Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φτουυυυ....

Nokia dual sim με GPS υπαρχει?

Προς το παρών όχι... Μόνο φήμες! Όμως είμαστε εκτός θέματος και η google μπορεί να σε βοηθήθει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

White_butter_fly, στο δικό μου κουνιέται η μπαταρία και τίποτα άλλο. Όταν την αφαιρώ δεν κουνιέται τίποτα απολύτως. Αν βγάλεις το καπάκι και προσπαθήσεις να την κουνήσεις με το χέρι θα δεις ότι πράγματι κουνιέται, χωρίς φυσικά να σβήνει το τηλέφωνο, εφόσον η κίνηση είναι απειροελάχιστη και δεν επηρεάζει τις επαφές.

 

Andreas443, δε χάλασε ο κόσμος επειδή κάτι ακούγεται να κουνιέται εσωτερικά, αν αυτό δεν επηρεάζει τη λειτουργία της συσκευής. Και στο N95 που είχα πριν ακουγόταν κάτι να κουνιέται. Στην τελική, αν σε ενοχλεί τόσο πολύ αυτό, μην το κουνάς. :p

Link to comment
Share on other sites

White_butter_fly, στο δικό μου κουνιέται η μπαταρία και τίποτα άλλο. Όταν την αφαιρώ δεν κουνιέται τίποτα απολύτως. Αν βγάλεις το καπάκι και προσπαθήσεις να την κουνήσεις με το χέρι θα δεις ότι πράγματι κουνιέται, χωρίς φυσικά να σβήνει το τηλέφωνο, εφόσον η κίνηση είναι απειροελάχιστη και δεν επηρεάζει τις επαφές.

 

Κάθε N97 είναι μοναδικό, το πιστεύω! :lol:

Εμένα σίγουρα δεν είναι η μπαταρία, το έχω τσεκάρει, ο ήχος είναι ίδιος με ή χωρίς τη μπαταρία. Και μπορώ να πω ότι αφαιρώντας το καπάκι και παίζοντας λιγάκι, δεν είδα να κουνιέται παρά ελάχιστα και σίγουρα δεν έκανε θόρυβο.

Τελοσπάντων, δεν έχει και πολλή σημασία, ό,τι και να είναι δε με ενοχλεί εφόσον δεν επηρεάζει τη λειτουργία της συσκεύης.

 

Andreas443, δε χάλασε ο κόσμος επειδή κάτι ακούγεται να κουνιέται εσωτερικά, αν αυτό δεν επηρεάζει τη λειτουργία της συσκευής. Και στο N95 που είχα πριν ακουγόταν κάτι να κουνιέται. Στην τελική, αν σε ενοχλεί τόσο πολύ αυτό, μην το κουνάς. :p

 

:rotfl::respect:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι η μπαταρια που κουνιεται αλλα ο μηχανισμος που δινει την γωνια στην οθονη οταν την ανοιγης.Εγω εκοψα λιγο απο ενα λεπτο τσοχακι που εχω(απο lidl) και το εβαλα στην σχισμη του μηχανισμου που ειναι πισω απο την οθονη και σταματησε ο θορυβος.
Nokia 8210,6610,7610,6600,N80,N95,N95 8GB,N97,N8
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι η μπαταρια που κουνιεται αλλα ο μηχανισμος που δινει την γωνια στην οθονη οταν την ανοιγης.Εγω εκοψα λιγο απο ενα λεπτο τσοχακι που εχω(απο lidl) και το εβαλα στην σχισμη του μηχανισμου που ειναι πισω απο την οθονη και σταματησε ο θορυβος.

 

Δε θα το κάνω, αλλά από καθαρή περιέργεια, μπορείς να μας δείξεις με κάποια-ες φωτό πώς το έβαλες;

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στο θόρυβο ακούγεται και στο δικό μου τηλέφωνο όταν το κουνάω και οφείλεται στο μικρό πλαστικό κουμπάκι που κλειδώνει και ξεκλειδώνει τη συσκευή.

 

Επίσης ανοίγοντας την οθόνη τερματίζει και ακουμπάει μόνο στο ένα μικρό λευκό πλαστικό (έχω τη μαύρη συσκευή) και όχι στο δεύτερο έτσι υπάρχει ενα μικρό ''τζογάρισμα'' της οθόνης όταν είναι ανοιχτή στη μία μεριά (δεξιά).

 

Και ένα νέο από crash test, συνέβη πριν αρκετές ημέρες.

Μου έπεσε η συσκευή πάνω σε γωνία τζαμιού από τραπέζι και κατόπιν πάτωσε στο έδαφος. Αποτέλεσμα μικρές γρατσουνιές στο σημείο επαφής με την γωνία του τζαμιού η οποία δεν ηταν στρογγυλεμένη. Αποδείχθηκε αρκετά ανθεκτικό και επιβεβαίωσε αυτά που λέγονται ,λειτουργεί πάντως μια χαρά.Κατόπιν εβαλα μεμβράνη!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στο θόρυβο ακούγεται και στο δικό μου τηλέφωνο όταν το κουνάω και οφείλεται στο μικρό πλαστικό κουμπάκι που κλειδώνει και ξεκλειδώνει τη συσκευή.

 

Επίσης ανοίγοντας την οθόνη τερματίζει και ακουμπάει μόνο στο ένα μικρό λευκό πλαστικό (έχω τη μαύρη συσκευή) και όχι στο δεύτερο έτσι υπάρχει ενα μικρό ''τζογάρισμα'' της οθόνης όταν είναι ανοιχτή στη μία μεριά (δεξιά).

 

Και ένα νέο από crash test, συνέβη πριν αρκετές ημέρες.

Μου έπεσε η συσκευή πάνω σε γωνία τζαμιού από τραπέζι και κατόπιν πάτωσε στο έδαφος. Αποτέλεσμα μικρές γρατσουνιές στο σημείο επαφής με την γωνία του τζαμιού η οποία δεν ηταν στρογγυλεμένη. Αποδείχθηκε αρκετά ανθεκτικό και επιβεβαίωσε αυτά που λέγονται ,λειτουργεί πάντως μια χαρά.Κατόπιν εβαλα μεμβράνη!

Σου έχει περάσει ποτέ από το μυαλό ότι αυτά που κουνιούνται μπορεί να είναι αποτέλεσμα των crash test στα οποία το υποβάλλεις; Στο δικό μου N97 δεν κουνιέται τίποτα απολύτως, και το λέω με πλήρη βεβαιότητα. Το μόνο πράγμα που κουνιέται είναι η μπαταρία, η οποία φυσικά δεν είναι κομμάτι της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ας φτιάξουν τα issue και ας κάνει και κανένα "κλικικλικι" δε πηράζει.

Πάντως δε με βλέπω για το συγκεκριμένο γιατί έχω ήδη νευριάσει με τα γραφόμενα εδώ.Φαντάσου να το πάρω κιόλας. :p

Άντε Nokia βγάλε το Ν900 να τελειώνουμε.Αφού έκανες τα "test" σου με το Ν97.

Να πω και κάτι άλλο.Το συγκεκριμένο κινητό μαζί με το iphone το Samsung i8910 και μερικά άλλα αγοράζονται κυρίως για "μούρη".Αυτή είναι η αλήθεια.Γιατί αν το πέρναν χρήστες που πραγματικά το είχαν ανάγκη για αυτά που προσφέρει,στα λεφτά που έχει(το 10% δηλαδή) και έβλεπε η Nokia ένα -80% στις πωλήσεις του συγκεκριμένου, να δεις για πότε θα φτιαχνοταν και η μπαταρία και το GPS και η κάμερα και οι θόρυβοι(καλα το λιγότερο είναι αυτο) και η μνήνη και το scrolling και και και.....

Εδώ ρε παιδια βγήκε το νέο iphone που τι τρομερές διαφορές έχει απο το παλιό;Και πήγαν και το πήραν και τα σκυλιά.Τίποτα, τέτοια κινητά είνα για μούρη και εφόσον πουλάνε δεν έχει λόγο καμία εταιρία να βιάζεται να διορθώσει τα προβλήματα τους...Αν τα διορθώσει και ποτέ.

 

Πάντως αφού τρώει σούτες και αντέχει ίσως το σκεφτώ να το πάρω τελικά :P

Στο N72 είχα αμολήσει σουτ-βολέ (έπεφτε και το πήρα στην κίνηση με το πόδι με,ομολογουμένος, καλό στυλ) και καρφώθηκε στην πόρτα και δεν έπαθε τίποτα.Και μιλάμε για σουτ τουλάχιστον 10-15 μέτρων!

.....Α ναι, καταλάθος.Δεν είμαι κανένας μανιακός με τα σουτ στα κινητά :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι τηλέφωνο με προσωπικότητα. :p

 

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο τελικα.....

 

Οσον αφορα στο "κουδουνισμα" που ακουγεται ειχε γραφτει οτι προκαλειται απο την ασταθεια του πλαινου κουμπιου κλειδωματος/ξεκλειδωματος. Τωρα αν προστεθηκαν σε αυτο και το on/off και η μπαταρια....:X

 

Παντως για να γυρισω στην προσωπικοτητα του τηλεφωνου, το δικο μετα απο καποια επανεκκινηση σταματησε να παιζει τον ηχο εκκινησης της Νοκια. Αποφασισε δηλαση να μου κοψει την καλημερα. :p

Απο την στιγμη ομως που δεν διαπιστωσα να δημιουργειται καπου αλλου αλλο προβλημα ελπιζω να του περασει και να επανελθει συντομα.

 

Μετα απο το περασμα του τελευταιου beta Ovi Maps το gps δειχνει οτι εστρωσε χωρις χασιμο επανεμφανιση των δορυφορων.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχει χρησιμοποιήσεις κανένας για να μπεί στο e-banking της Εθνικής τράπεζας ? Δουλεύει κανονικά ? Γιατί στο Ε51 που έχω κάνεις Login αλλά μέσα δεν φαίνεται κανονικά... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας προκαταβολικά
Link to comment
Share on other sites

Καλά ας φτιάξουν τα issue και ας κάνει και κανένα "κλικικλικι" δε πηράζει.

Πάντως δε με βλέπω για το συγκεκριμένο γιατί έχω ήδη νευριάσει με τα γραφόμενα εδώ.Φαντάσου να το πάρω κιόλας. :p

Άντε Nokia βγάλε το Ν900 να τελειώνουμε.Αφού έκανες τα "test" σου με το Ν97.

Να πω και κάτι άλλο.Το συγκεκριμένο κινητό μαζί με το iphone το Samsung i8910 και μερικά άλλα αγοράζονται κυρίως για "μούρη".Αυτή είναι η αλήθεια.Γιατί αν το πέρναν χρήστες που πραγματικά το είχαν ανάγκη για αυτά που προσφέρει,στα λεφτά που έχει(το 10% δηλαδή) και έβλεπε η Nokia ένα -80% στις πωλήσεις του συγκεκριμένου, να δεις για πότε θα φτιαχνοταν και η μπαταρία και το GPS και η κάμερα και οι θόρυβοι(καλα το λιγότερο είναι αυτο) και η μνήνη και το scrolling και και και.....

Εδώ ρε παιδια βγήκε το νέο iphone που τι τρομερές διαφορές έχει απο το παλιό;Και πήγαν και το πήραν και τα σκυλιά.Τίποτα, τέτοια κινητά είνα για μούρη και εφόσον πουλάνε δεν έχει λόγο καμία εταιρία να βιάζεται να διορθώσει τα προβλήματα τους...Αν τα διορθώσει και ποτέ.

 

Πάντως αφού τρώει σούτες και αντέχει ίσως το σκεφτώ να το πάρω τελικά :P

Στο N72 είχα αμολήσει σουτ-βολέ (έπεφτε και το πήρα στην κίνηση με το πόδι με,ομολογουμένος, καλό στυλ) και καρφώθηκε στην πόρτα και δεν έπαθε τίποτα.Και μιλάμε για σουτ τουλάχιστον 10-15 μέτρων!

.....Α ναι, καταλάθος.Δεν είμαι κανένας μανιακός με τα σουτ στα κινητά :)

Δε θα διαφωνήσω για το iPhone. Αρκεί μόνο να δεις ποιοι το έχουν. Για το N97 δε νομίζω όμως να συμβαίνει το ίδιο, τουλάχιστον όχι για την πλειοψηφία των αγοραστών του. Δε θα πάει ο άλλος να πάρει τηλέφωνο με QWERTY μόνο για μούρη. Θα προτιμήσει το iPhone που είναι και λεπτότερο.

Πάντως, αν τα Νοκia έχουν ένα διαχρονικό χαρακτηριστικό, αυτό είναι η τεράστια ανθεκτικότητή τους στις πτώσεις.

 

Παντως για να γυρισω στην προσωπικοτητα του τηλεφωνου, το δικο μετα απο καποια επανεκκινηση σταματησε να παιζει τον ηχο εκκινησης της Νοκια. Αποφασισε δηλαση να μου κοψει την καλημερα. :p

Απο την στιγμη ομως που δεν διαπιστωσα να δημιουργειται καπου αλλου αλλο προβλημα ελπιζω να του περασει και να επανελθει συντομα.

Μήπως το είχες στο αθόρυβο ή εκτός σύνδεσης την τελευταία φορά που το έκλεισες; Ο αρχικός ήχος συμπεριλαμβάνεται στους ήχους ειδοποίησης, οπότε δε θα ακουστεί αν αυτοί είναι απενεργοποιημένοι από το προφίλ.

 

Μετα απο το περασμα του τελευταιου beta Ovi Maps το gps δειχνει οτι εστρωσε χωρις χασιμο επανεμφανιση των δορυφορων.

Είδες που σου τα 'λεγα, ότι μάλλον είναι θέμα του προγράμματος και όχι της κεραίας;

Link to comment
Share on other sites

Σου έχει περάσει ποτέ από το μυαλό ότι αυτά που κουνιούνται μπορεί να είναι αποτέλεσμα των crash test στα οποία το υποβάλλεις; Στο δικό μου N97 δεν κουνιέται τίποτα απολύτως, και το λέω με πλήρη βεβαιότητα. Το μόνο πράγμα που κουνιέται είναι η μπαταρία, η οποία φυσικά δεν είναι κομμάτι της συσκευής.

 

Μόνο μία φορα μου εχει πέσει κάτω, γιαυτό αναφερα '' ένα νέο από crash test'' και όχι ''ένα νέο crash test'' . ;)

Το δε θόρυβο από το πλήκτρο ξεκλειδώματος τον έκανε απο την αρχή ενώ η μπαταρία δεν κουνιέται καθόλου ακόμα και τώρα .

Link to comment
Share on other sites

 

Μετα απο το περασμα του τελευταιου beta Ovi Maps το gps δειχνει οτι εστρωσε χωρις χασιμο επανεμφανιση των δορυφορων.

 

θα διαφωνισω φιλε μου , καμμια απολυτος αλλαγη !!!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μία φορα μου εχει πέσει κάτω, γιαυτό αναφερα '' ένα νέο από crash test'' και όχι ''ένα νέο crash test'' . ;)

Το δε θόρυβο από το πλήκτρο ξεκλειδώματος τον έκανε απο την αρχή ενώ η μπαταρία δεν κουνιέται καθόλου ακόμα και τώρα .

Sorry, νόμισα πως έγραψες «ένα νέο crash test». :)

Link to comment
Share on other sites

θα διαφωνισω φιλε μου , καμμια απολυτος αλλαγη !!!

 

Πάντως, όσο κι αν είναι "μπακαλίστικο", από όταν έβαλα το συρματάκι, δεν έχω αντιμετωπίσει ξανά χάσιμο του σήματος και η πλοήγηση είναι πλέον αξιόπιστη.

Βέβαια δε λοκάρει πολύ γρήγορα, θέλει 1,5-2 λεπτά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

και μενα με το νεο ovi maps παλι με εβγαζε ξαφνικα ενα στενο περα..

 

αλλη μια απογοητευση σημερα το πρωι η ποιοτητα ηχου με ακουστικα ειναι επιοικως μετρια. εχω καλομαθει με το ipod μαλλον.........:@ πολυ εμφανης η διαφορα.

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το είχες στο αθόρυβο ή εκτός σύνδεσης την τελευταία φορά που το έκλεισες; Ο αρχικός ήχος συμπεριλαμβάνεται στους ήχους ειδοποίησης, οπότε δε θα ακουστεί αν αυτοί είναι απενεργοποιημένοι από το προφίλ.

 

Και αν δηλαδη εμεινε απο μπαταρια οταν ηταν στο αθορυβο, δεν επανερχεται οταν ξανανοιξει η μετα απο επανεκκινηση ?

Οι ηχοι προειδοποιησης ειναι ενεργοποιημενοι στο προφιλ, εξαλλου δεν εκανα καμμια αλλαγη απο τοτε που με " χαιρετουσε", μεχρι που σταματησε να το κανει.

 

 

Είδες που σου τα 'λεγα, ότι μάλλον είναι θέμα του προγράμματος και όχι της κεραίας;

 

Μαλλον με εχεις μπερδεψει με καποιον αλλο. :D Ημουν απο τους λιγους που αρνηθηκα να κανω αυτο το " καραγκιοζιλικι", οπως το αποκαλεσα στη συσκευη μου, παραγνωριζοντας ισως την πρακτικη πλευρα του θεματος.

Αντιθετα παντα υποστηριζα πως επειδη εχω δει να λυνονται τετοιου ειδους προβληματα με αναβαθμισεις, θα πρεπει να περιμενουμε την καταλληλη αναβαθμιση που θα λυνει και αυτο το θεμα.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Και αν δηλαδη εμεινε απο μπαταρια οταν ηταν στο αθορυβο, δεν επανερχεται οταν ξανανοιξει η μετα απο επανεκκινηση ?

Οι ηχοι προειδοποιησης ειναι ενεργοποιημενοι στο προφιλ, εξαλλου δεν εκανα καμμια αλλαγη απο τοτε που με " χαιρετουσε", μεχρι που σταματησε να το κανει.

Αν μείνεις από μπαταρία ενώ είσαι στο αθόρυβο, την επόμενη φορά που θα το ανοίξεις θα είναι πάλι στο αθόρυβο. Δε σου φαίνεται λογικό;

Επειδή μάλλον αυτό συμβαίνει, δοκίμασε να το κλείσεις και να το ξανανοίξεις ενώ είσαι σε προφίλ με ενεργοποιημένους τους ήχους προειδοποίησης. Συνεχίζει να μη σε χαιρετάει;

Link to comment
Share on other sites

Απορώ γι' αυτά που γράφονται για την ευαισθησία του GPS. To N79 μου, βλέπει στο χάρτη τις βόλτες που κόβω στο μπαλκόνι μου (10 μέτρα) στους Nokia maps (το πρώτο τρίμηνο που δούλευαν).
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εμείς που θέλουμε να το πάρουμε τί πρέπει να κάνουμε; Να κάνουμε Φανουρόπιττα για να μας φανερώσει το "καλό", αφού όπως λέτε είναι όλα διαφορετικά. Χειροποίητα είναι; Ή μήπως είναι τεστ για το Ν900 όπως σωστά αναφέρθηκε παραπάνω.

Ελπίζω η Νοκια να τα βλέπει αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αν μείνεις από μπαταρία ενώ είσαι στο αθόρυβο, την επόμενη φορά που θα το ανοίξεις θα είναι πάλι στο αθόρυβο. Δε σου φαίνεται λογικό;

Επειδή μάλλον αυτό συμβαίνει, δοκίμασε να το κλείσεις και να το ξανανοίξεις ενώ είσαι σε προφίλ με ενεργοποιημένους τους ήχους προειδοποίησης. Συνεχίζει να μη σε χαιρετάει;

 

Παρελειψα να ενημερωσω πως χρησιμοποιω το bestprofiles, το οποιο αυτοματα καποιες συγκεκριμενες ωρες περναει στο αθορυβο και μετα επανερχεται στο γενικο. Απο την ημερα που εσβησε απο μπαταρια (ενω ισως το bestprofiles ειχε γυρισει ηδη σε αθορυβο), οταν το ξαναφορτισα και ξανανοιξα, το προφιλ ηταν φυσικα στο γενικο, για αυτο και παραξενευτηκα που δεν με "χαιρετουσε". Προσωπικα δεν το βρισκω λογικο αν η συσκευη σβησει σε μια κατασταση, οταν ξαναλειτουργησει να περιελθει στην τελευταια κατασταση που ηταν. Λογικο βρισκω να περιελθει στην προεπιλεγμενη καταστη λειτουργιας που στην προκειμενη περιπτωση ειναι το προφιλ " Γενικο".

 

Σε καθε περιπτωση ομως λεω, δε βαριεσαι μια επανεκιννηση ακομη. Και ω του θαυματος οι διπλωματικες μας σχεσεις αποκατασταθηκαν !!! Το τηλεφωνο μου με ξαναχαιρετα !:lol:

 

 

Δηλαδή εμείς που θέλουμε να το πάρουμε τί πρέπει να κάνουμε; Να κάνουμε Φανουρόπιττα για να μας φανερώσει το "καλό", αφού όπως λέτε είναι όλα διαφορετικά. Χειροποίητα είναι;

 

Τελικα νομιζω οτι εχουν κωδικοποιηθει πια οι δυσλειτουργιες/παραξενιες/αστοχιες της συσκευης. Απλως καθε χρηστης δινει διαφορετικη σημασια σε καθε επιμερους θεμα και σε διαφορετικη χρονικη στιγμη. Κατα κανονα καθε νεος κατοχος μολις διαπιστωσει καποιο θεμα, σπευδει (χωρις δυστυχως να διαβασει λιγο προηγουμενως) πανικοβλητος να το αναφερει και στη συνεχεια να "στολισει" τη Νοκια. Δεν εχω κανενα προβλημα με το στολισμα, αλλα εχω την αισθηση οτι προβληματα που θα επιαναν 5-10 σελιδες, καταλαμβανουν σχεδον 140 και δημιουργουν μια απαξιωτικη ατμοσφαιρα για την συσκευη, που θεωρω πως δεν της αξιζει, τουλαχιστον στο βαθμο που της αποδιδεται.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...