέλω να συνδεθώ με gprs.

 

Το έχω ορίσει έτσι ακριβώς.

Αλλά όταν βρίσκομαι σε κάποιο ελεύθερο WLAN με ρωτάει μόνο αν θέλω να συνδεθώ με GPRS χωρίς να μου δίνει τη δυνατότητα να σκανάρει για κάποιο άλλο δίκτυο. :confused:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια.ειμαι καινούριος εδώ.έχω και γω μια απορία.είχα πάρει το n97 από το ιντερνετ σε χαμηλότερη τιμή απο ελληνικό site.ειχε περασμένα ελληνικά μέσα χωρίς να χει ελληνικό πληκτρολόγιο.έκανα αναβάθμιση και δεν είχα κανένα πρόβλημα με τη γλώσσα.τώρα θέλω να του κάνω ενα hard reset και μετά την αναβάθμιση.θα χω πάλι τα ελληνικά ή θα χαθούν?

 

δεν θα τα χασεις τα ελληνικα. καντο αφοβα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ορίσει έτσι ακριβώς.

Αλλά όταν βρίσκομαι σε κάποιο ελεύθερο WLAN με ρωτάει μόνο αν θέλω να συνδεθώ με GPRS χωρίς να μου δίνει τη δυνατότητα να σκανάρει για κάποιο άλλο δίκτυο. :confused:

 

Δηλαδή δε βλέπεις ποτέ αυτή την οθόνη;

http://img189.imageshack.us/img189/9648/scr000009q.th.jpg

Πολύ περίεργο, πραγματικά... :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να τη βλέπει έτσι ακριβώς; :lol:

 

Xexexexe!!!!! :lol:

Ήξερα ότι κάποιος θα κάνει αυτό το αστείο!!! :)

Πέρα από την πλάκα, η συγκεκριμένη οθόνη εμφανίζεται έχοντας επιλέξει στον Ιστό να ρωτάει πάντα για το σημείο πρόσβασης. Ρωτάει αν θέλω να ψάξω για WLAN, μου δείχνει με τη σημαιούλα ποια είναι η προεπιλεγμένη ομάδα και ποιος προορισμός από αυτήν είναι διαθέσιμος και τις υπόλοιπες ομάδες.

Μου φαίνεται πολύ περίεργο που δε δίνει την πρώτη επιλογή στο φίλο και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί! :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου το δείχνει κάτι παίζει.. Μήπως έχεις βάλει κάποιο τρίτο πρόγραμμα που σκανάρει για ασύρματα?
Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Xexexexe!!!!! :lol:

Ήξερα ότι κάποιος θα κάνει αυτό το αστείο!!! :)

Πέρα από την πλάκα, η συγκεκριμένη οθόνη εμφανίζεται έχοντας επιλέξει στον Ιστό να ρωτάει πάντα για το σημείο πρόσβασης. Ρωτάει αν θέλω να ψάξω για WLAN, μου δείχνει με τη σημαιούλα ποια είναι η προεπιλεγμένη ομάδα και ποιος προορισμός από αυτήν είναι διαθέσιμος και τις υπόλοιπες ομάδες.

Μου φαίνεται πολύ περίεργο που δε δίνει την πρώτη επιλογή στο φίλο και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί! :wacko:

 

Ας τα πάρουμε από την αρχή:

1) Στις Ρυθμίσεις --> Συνδεσιμότητα --> Προορισμοί --> Internet έχω φτιάξει 3 Access Points: Home (WLAN), Office (WLAN) και WIND Internet, με τη σειρά προτεραιότητας που τα γράφω.

2) Στα Μηνύματα --> "Business" (Mailbox) --> Email ρυθμίσεις --> ρυθμίσεις σύνδεσης --> Εισερχόμενα --> Σημείο Πρόσβασης --> Default Connection

3) Στον Ιστό --> Ρυθμίσεις --> Γενικά --> Σημείο Πρόσβασης --> Ask when needed

4) Όχι δεν έχω βάλει κάποιο αλλο πρόγραμμα να σκανάρει για ασύρματα

 

Το θέμα μου είναι ότι όταν για παράδειγμα πηγαίνω σε μια καφετέρεια με free WiFi, και πατάω στο e-mail μου να κατεβάσει τα καινούρια e-mail, δε μου βγάζει αυτήν την οθόνη που επισύναψες παραπάνω, αλλά με ρωτάει μόνο αν θέλω να συνδεθεί στο "WIND Internet".

Δε μου δίνει δηλαδή τη δυνατότητα να επιλέξω κάποιο WLAN. Είτε αυτό είναι free (ξεκλείδωτο) είτε όχι.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την ενασχόληση!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...