Jump to content

[Επίσημο] Nokia E72


Werra
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To nokia messaging είναι ήδη εγκατεστημένο στο τηλέφωνο. Δε χρειάζεται να το κατεβάσεις.

Αν πας από το menu->Email και επιλέξεις Νέο γρ/κιβ. μπορείς να προσθέσεις όσα mail θέλεις. Όταν τα ρυθμίζεις χρειάζεται να έχεις πρόσβαση στο internet με κάποιο τρόπο για να γίνει η πρώτη σύνδεση στο γραμματοκιβώτιο (WiFi, Gprs κλπ).

 

Για το hotmail υπάρχει κάποιο ψιλοθεματάκι αλλά αν ακολουθήσεις τις οδηγίες του post#61 από το thread nokia messaging θα δουλέψει κανονικά. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3191118

 

Νομιζω το έλυσα! ευχαριστω πολύ! κατι αλλο ομως τωρα...1. Mου εμφανιζεται κατω στην οθόνη, δίπλα στην κεραια κ καλα του wifi, μια ενδειξη που ειναι μια παυλα κ πανω της ενα βελος που δειχνει προς τα πανω....παντα σταθερη..τι ειναι αυτο? πως βγαινει?τι σημαινει? 2. Πως μπορώ να βλέπω τα εισερχόμενα κ των 3 λογαριασμων email μου σε έναν(hotmail, gmail, yahoo)? δεν εχω εταιρικο για mail for exchange....

 

και κατι που μου συμβαίνει απο τοτε που setara τα emails...γιατι καθε τρεισ κ λιγο κανει μονο του αναζήτηση για wlan?? δεν θελω κατι τετοιο...

ευχαριστώ κ σορυ για το πρήξιμο...που θα παει...θα το μαθω...3η μέρα σήμερα..

Edited by theognr21
Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με το text to speech?

 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος δε μου διαβάζει τα ελληνικά παρά το γεγονός ότι την έχω σαν επιλεγμένη γλώσσα και τον Πετράν σαν επιλεγμένη φωνή. Το μόνο που μου εξασφαλίσαν αυτές οι ρυθμίσεις είναι να γίνεται η αναγγελία των μηνυμάτων στα ελληνικά αλλα δε μπορεί σε καμία περίπτωση να διαβάσει το ελληνικό περιεχόμενο των μηνυμάτων ή των e-mail.

 

Αυτό που μου έκανε επίσης εντύπωση είναι ότι στο site της Nokia δεν υπάρχουν language και voice packs για το E72.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, οσοι εχετε προβλημα με λογαριασμους email και setαρισματα κλπ........απλα εγκαταστήστε την εφαρμογη emoze....ΑΜΕΣΟΤΑΤΟ-ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ-ΕΥΧΡΗΣΤΟ!!! τα σπαει!!
Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για browser τι χρησιμοποιείτε; Έχω την opera (και παλαιότερα και το skyfire μέχρι να το κόψουνε), αλλά τώρα τελευταία ειδικά στο facebook δε με αφήνει να δω πλήρη προβολή της σελίδας και μου σπάει τα νεύρα αφού με στέλνει στη mobile εκδοχή. Για κάποια περίοδο είχα κρατήσει το link από την κανονική προβολή της σελίδας στα αγαπημένα οπότε ανοίγοντας το από εκεί δεν είχα πρόβλημα. Πλέον όμως και με αυτό το link με παραπέμπει στην mobile εκδόχή. Άκουσα για το netfront αλλά το αρχειάκι που δοκίμασα για symbian S60 δεν μπορούσε να εγκατασταθεί. Κάποια βοήθεια; :O
Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για browser τι χρησιμοποιείτε; Έχω την opera (και παλαιότερα και το skyfire μέχρι να το κόψουνε), αλλά τώρα τελευταία ειδικά στο facebook δε με αφήνει να δω πλήρη προβολή της σελίδας και μου σπάει τα νεύρα αφού με στέλνει στη mobile εκδοχή. Για κάποια περίοδο είχα κρατήσει το link από την κανονική προβολή της σελίδας στα αγαπημένα οπότε ανοίγοντας το από εκεί δεν είχα πρόβλημα. Πλέον όμως και με αυτό το link με παραπέμπει στην mobile εκδόχή. Άκουσα για το netfront αλλά το αρχειάκι που δοκίμασα για symbian S60 δεν μπορούσε να εγκατασταθεί. Κάποια βοήθεια; :O

ολα αυτα ειναι θεμα νομιζω privacy settings του facebook....απλα ζησε με αυτο......η χρησιμοποιησε την εφαρμογη facebook κατεβάζοντας την απο ovi....η κατεβασε το snaptu...τι αλλο? εδω εχουν 'κοψει' το chat σε ebuddy, nimbuzz..να δουμε ποτε θα τα βρουν...μονο το palringo δουλευει....Οσον αφορα τον browser, opera και παλι Opera(δεν νομιζω να κυκλοφορει κατι καλυτερο εκει εξω...αν υποστηριζε κ flash θα ηταν τέλειος!) αν οχι Opera, τοτε της μαμας...

 

ΥΓ Mου εμφανιζεται κατω στην οθόνη (δίπλα στην κεραια του wifi), μια ενδειξη που ειναι μια παυλα κ πανω της ενα βελος που δειχνει προς τα πανω....παντα σταθερη..τι ειναι αυτο? πως βγαινει?τι σημαινει? PLEASE HEEEEEEEEEELPP!!! ΜΟΥ ΣΠΑΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ!!!!!

Edited by theognr21
Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

@theognr21 Μήπως εκκρεμεί καμία αποστολή για sms/mms/email και για αυτό σου εμφανίζει αυτό το σύμβολο? Μπορείς ν' ανεβάσεις κάποιο screenshot έτσι ώστε να το δούμε καλύτερα?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αν το διαγράψεις ή το στείλεις τότε θα εξαφανιστεί το σύμβολο. :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά! εχετε δικιο...ηταν ενα sms που εκκρεμμουσε.. ολα καλα! ηταν λιγο....ηλιθια η απορια μου, το ξερω, αλλα επεστρεψα στη ΝΟΚΙΑ μετα απο πολλαααα χρονια κ ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με smartphone της...κ μπορω να πω οτι ειναι πολυ πιο πληρες τηλεφωνο-εργαλειο και απο blackberry (bb8900)k απο windows phone (htc cruise09) κ απο android(htc magic) το τηλ μετα απο 6μερες χρησης....ειναι πραγματικα εργαλειο!!!!! (κανω κωλοτουμπα τωρα, αλλα τι να κανω?..η αλήθεια να λεγεται, θεωρουσα τα symbian ξεπερασμενη τεχνολογια) το φορτισα πρωτη φορα...σημερα το πρωι!!!!(που να δει κανεις τετοιο πραγμα σε bb-winphones-android???), απιστευτη ταχυτητα, σταθερότητα, αυτονομια..λειπουν τα φρουφρου κ αρωματα...εμπνεει σιγουρια! to ovi store απλα μαγικο..!(πλην ισως του οτι πολλες-μα πολλες- εφαρμογες δεν ειναι δωρεαν(βλ android market που τα παντα ειναι free) ενα μεγάλο μπραβο στην ΝΟΚΙΑ κ για την εξυπηρετηση που παρεχει μεσω internet, το αξιζει.. σιγουρα δεν κυκλοφορει κατι καλυτερο εκει εξω..!

Δεν ξερω μονο αν υπαρχει καποιος τρόπος να συγχρονισεις της επαφες σου και το ημερολόγιο με το facebook(pic στα ονοματα, γενεθλια, events etc) but ok...who cares..?

Edited by theognr21
Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

πως αλλαζω γλωσσα γραφης(απο ελληνικα σε αγγλικα και το αντιστροφο) οταν ειμαι στον browser του κινητου ή στον opera mini?

καθε φορα αλλαζω απο τις ρυθμισεις. ομως δε παει αλλο αυτο. καποιος τροπος θα υπαρχει. ποιος ομως?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι έχεις το E72, μιας και το avatar σου είναι διαφορετικό, δοκίμασε το shift (βέλος προς τα πάνω) και το Chr. Πατώντας τα μαζί στο δικό μου αλλάζει η γλώσσα, φαντάζομαι το ίδιο γίνεται και σε ένα E72. Πρώτα το shift και μετά το Chr. Ελπίζω να βοήθησα.
Link to comment
Share on other sites

ναι, για το Ε72 μιλαω! δεν το χω εγω, αλλα η αδερφη μου :)

 

θα το δοκιμασω αυτο που ειπες! ελπιζω να πιανει!

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μία ερώτηση γιατί δε το βρήκα πουθενά.

Η συσκευή έχει screen orientation (ή όπως αλλιώς λέγεται);;;

Δλδ αν το γυρίσω στο πλάι να γυρίζει και η οθόνη.

 

Είχα δεί ενα video στο youtube όπου έδειχνε τη χρήση του GPS και όταν γύρναγε τη συσκευή γύρναγε και ο χάρτης κατάλληλα ώστε να δείχνει την πορεία σωστά. Αυτό είναι άσχετο; Αν ναι πως ενεργοποιήται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξέρω για το πώς γυρνάει η οθόνη...Εχω όμως κι εγώ μια απορία ρε παιδιά...Έβαλα την εφαρμογή facebook για το κινητό αλλά μου φαίνεται είναι μάπα.Προσπάθησα να ανεβάσω κάποια φωτό από τις φωτός που έχω μέσα αλλά απλά ανοίγουν και δεν κάνει τίποτα μετά.Δεν "ανεβαίνουν" με τίποτα.Κι ακόμα, όταν ανοίγει η εφαρμογή κάτω αριστερά λέει "επλογές" και κάτω δεξιά "back".Η επιλογή "επιλογές" δεν πατιέται με τίποτα.Δεν κάνει τίποτα.Λειτουργεί μόνο το back.Ξέρει κανείς τίποτα? Και κάτι άλλο....Δοκίμασα να δω από το youtube ενα βιντεάκι, έτσι για πλάκα, και ήρθε η απογοήτευση.Πιο αργό δεν γινόταν.Παρότι είχα καλό σήμα 3.5g, φόρτωνε, φόρτωνε, φόρτωνε....Ετσι είναι και σε σας? Και δεν ήταν μεγάλο! 3-4 λεπτά. Τα blackberry είναι πιο γρήγορα σ'αυτά αν ξερετε? Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων! Edited by camerakias
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση γιατί δε το βρήκα πουθενά.

Η συσκευή έχει screen orientation (ή όπως αλλιώς λέγεται);;;

Δλδ αν το γυρίσω στο πλάι να γυρίζει και η οθόνη.

 

Είχα δεί ενα video στο youtube όπου έδειχνε τη χρήση του GPS και όταν γύρναγε τη συσκευή γύρναγε και ο χάρτης κατάλληλα ώστε να δείχνει την πορεία σωστά. Αυτό είναι άσχετο; Αν ναι πως ενεργοποιήται αυτό;

Accelerometer έχει, αλλά η οθόνη δεν περιστρέφεται όπως σε άλλες συσκευές.

Λογικό θα έλεγα μιας και πρόκειται για qwerty συσκευή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

αρα το Accelerometer χρησιμοποιειται μονο σε εφαρμογες?

 

χρησιμοποιείται μόνο για να κάνεις "Αναβολή" στο ξυπνητήρι δηλ. την ώρα που χτυπάει αμα το αναποδογυρήσεις σταματάει να χτυπάει...και νομίζω χωρίς να είμαι σιγουρος στο ίδιο στυλ..κάνει και απόρριψη κλήσης.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο. επισης, αν θυμαμαι καλα, το Accelerometer χρησιμοποιειται και για να σταματησει ο ηχος κουδουνισματος οταν χτυπαει το κινητο. απλα το γυρνας και βουαλα!
Link to comment
Share on other sites

Ένα video που έχω δεί στο youtube με nokia e72 και ovi maps όπου όταν γυρνάει το κινητό γυρνάνει κατάλληλα και ο χάρτης ώστε να δειχνει την πορεία πάντα προς τα εμπρός, δεν είναι θέμα accelerometer;

Χρειάζετε κάποια ρύθμιση για να παίξει;

Σε εμένα δε λειτούργησε που δοκίμασα και οταν γύριζα το κινητό ανάποδα μου έδειχνε το βελάκι προς τα πίσω.

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω μια ερωτηση σχετικα με την ελευθερη RAM. Το Ε72 της γυναικας με το μαιλ ανοιχτο και το handy taskman δειχνει περιπου 40mb ελευθερα. Ειναι φυσιολογικο αυτο? Εσας ποση RAM ελευθερη δειχνει? Ρωταω γιατι στο Ε71 που εχω η ελευθερη Ram με τις ιδιες εφαρμογες ανοιχτες ειναι γυρω στα 65-68mb μετα απο επανεκκινηση. Edited by chrisfiss
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το E72 έχει μικρότερη ελεύθερη RAM απ' ότι έχει το Ε71.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν μπορουν να συγχρονιστουν οι επαφες μου με το fb? οπως γινεται σε blackberry k android δηλαδη..?
Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να απενεργοποιήσουμε την φωνητική κλήση/εντολές??

 

Δοκίμασε:

Πιν. Ελέγχου->Ρυθμίσεις->Γενικές->Προσ. Ρυθμίσ.->Φωνητικές Εντολές

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...