Jump to content

[Επίσημο] Nokia E72


Werra
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το πηγα στο σερβις και αντε να δουμε σε ποσες δεκαετιες θα μου το φερουν πισω

επεισης το θεικο απο την κοπελα που ηταν εκει και το παρελαβε το κινητο ειναι

"μη κανετε updates αν δεν εχει καποιο σοβαρο προβλημα το τηλεφωνο,απο το ΝSU....Ειναι ευαισθητα κινητα αυτα τα bussiness".............

 

Θα μας τρελάνουν??? Αν πάρεις το τηλέφωνο της Nokia (0800 κτλ) σου λέει ότι μπορείς μόνος σου να κάνεις αναβάθμιση μέσω υπολογιστή κτλ,τι να πεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ως μακρόχρονος χρήστης του e71 (τώρα με το τελευταίο διαθέσιμο nokia update εγκατεστημένο) και περιστασιακός του e72 θα ήθελα να σημειώσω τα εξής, που πιθανόν βοηθήσουν όποιον εξετάζει το ενδεχόμενο αναβάθμισης:

 

#1. Η γενική ποιότητα κατασκευής του e71 είναι σαφώς υψηλότερη του e72, τόσο σε επίπεδο υλικών κατασκευής όσο και σε επίπεδο συναρμογής.

 

#2. Η πραγματική διαφορά ταχύτητας για συνήθεις επαγγελματικές εργασίες (αναζήτηση επαφών, χειρισμός αρχείου κλήσεων, ανάγνωση/συνταξη email/sms, απάντηση κλήσεων κτλ) μεταξύ των δύο μοντέλων είναι πρακτικά ανύπαρκτη.

 

#3. Η ένταση και καθαρότητα ήχου του μεγαφώνου του e71 είναι καλύτερη αυτής του e72.

 

#4. Οι οθόνες και των δύο είναι το ίδιο εξαιρετικά ευανάγνωστες – ακόμα και κάτω από τον ήλιο – ενώ το πληκτρολόγιου του e72 λειτουργικότερο του e71.

 

#5. To optical navy-key του e72 είναι στην καλύτερη περίπτωση δύσχρηστο – συνεπώς δεν συνεισφέρει ούτε στο ελάχιστο στην γενικότερη εργονομία της συσκευής.

 

Για τους λόγους αυτούς θα ήμουν εξαιρετικά επιφυλακτικός στο να προτείνω γενικώς και αορίστως την αναβάθμιση από e71 σε e72 παρά μόνον αν κάποιος ενδιαφέρεται για συγκεκριμένα χαρακτηριστικά του νέου (πχ ταχύτερα file transfers, processing intensive εφαρμογές κτλ)

 

Η καλύτερη λύση για τους κατόχους του e71 που σκέφτονται να αναβαθμιστούν είναι να περιεργαστούν από κοντά για κάμποση ώρα 2-3 εκθεσιακά e72 σε περισσότερα από ένα καταστήματα (ώστε να αποκλειστεί το ενδεχόμενο ελαττωματικής demo συσκευής που πχ είναι αδικαιολόγητα αργή ), ή να δανειστούν κάποιο e72 από φίλο-κάτοχο και μετά να αποφασίσουν.

 

Προσωπικά παραμένω, μέχρι νεωτέρας, με το θρυλικό e71 …

 

ως χρήστης και των 2 συσκευών όλα τα παραπάνω είναι σωστά, ελπίζω το ε72 να φτιάξει σύντομα το λειτουργικό (πιστεύω ότι θα γίνει όσο γρήγορο πρέπει με τον επεξεργαστή και την μνήμη που φοράει) του γιατί η ποιότητα κατασκευής δεν φτιάχνει.

 

Αν έπρεπε να αφήσω ένα από τα δύο θα άφηνα το ε72.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να προσθέσω χαρακτήρες γραφείς εκτός απο Αγγλικά & Ελληνικά στο κινητό Ε 72?. Δηλαδή Γερμανικά ή οποιαδήποτε άλλης χώρας που περιλαμβάνει διάφορα σύμβολα κτλ.?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να προσθέσω χαρακτήρες γραφείς εκτός απο Αγγλικά & Ελληνικά στο κινητό Ε 72?. Δηλαδή Γερμανικά ή οποιαδήποτε άλλης χώρας που περιλαμβάνει διάφορα σύμβολα κτλ.?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Νομίζω ότι δεν μπορείς, διότι η SIM περιέχει Ελληνικά μόνο. Δεν ξέρω όμως, αν όταν πρωτοανοίγεις τη συσκευή αντί να βάλεις Ελλάδα στη χώρα, βάλεις Γερμανία και έτσι θα έχεις αγγλικά, γερμανικά και ελληνικά :worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι της συσκευής είναι αυτό!

Διότι έχω το Nokia 5800 και μπορώ να γράφω π.χ Γερμανικά ή όποια άλλη χώρα που περιέχει σύμβολα κτλ.!

 

Πως μπορώ να πάω στο πρώτο βήμα; δηλ. να βάλω αντι για Ελλάδα, Γερμανία, ξέρεις;

 

Ευχαριστώ/

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει καποιος τελικα τι γινετε με τις αναβαθμισεις?

 

Απο την ΝΟΚΙΑ που το πηρα εχει Έκδοση Λογιμ.: 021.024

με ημερομηνια έκδ.Λογισμικού: 17 Ωκτ. 2009

Προσαρμοσμενη εκδοση:021.024.C00.01

 

Με αυτα που διαβάζω φοβαμαι να επιχειρησω να κανω την αναβαθμιση!

Μήπως αν την εκανε η ΝΟΚΙΑ την αναβαθμιση θα ηταν καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχω κάνει αναβάθμιση στο Nokia 5800 & Ε72 και οι 2 συσκευές λειτουργούν ΑΨΟΓΑ χωρίς κανένα πρόβλημα!

 

 

 

Μηπως ξερει καποιος τελικα τι γινετε με τις αναβαθμισεις?

 

Απο την ΝΟΚΙΑ που το πηρα εχει Έκδοση Λογιμ.: 021.024

με ημερομηνια έκδ.Λογισμικού: 17 Ωκτ. 2009

Προσαρμοσμενη εκδοση:021.024.C00.01

 

Με αυτα που διαβάζω φοβαμαι να επιχειρησω να κανω την αναβαθμιση!

Μήπως αν την εκανε η ΝΟΚΙΑ την αναβαθμιση θα ηταν καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

MHN KANETE UPDATE

 

και το δεύτερο εταιρικό μου e72 έγινε Brick, Παρότι η αναβάθμιση τελείωσε επιτυχώς το τηλεφωνo έμεινε τούβλο όπως είπε και ο συνάδελφος ποιο πάνω.

μάλλον κάτι τρέχει. Βέβαια το κινητό ήταν vodafone live, και για να γίνει το update στην 22,007 άλλαξα το product code με αυτό 0587344 χρησιμοποιώντας το nemesis και εκεί έγιναν όλα μια χαρά. Προφανώς κάτι συμβαίνει. Στην 3 συσκευή ελπίζω να φανώ πιο τυχερός.

Link to comment
Share on other sites

MHN KANETE UPDATE

 

και το δεύτερο εταιρικό μου e72 έγινε Brick, Παρότι η αναβάθμιση τελείωσε επιτυχώς το τηλεφωνo έμεινε τούβλο όπως είπε και ο συνάδελφος ποιο πάνω.

μάλλον κάτι τρέχει. Βέβαια το κινητό ήταν vodafone live, και για να γίνει το update στην 22,007 άλλαξα το product code με αυτό 0587344 χρησιμοποιώντας το nemesis και εκεί έγιναν όλα μια χαρά. Προφανώς κάτι συμβαίνει. Στην 3 συσκευή ελπίζω να φανώ πιο τυχερός.

 

και εγω το ιδιο εκανα και μου μεινε στο χερι....δε ξερω γιατι το κανει γιατι οσα νοκια ειχα(και ηταν αρκετα)οσες φορες ειχα κανει με το nemesis αλλαγη product code,παντα μια χαρα ηταν μετα το κινητο!

να σε ρωτησω,εσυ το πηγες πισω στη vodafone,ή το πηγες κατευθειαν nokia?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚBytes.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα μήνα με τη λαίλαπα που λέγεται samsung jet, βρήκα την υγειά μου με το Ε72 (μετά το Ε71 που είχα 1,5 χρόνο)...

 

Και σε μένα μια χαρά το update.....

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια οποτε παω να ξεκλειδωσω το ακινητο εχει το εικονιδιο τησ ανιχνευσησ για wlan h cosmote gprs, επειδη ειναι κουραστικ πωσ θα γινει να μη το βγαζει καθε τρεις και λιγο..?
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις > Συνδεσιμότητα > Ασύρματο δίκτυο LAN> Εμφάνιση διαθεσιμότητας (Ποτέ).

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι το φαινόμενο το τηλέφωνο να γίνεται "brick", τούβλο ελληνιστί, παρατηρείται όταν πειράζουμε με διάφορα "προγράμματα" to product code του, ώστε να ξεγελάσουμε το λογισμικό αναβάθμισης και να του κάνει update. Eίναι τυχαίο ότι παραπάνω το αναφέρουν 3 χρήστες με κινητά από Vodafone;

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω εκτός Ελληνικά & Αγγλικά για γραφεί SMS, e-mail κτλ αλλες γλώσσες, όπως: Γερμανικά, Σουηδικά όπως έχουν τα περισσότερα κινητά Nokia αλλά δεν έχω βρει κάτι ακόμη. Υπάρχει κάποιος που μπορείς να με βοηθήσει;

 

Έιχα αναφερθεί σε προηγούμενα post αλλά ένας φίλος απάντησε οτι με το να αλλάξω την χώρα εκκίνησεις, αλλά όυτε αυτό μπορώ να το βρω κάπου απο το Menu για να κάνω δοκιμή, βάζοντας, Γερμανιά να γράφω και Γερμανικά.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη για τη χαζή ίσως ερώτηση απλά από το youtube δεν μπόρεσα

να καταλάβω ακριβώς...Η ερώτησή μου είναι αν το nokia E72 μπορεί να βλέπει

τις σελίδες του internet σαν να είσαι στο pc σου.Δηλαδη όπως ακριβώς φαίνονται

στον υπολογιστή.Kαι κάτι τελευταίο, υπάρχει τρόπος να βλέπω τον όγκο δεδομένων

MB που κατεβάζω ώστε αν βάλω κάποιο πακέτο MB να έχω τον έλεγχο? Επειδή δεν

είχα ποτέ τέτοια συσκευή, και για να πω την αλήθεια δεν το θέλω και τόσο για επαγγελματικούς λόγους απλά μου αρέσει πολύ σαν τηλέφωνο και θέλω να το πάρω,είχα αυτές τις απορίες.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη για τη χαζή ίσως ερώτηση απλά από το youtube δεν μπόρεσα

να καταλάβω ακριβώς...Η ερώτησή μου είναι αν το nokia E72 μπορεί να βλέπει

τις σελίδες του internet σαν να είσαι στο pc σου.Δηλαδη όπως ακριβώς φαίνονται

στον υπολογιστή.Kαι κάτι τελευταίο, υπάρχει τρόπος να βλέπω τον όγκο δεδομένων

MB που κατεβάζω ώστε αν βάλω κάποιο πακέτο MB να έχω τον έλεγχο? Επειδή δεν

είχα ποτέ τέτοια συσκευή, και για να πω την αλήθεια δεν το θέλω και τόσο για επαγγελματικούς λόγους απλά μου αρέσει πολύ σαν τηλέφωνο και θέλω να το πάρω,είχα αυτές τις απορίες.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Καλημέρα!

 

Ναι οι σελίδες εμφανίζονται κανονικά όπως στον υπολογιστή σου. Μερικά site όμως ίσως να εμφανίζονται στην έκδοση για κινητά αντί για υπολογιστή, π.χ. η σελίδα της Google. Επίσης δεν εμφανίζονται σωστά οι σελίδες οι οποίες είναι πλήρως βασισμένες στο Flash, π.χ. η σελίδα του zoo.gr. Υπάρχει μερική υποστήριξη του Flash γενικά στα symbian.

 

Υπάρχει μετρητής δεδομένων στην συσκευή η οποία μετράει κανονικά τα δεδομένα που ανταλλάσσονται με το δίκτυο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο εκανα και μου μεινε στο χερι....δε ξερω γιατι το κανει γιατι οσα νοκια ειχα(και ηταν αρκετα)οσες φορες ειχα κανει με το nemesis αλλαγη product code,παντα μια χαρα ηταν μετα το κινητο!

να σε ρωτησω,εσυ το πηγες πισω στη vodafone,ή το πηγες κατευθειαν nokia?

Αυτη τη φορα ειπα να το παω σε καποιο nokia shop και το επανεφεραν στη ζωη.

 

Φαίνεται ότι το φαινόμενο το τηλέφωνο να γίνεται "brick", τούβλο ελληνιστί, παρατηρείται όταν πειράζουμε με διάφορα "προγράμματα" to product code του, ώστε να ξεγελάσουμε το λογισμικό αναβάθμισης και να του κάνει update. Eίναι τυχαίο ότι παραπάνω το αναφέρουν 3 χρήστες με κινητά από Vodafone;

Οφείλετε καθαρά σε αυτό λόγο αν χρησιμοποιείς για να κανείς το update το nokia software update. Σε Nokia shop μου είπαν να χρησιμοποιώ άλλο πρόγραμμα γενικά για αναβάθμιση που δεν επηρεάζεται και κάνει μια χαρά το update. Το πρόγραμμα αυτό έκανε unbrick το κινητό μου και εκτός από αυτό απαλλάχτηκα από το VODAFONE LIVE MENU.

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο ήχος αναπαραγωγής mp3 και ράδιο από τα ακουστικά είναι καλός?

Δεν είμαι υπερβολικά απαιτητικός σε multimedia γι αυτό και με ενδιαφέρει το κινητό αλλά ακούω πολύ συχνά ραδιόφωνο όταν είμαι στο δρόμο και λίγότερες φορές mp3 αλλά θέλω ο ήχος να είναι καλός. Να φανταστείτε τώρα έχω το SE W715 και ο ήχος του με ικανοποιεί. Τέτοια ποιότητα αναζητώ. Έχει κάποιος εμπειρία να μου κάνει αυτή τη σύγκριση?

Ευχαριστώ.

Robotech
Link to comment
Share on other sites

Οφείλετε καθαρά σε αυτό λόγο αν χρησιμοποιείς για να κανείς το update το nokia software update. Σε Nokia shop μου είπαν να χρησιμοποιώ άλλο πρόγραμμα γενικά για αναβάθμιση που δεν επηρεάζεται και κάνει μια χαρά το update. Το πρόγραμμα αυτό έκανε unbrick το κινητό μου και εκτός από αυτό απαλλάχτηκα από το VODAFONE LIVE MENU.

 

 

καλησπέρα,

 

ποιο πρόγραμμα θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε αντί του nokia software update;;;

 

Τώρα που σου έβγαλαν το VODAFONE LIVE MENU ισχύει κανονικά η εγγύηση;

πριν NOKIA E72, ΝΟΚΙΑ Ν8, LUMIA 1020, Samsung Galaxy S7, S10+ ceramic, τώρα S23 ULTRA

Link to comment
Share on other sites

πως αλλαζουμε την γλωσσα στα αγγλικα οταν γραφουμε ενα μηνυμα? θα το σπασω

η μονο ελληνικα η μονο αγγλικα μπορεις να γραφεις?

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση..... ανοιγω το χαρτες....πηγαινω ευρεση θεσης και παταω την οδο και αριρμο και δεν μου το βρισκει.... δηλαδη Παπαγιαννη 25 και δεν το βρισκει.... μετα παταω Παπαγι και απο την λιστα μου βγαζει με την μια Παπαγιαννη.... και ολα καλα... με πηγαινει.... τι κανω λαθος και δεν μπορω να βρω την οδο και τον αριθμο?
Vespa
Link to comment
Share on other sites

πως αλλαζουμε την γλωσσα στα αγγλικα οταν γραφουμε ενα μηνυμα? θα το σπασω

η μονο ελληνικα η μονο αγγλικα μπορεις να γραφεις?

Έχει αναφερθεί και άλλες φορές, δοκίμασε shift + Sym

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση..... ανοιγω το χαρτες....πηγαινω ευρεση θεσης και παταω την οδο και αριρμο και δεν μου το βρισκει.... δηλαδη Παπαγιαννη 25 και δεν το βρισκει.... μετα παταω Παπαγι και απο την λιστα μου βγαζει με την μια Παπαγιαννη.... και ολα καλα... με πηγαινει.... τι κανω λαθος και δεν μπορω να βρω την οδο και τον αριθμο?
Vespa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...