Jump to content

[Επίσημο] Nokia E72


Werra
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά μήπως υπερβάλλετε λιγάκι? Το κινητό έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.Μόνο το καπάκι πίσω λίγο παίζει αλλά με τη θήκη που έχω βάλει δεν φαίνεται.Είναι πλαστική με επίστρωση σιλικόνης από to ebay και πιάνει το πλαϊνό μέρος και το πίσω. Aν πατήσετε στο ebay hybrid case nokia e72 θα τη βρείτε.Φθείρεται λίγο εύκολα βέβαια αλλά η αίσθηση του κινητού στο χέρι είναι πολύ καλύτερη απ'ότι χωρίς τη θήκη.Πολύ καλή είναι και η οθόνη του κινητού στον ήλιο.Δε λέω, όμορφο και το Ε71 αλλά γιατί να μην πάρει κανείς το Ε72 που έχει και καλύτερη κάμερα,(ασχετο αν τα 5megapixels δεν είναι και όπως θα 'πρεπε) και καλύτερη μπαταρία και πολλά άλλα πλεονεκτήματα? Γούστα είναι αυτά βέβαια.Αλλά μην ψάχνουμε το γάιδαρο στα δόντια.Είναι μια πάρα πολύ καλή συσκευή και εδώ και 1 μήνα περίπου που το έχω είμαι πολύ ευχαριστημένος/Πολύ καλό site είναι και το http://gallery.mobile9.com/ όπου βρίσκετε δωρεάν άπειρους ήχους και wallpapers για το κινητό.Αν δεν σας αρέσουν οι προεγκατεστημένοι ήχοι βέβαια.Το ΟVI STORE που είναι εγκατεστημένο στο κινητό είναι ηλεκτρονικό κατάστημα με αρκετα πραγματάκια να κατεβάσεις, αλλά λίγο φτωχό κατά τη γνώμη μου.Αυτά.Εγώ το συνιστώ πάντως...

 

 

Κοιτα εννοειται οτι το Ε72 ειναι φοβερο τηλεφωνο, απλα αυτο που λεγεται ειναι οτι οσοι ειχαν το Ε71 ξενερωνουν λιγο επειδη η Νοκια δεν συνεχισε με την ιδια ποιοτητα και στο Ε72.

Καποιος που δεν ειχε το Ε71, δεν θα καταλαβει κατι, και φυσικα και εγω το συνιστω το Ε72 σε ολους.

 

Τα "γνωστα μαγαζακια" τα ξερεις; Αν οχι στειλε μου πμ να σου πω, εκει να δεις εφαρμογες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδειά μπορείτε να μου πείτε αν ειμαι ικανός μέσο ενός έτοιμου rpl να το εγκαταστήσω στο κινητό μου για να αλλάξει το product code για να βάλω ελληνική γλώσσα?

αν ναι μπορείτε να μου δώσετε link για το κατεβάσω?

ευχαριστώ

επειδή το nemesis service suite δεν δουλεύει στο κινητό μου

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρε παιδια εχετε δει διαφορα μεγαλη σε λειτουργικοτητα και ταχυτητα?

 

ειχα και εγω Ε71 (και μου το κλεψανε ) και τωρα ειτε θα παρω το ιδιο ειτε το Ε72...

 

αλλα εχω μπερδευτει λιγο τι αξιζει και τι οχι..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρε παιδια εχετε δει διαφορα μεγαλη σε λειτουργικοτητα και ταχυτητα?

 

ειχα και εγω Ε71 (και μου το κλεψανε ) και τωρα ειτε θα παρω το ιδιο ειτε το Ε72...

 

αλλα εχω μπερδευτει λιγο τι αξιζει και τι οχι..

 

Δεν εχει μεγαλες διαφορες οχι. Προκειται για ενα ρετουσαρισμενο Ε71, οποτε σε καθε περιπτωση νομιζω πας για Ε72 για να κανεις και μια μικρη ανανεωση αφου ειχες τον προκατοχο.

Η διαφορα ειναι μικρη αλλωστε, περι τα 70 ευρω αν το ψαξεις σωστα, οποτε...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρε παιδια εχετε δει διαφορα μεγαλη σε λειτουργικοτητα και ταχυτητα?

 

ειχα και εγω Ε71 (και μου το κλεψανε ) και τωρα ειτε θα παρω το ιδιο ειτε το Ε72...

 

αλλα εχω μπερδευτει λιγο τι αξιζει και τι οχι..

 

H διαφορά στην ταχύτητα περιήγησης στα μενού , ανοίγματος εφαρμογών κλπ είναι ελάχιστη ως αμελητέα.

Εκεί που φαίνεται η διαφορά είναι σε κανένα κάπως πιο βαρύ βιντεάκι που το Ε71 μπορεί να μην τα καταφέρνει να το παίξει smooth, ενώ το 72 με τον διπλάσιο σχεδόν επεξεργαστή θα το παίξει άνετα.

 

Αυτό όμως το ριμαδοκαπάκι του 72 είναι εντελώς χάρχαλο και δεν φτιάχνει ούτε καν με χαρτάκι από κάτω. Χαλάει όλη την εικόνα του τηλεφώνου. Αν τώρα κάποιος το βάζει σε θήκη το κινητό για να μην το αισθάνεται, αυτό είναι άλλο θέμα. Γενικά τα remake συνήθως δεν έχουν ίδια ποιότητα με τα original.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

H διαφορά στην ταχύτητα περιήγησης στα μενού , ανοίγματος εφαρμογών κλπ είναι ελάχιστη ως αμελητέα.

Εκεί που φαίνεται η διαφορά είναι σε κανένα κάπως πιο βαρύ βιντεάκι που το Ε71 μπορεί να μην τα καταφέρνει να το παίξει smooth, ενώ το 72 με τον διπλάσιο σχεδόν επεξεργαστή θα το παίξει άνετα.

 

Αυτό όμως το ριμαδοκαπάκι του 72 είναι εντελώς χάρχαλο και δεν φτιάχνει ούτε καν με χαρτάκι από κάτω. Χαλάει όλη την εικόνα του τηλεφώνου. Αν τώρα κάποιος το βάζει σε θήκη το κινητό για να μην το αισθάνεται, αυτό είναι άλλο θέμα. Γενικά τα remake συνήθως δεν έχουν ίδια ποιότητα με τα original.

 

Ετσι ακριβως ειναι. Με χαρτακι γινεται δουλιτσα, δεν ισχυει ομως το ιδιο και για το πλαστικο στο κεντρο χαμηλα κατω απο το πληκτρολογιο.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι. Με χαρτακι γινεται δουλιτσα, δεν ισχυει ομως το ιδιο και για το πλαστικο στο κεντρο χαμηλα κατω απο το πληκτρολογιο.

 

Με χαρτάκι γίνεται δουλειά, αλλα όχι 100%

Αυτό με το πλαστικό κάτω από το πληκτρολόγιο που το πάς?

Γενικά, ο σχεδιασμός της συσκευής ήταν πρόχειρος. Η νόκια ήθελε να συνεχίσει την επιτυχία του 71 όσο πιο τζάμπα γινόταν.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Με χαρτάκι γίνεται δουλειά, αλλα όχι 100%

Αυτό με το πλαστικό κάτω από το πληκτρολόγιο που το πάς?

Γενικά, ο σχεδιασμός της συσκευής ήταν πρόχειρος. Η νόκια ήθελε να συνεχίσει την επιτυχία του 71 όσο πιο τζάμπα γινόταν.

επειδη ειχα 2-3 στα χερια μου αυτο με το πλαστικο δεν ειναι σε ολα σε μενα υπηρχε στο 1 απο τα 3

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σκεφτομαι να το παρω και εγω το κινητο, εχει ακουστει κατι για καποιο νεο κινητο που θα το αντικαταστησει??? ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

Επειδη σκεφτομαι να το παρω και εγω το κινητο, εχει ακουστει κατι για καποιο νεο κινητο που θα το αντικαταστησει??? ευχαριστω...

Όχι βέβαια. Μετά από κανένα 8μηνο....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αντικαταστάτη δεν πρόκειται να δούμε σύντομα.

Αν θέλεις να το αγοράσεις, κάνε το.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σκεφτομαι να το παρω και εγω το κινητο, εχει ακουστει κατι για καποιο νεο κινητο που θα το αντικαταστησει??? ευχαριστω...

 

 

To E72 ή το Ε52? Γιατί και για το Ε52 το ίδιο ρώτησες! Εν πάση περιπτώση, δεν έχει και πολύ καιρό που κυκλοφορεί, οπότε όπως είπαν και τα παιδιά, κομάτι δύσκολο να βγάλει γρήγορα αντικαταστάτη. Όμως σκέψου και το ότι ένα κινητό που κυκλοφορεί κάποιο καιρό θα έχει λύσει και τα αρχικά χαζά προβλήματά του!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα στα 2... ευχαριστω οπως και να χει!

Η μόνη ουσιαστική διαφορά τους είναι το qwerty πληκτρολόγιο. Διαλέγεις και παίρνεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

1. Παιδιά έχω ένα Ε51 (2 χρόνια και κάτι ψιλά). Αυτές τις μέρες λέω να πάρω το Ε72 για να το αντικαταστήσω. Από Ε51 ήμουν και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Πέραν του QWERTY πληκτρολογίου αξίζει η μετάβαση?

 

2. Επίσης αν το πάρω γνωρίζει κάποιος να μου πει με σιγουριά πως γίνεται η πρώτη φόρτιση? Πρέπει να το ααφήσω στην αρχή να τελειώσει η μπαταρία που είχε από το εργοστάσιο και μετά να κάνω την πρώτη φόρτιση ή κατευθείαν με το που θα το πάρω θα το βάλω για ένα 8ωρο??:O

Link to comment
Share on other sites

1. Παιδιά έχω ένα Ε51 (2 χρόνια και κάτι ψιλά). Αυτές τις μέρες λέω να πάρω το Ε72 για να το αντικαταστήσω. Από Ε51 ήμουν και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Πέραν του QWERTY πληκτρολογίου αξίζει η μετάβαση?

 

2. Επίσης αν το πάρω γνωρίζει κάποιος να μου πει με σιγουριά πως γίνεται η πρώτη φόρτιση? Πρέπει να το ααφήσω στην αρχή να τελειώσει η μπαταρία που είχε από το εργοστάσιο και μετά να κάνω την πρώτη φόρτιση ή κατευθείαν με το που θα το πάρω θα το βάλω για ένα 8ωρο??:O

1)φυσικα αξιζει

2)το ξεζουμιζεις κ μετα φορτιση 3 φορες το αυτο...

Link to comment
Share on other sites

1. Παιδιά έχω ένα Ε51 (2 χρόνια και κάτι ψιλά). Αυτές τις μέρες λέω να πάρω το Ε72 για να το αντικαταστήσω. Από Ε51 ήμουν και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Πέραν του QWERTY πληκτρολογίου αξίζει η μετάβαση?

 

2. Επίσης αν το πάρω γνωρίζει κάποιος να μου πει με σιγουριά πως γίνεται η πρώτη φόρτιση? Πρέπει να το ααφήσω στην αρχή να τελειώσει η μπαταρία που είχε από το εργοστάσιο και μετά να κάνω την πρώτη φόρτιση ή κατευθείαν με το που θα το πάρω θα το βάλω για ένα 8ωρο??:O

 

Κυρίως αξίζει λόγω πολύ ταχύτερου μενού και καλύτερης μπαταρίας.

Στα υπόλοιπα δεν θα δείς φοβερές διαφορές. Το μενού είναι κατά 80% ίδιο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει παραπονα για το speakerphone, ισχυει οτι ειναι χαμηλης ποιοτητας?

 

Σε σχεση με το Bold 9700 ξερει κανεις πως στεκεται?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ασημί περίγραμμα που γυαλίζει στις φωτογραφίες είναι μεταλλικό ή πλαστικό βαμμένο? Εννοώ το πλαϊνό μέρος της συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς νικελωμένο πλαστικό είναι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το γνωρίζω, αν και για να πούμε την αλήθεια δεν έχει παραπονεθεί κανείς για κάτι τέτοιο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Άρα θα ξεβάφει το ίδιο εύκολα με το πολυπλήτρο του Ε51 ε??

Θήκη από την πρώτη μέρα δηλ...

 

Εχω ακουσει παραπονα για το speakerphone, ισχυει οτι ειναι χαμηλης ποιοτητας?

 

Σε σχεση με το Bold 9700 ξερει κανεις πως στεκεται?

 

Τελικά, το ακουστικό είναι μια χαρά.

Όσο για το χρώμα, αυτό που λες δεν ισχύει. Στο Ε51 ξέβαφε γιατί ήταν προβληματική η βαφή. Αυτό δεν σημαίνει ότι γίνεται σε όλα τα τηλέφωνα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

παιδες να σας πω λιγο το γολγοθα μου και αμα μπορειτε να με βοηθησετε για να καταλαβω γιατι γινεται αυτο το πραγμα με το ε72 μου

το κινητο αγοραστηκε με επιδοτηση απο τη vodafone στις 14-1-2010

μετα απο μια προσπαθεια να του κανω debranding το κινητο μετατραπηκε σε"τουβλο".

την πρωτη φορα το πηγα κατευθειαν στο σερβις στη nokia,oπου κρατηθηκε ενα μηνα,μου το εφεραν με κανονικο nokia λογισμικο και οχι branded απο τη vodafone και μετα απο λιγες ωρες ξανα το κινητο "τουβλο"

το παω στη vodafone,του αλλαζουν πλακετα,με το που το πιανω στα χερια μου,το κινητο παλι δεν ανοιγε....στο σερβις τους τραβαγαν τα μαλλια τους,για αυτο με τη μια το ξαναστειλα το κινητο μαζι με τη μπαταρια του και το φορτιστη του,μπας και εκανε καμια εμπλοκη!σημερα με ενημερωσαν οτι παλι αλλαξαν την πλακετα....δηλαδη,εχουμε και λεμε...2μιση μηνες πηγαινοερχεται στα σερβις...μηπως οταν ειχα αλλαξει το firmware me to jaf ειχε γινει τετοια ζημια ωστε ακομη και με αλλη πλακετα το κινητο τα εχει παιξει,ή απλα ειμαι ο μητσοτακης junior????

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚBytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...