Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα κι από μένα σε όλους και μια καλύτερη χρονιά να έχουμε ! Είμαι καινούργιος στο ''site'' και ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις κανείς γιατί όταν κλείνω το iphone μου , όταν πάει να ανοίξει "κολλάει" στο μηλαράκι και δεν κάνει τίποτα ; Επανεκκίνηση κάνει μόνο με redsnow 0.9.6b6 (just boot tetheret right now) και όλα καλά ! Γίνεται να κάνω κάτι για να μην χρειάζεται το redsn0w (και το iPhone2,1_4.2.1_8C148a_Restore) για να κάνω επανεκκίνηση ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! :)

 

Υ.Γ. iphone 3GS , Version 4.2.1 (8C148a) , Modem Firmware 06.15.00 , Model MC637GB

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους καταρχας.....ειμαι κατοχος ενος iphone 3GS για περιπου ενα χρονο και παντα στριφογυριζε στο μυαλο μου η ιδεα του jailbreak! Παρολο τις αναζητησεις στο forum ακομα εχω την αισθηση πως αν το επιχειρησω θα κανω καποιο λαθος και το κινητο θα με "αποχαιρετησει"!!!! Διαβασα πανω κατω τι να κανω για να πραγματοποιησω το jailbreak απλα θα ηθελα να μου πειτε τι πρεπει να προσεξω να μην κανω και αν οι φοβιες μου ειναι χαζες.....iphone 3gs στην 4,1 εχω....ευχαριστω προκαταβολικα....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους καταρχας.....ειμαι κατοχος ενος iphone 3GS για περιπου ενα χρονο και παντα στριφογυριζε στο μυαλο μου η ιδεα του jailbreak! Παρολο τις αναζητησεις στο forum ακομα εχω την αισθηση πως αν το επιχειρησω θα κανω καποιο λαθος και το κινητο θα με "αποχαιρετησει"!!!! Διαβασα πανω κατω τι να κανω για να πραγματοποιησω το jailbreak απλα θα ηθελα να μου πειτε τι πρεπει να προσεξω να μην κανω και αν οι φοβιες μου ειναι χαζες.....iphone 3gs στην 4,1 εχω....ευχαριστω προκαταβολικα....

 

Φιλε μου,δεν χρειαζεσαι και καμια ιδιαιτερη βοηθεια!Αν ψαξεις(εδω)λιγο καλυτερα,θα καταλαβαινες τι περιπου "παιζει".Δες εδω,στο 244 post:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=282206&page=17

Λεει για το 4αρι,αλλα κανει και για 3gs...Ελπιζω να το καταφερεις.Ειναι πολυ ευκολο,αν ακολουθησεις τις οδηγιες;)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...εχω ενα iphone 3gs me σ 4.2.1 το εκαννα jailbreak με το greenpois0n

αλλα δεν εχω καθολου σημα..τι γινεται; μπορειτε να βοηθησετε;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...εχω ενα iphone 3gs me σ 4.2.1 το εκαννα jailbreak με το greenpois0n

αλλα δεν εχω καθολου σημα..τι γινεται; μπορειτε να βοηθησετε;

 

Ελληνικό ? Εαν όχι, σου έχει κλειδώσει...

Life is a game
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εχω ποσες ώρες ψάχνω και πιραματίζομαι αλλα μάτεα!

 

Γιαυτο στήλτε καποιος ενα ΛΙΝΚ με οδειγείες πως πηδάμε την ενεργοποίηση!!

Δεν έχω ενοητε συμβατή κάρα ΣΙΜ ούτε την phonebook SIM για να μπορέσω να το παρακάμψω! Βασικά υπάρχει τρόπος η τσάμπα πευδεύομαι τόσες ώρες??

Και επίσης δεν έχς ΜΑΚ, Η/Υ κανονικό έχω! τώρα αν υπάρχει λυση μέσω ΜΑΚ ίσος μπορέσω να βρω!!!

 

Ευχαρηστώ πολή!!!

HTC ONE Venom Viper Rom

HTC ONE X Venom Viper Rom

HTC Inspire 4g ICS 4.0.4

HTC Sensation CyanogenMod 9 Nightly & Energy™

HTC HD2 T-Mobile MAGLDR TyphooN CyanogenMod 7 Nightly

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εχω ποσες ώρες ψάχνω και πιραματίζομαι αλλα μάτεα!

 

Γιαυτο στήλτε καποιος ενα ΛΙΝΚ με οδειγείες πως πηδάμε την ενεργοποίηση!!

Δεν έχω ενοητε συμβατή κάρα ΣΙΜ ούτε την phonebook SIM για να μπορέσω να το παρακάμψω! Βασικά υπάρχει τρόπος η τσάμπα πευδεύομαι τόσες ώρες??

Και επίσης δεν έχς ΜΑΚ, Η/Υ κανονικό έχω! τώρα αν υπάρχει λυση μέσω ΜΑΚ ίσος μπορέσω να βρω!!!

 

Ευχαρηστώ πολή!!!

 

Φιλε μου,πανω στον πανικο σου,δεν μας λες,ουτε πιο iphone εχεις(3g,3gs,η 4)και αν το πηρες απο την αρχη κλειδωμενο.

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,πανω στον πανικο σου,δεν μας λες,ουτε πιο iphone εχεις(3g,3gs,η 4)και αν το πηρες απο την αρχη κλειδωμενο.

 

 

1000 συγνώμη θόλοσα τοσες ωρες εδω :)

 

ειναι το 3g! βασικά έχω 2 εδώ! κ τα 2 κλείδωσαν λόγο ενημέρωσης λογισμικού! τα έκανα κ επαναφορά τάχα αλλά τίποτα εκεί στην αρχικη οθόνη κολημένα κ τα 2! αν έφευγε απο εκεί τις υπόλυπες οδηγείες τις καταλαβαίνω για να προχορήσω!!

HTC ONE Venom Viper Rom

HTC ONE X Venom Viper Rom

HTC Inspire 4g ICS 4.0.4

HTC Sensation CyanogenMod 9 Nightly & Energy™

HTC HD2 T-Mobile MAGLDR TyphooN CyanogenMod 7 Nightly

Link to comment
Share on other sites

1000 συγνώμη θόλοσα τοσες ωρες εδω :)

 

ειναι το 3g! βασικά έχω 2 εδώ! κ τα 2 κλείδωσαν λόγο ενημέρωσης λογισμικού! τα έκανα κ επαναφορά τάχα αλλά τίποτα εκεί στην αρχικη οθόνη κολημένα κ τα 2! αν έφευγε απο εκεί τις υπόλυπες οδηγείες τις καταλαβαίνω για να προχορήσω!!

 

Για ριξε μια ματι εδω!Πιστευω να βοηθηθεις:http://www.iphonehellas.gr/forum/forum/30-faq/

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους ! Θα προσπαθήσω να κάνω "greenpois0n" στο "tethered jailbreak iphone 3gs" που έχω ! θα πρέπει να κάνω αρχικά restore στην συσκευή , όπως γράφει ! Αυτό (restore) γίνεται μέσω ''itunes'' ή με άλλον τρόπο ; Έχω το iphone 3gs με IOS 4.2.1 (χρειάζεται ''restore''; ) .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Edited by Xariskapa
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους ! Θα προσπαθήσω να κάνω "greenpois0n" στο "tethered jailbreak iphone 3gs" που έχω ! θα πρέπει να κάνω αρχικά restore στην συσκευή , όπως γράφει ! Αυτό (restore) γίνεται μέσω ''itunes'' ή με άλλον τρόπο ; Έχω το iphone 3gs με IOS 4.2.1 (χρειάζεται ''restore''; ) .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Έχει αναφερθεί αρκετές φορές ότι όσοι έχουν το tethered jb μπορούν να προχωρήσουν σε untethered jb περνώντας από πάνω απευθείας το Greenpois0n.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά ! :D Τελικά το έκανα και χωρίς "restore" (μάλλον επειδή το είχα IOS 4.2.1)! Επιτέλους δεν χρειάζομαι να κάνω "reboot" με "redsnow" για να ανοίξει το κινητό μου ! :up: :yahoo:

Το μόνο που δεν έγινε είναι αυτό που έγραφε σε φόρουμ στο 3 και 4 :

 

<<3. Στο τέλος και μόλις ανοίξει το iPhone θα δείτε μια εφαρμογή στο SpringBoard σας που ονομάζεται Loader.

 

4. Ανοίξτε το Loader και κάντε εγκατάσταση το Cydia.

 

Αυτή ήταν όλη η διαδικασία. Συγχαρητήρια η συσκευή σας είναι σε iOS 4.2.1 με Untethered Jailbreak!>>

 

Δεν βρήκα την εφαρμογή "Loader" που γράφει , και το "Cydia" ήταν εκεί ! :rolleyes:

 

Υ.Γ. 1) Μου βγάζει κάτι "errors" όταν ανοιγω το "Cydia" , αλλά έτσι κι αλλιώς μου έβγαζε από πριν !

2) Ευχαριστώ για την πληροφορία eatmydust

3) Σταμάτησαν και τα "errors" μετά από κλείσιμο του "Cydia" μερικές φορές ! :up:

Edited by Xariskapa
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εχω ενα iPhone 3G 8GB και σημερα εκανα μια βλακεια...Εκανα Jailbrake με Redsn0w και κατα την εγκατασταση κατα λαθος περασα και το Baseband που ειχε σαν επιλογη με αποτελεσμα το κινητο μου να εχει γινει λιγο αργο σε σχεση με πριν...Δοκιμασα να κανω Restore απο το iTunes και εκει ξεκιναει ο γολγοθας μου...Το κινητο μου πλεον δεν ανοιγει καν...Δεν κανει Restore για βρισκει πιο νεο Βaseband...Η συσκευη μου ηταν σε 4.2.1 firmware....

 

Τωρα τι κανω?Αυτο ηταν?Τελος το iPhone μου?Αν μπορει καποιος σας παρακαλω ας με βοηθησει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εχω ενα iPhone 3G 8GB και σημερα εκανα μια βλακεια...Εκανα Jailbrake με Redsn0w και κατα την εγκατασταση κατα λαθος περασα και το Baseband που ειχε σαν επιλογη με αποτελεσμα το κινητο μου να εχει γινει λιγο αργο σε σχεση με πριν...Δοκιμασα να κανω Restore απο το iTunes και εκει ξεκιναει ο γολγοθας μου...Το κινητο μου πλεον δεν ανοιγει καν...Δεν κανει Restore για βρισκει πιο νεο Βaseband...Η συσκευη μου ηταν σε 4.2.1 firmware....

 

Τωρα τι κανω?Αυτο ηταν?Τελος το iPhone μου?Αν μπορει καποιος σας παρακαλω ας με βοηθησει...

 

ποτε δεν κανουμε επαναφορα σε συσκευες που τισ καναμε Jailbrake !!!!

 

μόνη λύση σου τώρα είναι το restore αλλα πρέπει να βρεις η να κάνεις custom ipsw της 4.2.1 με baseband 6.15 για να μπορέσεις να κάνεις restore. Τέτοιο ipsw μπορείς να κάνεις με το pwnage tool σε Mac. Η αν κανεις καμια ανζητηση μπορει να βρεις κ ΟΝΛΙΝΕ!!

HTC ONE Venom Viper Rom

HTC ONE X Venom Viper Rom

HTC Inspire 4g ICS 4.0.4

HTC Sensation CyanogenMod 9 Nightly & Energy™

HTC HD2 T-Mobile MAGLDR TyphooN CyanogenMod 7 Nightly

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα searh φιλε μου στο google και βρηκα αυτο ¨File name: iPhone2,1_4.2.1_8C148a4.2.1Custom_Restore.ipsw τωρα πως θα το περασω?Και πανω απ ολα κανει αυτο για εμενα?
Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα searh φιλε μου στο google και βρηκα αυτο ¨File name: iPhone2,1_4.2.1_8C148a4.2.1Custom_Restore.ipsw τωρα πως θα το περασω?Και πανω απ ολα κανει αυτο για εμενα?

 

oxi δεν κανει αυτο! αυτο ειναι για το 3gs ! το 2,1 = 3gs!! eσυ θες για 3g το οποιο αρχιζει με 1,2 ψαξε καλητερα θα βρεις υπαρχουν 100%!!

 

απλα επαναφορα μεσω του itunes θα κανεις!! kratas shift + restore επιλεγης το αρχειίο σου κ το φορτόνει! αν δεις οτι σου βγαζει σφάλμα πριν το τέλος μην κανεις τίποτε! γράψε μου απλά και θα σου πω πως να συνεχίσης!!! αλλα λογικα δεν θα υπαρξη πρόβλημα!

HTC ONE Venom Viper Rom

HTC ONE X Venom Viper Rom

HTC Inspire 4g ICS 4.0.4

HTC Sensation CyanogenMod 9 Nightly & Energy™

HTC HD2 T-Mobile MAGLDR TyphooN CyanogenMod 7 Nightly

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ας μου απαντησει καποιος. εχω το jb της 4.2 το μη μονιμο. εχω cydia κτλπ καννοικα τρεχω τις εφαρμογες που ειχα κανει restore απο πριν. μπορω καπως να περασω το Installous?

 

Μπαινεις στο source του cydia (********...), εκει μεσα ειναι το installous

 

 

Παρακαλούμε μόνο μέσω Pm τα repos που έχουν παράνομο υλικό.

Edited by avid
Παράμομο repo
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

oxi δεν κανει αυτο! αυτο ειναι για το 3gs ! το 2,1 = 3gs!! eσυ θες για 3g το οποιο αρχιζει με 1,2 ψαξε καλητερα θα βρεις υπαρχουν 100%!!

 

απλα επαναφορα μεσω του itunes θα κανεις!! kratas shift + restore επιλεγης το αρχειίο σου κ το φορτόνει! αν δεις οτι σου βγαζει σφάλμα πριν το τέλος μην κανεις τίποτε! γράψε μου απλά και θα σου πω πως να συνεχίσης!!! αλλα λογικα δεν θα υπαρξη πρόβλημα!

 

Καλημερα!Βρηκα το Custom firmware για το δικο μου 3G που ξεκιναει οπως μου ειπες σε 1,2...Το περασα κανονικα και ανοιξε..Τωρα ομως αντιμετοπιζω ενα αλλο προβλημα..Το firmware αυτο μολις το περασα το κινητο μου δεν εχει καθολου σημα..'Η αν πιασει θα ειναι μια γραμμη κι αυτη με το ζορι...Μπορω να κανω Restore σε κανονικο firmware τωρα μεσω iTunes?

 

Και συνεχιζω στον γολγοθα μου...Εσβησε το κινητο απο μπαταρια γιατι δεν το προλαβα και τωρα δεν κανει τιποτα....Δεν περνει να περασω παλι αυτο το Firmware και οταν παω να κανω Restore απο το iTunes μου βγαζει σφαλμα : "1604" :cry:

 

Υ.Γ: Δοκιμαζοντας να κανω Restore απο iTunes με το κανονικο κι οχι Custome Firmware ξεκιναει κανονικα και λιγο πριν τερματισει η μπαρα στο iPhone μου μου βγαζει σφαλμα "1015"

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα ,
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ: Δοκιμαζοντας να κανω Restore απο iTunes με το κανονικο κι οχι Custome Firmware ξεκιναει κανονικα και λιγο πριν τερματισει η μπαρα στο iPhone μου μου βγαζει σφαλμα "1015"

Για τσέκαρε το εν λόγω -> http://carpenoctum.gr/iphone/hints-and-tips/antimetopizontas-ta-errors-1004-kai-1015-update/

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Βρηκα το Custom firmware για το δικο μου 3G που ξεκιναει οπως μου ειπες σε 1,2...Το περασα κανονικα και ανοιξε..Τωρα ομως αντιμετοπιζω ενα αλλο προβλημα..Το firmware αυτο μολις το περασα το κινητο μου δεν εχει καθολου σημα..'Η αν πιασει θα ειναι μια γραμμη κι αυτη με το ζορι...Μπορω να κανω Restore σε κανονικο firmware τωρα μεσω iTunes?

 

Και συνεχιζω στον γολγοθα μου...Εσβησε το κινητο απο μπαταρια γιατι δεν το προλαβα και τωρα δεν κανει τιποτα....Δεν περνει να περασω παλι αυτο το Firmware και οταν παω να κανω Restore απο το iTunes μου βγαζει σφαλμα : "1604" :cry:

 

Υ.Γ: Δοκιμαζοντας να κανω Restore απο iTunes με το κανονικο κι οχι Custome Firmware ξεκιναει κανονικα και λιγο πριν τερματισει η μπαρα στο iPhone μου μου βγαζει σφαλμα "1015"

 

Ναι όπως είπε ο φίλος με το TINY UMBRELLA alla υπαρχουν και αλλα αλλα λογικα κανει αυτο την δουλια! αλλιος κατεβασε το _iREB_ την αναλογη εκδοση για την ΡΟΜ σου και τρέξε και την επαναφορα που προσφαιρει!

 

αλλα αυτο μονο αν δεν κανει δουλια το TINY UMBRELLA!!

HTC ONE Venom Viper Rom

HTC ONE X Venom Viper Rom

HTC Inspire 4g ICS 4.0.4

HTC Sensation CyanogenMod 9 Nightly & Energy™

HTC HD2 T-Mobile MAGLDR TyphooN CyanogenMod 7 Nightly

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

μιας και εχω να ασχοληθω με το jailbeak αρκετο καιρο εχω χασει αρκετα επεισοδια οποτε μια ερωτηση.

Εχουμε ενα 3gs 4.1 / 05.14.02, μπορει να σπασει?

Δεν ζηταω αναλυτικο οδηγο, απλα μια απαντηση αν μπορει να γινει και αν εχετε καποιο λινκ ευκαιρο η μια πολυ γρηγορη περιγραφη των βηματων και απο κει και περα θα διαβασω, απλα ειναι πλεον τοσες πολλες οι πληροφοριες που χαθηκα ψαχνοντας.

Ευχαριστω. :D

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

μιας και εχω να ασχοληθω με το jailbeak αρκετο καιρο εχω χασει αρκετα επεισοδια οποτε μια ερωτηση.

Εχουμε ενα 3gs 4.1 / 05.14.02, μπορει να σπασει?

Δεν ζηταω αναλυτικο οδηγο, απλα μια απαντηση αν μπορει να γινει και αν εχετε καποιο λινκ ευκαιρο η μια πολυ γρηγορη περιγραφη των βηματων και απο κει και περα θα διαβασω, απλα ειναι πλεον τοσες πολλες οι πληροφοριες που χαθηκα ψαχνοντας.

Ευχαριστω. :D

http://limera1n.com/

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημερα, χρειζομαι επειγοντως μια βοηθεια γιατι εχω θεμα με το jailbreak..πηρα προχτες ενα iphone 3gs μεταχειρισμενο, ηταν ηδη αναβαθμισμενο στο 4.2.1 ηθελα να περασω θεματα και εφαρμογες αλλα ψαχνοντας στο intrenet καταλαβα οτι ηθελε jailbreak το κλασικο ομως site του δεν με βοηθησε γιατι ηθελε να κανω downgrade το κινητο σε 4.0.1 κι εγω δεν μπορεσα..μπηκα στο youtube και ειδα οτι μπορω να το "σπασω" με ενα προγραμμα το "redsnow" οταν το δοκιμασα η αληθεια ειναι οτι δουλεψε και εγινε η εγκατασταση του cydia.. απο τοτε ομως το κινητο μου αν κλεισει δεν ανοιγει με το κουμπακι αλλα παρα μονο αν ξανακανω εγκατασταση το redsnow στο κινητο μου..πραγμα που σημαινει οτι αν ειμαι εκτος σπιτιου τη πατησα... υπαρχει καποιος τροπος να διορθωθει αυτο?? αν οχι αν κανω restore το κινητο μου θα σβηστει το cydia to winterboard η οι εφαρμογες μου?? ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...